Şimdi Ara

Ramazan davulu mevzusunun çok abartılması

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
1
Favori
1.100
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Avrupa'da 7/24 kiliseler çan çalıyor son ses kimse şikayet etmiyor. Ve yılın her günü saat fark etmeksizin çalıyor. Gece 2-4 arası sürekli uyanmak rutin olmuştu benim için adam akıllı uyku uyuyamadım desem yeridir. Bir de bu davul mevzusunu yerden yere vurup Avrupa'da gidip yaşasak böyle olmaz diyenler var :) Emin olun davul daha medeni daha insancıl.

Ramazan zaten yılda 30 gün birazcık tahammül gösterilse ne olur? Bu kadar nefret dolu olmanın ne anlamı var sanırsın yılın 365 günü saat başı geçiyor? Hayır yani zaten mahalleden max 5 dakikada geçiyor üst katlarda oturanlara ses gitmiyor bile ya hadi diyelim ki tamam o 5 dakikaya bile tahammülün yok o zaman 5 dakika camı pencereyi kapatıver. Sosyal mecralarda nefret kusmaktan daha etkili bence.

Tamam alarm var biliyoruz ancak bu da simgeleşmiş bir şey yani yılda 30 gün davul sesinden kimse ölmez herhalde.

• Arkadaşım yemin ederim kronik vakasınız siz ya, tedaviye ihtiyacınız var sizin.

Davul bir gelenek değildir, eskiden insanlar saatlerini ayarlayamadığı için sahur saatinde böyle uyandırılırlardı, şimdi öyle bir şey var mı? hayır herkes alarmını kurar uyanır sahur için, ben sağlık sorunları nedeniyle oruç tutamıyorum mesela, şimdi bu herif beni uyandırdığı için bu normal mi oluyor? bir de kilise çanı falan demişler, kilise çanı aynı düzeyde değil, insanlar rahat rahat uyuyor, davulcular gelip bas bas davul çalıp üstüne zile de basıyorlar, davula uyanmazsan o zilin sesine uyanırsın.

Belki bütün gün zor şartlarda çalıştım, belki moralim bozuk, belki hastayım, sen ne hakla beni uyandırıyorsun lan gece yarısı? bir de sadece yılda 30 gün diye bir şeyler zırvalamış, tamam ben de seni yılda 30 gün eşek sudan gelinceye kadar döveyim o zaman? ne olacak canım yıl bitene kadar geçer?

Bu tür konuları gördükçe daha da utanıyorum bu ülkede yaşamaktan, bu insanlarla aynı din nasıl paylaşılır?
  • Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni iki kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni üç kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni dört kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni beş kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni altı kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar >...

Ramazan 30 gün sürüyor. Ölsün mü bu adam?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AI Engineer -- 19 Mayıs 2018; 1:55:35 >

• Ramazan davulu 10 yıl öncede vardı 20 yıl öncede .Neden şimdi bu kadar dert oldu anlamadım.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben rahatsız olmuyorum bir gelenek olduğu için ama rahatsız olup da düşüncesini dile getirene saygım sonsuz. Ülkemizde bu sorundan daha önemli şeyler olduğu için hiçbir zaman gündem yaratacak bir konu olacağını sanmıyorum. Zaten her sene sözlüklerde veya forumlarda insanlar sürekli birbirlerine şikayet ediyorlar. Bunun yerine kamuoyu oluşturup resmi kurumlara bildirilse olumlu veya olumsuz geri bildirim alınsa konu kapanacak.
  • Bu modeller normal yaşantılarında hali hatrı dahi sorulmayan pasifler. Konuşup şikayet edecek konuları yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: AI Engineer

Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni iki kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni üç kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni dört kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni beş kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni altı kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar >...

Bu mantiga gore Almanya'da yasayanlar 30 gunu bırak 1 haftada ölmesi lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CD88C7FAD -- 19 Mayıs 2018; 3:29:25 >

• Ya işte sosyal medyada herkes şovmen.Arkadaşım,imkanın varsa gidersin başka ülkeye orada bu sıkıntıları çekmezsin.(Ki dini çağrıların yapılmadığı ülke bulabilirsen) İmkanın yoksa da 5 dakika bile sürmüyor bir caddeden geçmesi kapat camı sonra açarsın bu kadar rahatsızsan.

Bunların derdi şikayet değil.İnsanları İslam'a karşı doldurmak.Bu forum zaten dhkp-c li kaynıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-2AE10949E -- 19 Mayıs 2018; 13:58:58 >
  • Moueson kullanıcısına yanıt
    Kardeş teknoloji şimdi daha da gelişti. Aç alarmını koy kafayı yat uyu.

• Sanane lan zeka küpü. Bu sağlak ülkede doğmam sen akıllı allahin yüzünden degil mi? Herkes inancını kendisi yaşasın ben de din kurup her yıl 15 kişiyi katletsem buna da mı ses cikarmiycaksin alnının terini sildiğim.

• Bu ülke resmi olarak müslüman değil hatla çoğunluğu bile müslüman değil reis ne diyor rteye oy vermeyen kafir rteye verip akpye vermeyen münafık

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2AE10949E

Ya işte sosyal medyada herkes şovmen.Arkadaşım,imkanın varsa gidersin başka ülkeye orada bu sıkıntıları çekmezsin.(Ki dini çağrıların yapılmadığı ülke bulabilirsen) İmkanın yoksa da 5 dakika bile sürmüyor bir caddeden geçmesi kapat camı sonra açarsın bu kadar rahatsızsan.

Bunların derdi şikayet değil.İnsanları İslam'a karşı doldurmak.Bu forum zaten dhkp-c li kaynıyor.
    Resmi olarak Müslüman bir ülke falan değiliz.Sen burayı Arabistan sandın galiba?

Laiklik diye bir şey var.

• günde 5 vakit 5 tarafın camilerle çevrilmiş bir şekilde yüksek sesle yaklasık 5 dk civarında ezan + ramazan aylarında uykunun en önemli evrelerini yaşadığı bir saatte tamamen insanları uyandırmak amaçlı rahatsız edici etkisi olan davul

ile

günde genellikle 3 defa evine yakın sadece bir kilise tarafından,fazla yüksek sesle olmayacak şekilde ve saniyeler içinde çalan çan

aynı kefeye koyup davulun daha medeni ve insancı olduğunu söyleyen bir kişiyle karşılaşırsanız hemen elinizi yıkayın!

ayrıca şu bilgileri de şuraya verelim;

türkiyede cami sayısı;90.000

almanyada kilise sayısı;8.000

fransada kilise sayısı;9.000

gelin bide ülkemizdeki cami sayısını diğer müslüman ülkelerdeki camilerle kıyaslayalım;

türkiyedeki cami sayısı ;90.000

irandaki cami sayısı ; 48.000

arabistandaki cami sayısı; 38.000

ayrıca şu bilgilendirmeyide yapalım davul bir gelenek değil bir ihtiyaçtı.insanlar sahur vaktini kişisel olarak anlayamadıkları için ortaya çıkan bir ihtiyaçtı.günümüzde ise saatler ve imsakiyeler sayesinde böyle bir ihtiyaca gerek yok. davulu gelenek diye yutturanlara pirim vermeyin

• Arkadaşım yemin ederim kronik vakasınız siz ya, tedaviye ihtiyacınız var sizin.

Davul bir gelenek değildir, eskiden insanlar saatlerini ayarlayamadığı için sahur saatinde böyle uyandırılırlardı, şimdi öyle bir şey var mı? hayır herkes alarmını kurar uyanır sahur için, ben sağlık sorunları nedeniyle oruç tutamıyorum mesela, şimdi bu herif beni uyandırdığı için bu normal mi oluyor? bir de kilise çanı falan demişler, kilise çanı aynı düzeyde değil, insanlar rahat rahat uyuyor, davulcular gelip bas bas davul çalıp üstüne zile de basıyorlar, davula uyanmazsan o zilin sesine uyanırsın.

Belki bütün gün zor şartlarda çalıştım, belki moralim bozuk, belki hastayım, sen ne hakla beni uyandırıyorsun lan gece yarısı? bir de sadece yılda 30 gün diye bir şeyler zırvalamış, tamam ben de seni yılda 30 gün eşek sudan gelinceye kadar döveyim o zaman? ne olacak canım yıl bitene kadar geçer?

Bu tür konuları gördükçe daha da utanıyorum bu ülkede yaşamaktan, bu insanlarla aynı din nasıl paylaşılır?

• Ben müslümanım ama ezanı da davulu gereksiz buluyorum. Eskiden bir işlevi vardı ama 21. yüzyıldayız herkes saati kolaylıkla bilebiliyor gereksiz şeyler bunlar

• quote:

Orijinalden alıntı: AI Engineer

Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni iki kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni üç kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni dört kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni beş kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar > Davulcu davul çalar > Arabaların alarmları öter > Yarın işe gitmek zorunda asgari ücretlinin uykusu kaçar > İşe uykusuz gider > Bedeni altı kat yorulur > Eve gelir ve kendini yatağa atar >...

Pazar günü dinlene bilir

• quote:

Orijinalden alıntı: kozmozun delisi

günde 5 vakit 5 tarafın camilerle çevrilmiş bir şekilde yüksek sesle yaklasık 5 dk civarında ezan + ramazan aylarında uykunun en önemli evrelerini yaşadığı bir saatte tamamen insanları uyandırmak amaçlı rahatsız edici etkisi olan davul

ile

günde genellikle 3 defa evine yakın sadece bir kilise tarafından,fazla yüksek sesle olmayacak şekilde ve saniyeler içinde çalan çan

aynı kefeye koyup davulun daha medeni ve insancı olduğunu söyleyen bir kişiyle karşılaşırsanız hemen elinizi yıkayın!

ayrıca şu bilgileri de şuraya verelim;

türkiyede cami sayısı;90.000

almanyada kilise sayısı;8.000

fransada kilise sayısı;9.000

gelin bide ülkemizdeki cami sayısını diğer müslüman ülkelerdeki camilerle kıyaslayalım;

türkiyedeki cami sayısı ;90.000

irandaki cami sayısı ; 48.000

arabistandaki cami sayısı; 38.000

ayrıca şu bilgilendirmeyide yapalım davul bir gelenek değil bir ihtiyaçtı.insanlar sahur vaktini kişisel olarak anlayamadıkları için ortaya çıkan bir ihtiyaçtı.günümüzde ise saatler ve imsakiyeler sayesinde böyle bir ihtiyaca gerek yok. davulu gelenek diye yutturanlara pirim vermeyin
    Kiliseler gunde 3 kere fazla yuksek sesli olmadan saniyeler icinde caliyor oyle mi :)

:))

Kaynak nedir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-CD88C7FAD -- 20 Mayıs 2018; 3:3:12 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Moving On

Arkadaşım yemin ederim kronik vakasınız siz ya, tedaviye ihtiyacınız var sizin.

Kilise cani 7/24 gumbur gumbur caliyor

• quote:

Orijinalden alıntı: T0uch

Ben müslümanım ama ezanı da davulu gereksiz buluyorum. Eskiden bir işlevi vardı ama 21. yüzyıldayız herkes saati kolaylıkla bilebiliyor gereksiz şeyler bunlar
    :)

• Ben 7/24 çan çalındığına inanmıyorum bence tamamen sallıyorsun
    Davul en azından ÖSS'den önceki gece çalınmamalı ama işte onu düşünebilen mi var
  • Avrupadakiler ses cikarmiyorsa onlarin derdi. Ben kendi ülkemdeki şeylerden rahatsız olabilirim ki, davul bence çok rahatsız edici bir şey. Gecenin bir vaktinde büyük bir gürültüyle uykudan uyanmak çok sinir bozucu.

Not: Giriş kat olunca adam sanki yaninda caliyormuş gibi oluyor.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.