Şimdi Ara

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki (28. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
670
Cevap
61
Favori
31.902
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
78 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3600 mhz, cl16 ve aşağıda belirttiğiniz yerleri dediğiniz şekilde yaptım;

RAM'de Subtiminglerin CPU Oyun Performansına Etki
  • borealatis kullanıcısına yanıt

bende çok rahat bir şekilde 4000 hızına çıktım. olması gerektiği gibi fclk yi 2000 yapınca sistemde işlem hatası türünde bir problem çıkmadı ancak seste stuttering/kekeleme denen durum oluyor. misal ses ikonuna tıklıyorsun çıkan ses çubuğunun ayar noktasına tıklayınca "dın dın" ses çıkarıyor. onu sık sık arka arkaya tıklayarak yaptığın zaman pıtırdama çıtırdama oluyor ordan sıkıntıyı anlıyorum.

bulduğum en sıkı timingli 4000 hızındaki samsung b-die ram'in ayarlarını denedim. "GALAXY HOF4TJL4BST4000M17MG162C" latency ayarları sırasıyla 17-19-19-19-38. voltuda 1.45v

3800 ram hızı ve fclk 1900 de problem yaşamıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 3 Ocak 2021; 16:39:56 >
  • eskibirkurt kullanıcısına yanıt

Birebir dediğiniz şekilde ayarladığımda dediğiniz şekilde seste sıkıntılar olabiliyor. O yüzden bu ayarı geri çektim, niye böyle bir şey oluyor bilmiyorum :)

Şunu da ekleyeyim, yaptığınız ayarlarda flck yi auto yaptığımda sesle ilgili bir sorun oluşmadı fakat auto da flck 1800 verdiğini fark ettim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borealatis -- 3 Ocak 2021; 17:13:20 >

kimisi vddg voltajları ile ilgili diyor kimisi vddg voltajlarını denedim olmadı yeni agesa/bios çıkması lazım diyor. agesa 1.1.9.0 içeren biosla denedim olmadı. ilerdeki bioslara bakacağız. hem asusda hem msi anakartta olduğuna göre bu problem genel.

araştırmalarım samsung b-die da 1.5 volta kadar voltaj günlük kullanıma uygun diyor. ama ben günlük olarak ram hızı biraz düşük olsada olur diyip 3600 de kullanıyorum.

https://www.gskill.com/qvl/165/326/1565147987/F4-3800C14D-16GTZN-Qvl

devamlı bu ayarda kullanmıyorum ama bu ram'in ayarlarını denedim oldu.

ram hızı 3800 fclk 1900 latency ayarları 14-16-16-16-36 dram voltage 1.5

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 3 Ocak 2021; 17:4:37 >

Bende şimdi 3600 mhz cl-15 : 15-15-15-15-32 DV: 1.35v olarak aşağıdaki değerleri aldım. Tabi stabilite testleri ayrı, düzgün bir ayar bulduğumda stabilite testlerini ayrıca yapacağım. Fakat şu latency i daha fazla düşüremiyorum.

günlük kullanım için şu ram'i taklit ediyorum

https://www.gskill.com/product/165/326/1562839044/F4-3600C14D-16GTZN-Overview

dram hızı 3600 latency 14-15-15-15-35 voltage 1.4

bu ayarları girdikten sonra gerisi auto. yani anakart defaultları. benim anakart hangi değerleri vermiş istersen incele farklar üzerinden hareket ederek latency'i düşürebilirsin. ama bence latency'in yeterli ciddi bir farkımız yok. konudaki arkadaş @Normandia_06 bu konuda benden daha bilgili. oda gerekli görürse yardımcı olacaktır.

• Şimdi şu ayarları denedim, latency de düşüş oldu. Stabilite testleri yapacağım bir süre, voltaj konusunda emin değilim. Ayarları reddit den aldım.

CL16-3800 mhz = 16-16-16-16-32-48-304 - flck 1900mhz DV: 1.39v

CL-RCDWR-RCDRD-RP-RAS-RC-RFC

Dediğiniz gibi @Normandia_06 nın yorumlarını da bekleyeceğim. Sizde bu şekilde test edebilirsiniz.

EK: Sanıyorum flck 1800 üstüne çıkınca sapıtıyor :) seste problemler oldu :) tekrar 3600 - 1800flck ye dönüyorum.

EK2: Resimdeki ayarlarla tekrar voltajı 1.40 yaparak denedim. ses ayar çubuğuna artarda tıklayıp "dın dın" sesi çıkartırken bozulmalar olmadığını fark ettim. Dolayısı ile voltaj ile alakalı olabileceğini düşündüm. Fakat Stres testi sırasındayken en baz ayarlarda bile bu dediğimi yapınca her türlü seste bozulmalar oluyor, yani strest testinde bu şekilde bozulmaları normal olarak algılıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borealatis -- 3 Ocak 2021; 17:54:34 >

Şimdi bilgisayarın başında değilim. Ama olunca deniyeceğim.

edit: denedim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 3 Ocak 2021; 17:55:39 >
  • Belleklerin chip'i normal Samsung b-die mı ? yoksa b-die Boltzmann mı ? bunu merak ettim. Thaiphoon Burner ile bi bakıp emin olmak lazım @borealatis

Hocam ben micron e-die bellekler üzerine çok yoğunlaştım.O kadar yoğunlaştım ki tez yazarım :) Samsung chipleri hakkında o kadar bilgili değilimdir.Siz hem kullanıcısı olarakta benden daha iyi bilirsiniz bu belleklerin yapısını. Benim bildiğim normal samsung b-die chiplerine göre b-die Boltzmann'ların daha iyi olduğu @eskibirkurt

• Dediğiniz program ile baktım, çıkan sonucun ekran görüntüsü;

Bu arada ramleri stres testine aida64 programı ile sokuyorum, ramler için bu tür testleri yaparken önerdiğiniz bir program varsa söyleyebilir misiniz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi borealatis -- 3 Ocak 2021; 18:19:12 >
  • Mevcutta Corsair LPX kullanıyorum ve tabiri caizse hiç oc olmuyorlar. Ramlerimi değiştirmek istiyorum, oc için aşağıdakilerden hangisini tercih etmeliyim? 600-700tl arası önereceğiniz başka modeller varsa onlardan birini de tercih edebilirim.

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-g-skill-flare-x-16-gb-2x8-3200-mhz-ddr4-cl16-f4-3200c16d-16gfx-fiyati,462329583.html

https://www.akakce.com/ram/en-ucuz-crucial-ballistix-16-gb-2x8-3000-mhz-ddr4-cl15-bl2k8g30c15u4b-fiyati,652798130.html?utm_campaign=DonanimHaber&utm_medium=referral&utm_source=DonanimHaber

• Flying Nimbus kullanıcısına yanıt

2 çift flare x 3200cl16 kullandım ikisi de samsung c die idi.

• boltzmann konusunu bilmiyordum öğrenmem iyi oldu. benimkilerde boltzmann mış.

en son bu ram'i taklit ettim ve denedim.

https://www.gskill.com/product/165/168/1536205064/F4-3866C18D-16GTZTrident-ZDDR4-3866MHz-CL18-19-19-39-1.35V16GB-(2x8GB)

ses sorunu yapmadı. stabil mi değil mi zamanla anlarım.

• quote:

Orijinalden alıntı: borealatis

Dediğiniz program ile baktım, çıkan sonucun ekran görüntüsü;

Bu arada ramleri stres testine aida64 programı ile sokuyorum, ramler için bu tür testleri yaparken önerdiğiniz bir program varsa söyleyebilir misiniz ?

Çok iyi bellekler :)

Orada vermiş en uygun değerleri

4133MHz için 19-21-21-41-68 ayarında voltaj 1,35 istiyor sadece

4000MHz için 19-19-19-39-68 yine 1,35

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-41A94D448 -- 3 Ocak 2021; 19:47:41 >

• Ya bu vesileyle Türkiye şartlarında yarın bir gün çift kanal 32GB yapmak maksadıyla 16GB'lık Samsung B-Die hangi RAM'ler var, bilen var mı?

• İnternette genelde b-die olduğu yönünde okumalar yaptığım için sormuştum. C-die oc konusunda nasıl bir bilginiz var mı?

Herkesin beğenerek kullandığı crucialleri alsam nasıl olur diye düşünüyorum bir yandan da.

• Aslinda sadece ram sub timingler degil de, bu mecradaki her seyin nasil etkisi var ben de ufak bir ornek vereyim. Islenebilen ve onumuze gelen performans 2 katindan daha fazla, akicilik stabilite zaten olculemez seviyede daha iyi. MSI mod eski oyunlarda bug verdigi icin kapattim ancak ona ragmen gorulen fps farki zaten uclarda.

• Flying Nimbus kullanıcısına yanıt

Oc kapasitesi çok kısıtlı

Şu konuda epey bilgi var sayfa çevirici ile az çok anlaşılıyor https://www.hardwareluxx.de/community/threads/samsung-8gbit-ddr4-c-die-k4a8g085wc-oc-ergebnisse-im-startbeitrag-updated.1198323/page-9

4000 mhz li profili uyguladım, sistem açıldı problem gözükmüyordu fakat yukarıda @eskibirkurt arkadaşın bahsettiği ses sorunu oluyordu, herhalde bios ile ilgili bir durum. O yüzden stabilite testleri yapmadım. Şuanda en son uyguladığım ayarla biraz kullanıp testler yapacağım, sonuçları da buraya yazacağım. En son kullandığım ayarlar aşağıdadır, özetle: 1.35v, 3800 mhz, cl 16-16-16-16-32-48-304, flck 1900

Bu arada ram testleri için kullandığını önerdiğiniz programları bilmek isterim.

ooo güzel skorlar. hayırlı olsun.

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1dsu9K1Nt_7apHBdiy0MWVPcYjf6nOlr9CtkkfN78tSo/edit#gid=321590489

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1HKPVfDcFO-aieAOXHFQZp15rwWadbPTVDNgO8vtyDCM/edit#gid=509536383

bu iki linktede "veii" rumuzlu kullanıcı en iyi gecikme skorlarını almış.

yaptığı bir testin ekran resimleri

https://i.imgur.com/ZkT7YUQ.png

kullandığı testleri inceledim. testmem5 programını 25 seferli olacak şekilde 1usmus'un profili ile kullanıyor. o test 5600x te 1.5 saat civarı sürüyor.

y-cruncher adında bir uygulamayı stres testinde tüm seçenekleri açık şekilde kullanıyor. oda baya uzun sürüyor. özellikle işlemciyi ısıtma konusunda çok güçlü bir teste benziyor.

birde super pi mod 1.5 xs uygulamasını 32m parametresi ile çalıştırıyor. o test kısa sürüyor.

bu linkte veii baya birşeyler anlatıyor.

https://www.overclock.net/threads/del3.1747154//

testmem5'in nasıl ayarlanacağını v.s. bir başlık açıp anlatabilirim. ram'in tam stabilite testi vakit açısından baya zorlu bir işmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi eskibirkurt -- 3 Ocak 2021; 22:21:8 >

• 
Sayfa: önceki 2627282930
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.