Şifremi/Kullanıcı Adımı Unuttum
Bağlan Google+ ile Bağlan Facebook ile Bağlan
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara

[REHBER] Dos ve Windows Ortamında Nvidia Bios Flashlama/Yedekleme

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir Kullanıcı
80
Cevap
15
Favori
5.798
Tıklama
Tüm Forumlar >> Donanım / Hardware >> Dahili Bileşenler >> Ekran kartı >> [REHBER] Dos ve Windows Ortamında Nvidia Bios Flashlama/Yedekleme
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
      6148 Mesaj
      03 Haziran 2012 22:19:31 Konu Sahibi
      Merhaba arkadaşlar bu konuda Nvidia gpu lu kartlarda hem windows hemde dos ortamında bios flashlama/yedekleme nasıl yapılacağı hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Başlıca Komutlar: (komutların önündeki "--" nin anlamı onun metin biçiminde olduğunu "-" nin anlamı ise onun komutu ifade eden tek karakter olduğunu göstermektedir, mesela "-list" diyemeyiz ama "-r" diyebiliriz)

nvflash --list (sistemde takılı olan nvidia gpu lu kartları listeler)
      nvflash -r (bios korumasını kaldırır)
      nvflash --eraseeeprom (board üzerindeki eeprom da kayıtlı bios verilerini siler)
      nvflash -b xx.rom (mevcut bios verilerini xx.rom isminde kaydeder)
      nvflash --index=x (sistemde 1 den fazla nvidia gpu olması durumunda biosun x. gpu ya atılacağını ifade eder)
      nvflash -5 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki device ID eşleşmesini yoksayar)
      nvflash -6 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki subsystem ID eşleşmesini yoksayar)
      nvflash -4 (mevcut ile atılacak olan bios arasındaki eşleşmeyi yoksayar diğer adıyla zorlamalı flash)

Örnek Kullanım:

nvflash --index=0 -4 -5 -6 yeni.rom

DOS Ortamında Flash:

Gerekli Dosyalar:

alternatif 1:https://****.com/files/532984115/Bios_flash_dos.zip (****=bitişik olarak r a p i d s h a r e)

alternatif 2:http://www.dosya.tc/server17/nydgEP/Biosflashdos.zip.html

yeni link:http://www.filedropper.com/yeniklasr

yeni link 2:http://www.mediafire.com/?sukv21vis95g0vg

İşlem Adımları:

Öncelikle pc nize bir USB bellek yada varsa card reader slotuna bir hafıza kartı takabilirsiniz, sonrasında ise resimdeki adımları takip edin.

Son olarak kopyalama işlemini yapıyoruz.(Arkadaşlar bu nvflash ın şuanki güncel olan 5.117.0.1 dos sürümüdür, yeni versiyonu çıktığında bunu silip onu kopyalayabilirsiniz)

Artık boot atılabilir bir diskiniz oldu tıpkı windows cd/dvd sine boot atar gibi usb diskinize boot atın gelen ekranda freedos sizden tarih bilgileri isteyebilir enter e basıp geçin sonrasında ise nvflash ile başlayan yapmak istediğiniz komutu girip enter e basabilirsiniz.

Windows Ortamında Flash:

Gerekli Dosyalar:

alternatif 1:https://****.com/files/1241571123/nvflash_windows.zip (****=bitişik olarak r a p i d s h a r e)

alternatif 2:http://www.dosya.tc/server17/JDRHbr/nvflashwindows.zip.html

İşlem Adımları:

Buraya istediğiniz komutu yazdıkdan sonra kaydedip çıkın sonrasında ise FLASH.BAT isimli yani düzenlediğiniz toplu iş dosyasına çift tıklatın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi B.M.W -- 30 Nisan 2013; 23:53:25 >

|
      |

• Yarbay
      2280 Mesaj
      04 Haziran 2012 00:22:46
      yararlı bir konu, asus bios atıldığı için bozulan bir evga gtx 480 i yeniden evga bios u atarak tamir etmeye çalışacağım.kurtarıcım oldunuz
      |
      |

FORD Tourneo Connect 2011 Fırtına Gri GLX 110 ps

Asus P8P67 Deluxe - Core i5 2500k 3.3 ghz @ 4.6 ghz - Noctua NH-D14 cpu soğutucu - Gigabyte GTX 770 OC 2GB 256 Bit GDDR5 - Cooler Master GX 750 750w psu - GSKILL 16 GB(4x4GB) RipjawsX DDR3 1600 MHz CL9 1.5v - Intel X25M 80 gb ssd - Samsung hd103sj 1tb 32mb sata2 - 2x Samsung B2230H + B2230N 21.5 inch Full HD 5ms - Creative MEGAWORKS THX 550 5+1 Home Cinema 500 Watt RMS
    • Yarbay
      5716 Mesaj
      22 Haziran 2012 19:40:49
      windows ortamında bios yedekleme yapılabiliyor mu?

gpu-z en azından gtx670 için error reading bios hatası veriyor.

Intel i7 3930K 6C/12T || Asus P9X79 PRO || Corsair 32 GB DDR3 RAM || Rtx 2080(ti?) Bekleniyor || Samsung 850 Pro 512GB SSD || Seagate 2 TB HDD || Thermaltake 750W XT PSU || AOC G2460PG 144Hz Gsync
    • Yarbay
      6148 Mesaj
      22 Haziran 2012 20:26:01 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: Just In Time

windows ortamında bios yedekleme yapılabiliyor mu?

gpu-z en azından gtx670 için error reading bios hatası veriyor.

evet flashlama/yedekleme yapılıyor.
      |
      |

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 00:37:50
      Merhabalar Zotac GTX 460 kullanıyorum referans tasarım modeli fakat şöyle bir sorun var.
      Kartın devri sürekli 1800rpm ortam ve kart soğuk olsa dahi ne altına düşüyor nede yükseliyor.Denencek her türlü kontrol programını denedim Zotac Firestorm,Msı afterburner v.s v.s işe yaramadı.

Bunun devrini nasıl kontrol altına alabilirim.Fikriniz veya bilginiz varmı? Tahmin de olur ordan yola çıkarız.

İyi forumlar.

Akıldan büyük nimet, zekadan da ağır yük tanımıyorum.
    • Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 00:45:43 Konu Sahibi
      quote:

Orijinalden alıntı: The@Thing

Merhabalar Zotac GTX 460 kullanıyorum referans tasarım modeli fakat şöyle bir sorun var.
      Kartın devri sürekli 1800rpm ortam ve kart soğuk olsa dahi ne altına düşüyor nede yükseliyor.Denencek her türlü kontrol programını denedim Zotac Firestorm,Msı afterburner v.s v.s işe yaramadı.

Bunun devrini nasıl kontrol altına alabilirim.Fikriniz veya bilginiz varmı? Tahmin de olur ordan yola çıkarız.

İyi forumlar.

öncelikle after burnerı açın fan kontrol ediliyormu diye bakın eğer yapılmıyorsa biosdanda birşey yapamayız.

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 00:58:19
      quote:

Orijinalden alıntı: B.M.W

quote:

İyi forumlar.

öncelikle after burnerı açın fan kontrol ediliyormu diye bakın eğer yapılmıyorsa biosdanda birşey yapamayız.

Fan kontrol kısmı aktif ama %40 altına düşmüyor ama manuel olarak %50 55 yapabiliyorum.

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 01:02:59 Konu Sahibi
      quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

Fan kontrol kısmı aktif ama %40 altına düşmüyor ama manuel olarak %50 55 yapabiliyorum.

tamam siz bana biosu gönderin ben minimum istediğiniz degerden başlatıyım mesela %25

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 01:21:12
      quote:

quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

tamam siz bana biosu gönderin ben minimum istediğiniz degerden başlatıyım mesela %25

Hocam biosu size nasıl gönderebilirim gpu-z olması lazım galiba sadece o dosyayı göndericem.

%25 uygundur bencede çünkü kasamda 2 adet fan ekran kartına üflüyor.

Buyrun link bu umarım doğru dosyadır.

http://www.mediafire.com/?0qnq3pn7de15nvs

Yalnız bir soru daha geldi aklıma ben yine automatic modda bırakıcam ve %25 de sabitlenicek dimi ve ısı yoğunluğuna göre artırıp veya azaltıcak ısınmadımıda %25 veya ona yakın devirlerde dönücek?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The@Thing -- 27 Haziran 2012; 1:23:48 >

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 01:43:56 Konu Sahibi
      quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

İyi forumlar.

Hocam biosu size nasıl gönderebilirim gpu-z olması lazım galiba sadece o dosyayı göndericem.

%25 uygundur bencede çünkü kasamda 2 adet fan ekran kartına üflüyor.

Buyrun link bu umarım doğru dosyadır.

http://www.mediafire.com/?0qnq3pn7de15nvs

Yalnız bir soru daha geldi aklıma ben yine automatic modda bırakıcam ve %25 de sabitlenicek dimi ve ısı yoğunluğuna göre artırıp veya azaltıcak ısınmadımıda %25 veya ona yakın devirlerde dönücek?

başangıç devri %25 olacak işte
      |
      |

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 01:53:37 Konu Sahibi

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 02:02:10
      quote:

Fan min:%25 max:%70

http://s2.dosya.tc/server17/nfFeV0/GF104edited.rar.html

Tamam hocam şimdi ne yapmam gerekir ve doğru uyguladığım takdirde yapmam gerekenleri sorun çıkarmı.

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 02:05:01 Konu Sahibi
      quote:

quote:

Fan min:%25 max:%70

http://s2.dosya.tc/server17/nfFeV0/GF104edited.rar.html

Tamam hocam şimdi ne yapmam gerekir ve doğru uyguladığım takdirde yapmam gerekenleri sorun çıkarmı.

yukarıda anlattım talimatları takip edin, aynı biosu atacağınız için sorun çıkmaz.Komut olarak nvflash -4 -5 -6 GF104edited.rom yazacaksınız.
      |
      |

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 02:13:39
      Hocam windows ortamında bios yapıyorum yoksa ikisini 1 mi yapıcam.

Hocam sadece windows ortamındakini yaptım fakat etki etmedi.Bios ortamındakini yapıcam o zaman.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The@Thing -- 27 Haziran 2012; 2:33:22 >

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 10:08:38 Konu Sahibi
      quote:

Hocam sadece windows ortamındakini yaptım fakat etki etmedi.Bios ortamındakini yapıcam o zaman.

sadece 1 ini yapmanız yeterli.

• Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 14:12:40
      quote:

quote:

Dostum çok teşekkkür ettim oldu,fakat senden son bir ricam var %20 ye ayarlayabilirmisin.

Şuanda 1170 rpm dönüyor auto modda %20 dönse daha iyi olur.

Yada sen uraşma bana nasıl değiştirdiğini bir kere anlat ben yapim hemde öğrenmiş olurum.

• Yarbay
      6148 Mesaj
      27 Haziran 2012 14:58:27 Konu Sahibi
      quote:

quote:

quote:

Dostum çok teşekkkür ettim oldu,fakat senden son bir ricam var %20 ye ayarlayabilirmisin.

Şuanda 1170 rpm dönüyor auto modda %20 dönse daha iyi olur.

Yada sen uraşma bana nasıl değiştirdiğini bir kere anlat ben yapim hemde öğrenmiş olurum.

nibitor un son versiyonunu indirin 6.06 olması lazım.Sonrasında biosu sürükleyin içine oradan temprature sekmesi var fanın min ve max devirleri yazıyor istediğiniz gibi değiştirin sonrasında sol üstde file sekmesinden save yapın.
      |
      |

• Yarbay
      2280 Mesaj
      27 Haziran 2012 16:55:40
      sayenizde hem gtx 480 imi flashladım, hem de yeni fan profili oluşturdum
      |
      |

FORD Tourneo Connect 2011 Fırtına Gri GLX 110 ps

Asus P8P67 Deluxe - Core i5 2500k 3.3 ghz @ 4.6 ghz - Noctua NH-D14 cpu soğutucu - Gigabyte GTX 770 OC 2GB 256 Bit GDDR5 - Cooler Master GX 750 750w psu - GSKILL 16 GB(4x4GB) RipjawsX DDR3 1600 MHz CL9 1.5v - Intel X25M 80 gb ssd - Samsung hd103sj 1tb 32mb sata2 - 2x Samsung B2230H + B2230N 21.5 inch Full HD 5ms - Creative MEGAWORKS THX 550 5+1 Home Cinema 500 Watt RMS
    • Yarbay
      3096 Mesaj
      27 Haziran 2012 17:00:59
      Hocam yaptım sizin yardımlarınızla çok teşekkürler Saygılar.
      |
      |

• Yarbay
      2457 Mesaj
      27 Haziran 2012 18:59:02
      gerçekten çok faydalı bir konu olmuş...hatta adminlere rica etsek konuyu üst konu olarak sabitleseler, her daim nvidia kart kullananlara gerekecek bir konu...emeğin için teşekkürler...
      |
      |

NE MUTLU TÜRK'ÜM DİYENE
    Hızlı Cevap

Reklamlar
SEO
Kurumsal Web Tasarım Şirketi
#0850 Numara Tahsisi;#0850 Hat;#IP Santral;#Toplu
Paykasa
son dakika
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Tablet sürümü
Mini Sürümü

DHSQLZ
0,172
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.