Şimdi Ara

İşyeri Açma Belgesi veya Ustalık Belgesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
13
Cevap
1
Favori
2.145
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2 yıllık önlisans aşçılık mezunuyum. Daha önceden sigortalı bu sektörde çalıştım. Unlu mamuller üzerine bir yer açmak istiyorum. İş Yeri açma belgesi alabilirmiyim. Ustalık belgesi almak yıllar sürüyor. Eğer olmuyorsa kiralama nasıl oluyor. İnternette para karşılığı belgesini çok kiralayan var. Belgesi olan biriyle anlaşıp onu işe alıp, ruhsatı aldıktan sonra işten mi çıkarılıyor. Daha sonradan ruhsat ile ilgili problem olmuyor mu? Cevap verirmisiniz teşekkür ederim.

• fırın mı açacaksın hocam

• Zibidi Gonzales kullanıcısına yanıt

evet  

• yardım edebilecek biri yok mudur? Kiralama süreci nasıl oluyor

• Bir is yeri acarken ticaret odasina yada esnaf ve sanatkarlar odasina kayit olup gerekli harci odersin buralarda oda baskanlari yada kidemli kisiler sana yardimci olurlar benim is yerimde oda baskaninin ustalik belgesi asili oda baskanina taksi tuttum notere gittik is yerimin ustasi oldugunu noterden gosterdik noter ucretini odedik adam kendine ucret talep etmedi

dedigin gibi ustalik belgesi alman en az 5 sene gida sektorunde ssk odeyerek olur bunu da yine oda araciligi ile alirsin ama is yeri acma ruhsati ile bunun hic bir baglantisi yok gidip bir muasebeci ile anlasirsin gerekli evraklari sana soyler yada yazili verir evrak tamamlar belediyeye basvurursun bu isler pat diye olmaz mademki niyet ettin hersey yerini kiralamayla baslar ayni anda muasebecinlede anlasmis olup evraklarini hazirlarsin esyani dizersin basvuru yaptiktan sonra 3 ay ruhsatsiz calissan da olur bu surecte oda kaydini yaptirip belediyeden gelen memurlarin eksik gorduklerini yaparsin mesela dogal gaz alarmi taktirmak gibi veya yangin yeterlilik raporu almak gibi ruhsati alana kadar muasebe belediye elektrik idaresi su idaresi dogal gaz idaresi binalarinda mekik dokuman gerek sgk ya gitmen gerek hepsinin bilgisini muasebeciden alirsin ne eksik diye sordukca muasebeci simdi olmasina gerek yok halledersin abi der her zaman ama 2 elin kandaymis gibi isleri takip edip oldurman gerek işine kosturucaksin is takip ister baskasi ilgilenmez ve kira gunu yaklasir muasebeciyi kiraladigin dukkan baglamaz

• Konuyla alakasız ama şu katkı maddesini koymadan neden ekmek yapmıyorlar?
  • HighDamagE kullanıcısına yanıt

ustalık belgesini kafaya takma, sen önce işyerini kirala. sırayla hepsi hallolur diyorsun yani :)

• kenaninci K kullanıcısına yanıt

Ustalik belgesi bazi durumlarda ve is kodlarinda istemiyorlar bunu evraklarini eline almadan bilemezsin is kodun belli olmadikca ustalik belgesini dusunmek icin erken onun icinde bir dukkan ve faal olunan isin belli olmasi gelen memura ibraz edilmesi lazim adam gelecek fotograf bile cekecek dukkaninda bos dukkana ne oldugu belli degil yazarlar isin uzar birdaha gelmesi 15 gun ile bi ay arasi surer mali yig isini duzgunce izah edebilir konuma gel calisma ruhsatina basvur odaya kaydini yaptir muasebecini tut en son gereken sey ustalik belgesi oda belediyeden gelen ekip bakip diyecek ki ustalik belgesi gerekli

ama olmadan da olmaz kafaya takma demiyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HighDamagE -- 1 Aralık 2020; 21:18:13 >

Yapacağım iş kodunda mutlaka ustalık belgesi isteniyor. Bir sürü masraf altına gireceğiz. Olurda ruhsat vermezlerse çok büyük sıkıntı yaşarız. Bana önerebileceğin birşey var mı? Nasıl bir yol ilerlemeliyim. Yoksa kiralama yoluna mı gideyim

• kenaninci K kullanıcısına yanıt

Kiralama dedigin ustalik belgesi kiralamaksa unut onu duvarda astigin surece sigortali elamanin olucak noterde onaylattiktan sonra muasebede sigorta girisi yaptirman gerek birde isine yaramayan sadece bir evraka ustaymis gibi maas ödemen gerek odaya kayit olup oda uyesi oldugunda oda baskanina danis çözüm bulamazlarsa bir usta araniyor ilani verirsin gazeteye ise evraki olan ihtiyac sahibi yasli emekli birisini alirsin piyasa koronadan dolayi cogu seyi kabul edecek insan dolu bu ustanin belgesini asarsin emekli oldugu icin sigortasi cok cüzzi olur

koronadan dolayi ihtiyac sahibi oldugu icin evragi duvara ucretsiz asmayi kabul edermi sorman kolay olur tabi tatli dille kendini sevdirerek yap bunu abi kardes baba ogul iliskiniz varmis gibi goster adamin kabul etmeside kolay olur korona sartlarinda birde yaninda calisan eleman olur eleman calistirmak iyidir eleman para kazandirir

fakat evragini astigin adama her zaman gebe kalirsin ben bu isi oda ile halletmeni oneriyorum usta nazlidir usta is bilip is soyler is yapmaz is yaptirir usta gida sektorunun kanayan yarasidir

Bn bir güzellik salonu açmak istiyorum nerden başlıyım yardımcı olur musunuz sevinirim teşekkürler 😇
  • -Kardeş aşçılık bölümü ön lisans mezunu isen bu zaten ustalık belgesi yerine geçer mesleki eğitim merkezine eski adı çıraklık başvurman gerekecek seni aydınlatırlar

ama dalı da önemli fırıncılık mı pasta tatlı yapımı mı aşçılık mı alan adı yiyecek içecek teknolojisi dalları farklı çünkü ,dal uymuyorsa bile mesem lerde yan dal diye birşey var ona başvurabilşrisin

-Eğer meslek lisesinın bu bölümünden mezun isen diploman zaten ustalık belgesi yerine geçer. değilse sigortam var diyorsun ,bak bu işte 1800 gün sigortan varsa sgk dan doğrulamak kaydıyla (sgk kodu aşçılık ile ilgili olması lazım) direk mesleki eğiitim merkezlerinde başvurup direk ustalık sınavına girip belgeni alabilirsin.O kadar değil de daha az varsa (e devlete sgk dökümü yazınca çıkar) kalfalık sınavına girersin yine 1800 iş gününü beklemen gerekecek bu uzun bir yol olabilir sgk lılık gün sayısı ile ilgili.

veya halk eğitimlerden 756 saatlik kurs alıp denklik yoluyla ustalık belgesine çevirmek için mesleki eğitime başvurabilirsin

veya en kısa myk lardan ücret karşılığında seviye 4 aşçılık belgesi alıp bunu denklik yoluyla devletin resmi ustalık belgesine çevirebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi quatrros -- 6 Ocak 2024; 16:45:59 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.