Şimdi Ara

Kapı Otomatiği Çalışmıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
9.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
 • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
Mesaj
 • Öncelikle yardımcı olabilecek herkese şimdiden teşekkürler...

  Sistem: AUDİO AS202

  Zil Trafosu : Volkan 15V ve 15Watt


  5 Katlı ve 17 daireli binada üst katlardan kapı otomatiğini açma problemimiz var...

  Yüksek katlardan kapı otomatiğine bastımızda çok az bir şekilde aşağıda kapı otomatiğinde cızırtı oluyor ancak kapı açılmıyor...

  Konu ile ilgili olarak yaptığım araştırmalarda kapı otomatiğine gelen akımın yetersiz olması gibi bir açıklamalar yapılmış...

  Bende bu linkte ki Röle Devresi ile sorunu çözmek için devreyi yaptırdım ANCAK aşağı inip baktığımda zil trafosundan kapı otomatiğine giden herhangi bir kablo bulamadığım için müdahale edemedim...

  Gözlemlediğim kadarıyla yukarıdaki diafondan gelen gri kablo trafoda (0), siyah kablo ise trafoda (15V) olarak zil trafosuna bağlanmış... Buradan kapı otomatiğine giden herhangi bir kablo bulamadım...

  Kapı otomatiğini incelediğimde ise dışarıdaki Zil butonlarından gelen 6'lı telefon kablosundan iki adet kablonun kapı otomatiğine bağlandığını gördüm... Apartmanın aşağıdaki AS 202 sistemin ve trafonun videosuna BURADAN bakabilirsiniz...


  Nasıl bir çözüm yolu izlemeyilim...

  Trafoyu (24volt 15watt) yükseltmem işe yarar mıı?
 • Şu video sizin olmalı;


  Röleli devre uzun zaman önce internette yazdığım bir fikirdi. kendi başına yapanlar vardır ama internet üzerinde takılanlar muhakkak ilgili konulardan esinlenmiştir bu zamana kadar.


  Kapı otomatiğine yetersiz kalan trafonun büyüğünü almak çözüm yollarından birisidir. Gerilimi biraz yükseltmek de aynı zamanda.


  Röleli bir devre için dc rölede köprü diyot bağlamanız gerekebilir çünkü apartmanlardaki traolar "ac"dir. Ancak ac röleler de mevut ac röle alırsanız köprü diyota gerek kalmaz. Bazı yerlerde 4 adet diyotla bağlantı göstermişler röle için, basit bir köprü diyot alın uğraşmayın.


  Rölenin anahtarlama yaptığı uçları vardır. BU uçlarda siz hazırda gerilim bekletmek zorundasınız. Normalde kapı otomatına apartmandan gelen hattı direk rölenin bobiin yani aktileştirme uçlarına vereceksiniz. Siz apartmandan düğmeye bastığınızda sadece röleyi çektireceksiniz. rölenin uçlarında hazır bekleyen gerilimi ise kapı otomatına bağlayacaksınız. Röle çektiğinde otomat açacaktır. Röleye hazır gerilim getirmek için ya aynı trafodan hat çekeceksiniz ya da eğer uzaktaysa kapıya yakın bir led trafosu alıverrsiniz 12Voltluk. AYnı trafonun bir hattı zaten otomata bağlıdır, hat çekecekseniz tek bir kablo yani diğer kabloyu çekmeniz yeterli olur.


  Apartmandan gelen gerilim fazla düşüyorsa 9Voltluk yani genelde kullanılan 12 volt gerilimden düşük röle kullanabilirsiniz. Tabii ölçmeniz lazım. Hatta 9Volt röle ve bir regülatör eleman bağlasanız röleyi de koruma altına alırsınız yakın dairelerdne gelen yükselmiş gerilimden ama uzatmayalım şimdilik.


  Kapı otomatlarında küçük devreler olabiliyor ve sizin kurduğunuz yeni devreye çakışmaya sebep olabiliyor. Sorun çıkarsa üzülmeyin bu tip basit problemlerden olabilir.


  Diğer arkadaşların da verbileceği fikirler olur. Ayrıntılı olarak yazabilirsiniz. Şu anda küçük bir röle, köprü diyot(röle dc ise), 9Volt mini regülatör (röle düşük gerilimse olsa iyi olur), ve röle için bir hat; yeterli.


  Ancak; yakın dairelerin otomatta sebep olduğu gerilimle en uzaktaki dairenin sebep olduğu gerilimi ölçüp verirseniz daha iyi fikirler alırsınız. Hatta otomattan kabloları söküp de ölçün.

 • Diyafon sistemlerinde her katta, o katın dairelerine ayrılan bir kablo bağlantı noktası bulunur ve buradan bir üst kata yine bir kablo çıkar ve o katta tekrar paralel çoklama ile dairelere gider. Benim size tavsiyem sistem trafoları ile uğraşmadan katlar arası kablo yolunu bulun ve sistemin sağlam çalıştığı kattan üst kata yeni bir paralel hat çekin, en azından otomat sinyalini taşıyan gri ve siyah kabloyu yeni bir hatla güçlendirin. Sorunun çözüldüğünü göreceksiniz. Diyafon kurulumunda kullanılan kablolar kalitesiz oluyor ve zamanla çürümeye içten kopmalara maruz kalıyor. O nedenle uzun mesafelerde sorun çıkarıyor.
 • karafetva K kullanıcısına yanıt

  selamlar merhabalar sizi bilgili gördüm yardımcı olabilirseniz sevinirim.


  Mutlusan trajlı kapı otomat kilidinin montajını sorunsuz yaptık,ancak önceki aynısında da var olan bazen çok hafif tırr.sesi.çıkartıp açmama sorunu devam ediyor.Kapıyı birkaç kez kendimize doğru çekersek açılıyor.Sizce nedendir?


  her zaman olmuyor, 20 kere de belli 1 kere,yada kapı hızlı yada yavaş kapanırsa gibi.Kurma dili ile de alakalı sanıyorum ama bir kere kurup niye diğerinde kurmasın🤔
  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meeb -- 1 Temmuz 2024; 0:41:6 >
 • meeb kullanıcısına yanıt

  Elektrik zayıf olabilir. Güç kaynağı ve kabloların uzunluğu sebep olabilir.

  Dil sıkışmış olabilir, kurma kısmı karşılığı gevşek ya da uzak olabilir.


  Peki açmadan ses yaparken, siz düğmesine bassanız açabiliyor mu ?


  Bu cihazların içinde bir elektronik devre olabiliyor ama bu modelde yoktur herhalde. O devre de araya girebiliyor. Başka sistemlerle birlikte çalıştırıldığında karışıklığa sebep olabiliyor bu devre ama aslında zayıf elektriğin daha kolay açmasını sağlamak için olsa gerek.

 • karafetva K kullanıcısına yanıt

  teşekkür ederim.


  Ses yaparken açılmazsa tam hafif trr sesinde kapıyı kendimize doğru çekersek açılıyor.


  kendi düğmesine basarsak mekanik olduğu için zaten açılıyor.


  kilit mutlusan yeni aldık eskiside aynıydı her ihtimale karşı değiştirdim ve içinde devre yok direk bobin var.

 • meeb kullanıcısına yanıt

  Rica ederim.

  Ses yapıp açmadığı anda, mekanik düğmeye basıldığında açıyor mu ? Herhangi bir anda değil, elektriksel olarak açılmadığında ?

 • meeb kullanıcısına yanıt

  klemens bağlantılarını kontrol etmeni öneririm. gevşek bağlanmış da olabilir.

 • karafetva K kullanıcısına yanıt

  evet hocam açılıyor.

 • dergul D kullanıcısına yanıt

  gevşek olsa her zaman sıkıntı yapmaz mı hocam ?20 denemeden birkaç kere oluyor.

 • meeb kullanıcısına yanıt

  BU durumda elektriğin zayıf olduğu düşünülür. Zaten eskisi de yapıyor demiştiniz değil m i? Gelen elektriği depolayıp anlık boşaltan mantıkta devreler olabiliyor, bu araştırılabilir. Küçük bir devre.

  Ama temel çözüm için güç kaynağı nedir evvela ? Hat uzunluğu nedir ? İnce kabloların uzaması elektriği zayıflatır.

 • karafetva K kullanıcısına yanıt

  sıkıntı bazen yapıp bazen yapmayışı.Bazen de kapı hızlı veya çok yavaş kapanınca da sorun yapıyor.

 • meeb kullanıcısına yanıt

  iyi yapılmamış bağlantıda temas sorunları yaşanabilir. fiziksel olarak sorun yok görünür ama gevşek bağlantının elektriksel etkileri farklı olabilir. tabi sorun mekanikte olabilir. bazen açılıp kapatırken, mekanizma tam olarak kurulmamış olabilir.

 • dergul D kullanıcısına yanıt

  çok haklısınız ama o zaman da niye bazen oluyor olmuyor anlam veremedim.yardımlarınız için teşekkür ederim.

 • Bu arkadaşlar kaliteli işler yapan profesyonel insanlar böyle bir problemi ve çözümünü paylaşmışlar belki sizede faydası olur.

  Usta Tvyoutube
  Yüksek katlı apartman dairelerinde, apartman giriş kapı otamatiğinin açılmama probleminin sebebi ve çözümü ike ilgili bu detaylı videoyu paylaştık umarım faydalı olur.
  https://www.youtube.com/watch?v=nAxqMhtoTPQ
 • Usta Tvyoutube
  Kapı otomatikleri için gerilim ve akım yükseltici devreyi siz değerli izleyicilerimiz için yaptık. Umarız faydalı olur. Çekiliş bilgileri aşağıda . 👇 Malzeme listesi: (Not: 5:20 de ekrana gelen şemada küçük bir çizim hatası olmuştur. Devreyi yapmak isteyenler baskı devre şemasına göre yapmalıdır. Bahsettiğimiz hata ise ikinci rölenin ucunun diyotdan sonra değil de önce olmasıdır. Yani iki rölenin bobin uçları paralel bağlanmalıdır. Hep bu rejinin işleri hep 😁)
  https://www.youtube.com/watch?v=0Vg6hadRxHU
 • meeb kullanıcısına yanıt

  buradaki değişken kapının açılıp kapanmasıdır. elektrik çok küçük etkilerle değişebilir. tabi tolerans etkenini de katmak gerekir. kapı otomatiği 100 açılıp kapanmanın 99'da sorunsuz kurulurken, 1 tanesinde mekanizma yerine tam oturmayabilir.

 • dergul D kullanıcısına yanıt
  ne önerirsiniz hocam?
 • meeb kullanıcısına yanıt

  bence önce bağlantı kısmı kontrol edilmeli. kablo çekiştirilerek yapılabilir. özellikle bakırın kararmamış olması önemli. bazıları yükselteç önermiş ama 0.5'lik yada 0,75'lik kablo ise buna ihtiyaç duyulmaz. apartmanda diafon sistemi varsa, santral ile kapı otomatiği arasında çok fazla bir mesafe yoktur. daha çok bahçe kapısı için gerekli görülebilir.

 • dergul D kullanıcısına yanıt

  bazı noktalarda telefon teliyle bağlı .ben kapı açılmadığında önce içeriden kurma diline hafif baskı yaparak ne tepki verecek buna bakayım.


  yine yakın ve uzak dairelerden açmayı denettireyim.

 • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.