Şimdi Ara

Robot Kol, ULN2003 ve 3 adet Step Motor' un çalışması??

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
608
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Bilişim alanında olduğum için elektrik elektronik kısmında oldukça zayıfım. Robot kol ile 3 adet step motor çalıştırıyorum. Ancak bir problem var. Kod olarak mı yoksa elektriksel mi problem anlamadım. Sorun şu;

Arduino yu bilgisayardan besliyorum. 3 motor sürücüyü (ULN2003) de board üzerinden tek hat ile besliyorum. 3 motor sürücüyü beslediğim hatta 6v 1300mah lik pil ile besliyorum.

Şimdi bu durumda 3 motor sürücüye gerilim 2v-2v-2v olarak mı bölüyordur acaba? Normalde bu 28byj48 adlı step motor bildiğim kadarıyla 5v ile çalışıyor. Akım değerini bilmiyorum.

Bana sanırım maksimum tork lazım ve bunun için gerekli akımı mutlaka sağlamak gerekli.

Söylediğim gibi donanımsal olarak ya da loop içerisinde yorum satırı olarak Analog girişlerden joystikten gelen değişkenleri düzenleyerek, motorlardan 2 sini devre dışı bıraktığımda kol kendine geliyor. Ancak diğer 2 sini tekrar aktif ettiğimde kol hareket edemeyecek duruma geliyor. Bu konuda önerisi bilgisi tavsiyesi olan var mı?

• Hepsine 6v ulaşması gerek diye düşünüyorum. Muhtemelen hepsi aynı anda çalışırken akım yetmiyordur. Ölçü aletiniz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: dead-ly

Hepsine 6v ulaşması gerek diye düşünüyorum. Muhtemelen hepsi aynı anda çalışırken akım yetmiyordur. Ölçü aletiniz var mı?
    Ölçü aletim var. Bugün açıkcası ayarlanabilir bir güç kaynağı aradım okulda ama ne yazık ki bulamadım. Amacım gerilimi ve akımı adım adım yükseltip en uygun değerleri bulmak. Sonrasında ona uygun bir lipo pil bakmak.

Ancak dün gece ilginç bir olay yaşadım. Bir adaptör buldum evde. Sonrasında OUTPUT değerlerine baktım. 12v 1.25A değerleri var. Sonrasında nasılsa 3'e bölüyordur diye düşünerek korkmadan taktım.

Tamam herşey güzel çalıştı. Yaklaşık 30sn. test ettim. Bu kez bir farkettim ki, step motorlar çok aşırı ısınmışlar. Hemen çektim ve olası bir maddi manevi kayıpları önleyeyim.

Acaba bu step motorların ısınmasının sebebi ne olabilir?

• gerilimi bölen birşey yok hocam devrenizde, 5v'luk motora 12v verildiği için ısınmıştır.

Adım adım yükseltmek derken? Motorun çalışma gerilimi belli, yüke veya hıza göre çekeceği akımda belli olur. Motor uyumlu değilse gerilimi 5v'tan yüksek tuttuğunuzda motorun ömrü kısalır, az tuttuğunuzda yeterli performansta çalışmaz. Akımı sınırlamanız gereksiz olur.

ölçü aletiyle tek motor çalışırkenki akımını ölçmeniz gerekiyor, unutmadan akımı ölçerken seri bağlamanız gerek.
  • tek hattan paralel bağladıysanız 2v olarak bölünmez. elinizde multimetre varsa ölçün. önce 3 motoru da bağladıktan sonra voltajları ve akımları ölçün. yazdıklarınıza göre tek motorda bir sıkıntı gözükmüyor. bu yüzden tek bir tane motoru bağlayın ve voltaj ve akımları ölçün. büyük ihtimal akımdan dolayı ama böylesi daha garanti bir yol olur.
  • dead-ly kullanıcısına yanıt
    Evet söylediğiniz gibi sanırım motorun ısınmasının sebebi motor sürücüyü 12.3V gibi bir değerle çalıştırmamdı sanırım. Akımı sınırlamam gereksiz olur derken, kaç ampere kadar yeter acaba ?

Yani ben açıkcası şu olayı bilmiyorum. Bir adaptördeki OUTPUT örneğin 2A ise, o kadar akımı ilk andan itibaren verecektir diye bir koşul varmı? Yoksa motor sürücü ne kadar akıma ihtiyaç duyarsa o kadarını mı çeker adaptörden.

Yani asıl problem acaba akım mı? Yani şuan ki 4 pilim 1300mAh akım sağlayabiliyor.

Şuradaki forum başlığında bu soruyu sormuş birisi ve sanırım hesaplamalarda bir ULN2003A 'nın maksimum 1050mah çektiği söylenmiş.

Ben de 3 adet ULN2003 olduğuna göre maksimum 3-3.5 amper çıkışı olan bir adaptör kullanmam sıkıntı çıkartır mı acaba? 6v 3A...

• kaskas123 kullanıcısına yanıt
    Ben de öyle düşünüyorum yarın ilk işim ölçümleri yapıp, gerekirse hepsi için aynı akımı sağlamak olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kaanrevan

Evet söylediğiniz gibi sanırım motorun ısınmasının sebebi motor sürücüyü 12.3V gibi bir değerle çalıştırmamdı sanırım. Akımı sınırlamam gereksiz olur derken, kaç ampere kadar yeter acaba ?

Yani ben açıkcası şu olayı bilmiyorum. Bir adaptördeki OUTPUT örneğin 2A ise, o kadar akımı ilk andan itibaren verecektir diye bir koşul varmı? Yoksa motor sürücü ne kadar akıma ihtiyaç duyarsa o kadarını mı çeker adaptörden.

Yani asıl problem acaba akım mı? Yani şuan ki 4 pilim 1300mAh akım sağlayabiliyor.

Şuradaki forum başlığında bu soruyu sormuş birisi ve sanırım hesaplamalarda bir ULN2003A 'nın maksimum 1050mah çektiği söylenmiş.

Ben de 3 adet ULN2003 olduğuna göre maksimum 3-3.5 amper çıkışı olan bir adaptör kullanmam sıkıntı çıkartır mı acaba? 6v 3A...
    "Yoksa motor sürücü ne kadar akıma ihtiyaç duyarsa o kadarını mı çeker adaptörden." aynen bu şekilde.

"Yani şuan ki 4 pilim 1300mAh akım sağlayabiliyor." buradaki ifade pillerin toplam kapasitesi mi output(çıkış) kapasitesi mi? buna dikkat etmeli. Siz çıkış kapasitesine dikkat etmelisiniz.

" ULN2003A 'nın maksimum 1050mah çektiği söylenmiş." Burada ise bu entegrenin bağlanan motor için max bu kadar çıkış verdiği belirtilmiş, eğer motor daha fazla akım isteyen motorsa entegrenin kapasitesiyle sınırlanmış olacak, motor fazla akım çekmek isterse aşırı ısınmadan entegre yanabilir.

"3 adet ULN2003 olduğuna göre maksimum 3-3.5 amper çıkışı olan bir adaptör kullanmam sıkıntı çıkartır mı acaba?" Motorların özelliklerine bakmak lazım belki fazlasıyla yeter, yada yetmez. Muhtemelen yeter çünkü motor kodu aratıldığında bu entegreyle birlikte set gibi satılanlar gördüm, yetebildiği için bu şekilde koymuş olabilirler.

• quote:

Orijinalden alıntı: dead-ly

"Yoksa motor sürücü ne kadar akıma ihtiyaç duyarsa o kadarını mı çeker adaptörden." aynen bu şekilde.

"Yani şuan ki 4 pilim 1300mAh akım sağlayabiliyor." buradaki ifade pillerin toplam kapasitesi mi output(çıkış) kapasitesi mi? buna dikkat etmeli. Siz çıkış kapasitesine dikkat etmelisiniz.

" ULN2003A 'nın maksimum 1050mah çektiği söylenmiş." Burada ise bu entegrenin bağlanan motor için max bu kadar çıkış verdiği belirtilmiş, eğer motor daha fazla akım isteyen motorsa entegrenin kapasitesiyle sınırlanmış olacak, motor fazla akım çekmek isterse aşırı ısınmadan entegre yanabilir.

"3 adet ULN2003 olduğuna göre maksimum 3-3.5 amper çıkışı olan bir adaptör kullanmam sıkıntı çıkartır mı acaba?" Motorların özelliklerine bakmak lazım belki fazlasıyla yeter, yada yetmez. Muhtemelen yeter çünkü motor kodu aratıldığında bu entegreyle birlikte set gibi satılanlar gördüm, yetebildiği için bu şekilde koymuş olabilirler.

Alıntıları Göster
    "Yani şuan ki 4 pilim 1300mAh akım sağlayabiliyor." buradaki ifade pillerin toplam kapasitesi mi output(çıkış) kapasitesi mi? buna dikkat etmeli. Siz çıkış kapasitesine dikkat etmelisiniz. ---> Yani pillerim 4 adet duracell şarjlı pil. 1 tanesinin değeri 1.2V 1300mah... 4 ünü pil yuvasına takıp ölçtüğümde 5.5v gibi bir gerilim ölçtüm. Söylediğim gibi akım sanırım yine 1300mah olur değil mi? Piller sonuçta seri mi bağlı oluyor? Normal 4lü pil yatağında pillerim....

Bu 1300mah lik 4 pil ile ile aslında step motorlar ısınmıyor. Sadece tek tek çalıştırdığımda çok güzel çalışıyor. Diğer motorları tek tek devreye aldığımda adım adım güçleri düşüyor. Bu durumda problem söylediğiniz gibi aslında akımla alakalı gibi duruyor.

12v 1250mah lik dc adaptörle motorların iyi çalışması, ancak ısınması beni biraz şaşırttı. Isınma problemi 12v gerilimle alakalı diyorsunuz. Bence de öyle. Çok şükür ki yakmadık motorları. Ancak pilden daha az akım sağlamasına rağmen 3 kol da çok iyi çalışmıştı.

Acaba pilin sağladığı akım değer ile, adaptörün sağladığı akım değeri, ya da süreklilikleri farklı mıdır?

Ayrıca söylediğiniz gibi ULN2003a ile bu step motorlar set olarak satılıyor. Yani ayrılmaz ikili gibiler.

Bir de şu videoda dc adaptör ile maksimum tork elde etmek istiyor. DC adaptörün ne kadar output değeri olduğunu sordum. Ancak 5v 2A yazmış cevap olarak. Fakat videoyu sonrasında incelediğimde 5v 1A 'lik adaptör kullandığını gördüm. Sanırım ortak hattı 6v ve amper değerini de kademeli olarak arttırıp test etmem en doğrusu olacak.

Paylaşım, tavsiye ve bilgileriniz için tekrar teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaanrevan -- 5 Şubat 2019; 12:22:48 >

• "1 tanesinin değeri 1.2V 1300mah" bu belirtilen genelde kapasitesi oluyor, çıkış değil. Eğer pillerle çalışmak istiyorsanız 4 pile paralel 4erlik pil gruplarını paralel bağlayabilirsiniz ama kalabalık olurlar.

12vdan çektüğü akım ile 5vdan çektiği akım aynı olmaz, güç hesabına göre çeker P(W)=VxA

5v güç kaynağı almak istemiyorsanız 12vluk adaptör için 5v'a düşüren devre yapabilirsiniz.7805 entegresi muhtemelen max 2A çıkış verebilir, motorların özellikleri bilmediğim için yeterli olur mu bilmiyorum.
    Robot Kol, ULN2003 ve 3 adet Step Motor' un çalışması??

Tek motorun çektiği akımı öğrenebilmek için ampermetreyi pille motor sürücü arasına bağlamanız gerekiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dead-ly -- 5 Şubat 2019; 12:38:15 >

• Sorunumun gerilim akım olmadığı farkına vardım. Motorlar zaten 6v ile ideal çalışıyor. Gerilimi adım adım arttırsam da farkeden birşey yok. Zaten çekmiyor akımı.

Tek motor sürücü ile çalışırken gayet seri hareket eden robot kol, 3 step motor aktif olduğunda oldukça yoruluyor. Bunun sebebi ise aslında yazılımsal. 3 analog bilgiyi loop' da devamlı sorguluyor, oradan gelen verileri switch case ler ile bulup, ona göre step motora yön ve güç sağlıyor. Haliyle uno'nun sanırım saat frekansı yavaş olduğu için bu durumda yavaşlıyor.

Bunu aşabilmemin bir çözümü var mı bilmiyorum.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.