Şimdi Ara

RGB LED ve DİRENÇ BAĞLAMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.427
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ortak anot uçlu RGB LED'in katot yani renk uçlarından direnç bağlanır mı? 5V anottan aldıktan sonra çıkış renk uçlarına direnç bağlayıp direnci de digital pinlere bağlayarak led yakılır mı? Aslında bunun videosunu izledim kendim de yaptım ama nasıl çalıştığını bir türlü anlamadım. Hem direncin bağlanmasını anlamadım hem de yanmasını istediğimiz led in pinine LOW vererek yakıyoruz diğer uçta 5v bağlı olduğu için ama LOW vermek pinlere gnd görevi mi veriyor? Kafam karma karışık.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GreatWolf -- 26 Mayıs 2018; 19:39:55 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Ortak anot isminden de anlaşılacağı gibi ortak + ,

R-G-B her renk için 1 ad 220R direnç bağlayacaksınız,

Ortak anot + 5v bağladığını da , hangi renge direnç üzerinden gnd verirseniz o led yanacaktır.
  • egealtay kullanıcısına yanıt
    Ustam anot ortak yani artı kutup demi. Peki direnç artı kutuptan bağlanmaz mı? Ben çok amatörüm ama bu kadar biliyorum sanki :) ayrıyeten anottan 5v ye bağlıyoruz evet. Ama diğer kutupları da arduinoda atıyorum 9-10-11 inci pinlere bağlıyoruz. Yani gnd ye değil. Ve yanmasını istediğimiz renge mesela kırmızı 11inci pin LOW gönderiyoruz. Bu sayede ortak anottan 5v kırmızı katottan da LOW gönderdiğimizde devre tamamlanmış oluyor LED yanıyor. O zaman 11inci pin LOW da Gnd görevi mi görüyor? Ve sırasıyla (anot) (led) (kırmızı katot uç) (DİRENÇ) ve (11inci pin) devresi olarak dizilmiş oluyor. Direnç bu durumda çıkışta kaldı..?

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • GreatWolf G kullanıcısına yanıt
    Hangi tuşa basarsan ona bağlı LED aktif olur.

Seri devrelerde akımlar eşittir.
    Direnç devreye seri bağlandığı için direncin önde veya arkada olması birşey değiştirmez.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Peki hocam. Dediklerinizi anladım. Teşekkürler. Aklımda kalan hala Bi soru var ama. Arduino sorusu bu aslında. Led in diğer uçları arduino da fotoğraftaki pinlere bağlı iken nasıl yanıyor. 11. Pin LOW yani 0v olduğunda gnd mi olmuş oluyor. Görüldüğü gibi gnd ye bağlı değil. Çünkü HIGH Olanlar zaten yanmayacaktır iki taraftan da güç geldiği için. RGB LED ve DİRENÇ BAĞLAMA

• quote:

Orijinalden alıntı: GreatWolf

Peki hocam. Dediklerinizi anladım. Teşekkürler. Aklımda kalan hala Bi soru var ama. Arduino sorusu bu aslında. Led in diğer uçları arduino da fotoğraftaki pinlere bağlı iken nasıl yanıyor. 11. Pin LOW yani 0v olduğunda gnd mi olmuş oluyor. Görüldüğü gibi gnd ye bağlı değil. Çünkü HIGH Olanlar zaten yanmayacaktır iki taraftan da güç geldiği için.
    Programın çalışması ile ilgili bir durumdur.

Diyelim kod yazdın,
    İlk açılışta portların hepsi PORT9-PORT10-PORT11 HIGH bekle diyeceksin ledler Pasif yani hepsi sönük olarak bekler.
    Hangi ledin aktif olmasını istiyorsan o komutu yazacaksın ve yazdığın komuta göre HIGH de bekleyen LOW olup ledi aktif edecek.
    Bura da LOW yani GND yazılan programın işlevine göre ledi LOW-HIGH olarak yapar bir nevi anahtar gibi düşünün ancak bunu işlemci kendisi yapıyor verdiğin komutlara göre.

Aynen yazdığın programa göre o kanalı yada pini eksiye yada artıya bağlıyor gibi düşün.
    Artıya bağlarsa high,eksiye bağlarsa Low(gnd) oluyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Teşekkürler hocam. Anladım sanırım :)

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.