Şimdi Ara

REHBER: Yeni Basim Plaklar (57. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
1.267
Cevap
45
Favori
100.656
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: nuwanda87

@nuwanda87 ben aldım. Kalite kötü değil ama plak kalitesi de değil. 90ların sonunun albümü sonuçta. Şefaf turuncu çok hoş duruyor. Alınabilir. İlk baskı bitmiş. 2.baskı yapılacakmış herhalde.

Alıntıları Göster
    İroni mi yaptınız yoksa kendi sorunuza yanlışlıkla mı cevap verdiniz
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lami Tiryaki

FERDİ TAYFUR İNSAN SEVİNCE PLAĞININ YENİ BASKISI ÇIKTI
    Ferdi Tayfur’un Elenor Plak’tan çıkmış olan 5., kendi Türkiye diskografisindeki (biri korsan) 7. Uzun çaları “İNSAN SEVİNCE” 5 Eylül 2019’da piyasaya verildi. 1981 tarihli dönem baskısıyla birlikte yedekli olarak ikisi yanyana raflarımdaki yerlerini aldılar. Öncelikle söyleyeyim bu plak pek öyle 1981 İnsan Sevince’nin tıpkı basımı değil. Şöyle ki;

Kapak formatı, logolar ve fotoğrafları hemen hemen aynı. Açılır kapakta, dönem baskısı fotoğrafların bire bir aynısını kullanmışlar. Ancak bu sefer daha özenli bir çalışma olmuş. Özellikle 2016 baskısı Ferdi 1977’deki kadar abartılı renklere boğulmuş-bir arkadaşın deyişiyle allığı fazla sürülmüş(!) – değil. Orijinal fotoğrafların doğallığına çok yakın. Gözü pek rahatsız etmiyor. Kapak kağıt kalitesi iyi. Sırtı kalınlaştırıp siyah zemin üzerine beyazlı/sarılı renklerle Ferdi Tayfur İnsan Sevince yazılmış. Rafta güzel duruyor. Dönem baskısında sadece kapak içinde yer alan şarkı isimleri yeni baskıda arka kapağa da yazılmış. Şarkıların sıralaması ve yüzü de değişmiş olduğu için bu metinler dönem baskısının tıpkısı değil. Künye değişmiş(doğal olarak) ve dönem baskısındaki Atilla Alpsakarya’nın sunuş yazısı kaldırılarak yeni Elenor künyesi basılımş. Dağıtımda Esenshop ismi var.

Şarkı isimleri ve yerleri de değişmiş demiştim. Dönem baskısındaki A Yüzü ve B Yüzündeki şarkıların tamamı, bu yeni baskıda yer değiştirmiş. Eskinin A yüzü, yeni baskıda B yüzü olmuş. Bu şekilde yeni baskıda Nisan Yağmuru B yüzünün ilk şarkısı olmuş(orijinalinde A yüzünün ilk şarkısıydı). Dönem baskısında B yüzünün 3. Şarkısı olan İnsan Sevince, yeni baskıda-bence doğru bir tercihle-A yüzünün ilk şarkısı olmuş. Böylece A yüzündeki şarkılar bir aşağıya kaymış. Bunun dışında sıralamada bir değişiklik yok.

Kayıt kalitesine gelince. Tamamını dönem baskısıyla arka arkaya dinledim ve rahatsızlık verici bir yan bulamadım. Gayet güzel dinleniyor ve kayıtta bir “Analog” hissiyatı var. Keyifle dinleniyor. Hele de Ferdi Tayfur’u seviyorsanız dikkatinizi bile çekmiyor. Üstelik hışırtılar vs temizlendiği için daha da bir keyif alıyorsunuz. Hani 10 üzerinden 8-9 verilebilecek kadar güzel bir kayıt olmuş. En azından ben böyle düşünüyorum. Zaten dönem baskılarının 250-300’den başlayan fiyatlarına bakınca cüzdan hesabı yapanlar için çok çok iyi bir tercih te olabilir. Asıl sürpriz başka;

Şarkılarda farklılıklar var. Mesela Nisan Yağmuru’nun ara müzikleri dönem baskısına göre iki kat fazla! Yani her bir melodi iki kere tekrar etmiş. Orijinalinde tek bir kere çalıyor. İnsan Sevince parçası farklı bir versiyon. Girişi daha uzunca ve sözlerinde bir kaç kelime fark var. Ara müzikleri en az iki kat daha uzun ve farklı enstrümantasyona sahip. Yani dönem baskısındaki İnsan Sevince değil. Daha uzun daha kapsamlı bir kayıt. Diğer şarkılarında da farklar olabilir incelemek lazım. Zaten plağın yüzeyini incelediğinizde dönem baskısına göre daha çok ses kaydı var. Göbekten en fazla yarım santim uzakta bitiyor. Oysa dönem baskısında göbekle ses kaydı arasında 1,5-2cm kadar boşluk var. Yani yeni baskılar sıkıştırılmış format deniyor ya. Hani daha kısa ses kayıt alanında daha çok şarkı oluyor dijital mantık filan. Burada durum tersi . Yeni baskıda daha çok ses alanı var. Bu da kaydın sıkıştırılmamış olduğunu düşündürüyor. Buradaki şarkı sıralamasını Türküola İnsan Sevince versiyonunda da okumuştum. O versiyonu dinleme şansım olmadı. Belki onun tıpkı basımıdır bilemiyorum. Dinlemiş olan varsa ve yazarsa sevinirim.

Sonuçta yepyeni ve farklı bir İnsan Sevince’miz oldu. Bu açıdan aslında Elenor Plak’tan çıkan 6. Ferdi Tayfur uzun çaları demek bile mümkün. Gönül isterdi ki, bu kayıtlar bir tıpkı basım olmasın, bir arşiv hizmeti olsun. Plağın içine bir kitapçık bir broşür, bir fotoğraf galerisi vb konsun. Tarihçesi hakkında bilgiler verilsin. Sonuçta Ferdi Tayfur bir dönem Elenor Plak’la özdeşleşmiş ve Türkiye müzik piyasasını çok fazla etkilemiş bir isim. İyi bir arşiv belgeselini hakediyor diye düşünüyorum. Babanın Elenor Plak’la kimbilir ne güzel anıları vardır. Birinci elden öğrenip arşivlerimize katmak isterdik. Maalesef ülkemizde bu tür pek fazla etkinlikler olmuyor.

Şimdi Elenor Plak’tan sürekli tekrarladığım bir isteğimi yineleyeyim. Sanatçının Elenor Plak’tan çıkmış pek çok 45’lik plağı var ve 33’lüklerde hiç yayınlanmadı. Derbeder gibi, Yağmur Gözyaşım gibi Ferdi Tayfur’u Ferdi Tayfur yapan asıl şarkılar bu 45’lklerde. Bu şarkıları da bir veya iki plakta toplayıp dinleyicilere sunması ve mümkünse arşiv dokümanlarıyla birlikte yapmasını bekleriz. Bunu yaparsa tam bir Elenor/Ferdi Tayfur koleksiyonuna sahip olmuş olacağız. Şimdiden teşekkürler Elenor Plak.
    Lami Tiryaki
    Elinize sağlık Lami Bey, bu değerlendirmelerinizi paylaştığınız başka bir mecra var mı? Takip etmek isterim.

• metulen kullanıcısına yanıt
    Hem ironi hem de fikir sahibi olmak isteyene bilgi vermek.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cmshn

Elinize sağlık Lami Bey, bu değerlendirmelerinizi paylaştığınız başka bir mecra var mı? Takip etmek isterim.

Alıntıları Göster
    Teşekkür ederim. Plak izlenimlerimi sadece buraya yazıyorum. Şimdilik yaklaşımım amatörce. Benim asıl ilgi alanım çizgi roman ve Çizgi Diyarı forumunun yazarıyım. Buradaki plak yorumlarımı değiştirmeden oraya da taşıyorum. İlginizi çekerse sizi oradaki çizgi roman sohbetlerine de beklerim.
    Selamlar
    Lami
  • Arkadaşlar ada müziğin yeni baskı 3 hürel 33lüğü kalitesi nasıl fiyatı uygun yardımcı olur musunuz

• Lütfen yardımcı olun

• HardMuz kullanıcısına yanıt
    Ben ispanya basımlarını aldım ve beğendim. Yerli basımlar pek tutmadı ama fiyatları hesaplı sayılır. Dinlemediğim için tam bir karşılaştırma yapamıyorum.
  • Merhaba bayadır yeni baskı plak almamıştım. Merak eden de vardır muhtemelen. Alttaki plağı aldım.
    REHBER: Yeni Basim Plaklar
    Ayten Alpman - Türk Pop Tarihi/Eski 45’likler : Plak tek plak olarak basılmış ve 12 şarkıdan oluşuyor. Zarf yine selefonlu değil malesef. Kapak fena değil kabartmalı şekilde basılmış. Şu an dağıtımcıda bittiğinden fiyatı uçmaya başladı ikinci baskısı yapılacak bilginiz olsun yüksek paralara almayın bence. Kayıt kalitesi güzel zaten ilk 2-3 şarkı için bile alınır. Bu şarkıların 45'liklerini bulmak ve almak bayağı pahalıya gelir. Arşivde durmasında fayda var, ara sıra dinleyebileceğiniz güzel bir plak. 8/10

• İlhan İrem albüm tavsiye edebileceğiniz varmı.hb de çok seçenek var .bazı albümlerde aynı şarkılar var genelde

• İlhan İrem'in kayıt kalitesi olarak yeni basım plaklar içinde en iyisi Bezginin Gizli Mektupları albümü. Ama içerik olarak ne diye sorarsanız bana Işık ve Sevgiyle plağını tek geçerim.
  • Ferdi Tayfur un en son basılan plağı insan sevince lp beğendim kayıt güzel hatta vokaller dönem 45 i kadar iyi . Teşekkürler elenor iyi iş çıkarmış. Kaydın desibelinide beğendim standarta oturmuş bazı lp deki gibi aşırılık yok , sahne,çözünrlük ve hacim güzel olmuş , master band olmalı bu kalitede olduğuna göre , tavsiye ederim

O ne öyle yorum yaparken daha dinlememiştim nisan yağmurları parçası dumur oldum sırf bu parça için alınır bu lp dönem baskısından iyi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi savast -- 23 Ekim 2019; 23:1:58 >
  • Hardal'ın plaklarının yeniden basılacağı söyleniyor. Bu konuda detaylı bilgisi olan var mı?
  • Cem Karaca'nın emre plak tan çıkan "merhaba gençler ve genç kalanlar" plağını edindim bugün. 180 gr olarak analog master şeklinde sunuldu. Dönem baskısını dinlemediğim için karşılaştırma imkanım yok. Ben ses kalitesini beğendiğimi söyleyebilirim. Sesler net ayırt edilebiliyor gayet temiz

İçinden bir büyük ve bir ufak olarak Cem Karaca fotoğrafı çıkıyor. Dönem baskısı astronomik fiyatlarda olduğunu düşünecek olursak ve bu plağında 1945 adet basıldığını göz önüne alırsak arşive koyulabilir diye düşünüyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Sezen Aksu-Sen Ağlama'nın 2019/Ocak baskınını bulabilip aldım sonunda. Hatta dayanamayıp bir de 2019/Temmuz baskını aldım ama Temmuz'u açmadım :)

Bu albümün zaten kaset ve cd ses kalitesi de çok iyiydi. Yeni baskı plak da buna paralel. Ancak, dönem baskısını da dinlemiş biri olarak hayal kırıkılığı oldu tabi.

2. hayal kırıklığım da, yeni baskı LP'de, dönem baskı LP kayıtların kullanılmadığını anlamış olmam. Nerden anladın derseniz....Bu albümün dönem baskı LP'sinde Geri Dön şarkısının düzenlemesi, kaset ve CD'den ufak bir farklılık gösteriyor. Dönem baskıda şarkıdaki ara geçişler tamamen piyano ile ve mükemmel....Dinlemeye doyamıyorsunuz. Ancak yeni baskıda, kaset ve CD'nin aynısı :(

Plak, aynı zamanda, dönem baskı kaset-CD ve LP'sinde bulunmayan, ilk defa Sezen Aksu Söylüyor Müzikali'nde söylenmiş (1985 olsa gerek) ve bugüne kadar hiçbir Sezen Aksu albümünde yer almayan Neden isimli şarkının yeniden söylenmiş versiyonunu içeriyor. Aynı şarkı, Sen Ağlama'nın 2010larda SN müzik tarafından basılan yeni baskı CDlerinde ve mavi kapaklı Bayar-Ati Müzik yapım baskı LP'de de bulunuyor. Ancak, şarkının kaydı pek iyi gelmedi. Fazla gürültülü. Bir de 80'lerin billur gibi sesinden sonra ve o zamanlar şarkısının sesiyle oynamanın pek de mümkün olmadığı bir döneme ait şarkılardan sonra, 11. şarkının günümüz sounduna sahip düzenlemesi ve sesle oynandığı belli olan bir vokal, pek uyumlu olmamış.

Gelelim kapak vs'ye...Daha önceki yeni baskı SA plakları gibi, kaliteli sayılabilecek bir iç zarf kullanılmış. Açılır kapak. İçinden insert falan çıkmıyor ama sağlı sollu şarkı sözleri ile dönem baskı plakta da kullanılan görseller kullanılmış. Kapak, siyah zemine sahip. Şu durum da dikkatimi çekti. Bu plağı kondüsyon olarak en iyisini alabilmek için tam 10 plak arasından seçtim. Plakların dışında jelatin olmasına rağmen hemen hemen tamamı, parlak ışık altında görülecek seviyede çizikler ve izler içeriyordu. Ambalajlama öncesi pek özen gösterilmemiş heralde. Diğer aldığım yeni baskı plaklarda böyle bir sıkıntı ile karşılaşmamıştım. Belki de benim hassasiyetim. Bir başkasının hiç dikkatini çekmeyebilir.

Umarım dönem baskı Sen Ağlama plağına sahip olmak nasip olur bir gün...
    Hocam Selamlar..

Tek bir sorum olacak. Ben Sezen Aksu - Sen ağlama plağına sahibim (Şanslı azınlıktayım :)) Güncel baskısı spotify yada youtube da Sezen Aksu Official sayfasının yayınladığı şarkı formatında mı ?

Konuyu hortlattığım için kusura bakmayın. Yeni rastladım bu başlığa.

Aranıza Kenwood Müzik Seti + Kenwood P-66 Plak Çalar + Kenwood Surround Speakers + AIWA XR1000H Speakers ile katılıyorum. Kulağımın anladığı kadarıyla yardımcı olmaya çalışırım.

Saygılar

• GrounD_ZerO G kullanıcısına yanıt
    Sahip oldugunuz plak, dönem baskı mı yeni baskı mı, onu anlayamadım.

• quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Sahip oldugunuz plak, dönem baskı mı yeni baskı mı, onu anlayamadım.
    Dönem Baskı

REHBER: Yeni Basim PlaklarREHBER: Yeni Basim Plaklar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GrounD_ZerO -- 29 Kasım 2019; 21:1:1 >

• quote:

Orijinalden alıntı: HardMuz

Arkadaşlar ada müziğin yeni baskı 3 hürel 33lüğü kalitesi nasıl fiyatı uygun yardımcı olur musunuz
    Merhaba;

3 Hürel'e ait 1 ve 2 plakalrı genel olarak güzel. Fakat şöyle bir sorun var sesler bazı şarkılarda aşırı boğuluyor.

Daha detaylı yorumu iğne ve plakları temizledikten sonra yapacağım.

Ama 3 Hüreli takip eden biriyseniz arşivinizde olabilir.

Görüşmek dileğiyle
  • GrounD_ZerO G kullanıcısına yanıt
    Şarkı formatında mı derken tam olarak ne sordugunuzu anlayamadım.

• Merhaba,
    Değişik türden yeni plaklar basılmaya devam ediyor. Şöyle bir inceleyelim;

Nesrin Sipahi-Aşk Mevsime Bakmaz: Plak iyi güzel.. de, yahu Nesrin Sipahi deyince akla 70’lerde doldurduğu birbirinden güzel Yeşilçam fantazi şarkıları plakları geliyor. Durum buyken 85 tarihli bu en son doldurduğu plağa neden karar verdiniz anlayamadım… Olmasın demiyorum ama öncelik daha başka olmalıydı.

Ayten Alpman & Asu Maralman-Türk Pop Tarihi: Ada Müzik Türk Pop Tarihi adı altında 45’lik toplaması plaklar basmaya başladı. Asu Maralman, Ayten Alpman güzel örnekler. Plaklar kaliteli açılır kapaklı olarak basılmış. Günümüzde 45’lik veya toplaması şeklinde plak pek basılmıyor. Sırf bu açıdan bile çok kıymetli bu plaklar. Dönem baskısı 45’liklere servet öde(ye)meyenler için biçilmiş kaftan. Keyifle dinliyorsunuz. Keşke “Bir Zamanlar Serisi”ndeki gibi birazda editoryal bilgiler koysalardı içlerine. Bizde “kayıt” anlamında arşivcilik maalesef geliş(e)miyor. Plaklara editoryal ekler konulmuyor. Yazılan kitap sayısı da çok sınırlı. O yüzden diskografiler ve koleksiyoncuların internet sitelerindeki bilgilerle yetiniyoruz. Her bir plak basıldığında da bu olasılık ilelebet silinip gidiyor.

Hüner Coşkuner-Yeşilçam Klasikleri: Hüner Coşkuner’in bildik yorumlarıyla keyifli bir plak olmuş. Baskı standart sıfır baskı kalitesinde. Yeşilçam şarkılarının orijinal yorumlarını bulup temizleyip piyasaya vererek rekor kırabilecekken, bunu yapmayan yapımcılara örnek olur umarım. Vedat Çetinkaya’dan da böyle bir örnek var şu anda piyasalarda. Ama insan filmlerdeki yorumları arıyor ister istemez (bknz girişteki Nesrin Sipahi notum). Aklıma gelmişken Cahit Berkay’ın film müzikleri albümü için de aynı şeyleri yazmak mümkün. Dönemin filmlerindeki müzikal yorumlar olmayınca çok yavan geliyor. Almadım bile plağı.

İbrahim Tatlıses-Mavi Mavi: Dönem baskısının zarf usulü düşük kaliteli kapağını, fotoğrafları çiftleyip açılır kapak haline getirmişler çok güzel olmuş. Ben arşivimdeki dönem baskısından Yalnızım’ı dinlerken kasetlerde olup plakta olmayan girişteki makaslanmış bölüm için üzülürdüm. Yeni baskıda bu eksiği gidermişlerdir diye düşünüp aldım. Ancak aynı kaydı yeniden basıvermişler. Boşuna almışım. O nedenle dönem baskısı bende olan Gülüm Benim’i alma gereği duymadım. Bir yenilik getirmiyor çünkü. Mavi Mavi plağı Standart yeni baskı kalitesinde ve çok rahatsız etmiyor. Dönem baskısı örneklerini pahalı bulanlar için tavsiye ederim.

Gönül Yazar-Dertleri Zevk Edindim: Sanatçının sanırım ilk uzun çalar plağı, ancak kapak farklı. Orijinal kapağı çok daha güzel nostalji doluyken bu kapak pek tatmin etmedi beni. Kağıt ve baskı kalitesi güzel ama, işte… Plak baskısı güzel. Sanatçının klasik türk sanat müziği yorumlarını keyifle dinliyorsunuz.

Erkut Taçkın: Nedendir bilmiyorum sanatçının bu tek plağının sadece kapağı 2700 küsur liraya nette alıcı bekliyor. Plağının satıldığı bir yer görmedim ama, ortaya çıkarsa kaç para isterler harbiden merak ediyorum. Neyse, plağı aldım 90liraya!!.. Orjinalinin aynısı zarf kapak ile piyasaya verilmiş. Baskı fena değil ama şarkılar çok güzel. Romantik ortamlarda gider bir şekilde. Tavsiye ederim.

Müslüm Gürses-Mahzendeki Şarkılar: Elenor Plak sanatçının bu hiç bir yerde yayınlanmamış şarkılarını yayınlamakla güzel bir hizmet veriyor. Dönem baskısı olmadığı için çok kıymetli bir plak bence. Bu plakta daha bir 90’lar tarzı şarkılar yer alıyor ve kayıtlarda güzel. Kapağın aynısı fotoğrafının yer aldığı bir poster hediye olarak çıkıyor. İçinden çıkmazsa bayinizden ısrarla isteyin! Heh hee…

Zülfü Livaneli Plakları: Sanırım pek çok kişinin beklediği bu hizmeti sonunda Seyhan Müzik yerine getirdi. Fiyatlardaki abartı nedeniyle Nazım Türküsü dışında dönem baskılarına el sürmediğim bu plakların Günlerimiz dışında tamamını aldım. Kapak tasarımları orijinaliyle aynı. Baskılar güzel. Kulağı rahatsız etmiyor. Livaneli plaklarının çok kıymetli bir özelliği plak kapaklarındaki editoryal bilgilerdir. Onlar aynen korunmuş. Plaklar keyifle dinlenebiliyor. Ancak nedendir bilinmez plaklar orijinal kronolojiye uygun olarak yayınlanmıyor. Mesela Gökyüzü Herkesindir’den önce Zor Yıllar olmalıydı. Umarım onu da basarlar. Gökyüzü Herkesindir’i öğrenciliğim zamanında harçlığımla kaset olarak almıştım ve 32 yıldır arşivimde duruyor. Şimdi emeklime yakın plağını da bastılar ve onu da aldım. Albüm böylece benim hayatımın iki ayrı dönemine eşlik etmiş olacak. Bilmeyenler için, bu albüm daha önce sadece kaset ve CD formatında basıldı. Plak olarak ilk kez piyasaya verildi. Umarım Saat 4 Yoksuni Crossroads, Yol ve Film Müzikleri’ni de bizi çok bekletmeden piyasaya verirler.

Cem Karaca-1 Mayıs (İşçi Marşı): Piyasada öylesine bir Cem Karaca enflasyonu var ki akıl alır gibi değil. Bazı şarkılar üç yeni baskı plakta ayrı ayrı yer alıyor (Tamirci Çırağı, Parka vs…) Bende olmayan tek plağı 1 Mayıs 45’liği olduğu için bu plağın basıldığı haberi beni sevindirmişti. Ancak plaktaki kalan 9 şarkının tamamı şu anda piyasada olan sıfır baskı Cem Karaca plaklarındaki şarkılar. Yani bir tek şarkı için LP hazırlamışlar ve 160TL ödüyorsunuz almak için. Yine de dönem baskısı döküntü haldeki 45’liklere de servet istedikleri için gittim aldım sevinçle. Eve gelir gelmez koydm pikabıma dinledim. …ve üzüldüm. Son zamanlarda aldığım plakların içindeki en kötü kayıt bu olmuş. Hani CD’den apartma dediğimiz kayıtlar var ya. Yavan mı yavan, detayları duyulmayan kulağın algılamak için çok çaba sarfettiği türden kayıtlar. Ahanda öyle işte. Hayal kırıklığı yaşadım. Yine 1 Mayıs hevesim kursağımda kaldı. Keşke bozuk br kayıt ta olsa dönem baskısı bir kasetten filan apartıp çıtırtılı da olsa 45’lik olarak bassalarmış. 1 Mayıs işçi mitinglerinin bu sembol marşı daha iyi bir baskıyı ve kapakta editoryal yazıyı hakediyor.

Edip Akbayram-1985: İşte umutla beklediğim bir başka plak. Dönem baskısı ben de olmayan bu plak nihayet arşivimdeki yerini aldı. Henüz dinlemedim ama kapağı açılır kapak ve çok kaliteli. Orijinal tasarımına uygun basılmış.

Selamlar
    Lami Tiryaki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Lami Tiryaki -- 26 Aralık 2019; 13:27:48 >

• Erkut Taçkın: Nedendir bilmiyorum sanatçının bu tek plağının sadece kapağı 2700 küsur liraya nette alıcı bekliyor. Plağının satıldığı bir yer görmedim ama, ortaya çıkarsa kaç para isterler harbiden merak ediyorum.

Az önce nette bir adet Erkut Taçkın dönem baskısı plağa rastladım: 11.000TL! Vay be!..
  • 
Sayfa: önceki 5556575859
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.