Şimdi Ara

REHBER: Yeni Basim Plaklar (58. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.267
Cevap
45
Favori
100.665
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Sema-ekho kırmızı plak için ne dersiniz, arşive katılır mı?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • halitkin kullanıcısına yanıt
    Plaklar yurtdışından gelmiş, gümrük işlemleri sontrası yıl başında satışa çıkacağı belirtiliyor.https://www.instagram.com/p/B6nd6GhHLdz/
  • Lami Tiryaki L kullanıcısına yanıt
    Plaklar ne kadar zor bulunursa o denli pahalı oluyorlar. Hele bir de bilinen bir sanatçının iyi bir albümü ise fiyat tırmanıyor. Dönem baskısı plakların değeri bize göre kayıt kalitesi ve albüm içeriği iken çoğu için antika mantığı ile nadirliği ile değerlendiriliyor.

Bazı yeni basımların devamı olmayınca mesela onların da fiyatı uçup gidiyor. Misal Türküz Türkü Çağırırız albümü (SHADOKS). Aynısı 2004 Basım ve 500 600tl civarı.
  • ibayrakli kullanıcısına yanıt
    Merakla bekliyorum!
  • Merhaba uzun süredir yeni basımlarla ilgili yorum yazmamıştım. Fırsat varken bikaç tane yazayım istedim. Özellikle bu sene yağmur gibi plak basılıyor. Kaliteleri tartışılır ama bazı albümleri plaktan dinlemek için ucuz yollu edinmiş oluyoruz.

REHBER: Yeni Basim Plaklar
    Karsu - Karsu : Karsu'yu ilk spotfy'de keşfetmiştim. Bir kere söyliyeyim bence çok iyi müzisyen ve daha da iyi olacak. Bu onun ilk basılan plağı ve maalesef biraz pahalıya satılıyor. Albüm bence güzel kaydedilmiş ve dinlerken de plak hissiyatını veriyor. Ben beğendim. Açılır kapaklı olan albümde maalesef zarf yine selefonlu değil. Ama dediğim gibi ben bu albümün çok sık basılacağını da pek düşünmüyorum. O yüzden arşivciler alsa iyi olur. 8/10

Ezginin Günlüğü - İlk Aşk : Birçok kişi gibi ben de Ezginin Günlüğü'nü çok sevenlerdenim. Dönem baskıları acayip pahalı ve bildiğim kadarıyla da ilk iki albümlerinin dönem baskısı var. Bu albüm ilk defa plak olarak basıldı ve duyduğum kadarıyla da diğer albümleri de basılacak. Gelelim kayıt kalitesine, albümün kaydı benim beklentimin üstünde. İçinde ki zarf yine selefonlu değil ama açılır kapak olarak basılmış. Ben albümü de kaydı da çok beğendim. 9/10

Yeni Türkü - Akdeniz Akdeniz : Albüm resmi olarak bugün çıktı. Ben dün edinmiştim. Albümün dönem baskısı gerçekten pahalı ve bence Yeni Türkü'nün içerik olarak dolu olan albümlerinden biri. Albüm açılır kapak olarak geliyor ama bu da selefonlu zarf değil. Kayıt kalitesi de iyi, ben beğendim açıkcası. Yeni Türkü'nün daha önce çıkan Buğdayın Türküsü'nden sonra yeniden basılan ikinci albümü. Yeni Türkü'nün de diğer albümleri basılmaya devam edecek. Gelelim puanıma 8/10

Tanju Okan - Kadınım-Kime Ne : Bu albüm de 3-4 gün önce piyasaya çıktı. Ben Emre Plak'tan çıkan albümlerinde genel olarak beğeniyorum. Özellikle bence bikaç tanesi hariç özellikle Barış Maço'lar da iyi iş çıkarttılar. Ama bu albüm bana aynı özende gelmedi. Kaydını da açıkcası çok sevmedim. Bu arada sırf Kadımım şarkısı için alınmaz mı, alınabilir. Ama çok büyük beklentiyle almayın bence. Zarf yine selefonlu değil, albüm açılır kapak şeklinde basılmış. Puanım 7/10

Özdemir Erdoğan - Jazz Session : İşte zamanında almayıp bir sürü para vermek zorunda kalınan albümlere güzel bir örnek. Ben albümü yeni edinebildim ve şöyle diyeyim bayağı bayağı iyi iş çıkarmışlar. Tek kötü yanı klasik zarf yine selefonlu değil ama bu albümü uygun bulduğunuz yerde alın. Hem kayıt kalitesi hem de içerik olarak bence çok iyi albüm. 10/10

Zülfü Livaneli - Gökyüzü Herkesindir : Niye 'ada' albümü değil diye sorabilirsiniz. Bende Ada albümünün dönem baskısı var, o yüzden onu almadım. Bu arada bence 'Ada' albümü Zülfü Livaneli'nin en iyi albümüdür. Bu albümü alma sebebim bu albümün ilk defa plağa basılmış olması, o yüzden edindim. Gelelim kaydına, bence iyi değil. Albümün kaydından çok hoşlanmadım. Albüm açılır kapaklı olarak basılmış. Zarf yine selefonlu değil. Puanım 7/10

Barış Manço - Müsaadenizle Çocuklar : Bu albümde ilk defa olarak plağa basılan bir albüm. Numaralı ve açılır kapaklı olarak basılmış. Klasik zarf yine selefonlu değil. Albümün kaydını ben açıkcası çok beğenmedim. Konser kaydı olmasına rağmen bence Live in Japon daha iyi, puanım 7/10

Sanırım şimdilik bu kadar yeter. Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Majeste1 -- 24 Ocak 2020; 14:46:47 >

• Ayyuka'nın yeni albümü Maslak Halayı, plak olarak sınırlı sayıda satılmaya başlandı. Bir fanı olarak plağı halen edinemedim fiyatı yüzünden. 150 Lira bana çok geldi. Alıp dinleyen var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ladex

Sema-ekho kırmızı plak için ne dersiniz, arşive katılır mı?
    Ben kaydını çok beğendim. Şarkıları ve Semanın sesini seviyorsanız alınır.

Tek kötü yanı, plaklar, içinde koruma-statik elektrik önleyici herhangi bir materyal olmayan, arkalı önlü bilgilerin buldunuğu karton zarfların içinde. Mutlaka iç zarf alınmalı.
  • Majeste1 kullanıcısına yanıt
    emeğinize sağlık.Bilgilendirme için teşekkürler.

Tanju okan kadınım albüme Kime Ne şarkısını koymuşlar,plak kaydı yoktu bu şarkının.ben kadınım ve bunun için alacağım bu albümü.yeni Türküler kaçırılmaz

sema yı sormuş bir arkadaş bence Sema albümü harika
  • Bugün biraz daha köşede kalmış ve değerleri zamanla anlaşılacak albümleri paylaşmak istiyorum. Bazılarını bulmak çok zorlaştı. Bulduğunuzda almanızı tavsiye ederim. Siz yine de almadan bi dinleyin.
    Grup Doğuş - Grup Doğuş : Albümü ironhand basmış. Albüm iki yönden ilginç, aslında 1975 yılında hücum kayıt olarak Almanya'da kaydediliyor ve sınırlı sayıda kaset olarak basılıyor. Diğer yönü yıllar sonra plak olarak ilk defa basılıyor. Albümdeki birçok şarkı bildiğimiz şarkıların yeniden yorumu şeklinde, ne gibi derseniz? Gülme ha gülme,adaletin bu mu dünya gibi. Albümün kaydını ben sevdim. Amatör olarak kayıt edilmiş hissi veren güzel bir albüm. Zarfı selefonlu zarf, kapak zarf kapak şeklinde ama içinden şarkı sözlerinin yazılı olduğu iki sayfalık da bir insert çıkmakta. Muhtemel sonra aranılan albümlerden olabilir. 8/10

Ahmet Kenan Bilgiç - Sarmaşık Soundtrack : Bu albüm Shalgam Records tarafından kapağında yazdığına göre 200 kopya olarak basılmış. İçinde filmin yönetmeni Tolga Karaçelik imzalı filmin afişi ile birlikte geliyor. Albüm jelatinsiz olarak üretilmiş o yüzden dışında jelatin yok. Kapak güzel, açılır kapak şeklinde ve zarf da selefonlu bir şekilde geliyor. Albüm muhtemelen bir süre sonra uçuk fiyatların isteneceği bir albüm olacak gibi geliyor bana. Plak gerçekten çok güzel basılmış ve belli ki emek verilmiş. Kaydı da gayet güzel bir albüm. 9/10

Cem Yıldız -Kün : Bu albüm gerçekten çok yeni basıldı ve henüz piyasa da bulunuyor. Pahalı mı bence pahalı. Gelelim plağı alma nedenime aşağıda da yazıcam gerçi ama Cem Yıldız çok iyi bir bağlama sanatçısı ve bir çok dizinin de müziklerini yapmış bir müzisyen. Normalde elektronik müzik sevmem. Ama Barış K. ile gerçekleştirdiği ve iki albüm çıkardıkları İnsanlar grubunun - Kime Ne albümünü dinledikten sonra fikrimi değiştirdi kendisi. Bu albümde yine bağlama,elektronik psikedelik bir albüm. Albümü Caz Plak numaralı olarak 1000 adet basmış. Albümün kapaı zarf kapak ve zarf da maalesef selefonlu değil. Albümde iki şarkı yeralmaktadır. A tarafı Haydar Haydar, B tarafı ise Ahir Benem. Şöyle söyleyeyim sırf Haydar Haydar için bile alınır. Muhtemel bu albüm de sonradan değeri anlaşılıp uçuk rakamların isteneceği bir albüm olacaktır. 9/10

İnsanlar - Kime ne : Bu albüm değişik bişey gerçekten, insanı hipnotize ettiğini falan düşünmeye başladım. Bu albümdeki şarkılar canlı olarak kaydedilmiş ve sonrasında 2013 yılında Aboov plak tarafından basılmış. Aslında bir konser kaydı ama muhteşem bir iş olmuş. Albümün kaydı çok iyi ama bazı albümler vardır: Varsın selefonlu zarfı olmasın varsın kapak açılır olmasın. İçindeki muazzam olsun... Bu albüm bunun çok iyi örneği. Fiyatı ise gerçekten çok uçuk şu an için ama bi yerde uyguna rastlarsanız bence alın. 10/10

Gelelelim son sözüme, sonuçta müzik kişisel beğenilere dayanır. Bir çok kişi dinleyip bu albüm mü bu kadar övülmüş diyebilir bu benim kendi müzik beğenilerimi de ihtiva eden bir post olmuştur. Lütfen bu post da bahsi geçen albümleri almadan önce bi yerlerde dinleyip kendiniz karar verin. Herkese iyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Majeste1 -- 11 Şubat 2020; 20:20:8 >

• Majeste1 kullanıcısına yanıt
    Gerçekten derinlemesine bir inceleme, eline sağlık. Grup Doğuş'u beğendim ve bulunabilen bir plak olduğundan almayı planlıyorum. Diğer plakları da incelemeye çalıştım ama dinlemek için İnsanlar grubunun albümüne dahi ulaşamadım o derece :)

Muhakkak görmüşsündür ama ben de tavsiyede bulunmak isterim; Elektro Hafız PLağı ve Derya Yıldırım - Kar Yağar plaklarına da bakabilirsin.
  • metulen kullanıcısına yanıt
    İki albümü de biliyorum ama henüz almadıklarımdan ikisi de. Özellikle grup şimşek’in iki albümü var. İkisini de almayı planlıyorum ama çok var. Yetişemiyorum. 😕 İnsanlar’ı da youtube da insanlar kime ne(Haydar Haydar)diye aratırsanız bulursunuz. Zaten yukarıda yazmamışım. Albümün iki tarafı da aynı şarkı. 😊

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Majeste1 -- 14 Şubat 2020; 3:5:59 >
  • Gökyüzü herkesindir-zülfi livaneli lp kaydına çok bile vermişsiniz puan. Kayıt bana göre leş.
    Her defasında almayacağım diyorum yeni baskı plak ama alıyorum :(

L yüksel-mec ceziri de beğenmedim. Dönem cdsi vardı. Kaseti de vardı. İşte set olsun diye almış oldum.

• Merhabalar,
    Grup Hardal "Nasıl? Ne Zaman?" albümü plak olarak çıkmış.
    1000 adet baskılı, 185 TL etiket fiyatı bulunuyor. Bekleyenler ve ilgilenenler kaçırmasın derim.
    2015 Shadoks baskıları 1000-1500 TL satılıyordu, dönem baskısı ise Allah ne verdiyse

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ibayrakli -- 20 Şubat 2020; 10:26:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Gökyüzü herkesindir-zülfi livaneli lp kaydına çok bile vermişsiniz puan. Kayıt bana göre leş.
    Her defasında almayacağım diyorum yeni baskı plak ama alıyorum :(

L yüksel-mec ceziri de beğenmedim. Dönem cdsi vardı. Kaseti de vardı. İşte set olsun diye almış oldum.
    Evet Majeste oldukça bonkör puan veriyor sanki. Türkiye standartlarına göre puanlar sanırım. Yazılandan en az iki puan düşük puanlar daha gerçekçi olur gibi geliyor. Sizin beğendiğiniz yerli baskı var mı peki? Sizin düşüncenizi merak ettim.

• Sultan-ı yegah yeni baskı çıkıyormuş hfya

• quote:

Orijinalden alıntı: ibayrakli

Merhabalar,
    Grup Hardal "Nasıl? Ne Zaman?" albümü plak olarak çıkmış.
    1000 adet baskılı, 185 TL etiket fiyatı bulunuyor. Bekleyenler ve ilgilenenler kaçırmasın derim.
    2015 Shadoks baskıları 1000-1500 TL satılıyordu, dönem baskısı ise Allah ne verdiyse
    Teşekkürler sayende gene masrafa girmiş oldum
  • quote:

Orijinalden alıntı: y-emre

Evet Majeste oldukça bonkör puan veriyor sanki. Türkiye standartlarına göre puanlar sanırım. Yazılandan en az iki puan düşük puanlar daha gerçekçi olur gibi geliyor. Sizin beğendiğiniz yerli baskı var mı peki? Sizin düşüncenizi merak ettim.

Alıntıları Göster
    Barış manço-sözüm meclisten dışarı (2. baskı) gayet hoşuma gitti.
    Sezen Aksu-Şarkı söylemek lazım da, sezen aksunun önceki yeni baskı plaklarından daha iyi geldi kaydı. Hatta 2.plak (c ve d), 1. plağa göre daha iyi sanki.

• Herkese merhaba, evet bazen belki bir iki puan fazla vermiş olabilirim bazı plaklara ama genelde ülke içinde ki standarta uymaya çalışıyorum. Sonuçta bundan iki üç yıl öncesine göre çok daha fazla plak basılıyor. Elimden geldiğince ortalama bir standart oluşturmaya çalışıyorum fakat katılmadığınız olursa siz de belirtin ki farklı görüşleri de görsün arkadaşlar. Forumun amacı zaten görüş alışverişlnde bulunmak. Ne kadar fazla görüş olursa o kadar güzel olur diye düşünüyorum. Herkese iyi forumlar.

• Ben de kısa kısa yazayım son 3-4 ayda aldıklarım hakkında.

Bülent Ersoy-Biz Ayrılamayız: Şu ana kadar aldığım yeni baskı eski albümler arasında, Barış Manço ile birlikte en iyisi bu diyebilirim. Açılır kapaklı, ancak iç zarfında antistatik kaplama yok. Hemen antistatikli iç zarf ile değiiştirdim. Dİnlemelere doyamıyorum gerçekten. Dönem baskısını dinlemediğim için karşılaştıramıyorum ama yeni baskısı böyleyse, dönemi nasıldır kim bilir.

Bülent Ersoy-Ölürsem Yazıkıtır (Avusturya konseri): Tek cümle yazacağım. Sakın almayın.

MFÖ-Geldiler: Bu da umduğumdan daha iyi bir sese sahip. Açılır kapak yok. İç zarf yine sıradan kağıt. Bunun da kaydı hoşuma gitti.

Funda Arar-Son Dans: Almaya gerek yok. Paranıza yazık. Spotfy daha iyi.

Nükhet Duru-Sahnede: Bu da gereksiz. Plak mı dinliyorum ne dinliyorum anlamıyorum.

ve bomba.....

Queen-Complete Studuio Albums: 15 albüm, 18 plak, play boyutunda sayfalarca içerikten oluşan bir booklet. Her plak farklı renkte. Her plakta selefon kaplı iç zarf (antistatik midir bilmiyorum). Ayrıca her albüm de açılır-kapanır jelatinde. Tüm plaklar ve booklet, altın renkkli sert bir kutunun içinde ve en dışında da siyah zemin üzerine altın renkli yazılar olan bir karton var. Dış kutusu, ambalajı, renkleri, bookleti ile kısa kısa anlatılamayacak bir set. Şu ana kadar sadece ilk 2 albümünü dinleyebildim. Bookletini ise kıyıp da naylonunu açıp okuyamadım :) parmak izlerim kalmasın, kırışmasın diye :) Yeni bir oyuncak alınmış çocuk gibiyim. Aslında bu seti alalı 2-3 ay oluyor. Ama bir türlü fırsat bulup tamamın dinleyemedim. Buna özel bir zaman ayırmak istiyorum. Youtubeda videolu incelemeler var. Araştırdığım kadarıyla, analog bantlar kullanıl(a)mamış, çünkü bazıları çok eskiymiş, bazılarının ise kayıtları net değilmiş. Remaster edilmişler. Ancak plak firması, şu ana kadar çıkan Queen plakları arasında en iyi sese sahip olduğunun garantisini vermiş.

Bunların dışında alıp hala ambalajını açıp da dinleyemediğim,

Sezen Aksu-Firuze (Türküola baskı)
    Ajda Pekkan-5 yıl önce 10 yıl sonra
    Sezen Aksu-Demo
    Sezen Aksu-Kardelen
    Sezen Aksu-Bahane
    Sezen Aksu-Bahane Remixes

plakları var. Bunları da en kısa sürede dinleyebilirim umarım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 23 Mart 2020; 22:25:21 >

• Herkese bu zor günlerde merhaba; iyi forumlar. Belki de bu sıkıntılı günleri en rahat atlatmanın çözümü hobilerdir. Neyse ki bizde hobiden bol bişey yok. Bugün çok fazla olmasa da malum durumlar ve kargo çalışanlarına da ekstra yük yüklememek için az plak aldığımdan dolayı biraz yeni biraz eski aldığım plakları paylaşacağım.

Blues Masters : Bu plak aslında bir sürü çeşidi olan ve D&R'larda 49 TL civarına satılan plaklardan biri, ben denemek için ve bir Muddy Waters hayranı olarak bu plağı aldım. Baştan belirteyim çok fazla beklentim yoktu ama beni olumlu anlamda şaşırttı. Hem baskısı hem de şarkı seçimleri kötü değil, fiyatına göre düşününce de eğlenceli, her daim çalınabilen bir albüm olmuş. Plak zarf kapak şeklinde ve selefonlu zarfla geliyor. Puanım 7/10

Ceylan Ertem - Yuh! : Bu plak 2016 basımı ben yeni aldım sayılır. Albüm çeşitli coverlardan oluşuyor. Ben baskı kalitesinden ziyade albümü çok beğenmedim, baskısı kötü değil ama albüm hele şu günlerde bitti diye fahiş fiyatlar etmez. Arka mahalle yorumu güzel, belki onun için isteyen alır. Kapak zarf kapak şeklinde ve plak zarfı da selefonlu değil maalesef, 7/10

Yaşar Kurt ‎– Güneş Kokusu: İşte güme gitmiş albümlere güzel bir örnek, aylardır raflarda süründü. Şimdi bitiyor diye fiyatı artmaya başladı. Ben bu plağı sanırım 2-3 ay önce 60 TL'ye almıştım daha uyguna da alan olmuştur muhtemelen. Gelelim içeriğine bir kere benim çok az plakta gördüğüm şekilde plak şarkı sözlerinin yazılı olduğu zarfla geliyor kötü yanı selefonlu değil maalesef(böyle zarf yapsınlar, selefonlu olmasın ben razıyım) kapakta zarf kapak, açılır değil. Yaşar Kurt, bu ülkede değeri anlaşılamamış isimlerin muhtemel başında gelmektedir çünkü popüler kültüre rağmen müzik yapmaktadır. Bu albümde belki de yaptığı en iyi şarkılardan biri olan, kendim gibi (bir dinleyin lütfen) bulunmaktadır. Üstüne, ver bana düşlerimi ve iki de Cem Karaca'nın daha önce yorumladığı Emrah ve Islak ıslak bulunur, gerisi de iyi şarkılardır. Tek eleştirim bazı şarkıların kayıtları çok iyi ama bazıları da bir o kadar kötü, Kalan müzik nasıl böyle bişey yaptı anlamadım. Bazı kayıtlar banyoda kaydedilmiş gibi, bu arada bu Yaşar Kurt'un tercihi de olabilir sonuçta ilk albümünü evde kendi kendine kaydetmiş birisinden bahsediyoruz. 8/10

Derya Yıldırım & Grup Şimşek ‎– Kar Yağar : Geçen bu grupta da bahsi geçmişti, @metulen arkadaşımız da önermişti. Hep sonra alırım dediğim plaklardan birisiydi. Karantina öncesi son anda arşive kattıklarımdan oldu kendileri[:)
    Gelelim plağa, bu plağın iki versiyonu var bir siyah versiyonu bir de sınırlı basım (sanırım 500) olan mavi versiyonu. Bende ki mavi versiyonu, bazen beklemek işe yarıyor sanırım. Plak içinden şarkı sözlerinin İngilizce ve Türkçe yazılı olduğu bir kitapçık çıkıyor, gayet kaliteli ve özenli basılmış üstelik. Plağı basan firma Bongo Joe, kendisi aynı zamanda Altın Gün'ün plaklarını basmaktadır. Plak hem içerik (Hekimoğlu yeter gerisi bonus olur) hem de baskı kalitesi olarak gayet güzel iş olmuş. Son zamanlarda aldığım yeni baskılarda en iyilere rahat girer. Zarf selefonlu değil, kapak açılır kapak. 9/10

Herkese iyi forumlar ve umarım bu kötü günleri bir an önce atlatırız.

• 
Sayfa: önceki 5657585960
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.