Şimdi Ara

[REHBER] Dos ve Windows Ortamında Nvidia Bios Flashlama/Yedekleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
13
Favori
7.048
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar bu konuda Nvidia gpu lu kartlarda hem windows hemde dos ortamında bios flashlama/yedekleme nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Başlıca Komutlar: (komutların önündeki "--" nin anlamı onun metin biçiminde olduğunu "-" nin anlamı ise onun komutu ifade eden tek karakter olduğunu göstermektedir, mesela "-list" diyemeyiz ama "-r" diyebiliriz)

nvflash --list (sistemde takılı olan nvidia gpu lu kartları listeler)
    nvflash -r (bios korumasını kaldırır)
    nvflash --eraseeeprom (board üzerindeki eeprom da kayıtlı bios verilerini siler)
    nvflash -b xx.rom (mevcut bios verilerini xx.rom isminde kaydeder)
    nvflash --index=x (sistemde 1 den fazla nvidia gpu olması durumunda biosun x. gpu ya atılacağını ifade eder)
    nvflash -5 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki device ID eşleşmesini yoksayar)
    nvflash -6 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki subsystem ID eşleşmesini yoksayar)
    nvflash -4 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki eşleşmeyi yoksayar diğer adıyla zorlamalı flash)

Örnek Kullanım:

nvflash --index=0 -4 -5 -6 yeni.rom

DOS Ortamında Flash:

Gerekli Dosyalar:

alternatif 1:https://****.com/files/532984115/Bios_flash_dos.zip (****=bitişik olarak r a p i d s h a r e)

alternatif 2:http://www.dosya.tc/server17/nydgEP/Biosflashdos.zip.html

yeni link:http://www.filedropper.com/yeniklasr

yeni link 2:http://www.mediafire.com/?sukv21vis95g0vg

İşlem Adımları:

Öncelikle pc nize bir USB bellek yada varsa card reader slotuna bir hafıza kartı takabilirsiniz, sonrasında ise resimdeki adımları takip edin.

Son olarak kopyalama işlemini yapıyoruz.(Arkadaşlar bu nvflash ın şuanki güncel olan 5.117.0.1 dos sürümüdür, yeni versiyonu çıktığında bunu silip onu kopyalayabilirsiniz)

Artık boot atılabilir bir diskiniz oldu tıpkı windows cd/dvd sine boot atar gibi usb diskinize boot atın gelen ekranda freedos sizden tarih bilgileri isteyebilir enter e basıp geçin sonrasında ise nvflash ile başlayan yapmak istediğiniz komutu girip enter e basabilirsiniz.

Windows Ortamında Flash:

Gerekli Dosyalar:

alternatif 1:https://****.com/files/1241571123/nvflash_windows.zip (****=bitişik olarak r a p i d s h a r e)

alternatif 2:http://www.dosya.tc/server17/JDRHbr/nvflashwindows.zip.html

İşlem Adımları:

Buraya istediğiniz komutu yazdıkdan sonra kaydedip çıkın sonrasında ise FLASH.BAT isimli yani düzenlediğiniz toplu iş dosyasına çift tıklatın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.M.W -- 30 Nisan 2013; 23:53:25 >

• yararlı bir konu, asus bios atıldığı için bozulan bir evga gtx 480 i yeniden evga bios u atarak tamir etmeye çalışacağım.kurtarıcım oldunuz
  • windows ortamında bios yedekleme yapılabiliyor mu?

gpu-z en azından gtx670 için error reading bios hatası veriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

windows ortamında bios yedekleme yapılabiliyor mu?

gpu-z en azından gtx670 için error reading bios hatası veriyor.

evet flashlama/yedekleme yapılıyor.
  • Merhabalar Zotac GTX 460 kullanıyorum referans tasarım modeli fakat şöyle bir sorun var.
    Kartın devri sürekli 1800rpm ortam ve kart soğuk olsa dahi ne altına düşüyor nede yükseliyor.Denencek her türlü kontrol programını denedim Zotac Firestorm,Msı afterburner v.s v.s işe yaramadı.

Bunun devrini nasıl kontrol altına alabilirim.Fikriniz veya bilginiz varmı? Tahmin de olur ordan yola çıkarız.

İyi forumlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: The@Thing

Merhabalar Zotac GTX 460 kullanıyorum referans tasarım modeli fakat şöyle bir sorun var.
    Kartın devri sürekli 1800rpm ortam ve kart soğuk olsa dahi ne altına düşüyor nede yükseliyor.Denencek her türlü kontrol programını denedim Zotac Firestorm,Msı afterburner v.s v.s işe yaramadı.

Bunun devrini nasıl kontrol altına alabilirim.Fikriniz veya bilginiz varmı? Tahmin de olur ordan yola çıkarız.

İyi forumlar.

öncelikle after burnerı açın fan kontrol ediliyormu diye bakın eğer yapılmıyorsa biosdanda birşey yapamayız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

Merhabalar Zotac GTX 460 kullanıyorum referans tasarım modeli fakat şöyle bir sorun var.

İyi forumlar.

öncelikle after burnerı açın fan kontrol ediliyormu diye bakın eğer yapılmıyorsa biosdanda birşey yapamayız.

Fan kontrol kısmı aktif ama %40 altına düşmüyor ama manuel olarak %50 55 yapabiliyorum.

• quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

Fan kontrol kısmı aktif ama %40 altına düşmüyor ama manuel olarak %50 55 yapabiliyorum.

tamam siz bana biosu gönderin ben minimum istediğiniz degerden başlatıyım mesela %25

• quote:

quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

tamam siz bana biosu gönderin ben minimum istediğiniz degerden başlatıyım mesela %25

Hocam biosu size nasıl gönderebilirim gpu-z olması lazım galiba sadece o dosyayı göndericem.

%25 uygundur bencede çünkü kasamda 2 adet fan ekran kartına üflüyor.

Buyrun link bu umarım doğru dosyadır.

http://www.mediafire.com/?0qnq3pn7de15nvs

Yalnız bir soru daha geldi aklıma ben yine automatic modda bırakıcam ve %25 de sabitlenicek dimi ve ısı yoğunluğuna göre artırıp veya azaltıcak ısınmadımıda %25 veya ona yakın devirlerde dönücek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The@Thing -- 27 Haziran 2012; 1:23:48 >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

Hocam biosu size nasıl gönderebilirim gpu-z olması lazım galiba sadece o dosyayı göndericem.

%25 uygundur bencede çünkü kasamda 2 adet fan ekran kartına üflüyor.

Buyrun link bu umarım doğru dosyadır.

http://www.mediafire.com/?0qnq3pn7de15nvs

Yalnız bir soru daha geldi aklıma ben yine automatic modda bırakıcam ve %25 de sabitlenicek dimi ve ısı yoğunluğuna göre artırıp veya azaltıcak ısınmadımıda %25 veya ona yakın devirlerde dönücek?

başangıç devri %25 olacak işte

• quote:

Fan min:%25 max:%70

http://s2.dosya.tc/server17/nfFeV0/GF104edited.rar.html

Tamam hocam şimdi ne yapmam gerekir ve doğru uyguladığım takdirde yapmam gerekenleri sorun çıkarmı.
  • quote:

quote:

Fan min:%25 max:%70

http://s2.dosya.tc/server17/nfFeV0/GF104edited.rar.html

Tamam hocam şimdi ne yapmam gerekir ve doğru uyguladığım takdirde yapmam gerekenleri sorun çıkarmı.

yukarıda anlattım talimatları takip edin, aynı biosu atacağınız için sorun çıkmaz.Komut olarak nvflash -4 -5 -6 GF104edited.rom yazacaksınız.

• Hocam windows ortamında bios yapıyorum yoksa ikisini 1 mi yapıcam.

Hocam sadece windows ortamındakini yaptım fakat etki etmedi.Bios ortamındakini yapıcam o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The@Thing -- 27 Haziran 2012; 2:33:22 >
  • quote:

Hocam windows ortamında bios yapıyorum yoksa ikisini 1 mi yapıcam.

Hocam sadece windows ortamındakini yaptım fakat etki etmedi.Bios ortamındakini yapıcam o zaman.

sadece 1 ini yapmanız yeterli.
  • quote:

quote:

Dostum çok teşekkkür ettim oldu,fakat senden son bir ricam var %20 ye ayarlayabilirmisin.

Şuanda 1170 rpm dönüyor auto modda %20 dönse daha iyi olur.

Yada sen uraşma bana nasıl değiştirdiğini bir kere anlat ben yapim hemde öğrenmiş olurum.
  • quote:

quote:

quote:

Dostum çok teşekkkür ettim oldu,fakat senden son bir ricam var %20 ye ayarlayabilirmisin.

Şuanda 1170 rpm dönüyor auto modda %20 dönse daha iyi olur.

Yada sen uraşma bana nasıl değiştirdiğini bir kere anlat ben yapim hemde öğrenmiş olurum.

nibitor un son versiyonunu indirin 6.06 olması lazım.Sonrasında biosu sürükleyin içine oradan temprature sekmesi var fanın min ve max devirleri yazıyor istediğiniz gibi değiştirin sonrasında sol üstde file sekmesinden save yapın.

• sayenizde hem gtx 480 imi flashladım, hem de yeni fan profili oluşturdum
  • Hocam yaptım sizin yardımlarınızla çok teşekkürler Saygılar.
  • gerçekten çok faydalı bir konu olmuş...hatta adminlere rica etsek konuyu üst konu olarak sabitleseler, her daim nvidia kart kullananlara gerekecek bir konu...emeğin için teşekkürler...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.