Şimdi Ara

RENAULT VE MERCEDES SAHİPLERİNİN AYNI VERGİYİ VERMESİ (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
7.448
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Dediğinde haklısın ama bizim ülkede gelirin artarsa verdiğin vergi düşüyor. Helede para babası isen vergiden muaf oluyorsun. Ne varsa fakir fukaraya var. Yasalar kurallar vs vs bunların hepsi garibana işliyor. Paran varsa istediğini yaparsın. İstersen arabayla vur birine öldür. Silahla sık birine öldür paran varmı ozaman dönüp derler ki ölene silahın mermi yolunda niye durdun kaçsan ölmezdin. Zengine kusra bakma bu fakirler iş bilmiyor senin suçun yok. Vsvsvsvsvsv...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kim ne kadar para kazanıyorsa onun oranı kadar para vermeli. Ama bizde bunun tersi yapılacak utanılmasa. Bazen yapılıyor da gerçi.

• Malvolorne kullanıcısına yanıt
    Saçmalığa bak.
    Senin aldığın Clio’nun vergisi 50k.
    Benim aldığım Mercedes’in vergisi 350k.
    Aynı mı vergi?
    Aradaki fark senin 100 senelik MTV ödemen.
    İlkokul terk.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrtkn -- 17 Eylül 2019; 22:47:6 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Zam olursa ikisine birden yaparlar aman diyim 😂

• Otomobillerin ilk alışında verilen vergi lüx de fiyatdan dolayı fazla. Binerken devlete yükü yaktığı yakıt neticesinde dışarıdan akaryakıt alımına neden olduğu içindir. Yani araç alınırken aslında fazla vergi verili binilirken değil. Motor hacmi ile bir şekilde hesap tutturmuşlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

Zenginin daha fazla vergi vermesi saçmalık.

Örneğin ben 1.8 milyon a Audi A8 aldım. Bunun zaten 1 milyonu vergi zaten.
    Sen naptın ? 100 bine reno aldın.
    Ben devlete 1 milyon vergi vermişim sen 50 bin vergi vermişsin.
    Zenginin daha az, fakirin daha çok mtv ödemesi gerek.

Ben 1 milyon vergi vereyim sen 50-100 bin yok öyle...
    Hangi zengin vergi veriyor?
    Zengin ile fakirin arası nasıl uçurum oldu, orta kesim nasıl fakirleşti?
    Bu şekilde düşünenlerin başımızda olmasıyla işte
    Vergiyi tabana yayınca böyle oluyor tabi.
    Hani derler ya kazandığın kadar harcarsın, o kadar kazanan kişi bir zahmet vergisini ödesin...

• MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    Sana kim, git 1.8 milyona r8 al diyor ki? Alma! Vergide verme böylelikle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acr -- 18 Eylül 2019; 6:32:12 >
  • MyWorldLife kullanıcısına yanıt
    Anlamadığın ne biliyor musun.
    1.8 milyona araç alan adamın zaten işinde müşterisi den 1.8 milyonun katma değer vergisini topluyor. Ülkemizde gelir vergisi vergi mükelleflerinden alınır.
    Adam araç alıyor vergisini de şirkete gider gösteriyor.
    Bu sefer ne oluyor aldığı aracın vergisi hooop sıfır.
    Yani sattığı maldan topladığı KDV yi aracı alırken ödüyor. Araç KDV siz geliyor.
    Zenginler zaten böyle zengin oluyor.
    Bu ülke vergi mükellefi olmayan vatandaşların vergileri ile ayakta.
    Kısaca Mercedes e binen çoğu kişi devlete daha az vergi vermek için Mercedes e biniyor. Ucuz araçlarda bu kadar çok vergi kaçıramıyorsun.

• Elmas, mücevher, yat, teknede de aynı olay. Kanun koyucular zengin olunca dolayısıyla herşey zenginlerin menfaatine oluyor. Lamborghini ile meclise gelen adam ne anlar asgari ücretli adamcağızın halinden.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wantastik -- 18 Eylül 2019; 9:10:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsiretinMarjinalCocugu

Valla daha 1.8 milyonluk arabayı kendi üzerine alanı görmedim.Hepsi şirket üzerine alıp gider gösteriyor.Ve genellikle hepsi Aralık ayında alıyor "lüks" araçları.Neden?

Çünkü alınan lüks otomobillerin vergisiz fiyatı ile vergili fiyatı arasında uçurum var.Aradaki bu denli büyük ÖTV+KDV'yi tek seferde düşürülebilmesi için yıl sonu bekleniyor.

Üstüne sigortayı, yakıtı, kaskoyu, bakımı, muayeneyi hatta otopark ve yıkama masraflarını bile gider gösterebilir.

Üstüne vergi yapılandırmasına gidebilir.Ve son 10-15 yıldır olduğu gibi sonunda affedilebilir.

100binlik reno alan adam bunları hangi birisini yapabilir?Hiçbirini.

Alıntıları Göster
    Bilginiz olsun binek araçların KDV si indirilmiyor öyle şirket üzerine alınca

Aldığınız aracı amortisman yoluyla yıllara sari gider yazıyorsunuz (KDV dahil)

Yani bilmem kaç yılda KDV nin ancak 22% sini geri alabiliyorsunuz

O dediğinizi ticari araçlarda yapabiliyorsunuz sadece

• 50 kere söylendi şu forumda ama ya insanlar okuduğunu anlamıyor yada okumaya bile tenezzül etmiyor. 1.8 milyona araç alacam, ee onuda gider göstercem. Araç beleşe gelecek? Şaka gibi milletiz.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • MTVnin mantığı şu olabilir: Araçlar yolu eskitiyorlar.
    Bu durumda ikisininde aynı vergiyi vermesi normal.
  • Yıllık 1750 TL çok, bu rakam 175 lira olmalı diyeceğine ben fazla ödeyeyim o daha fazla ödesin demek de değişik bir kafaymış.

Arabayı almışım, alırken bir sürü vergi vermişim zaten. Bunun mercedesi renosu yok. Zaten bir araç parası kadar daha para verdik vergi olarak. Üstüne kullanırken de yakıt üzerinden ciddi vergi alınıyor.

Peki biri bana anlatsa ya her sene neden para veriyoruz? ve neden buna itiraz edilmiyor da diğer vergi artsın deniyor?
  • 1. Şirkete binek araç aldığınızda KDV'yi direk devlete ödemek için topladığınız kdv'den düşemezsiniz. ÖTV+KDV ilk yıl gider gösterilir, gelir vergisi matrahından düşülür. devlete ödenecek vergiden değil. Aracın ÖTV+KDV tutarının %22'si kadar eksik vergi ödersiniz. Kalanı ise 5 yıl amortismana atılır ve gider gösterilir. 5 yıl sonra aracı satarken de %1 kdv ile fatura kesersiniz ve bedelin hepsi gelir yazılır, %22'sini devlete ödersiniz. Örneğin ben 114.000 tl'ye aldığım aracı 5 yıl sonra 115.000 tl'ye satmıştım. 115.000 TL'ye satınca bu paranın 25.300 TL'sini devlete gelir vergisi olarak ödedim. Elimde net olarak 89.700 TL kaldı. Bakım+yakıt vs. gider gösterilir ve %22 oradan bir avantaj sağlanır.

2. Mercedes de Renault da aynı motor hacmine sahip ise çevreyi yaklaşık olarak aynı miktarda kirletiyor. Motor hacmi büyüdükçe çevreye etkisi artıyor. MTV si de artıyor. Araba yıllandıkça bu verginin azalması ise sosyal devlet sonucu.

3. MTV bir gelir vergisi değil, Kullanımla alakalı bir vergi. ÖTV ise tüketim ile alakalı olduğu için pahalı ürün alırsan çok ödüyorsun. KDV gibi. Bu yüzden MTV'nin gelire göre veya ürünün değerine göre olması doğru olmaz. Zaten değeri yüksek ürün alan, ilk alımda yüksek ÖTV veriyor. BMW 520, alan birisi 235.000 TL civarı ÖTV+KDV öderken, Clio 1.5 alan birisi sadece 52.000 TL civarında ÖTV+KDV ödüyor. Demem o ki, zaten BMW alan Renault alandan 180.000 TL fazla vermiş, bir de her yıl fazla para versin derdinde olanları anlayamıyorum.

4. Aynı mantıkla gidersek, pahalı araba alan otoparka da fazla para ödesin, yakıta da fazla para ödesin, oto yıkamaya gittiğinde de fazla para ödesin, Tüvtürk'e gittiğinde de fazla para ödesin. MTV de çevreye verdiğiniz etkinin karşılığı olarak alınıyor. Bir hizmet gibi düşünün. Ayrı ücretlendirilmesi mantıksız...

• almanya fiyatları orta doluluk paketleri için çok yakın.

Türkiyedeki gibi 100 bin yok. ülkemizde mercedes daha iyi geçiriyor diye devlet de mi geçirsin.

konfigirasyonda fule yakın burmasterli c200 yapılandırdım. aynı doluluktaki boseli 1.6 dci 160 tan ucuza geldi. :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi chrissrathfield -- 22 Eylül 2019; 0:58:16 >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.