Şimdi Ara

Ram e xmp yapmasam ne olur? (İtopya içerir)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
1.734
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşım itopyadan hazır sistem almış. 3200mhz olan ramleri 2133mhz de çalıştığını görünce haliyle ramleri xmp ile 3200 çıkarmış. Bir kaç saat sonra pc kapanmış bir daha açılmamış. İtopyaya geri götürdü psu değiştirip xmp yapmamasını ram mhz i otomatik yükseleceğini söylemiş. Bu durumun doğrulu nedir arkadaşlar?otomatik yükseliyorsa xmp neden var?

edit sistem: msi b450m a pro , r5 3500x , Gskill ripjaws V 2x8 16gb 3200mhz, asus dual 2060

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bat-Man -- 1 Aralık 2021; 17:19:56 >

• Xmp açmazsa 2133de çalışır, elle overclock yapılmazsa. Itopya eğer xmp açmayın mhz yükselecek dediyse (işten anlayan teknik biri varsa) el ile ayar yapmış demektir. Kontrol etsin 2133de çalışıyorsa itiraz etsin 3200de çalışan bir Ram takılmasını istesin. Sonuçta 3200 olan bir sistem almış, bu hızda çalışmıyorsa itiraz hakkı doğar. Teknik ekibin el ile ayar yapması de ne kadar doğrudur bilmiyorum. Hazır-toplama sistem kullanmadım daha önce.
  • JrGrendel kullanıcısına yanıt

2133 de çalışıyor hala. Ben tekrar xmp yaptırıcam. Tekrar aynı şey olursa iade ederiz. Peki bu durumda iade hakkımızı engelleyen bir durum söz konusumu?

• Bat-Man kullanıcısına yanıt

hocam merhabalar rami iade edecek bir durum yok sistemin amd oldugunu varsıyorum cunku anakartı ve işlemciyi de yazsaydın daha iyi olurdu.amd sistemlerde genelikle xmp acılmasını pek önermezler. degerleri elle girmeniz daha dogru ve stabil olur.eğer bilmiyorsanız orda ki arkadaslar yaptıysa oldugu gibi bırakın.su konuya goz atmanızı tavsiye ederim.ayrıca 14 gün içinde internetten aldıysanız ürünü iade edebilirsiniz.

https://forum.donanimhaber.com/ryzen-icin-dram-calculator-kullanimi--142868261

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gmyo31 -- 10 Kasım 2021; 11:6:51 >
  • gmyo31 G kullanıcısına yanıt

Kusura bakmayın hocam.

Sistem msi b450m a pro , r5 3500x , Gskill ripjaws V 2x8 16gb 3200mhz, asus dual 2060. Konuya baktım biraz karışık gibi. Hani normal ev kullanıcısı olarak el ile girişden bahsettiğiniz nedir?

• Bat-Man kullanıcısına yanıt

elle dediğimiz hocam manuel olarak 2133 mhz den frekanslarını 3200,3333,3600 mhz vb. getirme.xmp bu ayarları otomatik yapar.elle yaptıgınız zaman mhz,voltaj ve zamanlamalarını kendiniz yaparsanız.biz yaptık dedilerse yapmıslardır hocam.sizin deneyimiz yoksa ellemeyin.sadece bios tan goruntu atın buraya bakalım olmus mu?

• aldığınız ryzen işlemcinin modeline göre bir default maksimum ram hızı var. ki bu hızda dual rank-single rank, takılı 1, 2, 4 adet rame göre değişebiliyor. o belirlenmiş hızın üstünede çıkabiliyor ama overclock oluyor ve çalışma garantisi yok. misal ryzen 3000x ve 5000x serisi için bu hız 3200mhz. 2000x için 2933mhz. 1000x için 2666mhz.

• Mesele bellekler değil de işlemcidir muhtemelen. BIOS bellek ayarlarından xmp açtıktan sonra bellek hızını ayrıca tayin edebileceğiniz bir ayar olmalı. Buradan hızı 3000 Mhz olarak ayarlamayı deneyin. XMP demek overclock demektir yani o hızlarda çalışma garantisi yoktur sistemin ama çalışabilir. Ayrıca bios'u jumperdan resetlemeyi vb. bilmiyorsanız bu işe hiç kalkışmayın defalarca servise gider gelirsiniz.

• Güncelleme. Üst mesajlardaki değerli arkadaşların dediği gibi manuel olarak (xmp açmadan)biosdan 3200 e ayarladım. Sorunsuz kullanıyor çok şükür. psu hasarlıydı büyük ihtimal itıpyadaki teknik servisin ne kadar bilgisiz olduğunu anlamıs olduk. Teşekkür ederim konu kilit.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bat-Man -- 1 Aralık 2021; 17:21:20 >
  • gmyo31 G kullanıcısına yanıt
    Hocam elimde 4. Ryzen sistemim var şu an hiç birinde xpm açınca sıkıntı çıktığını görmedim hep açık kullandım ilk kez sizden duydum sorun olduğunu
  • Xmp ile anakartın desteklediği en yüksek seviyede kullanabiliyor olması lazım. Geçen abime bir sistem topladık anakart 2666 destekliyor, işlemci 2133. Aldığımız ramler ise 3200 mhz. Xmp ile otomatik 2666 ya alıyor o şekilde sorunsuz kullanıyor.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.