Şimdi Ara

RENAULT VE MERCEDES SAHİPLERİNİN AYNI VERGİYİ VERMESİ (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
7.447
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
27 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben mercedes sahibiyim. Renoya binen kadar vergi veriyorum. Aracimda reno motor var. Motora gore vergi alindigi icin bence bir sorun yok.

• ''Bir tarafta parayı nasıl topladığı malum kesim diğer tarafta orta sınıf güç bela araba alabilmiş orta sınıf kesim.''

• Döküntü bir Şahin'le, Brabus'da aynı otopark parası ödüyor. Saçmalık bu. Milyonluk arabalardan daha fazla ücret alınması lazım. SUV tarzı araçlar, Ranger tarzı pikaplar, Range Rover tarzi cipler falan da dahil edilmeli.

Pahalı arabalar daha yüksek, uygun fiyatlı arabalar daha az otopark ücreti ödemeli.

• Vergi nedir ? Niye alınır ?

Vergi : Kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin, yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya ya da kimi maddelerin, hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para.

Emlak vergisi üzerinden gidelim. Aynı metrekarede, aynı yaşta 2 evden muhit farkı nedeniyle 100.000TL lik evde oturanla 5MilyonTL'lik evde oturan aynı emlak vergisini ödüyor mu ?

Hayır ? Niye ? Rayiç bedel var. Aynı vergiyi değil "aynı oranda" ödüyorlar.

Gelir vergisi üzerinden gidelim. 1 Milyon kar yapan dükkanla 200bin kar yapan dükkan aynı vergiyi ödüyor mu ? Hayır... Aynı "oranda" kar üzerinden vergilerini ödüyorlar.

Araçta da var benzer durum ? Her aracın kasko bedeli farklı. Parası üzerinden alınsın, motor ve yıl çok saçma.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Antor

Vergi nedir ? Niye alınır ?

Vergi : Kamu hizmetlerine harcanmak üzere devletin, yerel yönetimlerin yasalara göre doğrudan doğruya ya da kimi maddelerin, hizmetlerin fiyatları üstüne ekleyerek dolaylı yoldan yurttaşlardan topladığı para.

Emlak vergisi üzerinden gidelim. Aynı metrekarede, aynı yaşta 2 evden muhit farkı nedeniyle 100.000TL lik evde oturanla 5MilyonTL'lik evde oturan aynı emlak vergisini ödüyor mu ?

Hayır ? Niye ? Rayiç bedel var. Aynı vergiyi değil "aynı oranda" ödüyorlar.

Gelir vergisi üzerinden gidelim. 1 Milyon kar yapan dükkanla 200bin kar yapan dükkan aynı vergiyi ödüyor mu ? Hayır... Aynı "oranda" kar üzerinden vergilerini ödüyorlar.

Araçta da var benzer durum ? Her aracın kasko bedeli farklı. Parası üzerinden alınsın, motor ve yıl çok saçma.
    Ağzınıza sağlık.

• Mercedes'e benzin/mazot daha pahalıya satılmalı.

Clio 1.5DCI ile Mercedes S350CDI mazotu aynı fiyattan alıyor.

Böyle saçmalık olur mu ?
  • Marka adına vergi koymak nedir? Adamlar 50 sene uğraşmış marka değeri yarattın o zaman daha fazla vergi vereceksin ne demek?

Aslında veriyorlarda her ilk alımda hem MTV öderken

Ürün fiyatı arttıkça ve motor hacmi arttıkça vergi oranı artıyor zaten

MTV'de motor hacmi dışında 115.900tl (kdv hariç) bunun üstü ve altı farkı var .Tescil zamanının 2018 sonrası olanlarda aracın değeri de baz alınıyor

ASLINDA ARTAN ORANLI VERGİ YERİNE TEK ORANLI VERGİ OLSA VE YILLIK VERGİ ARACIN DEĞERİNE GÖRE ALINSA .ARAÇ SAHİPLERİ İLK BAŞTA YÜKSEK VERGİYİ TAKSİTLERLE ÖDEMİŞ OLUR VE İLK BAŞTAKİ SIKINTIYA GİRMEMİŞ OLURLAR

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 16 Eylül 2019; 10:12:53 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2019 Mercedes/BMW/Audi'nin 1.6'sına binmek de ayrı bir vizyonsuzluk kusura bakmasın kimse.
  • El Fuego kullanıcısına yanıt
    ŞŞŞT HOCAM AYIP OLUYOR
  • quote:

Orijinalden alıntı: MyWorldLife

Zenginin daha fazla vergi vermesi saçmalık.

Örneğin ben 1.8 milyon a Audi A8 aldım. Bunun zaten 1 milyonu vergi zaten.
    Sen naptın ? 100 bine reno aldın.
    Ben devlete 1 milyon vergi vermişim sen 50 bin vergi vermişsin.
    Zenginin daha az, fakirin daha çok mtv ödemesi gerek.

Ben 1 milyon vergi vereyim sen 50-100 bin yok öyle...
    Valla daha 1.8 milyonluk arabayı kendi üzerine alanı görmedim.Hepsi şirket üzerine alıp gider gösteriyor.Ve genellikle hepsi Aralık ayında alıyor "lüks" araçları.Neden?

Çünkü alınan lüks otomobillerin vergisiz fiyatı ile vergili fiyatı arasında uçurum var.Aradaki bu denli büyük ÖTV+KDV'yi tek seferde düşürülebilmesi için yıl sonu bekleniyor.

Üstüne sigortayı, yakıtı, kaskoyu, bakımı, muayeneyi hatta otopark ve yıkama masraflarını bile gider gösterebilir.

Üstüne vergi yapılandırmasına gidebilir.Ve son 10-15 yıldır olduğu gibi sonunda affedilebilir.

100binlik reno alan adam bunları hangi birisini yapabilir?Hiçbirini.

• gelire göre vergi düzenlemesi şart demis konu sahibi

nerde yasiyor bilmiyorum da turkiyede zaten gelire gore aliniyor

asgari ucretliden kesilen gelir vergisi ile ayda 50 bin maas alan doktordan kesilen vergi ayni mi?

reno alan x vergi veriyor, merso alan xx vergi veriyor
  • Toplanmış yine ekonomi bakanları. Zaten belli bir noktadan sonra satın alırken binlerce lira vergi veriyor lüks araç alanlar.
    E serisinin vergisiyle Clio'nun vergisi aynı mı? Ne zaman vergiyi emisyona göre düzenlerler o zaman konuşuruz. Zaten saçma bir şeyi konuşmanın manası yok.

Kocaman şirketlerin milyonlarca vergi borcu tek kalemde siliniyor gelmiş 1750 TL diyorsunuz, resmen komik ulan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ReaLGz -- 16 Eylül 2019; 23:12:48 >
  • quote:

sayin arkadasim o adam yıllık vergiyi verdiginde yolsulluk sınırından açlık sınırına düşüyor. Sen yıllık vergiyi verdiginde mal varlığındaki bir sineği anca kaçırıyor. Arabanin fiyatinda gozumuz yok ama keske daha duyarli insanlar binse...

• AsiretinMarjinalCocugu kullanıcısına yanıt

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AsiretinMarjinalCocugu

Valla daha 1.8 milyonluk arabayı kendi üzerine alanı görmedim.Hepsi şirket üzerine alıp gider gösteriyor.Ve genellikle hepsi Aralık ayında alıyor "lüks" araçları.Neden?

Çünkü alınan lüks otomobillerin vergisiz fiyatı ile vergili fiyatı arasında uçurum var.Aradaki bu denli büyük ÖTV+KDV'yi tek seferde düşürülebilmesi için yıl sonu bekleniyor.

Üstüne sigortayı, yakıtı, kaskoyu, bakımı, muayeneyi hatta otopark ve yıkama masraflarını bile gider gösterebilir.

Üstüne vergi yapılandırmasına gidebilir.Ve son 10-15 yıldır olduğu gibi sonunda affedilebilir.

100binlik reno alan adam bunları hangi birisini yapabilir?Hiçbirini.

Alıntıları Göster
    Bu dediklerinin aynısını Renault alanda Aralık ayında yapabilir hiçbir fark yok

Bu şeye benziyor engelliler için ÖTV muafiyeti geçen yıldan itibaren sınır konmuş mesela şimdi 247bin lira üst sınır, adam diyor bu sınıra yakın ne alabilirim ? İstediği ne önemli değil yeterki en üst vergi indirimi olsun ,en pahalı otomobil olsun sadece

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tek_Kisilik_Muhalefet -- 17 Eylül 2019; 9:32:20 >

• Önce elmasa mücevhere vergi gelsin...

• quote:

Bu dediğin adalet olmuyor dostum
    Önce eşitlik verginin adı özel tüketim vergisi zaten o zaman sende git megane al ihtiyavıcı karşıla
    Ben ihtiyaç için zengin zevk için alıyor, ozaman ben neden özel tüketim vergisi veriyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kimbehicayy -- 17 Eylül 2019; 11:20:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Tek_Kisilik_Muhalefet

Bu dediklerinin aynısını Renault alanda Aralık ayında yapabilir hiçbir fark yok

Bu şeye benziyor engelliler için ÖTV muafiyeti geçen yıldan itibaren sınır konmuş mesela şimdi 247bin lira üst sınır, adam diyor bu sınıra yakın ne alabilirim ? İstediği ne önemli değil yeterki en üst vergi indirimi olsun ,en pahalı otomobil olsun sadece

Alıntıları Göster
    Eğer şirket beklenenden çok kâr ederse, hiç araba almadan bile bazı şirketler 2.000cc üstü araba almış gösteriyor bizim sektörde.

Daha bu iş için Clio alanı görmedim.İlginç bir yaklaşım.

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.