Şimdi Ara

'RED' değil 'RET' anlayın artık n'olur yeter!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
55
Cevap
0
Favori
2.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri
  • Son Yorum 11 ay
  • Cevaplayan Üyeler 38
  • Konu Sahibinin Yazdıkları 8
  • Ortalama Mesaj Aralığı 1 saat 1 dakika
  • Son 1 Saatteki Mesajlar 1
  • Haberdar Edildiklerim (Alıntılar) 5
  • Konuya En Çok Yazanlar
  • Fulton (8 mesaj) namaste1968 (3 mesaj) izayoi (3 mesaj) red-veronica (3 mesaj) CrashBone (2 mesaj)
  • Konuya Yazanların Platform Dağılımı
  • Masaüstü (32 mesaj) Mobil (11 mesaj) Mini (6 mesaj) Uygulama (6 mesaj)
  • @
14 oy
Öne Çıkar
Tüm Forumlar >> Konu Dışı / Off Topic >> Konu Dışı >> 'RED' değil 'RET' anlayın artık n'olur yeter!
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş
    1874 Mesaj
    Konu Sahibine Özel
    Israrla ve inatla bu forumda ve bazı yerlerde gördüğüm insanların hepsi "ret" kelimesi yerine "red" yazıyor. Şu malum "-de/-da"nın yazımından daha fazla gözüme batan beni rahatsız eden bir durumdur.

Arkadaşlar "reddetmek" kelimesinin kökü "Ret"tir. "RED" diye bir şey yok Türkçe'de, rica ediyorum artık yapmayın şu hatayı.

"Red yedim." değil "Ret yedim."dir doğrusu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Fulton -- 29 Şubat 2020; 18:34:34 >

Desktop: MSI Z97S SLI PLUS // i5 4690k (Turbo Boost 3.9 GHz.) // Hyper 212 Evo CPU Soğutucusu (160 mm) // Gigabyte G1 GTX 970 ; stok hız 1380-7010 mhz // Corsair Vengeance PRO 2x4 DDR3, 1600 mhz // CORSAIR SPEC-02 MidT // Corsair VS 650 PSU (12v = 50A) // Samsung 850 Evo 120 GB // Seagate Barracuda 1 TB 64 mb 7200rpm (ST10000DM003-1CH162)
  • hangi bu araplardan aldılar D'yi, ahmed, mehmed, red, yazıp duruyorlar. defalarca kere uyardım milleti ben de çok uyuz oluyorum.
    https://forum.donanimhaber.com/ret-yeme-rekorunuz--141253563#141253563

bakburada da yazdım her yere yazdım
  • Teğmen
    195 Mesaj
    hangi bu araplardan aldılar D'yi, ahmed, mehmed, red, yazıp duruyorlar. defalarca kere uyardım milleti ben de çok uyuz oluyorum.
    https://forum.donanimhaber.com/ret-yeme-rekorunuz--141253563#141253563

bakburada da yazdım her yere yazdım
    |
    |
    Reddediyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
    |
    |
    |
    |
    |
    |

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Şapka kanunu kalktı reis.
    izayoi kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör

|
    |

Orijinalden alıntı: namaste1968

Şapka kanunu kalktı reis.
    Atamin emegine yazik :(

|
    |
    Şaka bir yana ret kelimesi "redd" kelimesinden geliyor ve arabça. Yani bu kadar sinirlenmeyin, çokta büyük bir hata yapmıyorlar.

|
    |

quote:

Orijinalden alıntı: Fulton

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Sesli bir şekilde malum desene direkt okuyunca bozuk ve yanlış okuma oluyor. Şimdi de sesli olarak a şapkalıymış gibi oku. "Mağlum" gibi konuşma dilindeki ses çıktı. Bu arada malum Türkçe bir kelime değil. Okurken bozukluk olabileceği için a şapkalı olmak zorunda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi izayoi -- 29 Şubat 2020; 18:52:46 >
    |
    |
    Bahsedilenler: namaste1968

Orijinalden alıntı: Fulton

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Hocam bu bildiğinizi sandığınız bilgi maalesef doğru değil. Şapkaların kullanımı kaldırılmadı.http://tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/duzeltme-isareti/

Şu linkten de "hala" şeklinde arama yapıp "hâlâ" sonucunu kendi gözünüzle görebilirsiniz:https://sozluk.gov.tr/

Bu arada kökün "ret" olduğunu bilmiyordum, teşekkürler.
    https://www.youtube.com/watch?v=lQveQYsVoxk&feature=youtu.be&t=112

AMD Ryzen 5 1600x / XFX RX Vega56 / Asrock AB350 Pro4 / G.Skill 2x8G 2933MHz / Deep Cool Tesseract SW WH / EVGA Supernova G2 650
    AOC G2460PF / Logitech G633 Virtual 7.1 Headset / Logitech G402 Hyperion Fury / Razer Goliathus / Logitech G710+

• Yüzbaşı
    878 Mesaj
    ösym nasıl kabul ediyor :D
    |
    |

Orijinalden alıntı: CrashBone

Hocam bu bildiğinizi sandığınız bilgi maalesef doğru değil. Şapkaların kullanımı kaldırılmadı.http://tdk.gov.tr/icerik/yazim-kurallari/duzeltme-isareti/

Şu linkten de "hala" şeklinde arama yapıp "hâlâ" sonucunu kendi gözünüzle görebilirsiniz:https://sozluk.gov.tr/

Bu arada kökün "ret" olduğunu bilmiyordum, teşekkürler.
    https://www.youtube.com/watch?v=lQveQYsVoxk&feature=youtu.be&t=112

Alıntıları Göster
    Sesli bir şekilde malum desene direkt okuyunca bozuk ve yanlış okuma oluyor. Şimdi de sesli olarak a şapkalıymış gibi oku. "Mağlum" gibi konuşma dilindeki ses çıktı. Bu arada malum Türkçe bir kelime değil. Okurken bozukluk olabileceği için a şapkalı olmak zorunda.

Ayrıntılı açıkladım.

• Yarbay
    2549 Mesaj
    quote:

Orijinalden alıntı: izayoi

Ayrıntılı açıkladım.

Alıntıları Göster
    Attığım mesajda kaldırılmadığını söylediğimi zannediyorum zaten ama
    |
    |

AMD Ryzen 5 1600x / XFX RX Vega56 / Asrock AB350 Pro4 / G.Skill 2x8G 2933MHz / Deep Cool Tesseract SW WH / EVGA Supernova G2 650
    AOC G2460PF / Logitech G633 Virtual 7.1 Headset / Logitech G402 Hyperion Fury / Razer Goliathus / Logitech G710+

• Binbaşı
    1275 Mesaj
    Benim de kişisel olarak takıldığım bazı sözcüklerin telaffuzu var o da kimi durumlarda sözcüğün sonunda ki "t"nin ne yazı dilinde ne konuşma dilinde ısrarla yazılmaması/söylenmemesi durumu, çok da mühim değil gerçi ama bir kere dikkat edince takıntı oldu, mesela birisi direkt yerine direk deyince gülesim geliyor, bu olaylar direk olarak bizi etkiliyor

İşin kötü tarafı benim bile konuşurken dikkatimi son anda yakalıyor bu tür sözcükler ve "t"yi söylemek için tuhaf bir şekle giriyorum neyse bu da böyle bir takıntımdır, arrivederci

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Yazmayı_Severim -- 29 Şubat 2020; 19:3:2 >

quote:

Orijinalden alıntı: cmpunk01

Reddedilmekin redi doğrusur boş bir konı
    Ben zaten "reddetmek" kelimesi yanlış demedim. İnsanlar "reddetmek" kelimesinde "d" harfi var diye "ret" kelimesini de "d" ile yazıyor, "Reddetmek" kelimesi birleşik bir kelimedir bu yüzden aradaki ses olayından ötürü "T" harfi yumuşamıştır. Kelimenin kökü "T" harfiyledir.
    |
    |

Desktop: MSI Z97S SLI PLUS // i5 4690k (Turbo Boost 3.9 GHz.) // Hyper 212 Evo CPU Soğutucusu (160 mm) // Gigabyte G1 GTX 970 ; stok hız 1380-7010 mhz // Corsair Vengeance PRO 2x4 DDR3, 1600 mhz // CORSAIR SPEC-02 MidT // Corsair VS 650 PSU (12v = 50A) // Samsung 850 Evo 120 GB // Seagate Barracuda 1 TB 64 mb 7200rpm (ST10000DM003-1CH162)
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Masal Oku
Ekonomi
Radyo Dinle
Sohbet
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,906
1.2.165

Kripto Paralar
Sembol
Fiyat
Değişim
    Tümünü Gör
    Reklamlar
    - x
    Bildirim
    mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.