Şimdi Ara

RX 570 Isınma Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
1.541
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Geçen hafta ikinci el MSI Gaming X RX 570 4 GB ekran kartı satın aldım. Ürünü Furmark üzerinden test ettiğimde daha 1 saniye bile geçmeden sıcaklığı 89 derece olarak görüp fanları %100 çalıştırmaya başlıyor. Halbuki normalde olması gereken o seviyeye yaklaşık 10-15 dakikada çıkması diye biliyorum. Oyunlarda denediğimde ise, sıcaklık ölçer açıkken dikkat ettiğim aniden 5-10 derecelik dalgalanmalar yarattığı yönünde bir izlenime sahip oldum. Sorun sizce neden kaynaklanıyordur? Benim tahminim kartın gerçekte o kadar ısınmadığı ancak sıcaklık sensörüyle ilgili bir problem olabileceği yönünde bir tahminim var.

Kısacası yükte değilken 30 derece dolaylarında olan kart, yüke girdiği ilk saniyeden itibaren 80-90 dereceye aniden çıkıyor gözüküyor, ancak teorik olarak 1 saniyede 10 derece yükselmesi çok imkanı olmayan bir durum. Değerli fikir ve yorumlarınızı bekliyorum.

Şimdiden teşekkürler.

• Fan devir hızı ile ilgili sorun olabilir yazılımdan ayar yapılabilir, ancak oyunlarda bakın bench programları oyunlardan daha fazla yükleniyor kartlara.

• LEON-X kullanıcısına yanıt
    Hocam fan kontrolünden ziyade ekran kartının sıcaklık sensörü yanlış bilgi gönderdiği için fanlar da kartı sıcak zannedip %100'e yakın değerler ile dönüyor benim düşüncem.

Furmark testinden aldığım sonuçları fotoğraftan görebilirsiniz, daha 2. saniyede derece 89 olarak çıkıyor ve fanlar full hızda dönmeye başlıyor 5 saniye içinde. Sizce sebebi nedir?

RX 570 Isınma Sorunu

RX 570 Isınma Sorunu

• Kart %86 yükte fan %28'de sensör sorunu var evet normalde fanların %50 ve üzeri olması lazım o yük seviyesinde.

Yazılım ara yüzünden fan deviri vs ayarlarını kurcalayarak bir bak kardeşim;

https://www.technopat.net/sosyal/eklenti/upload_2017-12-6_17-50-25-png.270002//

• Ayni sorun bende de var çözüm buldunuz mu

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • LEON-X kullanıcısına yanıt
    stawn39 kullanıcısına yanıt

Hocam o testin başı olduğu için fanlar daha yeni devreye giriyordu, 10 saniye içinde %100'ü buluyor fanlar. Burada ana problem kart kendisini 1 saniyede 89 dereceye çıktığını sanıyor. Sistemim de aşağıda:

İşlemci: Intel i5-3570K

Anakart: ASRock Z77 Extreme4

RAM: GSkill RipjawsX DDR3-1600 Mhz CL9 16GB(4X4)

Ekran Kartı: MSI Gaming-X RX 570 4GB

HDD: WD Caviar Black 1TB

SSD: Corsair Force GT 120GB

Kasa: Cooler Master HAF912 Plus 750W

İnternette PSU'dan kaynaklanabileceğini de belirtmişler ancak 750W hayli yeterli böyle bir kart için. Teşekkürler cevabınız için.

@stawn39 Haber veririm hocam ben de araştırma aşamasındayım hala, deneyebileceğim başka bir sistem bulabilirsem kartı farklı bir sistemde denemeyi düşünüyorum.

• Merhaba ekran kartimda ayni sorun vardı bende işlemci hızını 1100 mhz yaptım en yüksek 75 derecelerde oluyor tabi bende de 1 saniyede 84 dereceye çıkıyordu en azından böylelikle karta zarar vermez ısıyüksek olmadığı için şuanlik çözümüm bu oldu

• quote:

Orijinalden alıntı: 4cz

Hocam o testin başı olduğu için fanlar daha yeni devreye giriyordu, 10 saniye içinde %100'ü buluyor fanlar. Burada ana problem kart kendisini 1 saniyede 89 dereceye çıktığını sanıyor. Sistemim de aşağıda:

İşlemci: Intel i5-3570K

Anakart: ASRock Z77 Extreme4

RAM: GSkill RipjawsX DDR3-1600 Mhz CL9 16GB(4X4)

Ekran Kartı: MSI Gaming-X RX 570 4GB

HDD: WD Caviar Black 1TB

SSD: Corsair Force GT 120GB

Kasa: Cooler Master HAF912 Plus 750W

İnternette PSU'dan kaynaklanabileceğini de belirtmişler ancak 750W hayli yeterli böyle bir kart için. Teşekkürler cevabınız için.

@stawn39 Haber veririm hocam ben de araştırma aşamasındayım hala, deneyebileceğim başka bir sistem bulabilirsem kartı farklı bir sistemde denemeyi düşünüyorum.

Ben başka sistemde denedim sonuç aynı sadece bazı oyunlarda sıcaklık düşük oluyor o da ıslemciyi fazla yormadığından

• Siz termal macun değiştirmesi yaptınız mi acaba

• stawn39 kullanıcısına yanıt

Yok hocam yapmadım.

• Fanları minimuma aldım gou z de teste aldım 84dereceyi geçmiyor sabit kalıyor öyle sıcaklık anlam veremedim cidden ya

• @4cz Kardeşim mining yapılmış bir kart olabilir mi bu aldığın peki hani onlar malum sorunlu oluyor, bios update yapılabilir mi bakmak lazım garantisi varsa servi en kesin çözüm tabi.

• SORUN ÇÖZÜLDÜ HOCAM TERMALI DEGISTIR SORUN DUZELDI
    DIREK DERECE YÜKSELMESI VS KALMADI DENEYIN SORUNUNUZ COZULECEK :D

RX 570 Isınma Sorunu

• stawn39 kullanıcısına yanıt

Hocam termali değiştirdim de sonuç aynı oldu, tahminen sıcaklık sensöründe sıkıntı var kartın.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.