Şimdi Ara

ram oc sonrası aşırı cpu fan sesi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
40
Cevap
0
Favori
2.250
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
    Hardware monitör kısmı mevcut ararsan bulursun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • L.J kullanıcısına yanıt
    Tamam var zaten fakat CPU fan profiline müdehale edilemediği için hiç bir işe yaramıyor. Yeni arayüzde Temp x - fan level y değerlerini değiştirmeye izin yok. Profilleri kendi kafasına göre çiziyor.
  • XanthiN kullanıcısına yanıt
    Bende de ayni bios var bende oyle degil. Ordaki numara su; isi artinca fan devri dusemez, yani ilk fazda 40 derece %40 fan speed varsa ikinci faza 40 dan yuksek bir deger girmen gerek. Onu o sekilde ayarliyorsun mudahele edilebiliyor yani.
  • L.J kullanıcısına yanıt
    2133MHz'de ayrı ısı - fan devri profili var, diğer tüm MHz'lerde aynı olmak üzere 2 farklı fan profili var. RAM frekansını değiştirdiğimizde ortada bir CPU ısınması yok yine de Hardware Monitor'de fan hızlarını artırıyor. Tıpkı videodaki gibi bunlara müdehale edilemiyor, [] içine yazılmış ayarlar değiştirilebiliyor sadece. Fan type select: PWM mode yapınca yine bahsettiğin yüzdelik bazdaki değerlere de müdehale edilemiyor...

• Soc voltajı kontrol edin. Bende XMP açınca 1.08'den 1.2'ye çıkıyor. Soc voltajını autodan normale alınca tekrar 1.08 oluyor XMP açık olsa bile.
  • Kotaless kullanıcısına yanıt
    Nereden ayarlayabilirim bunu, detay verebilir misiniz?
    MSI kullanmadım ancak bu fotoğraftaki CPU NB/SoC yazan ayarı autodan normale alırsanız sorun çözülebilir.
    ram oc sonrası aşırı cpu fan sesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kotaless -- 14 Kasım 2019; 19:57:18 >
  • Kotaless kullanıcısına yanıt
    CPU NB / SoC Voltage ayarlarında 3 seçenek var;
    - Auto
    - Override Mode
    - Offset Mode

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0FDA1336A

Anakart yazılımında da buna benzer ayarlar olabilir. Asus anakartımın yazılımından fanları kıstım, kafam rahat. https://prnt.sc/pw4o3e
    MSI'nin Command Center yazılımı kurdum. Bu program aracılığıyla fanları düzeltebiliyorum fakat kaydetsem dahi her açılış kapanışta ayarları sıfırlıyor. Yani her açılışta tekrar yapmam gerekiyor. Çok saçma bir durum.
    Offset +0.0 deneyin.

• Aynı sorun bende vardı,yeni bios ryzen 3 ler için,eski biosa geçin fan ayarlarını all default yapınca sorun kalmıyor.
    ayrıca yeni biosun ryzen 1-2 lere hiç bir faydası yok.
    Save varsa load da vardır. Ben PC'yi açtığımda load bölümünden kaydettiğim ayarı seçebiliyorum. Silent mod varsa ordan da sessize alınabilir. https://prnt.sc/px9jnu
  • Dayanamadım Flashback ile eski arayüzlü BIOS'a döndüm, dert kalmadı. Yardımlarınız için sağolun.
    command center'ı ben de indirdim fakat fan hızlarına manuel ayar çekerken fanın kaç derecede hangi yüzde ile dönmesi gerektiğine emin olamadım. şu an:
    40°-%20
    60°-%30
    70°-%60
    80°-%100 olarak ayarladım fakat emin değilim. internette de bunun için bir şey bulamadım. cpu kendini korumak için aşırı ısındığında kendini kapatıyor ama yine de tavsiyeleriniz varsa müteşekkir olurum.

edit: değişiklikleri kaydetmeyince baktım msi forumlarında bu program için oc denemelerinde kullanılma maksadıyla yapılmış falan yazıyor, sandığım gibi bir işlevi yokmuş. yine bios'tan yapmak gerekiyormuş ki ondan da halledemedim bir türlü.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi EceliYakın -- 24 Kasım 2019; 13:23:8 >
  • Yukarıda ben yazmıştım zaten. CC’den istediğin kadar ayar yap bilgisayar kapat aç yapınca BIOS tarafından sıfırlanıyor o ayarlar. Direkt BIOS’dan ayarlaman lazım. Anakartın MSI ise ve güncen GSE Lite arayüzünü kullanıyorsan fanlara müdahale edemezsin. Yine yazdığım gibi Flashback ile bu arayüzün olmadığı bir versiyona sürüm düşürmen gerekli.

Anakartını, BIOS sürümünü ve tarihini yazar mısın?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi XanthiN -- 24 Kasım 2019; 13:55:22 >
  • Rakanoth kullanıcısına yanıt
    Alakası yok değil var hocam. Xmp açınca soc voltajı yükselir, işlemcinin performansıda yükselir. buna bağlı olarak işlemci daha çok ısınır. Soc voltajının yükselmesi benim bilgisayarımda 10 derece civarı fark oluşturuyor stok fanla birlikte. (1.06V şuanki, xmp profilinin auto da ayarladığı 1.15V)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yusuf712 -- 25 Kasım 2019; 0:25:27 >
    anakart msi x470 gaming plus hocam. bios ver. e7b79ams.a50. bios build date ise 11-16-2018.

bilgisayarı topladığımda en güncel bios'u kurdum, sonra da güncellemedim hiç.
    downgrade yapmak bazı açılardan sıkıntı yapmıyor mu peki, sonuçta güncel olması daha makul olur genelde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: yusuf712

Alakası yok değil var hocam. Xmp açınca soc voltajı yükselir, işlemcinin performansıda yükselir. buna bağlı olarak işlemci daha çok ısınır. Soc voltajının yükselmesi benim bilgisayarımda 10 derece civarı fark oluşturuyor stok fanla birlikte. (1.06V şuanki, xmp profilinin auto da ayarladığı 1.15V)
    Haklısın lan unutmuşum.

• Rakanoth kullanıcısına yanıt
    Demi lan.
  • 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.