Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.903
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben yeni bellek aldığımda önce Memtest86 ile 7 saat civarı teste sokuyorum ilk.Fabrikasyon hatası var mı diye kontrol ederim mutlaka

Daha sonra timinglerle oynarken Dram Calculator programında olan Membench ile ön test yapıyorum hata var mı diye.Çok uygun olmayan bir ayar girmişsem hemen uyarıyı veriyor test.Ayrıca yaptığım ayarların ne kadar etkili olduğunu, belleğin ne kadar hızlanıp hızlanmadığına bakıyorum.

Mümkün olduğunca en kısa sürede bitirmesi gerekiyor testi.Eğer memnun kalırsam ayarlardan testide geçerse hemen en ağır oyunlardan birini açar en az 2 saat oynarım :)

En iyi test programlarından çok daha iyidir bu.Hem boşuna uzun testlerin bitmesini beklemez, hemde eğlenirken test yapmış oluyorum :))

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

@borealatis @eskibirkurt

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 3 Ocak 2021; 23:40:49 >

• Usta, bizim soru kaynadı mı yuaaa

Türkiye'de bulunabiliir Samsung B-Die 16GB'lik stick pls?

• Selamlar 1 aydır ara ara durup tekrar deniyorum ama ne yaptıysam 3600 cl16 çalıştıramadım 1.45V'da. Bu arada en az 100 saat okuyup araştırmışımdır hangi voltaj hangi timing ne yapıyor vs. diye.

şuan 3400 cl 16 1.4V da stabil çalışıyor. dram calculator 1.35V diyor ama 1.35'de imkanı yok 1.4V anca. anakart da asrock b450 itx, voltaj stepi 0.5V.

Micron e-die ama downbin diye mi olması gerektiğinden daha kötü oc performansı var (adata xpg gammix d30 3000 mhz). Millet 3200 lik kiti 1.35 V'da 3600 yapıyor ama bizimki eşek çıktı sanırım.

1.45V 3600 Cl18 yapabiliyorum ama membenchte aynı performansı veriyor hatta bir tık yavaş (18-23-23 oluyor). Cpu ryzen 3600 olduğu için 3600 zorlasam mı kararsız kaldım, en son 3600 mhz cl16 denememde işletim sistemi boku yedi hatası alınca korkudan bıraktım. Bilgisayarı aynı zamanda iş için kullanıyorum windowsu tekrar yüklemeyle uğraşmak da korkuttu :)

Ne dersiniz 3600 cl18 denemeye değer mi yoksa 3400 cl16 yeter de artar mı?

• devoker D kullanıcısına yanıt

Hiç öyle bir belleğe rastlamadım.. Micron'un D9ZFW chip kodu ile

Aliexpress'ten felan mı aldınız :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 5 Ocak 2021; 3:28:25 >
  • Adata xpg gammix d30 3000mhz. Teknobiyotikten almıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devoker -- 5 Ocak 2021; 14:25:44 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

Hocam o bellek elden geçmiş gibi duruyor.Bellek chipine bilgiler sonradan yazılmış gibi.Tutarsız bilgiler.

Bellek kötü değil kötünün kötüsü.Kısaca bi araştırdım o model belleklerde samsung c-die ve hynix kullanılmış hep ama hiç micron yok..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 5 Ocak 2021; 16:35:4 >
  • Emin misiniz? Micronun böyle bir belleği var.

Trfc 320 ms iniyor. 8 gbit e die için 300 310 diyorlar, 16 gbit ve downbin olduğu için farklı olabilir diye düşünmüştüm.

https://www.micron.com/products/dram/ddr4-sdram/part-catalog/mt40a1g16kd-062e

C die olacağını sanmıyorum öyle olsa 1.4 te 3600 cl18 yapamazdım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devoker -- 5 Ocak 2021; 19:4:50 >

Micron'un öyle bir chipi var tabii onu biliyorum da demek istediğim o A-data xpg gammix d30 3000MHz model belleklerde hiç micron kullanılmadığı.Google'da bir arama yaptım

mesela şu başlıkta biri aynı kitten almış şansına Samsung b-die çıkmış

https://forum.donanimhaber.com/xpg-gammix-d30-ram-samsung-b-die-cikti--143936681

Yine biri aynı kitten alıyor bu sefer Samsung c-die çıkıyor

https://forum.donanimarsivi.com/konu/xpg-gammix-ram-overclock.108688//

Şurada yine yabancı forumda aynı kit bu sefer chip SpecTec çıkıyor

https://www.enostech.com/adata-xpg-gammix-d30-cl16-3000mhz-2x8gb-memory-kit-review//

tRFC 8Gb ve 16Gb belleklerde 350 fabrika verisi (3000MHz için)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 5 Ocak 2021; 21:36:1 >

• Yabancı birçok incelemede de silicon lottery diyorlar zaten adamlar hiç standart chip kullanmamış da neden micron olamaz diyorsunuz onu anlayamadım. Rami satın alan herkes internette yayınlamıyor hangi die olduğunu. Ki zaten 16 gb micron e die çok yeni overclock performansıyla ilgili bilgi de yok.

Hocam kendi adima, araliksiz oc yapan simdiye kadar 50 uzeri kit denemis biri olarak, her zaman en cok performansi ararim, duzgun voltaj verip verimlilik alacagimdan emin olmak isterim. O yuzden samsung bdie haricini uzun zamandir kullanmiyorum bile. Araca cok fiyat farki olmayip birkac yuz lira ekleyerek cok daha guzel sonuclar alinabiliyor. Hele intel bir islemci ve guzel bir anakart varsa duzgun b die harici ram gercekten uzucu olur.

Silicon lottery tabi ki var, ama yine de belli bir bilgi birikimi ile sansinizi maksimale cikartabilirsiniz. Su an mesela alinabilecek en iyi bide lar 3200cl14 samsung 2x8 olanla 3600cl15 olan. yeni 4400 cl 17-18 ler de var, fiyati bence cok fazla, ve oc performansi olarak digerlerinden cok da ust rakamlara cikamiyorsunuz. Ve bir ram ocde ram uzerindeki led bile etkilerken, bence b die harici pek dusunulmemeli, tabi kisisel tercihtir, ama amac performanssa gerisi biraz manasiz geliyor bana.

• quote:

Orijinalden alıntı: sieger

Hocam kendi adima, araliksiz oc yapan simdiye kadar 50 uzeri kit denemis biri olarak, her zaman en cok performansi ararim, duzgun voltaj verip verimlilik alacagimdan emin olmak isterim. O yuzden samsung bdie haricini uzun zamandir kullanmiyorum bile. Araca cok fiyat farki olmayip birkac yuz lira ekleyerek cok daha guzel sonuclar alinabiliyor. Hele intel bir islemci ve guzel bir anakart varsa duzgun b die harici ram gercekten uzucu olur.

Silicon lottery tabi ki var, ama yine de belli bir bilgi birikimi ile sansinizi maksimale cikartabilirsiniz. Su an mesela alinabilecek en iyi bide lar 3200cl14 samsung 2x8 olanla 3600cl15 olan. yeni 4400 cl 17-18 ler de var, fiyati bence cok fazla, ve oc performansi olarak digerlerinden cok da ust rakamlara cikamiyorsunuz. Ve bir ram ocde ram uzerindeki led bile etkilerken, bence b die harici pek dusunulmemeli, tabi kisisel tercihtir, ama amac performanssa gerisi biraz manasiz geliyor bana.

Model bazında RGB olmayan öneriniz var mı b diye yongalı ramler arasında. 100 lira dediğiniz gibi makul bir fark. Ama hangi modeli alacağım konusunda kararsız kalıyorum.

• sieger kullanıcısına yanıt

şu anki aklım olsa b die alrıdım bende yıllar sonra yeni pc topladım. Bilgisayarcı arkadaşın önerisiyle topladım sistemi. Sonradan eski günler aklıma geldi bakayım oc oluyo mu derken cpu ekran kartı en son rame sıra geldi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devoker -- 6 Ocak 2021; 16:7:0 >
  • Flying Nimbus kullanıcısına yanıt

hocam yazdigim gskillin 3600cl15 3200 cl14 lerine bakabilirsiniz. ripjawlarda rgb yok zaten, ve bu klasmandaki bir cok ramin bi rgb modeli var bir normal hali, butcenize gore siralayp alabileceginiz en iyiyin alin derim.

• sieger kullanıcısına yanıt

bu arada 100 lira demişsiniz ama bu dediğiniz ramler benim aldığım ramin 2 katında da fazlaymış fiyat olarak. bu durumda b die pek mantıklı değil bana kalırsa düzgün micron e-die fiyat performans olarak çok daha iyidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devoker -- 6 Ocak 2021; 17:30:5 >

hocam 100 degil de birkac yuz lira dedim. Ve kesinlikle degecek bir fark, bunu destekleyecek islemci ve anakartiniz varsa. Dedigim gibi butcenize, ihtiyaclariniza gore tercih sizde.

• kötünün kötüsü denilen ram cl 18 3800 1900 FCLK yapıyor. (Saved result 1 hatalı kaydetmiş ona takılmayın)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi devoker -- 6 Ocak 2021; 21:45:16 >
  • RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki

değerler nasıl?? bellekler gskill f4-3600c16D-16gtznc.hynix çipli

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-0245653D0 -- 7 Ocak 2021; 10:44:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: devoker

kötünün kötüsü denilen ram cl 18 3800 1900 FCLK yapıyor. (Saved result 1 hatalı kaydetmiş ona takılmayın)

Task scope 180'i / 332 küsürlerde tamamlamış.Bu şekilde oyun bile oynanmaz.

Ayrıca tRAS -tRC ve tRFC çok fazla ve o işlemci ile yapman gereken max hız 3733.. Sonrasında hızlanma felan olmaz.İster 4000Mhz yap ister 5000MHz yap değişen birşey olmaz.

Sıradan basit bir 3200MHz / cl16 bir bellek çok daha hızlı ve stabildir :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 7 Ocak 2021; 7:34:50 >

• 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.