Şimdi Ara

Radar Dedektörü Bilgisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir Kullanıcı, 2 Masaüstü Kullanıcı
32
Cevap
1
Favori
2.685
Tıklama
Giriş
Mesaj
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  Polisin hızınızı tespit etmek için kullandığı radar cihazı hedef araca doğru bir sinyal gönderir ve bu sinyalin geri dönüş hızına bağlı olarak hızınızı hesaplar. Radar dedektörünün görevi de bu gelen sinyali algılayarak size uyarı vermektir. Polislerin kulandığı radar cihazlarının sinyal çeşitleri X, K, Ka ve Ku bandı olarak adlandırılır. İlk radar cihazları X bandında çalışıyordu X bandı 10.525 GHz'dir. Günümüzde artık X bandı kullanılmamaktadır. Radar dedektörlerinin en çok yanlış alarm verdiği banttır, buna sebep mağazaların otomatik kapılarının, mikrodalga fırınların, çeşitli vericilerin yaydığı sinyallerle oluşan karmaşadır. Birçok radar dedektöründe X bandını devre dışı bırakma seçeneği mevcuttur. Sizde radar dedektörü kullanırken X bandını devre dışı bırakarak yanlış alarm miktarını düşürebilirsiniz.
  Bir diğer band K bandıdır 24.150 GHz'de çalışır. Bir diğer band Ka bandı 34.700 GHz'dir. Ku band ise 13.450 GHz'de çalışır.

  Konuyu bütün halinde yazmak yerine maddeler halinde yazayım daha açıklayıcı olur.


  1) İyi bir radar dedektörü hangi özelliklere sahip olmalıdır? İyi bir radar dedektörü polisin radar cihazından yaydığı sinyali en erken, en doğru şekilde tespit eden ve yanlış alarm vermeyen cihazdır. Radar dedektörlerinin en büyük sıkıntısı yanlış alarmdır. Bunu önlemek için kaliteli dedektörlerde gelişmiş sinyal algılama ve filtreleme özelliği bulunur.

  2) Radar dedektörün haber verme mesafesini neye bağlıdır? Radar dedektörünün haber verme mesafesi dedektörün kalitesine, seyir halinde olduğunuz yolun viraj, tepe altı, tepe üzeri, ağaçlar, radar cihazının takılı olduğu polis aracının yola ve tespit etmek istediği araçlara olan konumu ve polisin radar cihazının sinyal gücüne bağlıdır. Polisin radar cihazının üzerinde güç ayarı vardır, bu güç ayarı yükseltildiğinde cihaz daha uzak mesafedeki araçların hızını ölçebilir ve dedektör tarafından daha erken farkedilebilir, polis cihazın gücünü kısarsa o zaman dedektör radar cihazına daha yaklaşınca uyarı verecektir. Dedektörün vereceği uyarı aynı zamanda polis aracında takılı olan radar cihazının marka ve modeline göre de değişiklik gösteriyor.

  3) Polisin radar cihazı hızımı ne kadar mesafeden okuyabilir? Bu durum polisin radarı kurduğu yolun eğim, viraj gibi şartlarına bağlı olarak değişir. Aynı zamanda polisin radar cihazının takılı olduğu aracın sabit olmasına ve hareket halinde olmasına bağlı olarak da değişir. Hareket halinde yani radar gezici konumdayken tespit mesafesi ve hassasiyeti algılama yapacağı aracın kendisine doğru yaklaşan pozisyonda olmasıyla kendisiyle aynı yönde ilerlemesi durumuna bağlı olarak da farklılık gösterir. En uzak mesafeden en doğru ölçüm polisin radar cihazının size karşıdan bakacak şekilde sabit durduğu konumda gerçekleşir.

  4) Polis aracında radar dedektörünü tespit eden cihaz var mı? Radar dedektörü polis tarafından uzaktan tespit edilir mi? Bu sorunun cevabı hem evet hamde hayır olarak verilebilir. Radar dedektörü cihazlarının içinde osilatör var. Polisin dedektör tespit cihazı ki aslında bu polisin kullandığı radar cihazının bir özelliğidir, radar dedektörünün içinde çalışan osilatörün çalışırken yaydığı zayıf sinyali tespit eder. Bu sayede de araçta radar dedektörü olduğunu anlar. Ancak radar dedektörünün içindeki osilatörün yaydığı sinyal çok zayıf olduğundan polisin radar cihazı sizin dedektörün sinyalini ona çok yaklaştığınızda yaklaşık 8 metre kadar mesafeden yakalayabiliyor. Bu nedenle yeni nesil dedektörlerin hemen hepsi radarı tespit ettikten sonra osilatörü kapatıyor ve dedektörün polisin radar cihazı tarafından tespit edilmesini önlüyor. Sizin dedektör radarı, yani polisin radar tespit cihazını onun sizi algılayacağı mesafeden çok daha önce yakalıyor, çünkü polisin radarının yaydığı sinyal gücü sizin dedektörünüzün osilatörünün yaydığı sinyalden çok daha güçlü.
  Kısa ve net yeni nesil kaliteli dedektörlerin hiçbirini polis tespit edemez. Çin'de üretilen taklit ve uyduruk dedektörler hariç tabii ki.

  5) Polisin radar cihazının hızımı tespit etmesini önleyen karıştırıcı yada dedektör var mı? Açık ve net yok! Çok eskiden X bandı kullanıldığı zaman tek tük vardı ama tüm dünyada kullanımı yasak olduğundan merdiven altı üretimdi. Ülkemizde dahil olmak üzere hemen hiçbiryerde artık X bandı kullanılmıyor. Günümüzde kullanılan K, Ka ve Ku bandı cihazların sinyalini karıştırarak hızınızın tespit edilmesini önleyen bir cihaz yok.

  6) Hangi marka ve model dedektör? İnternette yurtdışında yapılan dedektör testlerini okuduğunuzda kafanız karışır. Çünkü o testlerin ve yorumların hemen hiçbiri bağımsız kuruluşlar ve kişiler tarafından yapılmamıştır. O testler aslında radar dedektörü üreticileri tarafından yada radar dedektörü pazarlaması yapanlar tarafından yapılmıştır. Bir testte en iyi çıkan dedektör bir diğer testte ortalamalarda çıkabilir. Şurası kesin ve net Çin'de üretilen ve Çin sitelerinde satılan dedektörleri almayın hiçbir işe yaramazlar. Hem devamlı yanlış alarm vererek sizi strese sokar, hem de polisin radar cihazı tarafından yakalanarak başınıza dert açar. Ülkemizde el altından satılan radar dedektörlerinin hemen hepsi Çin malı taklit cihazlardır. Bir radar dedektörü alırken Çin'de satışı olanlarla karşılaştırın ve Çin sitelerinde aynı cihazdan satılıyorsa almayın.

  Buradan yada özel mesaj yoluyla dedektör marka ve model tavsiyesinde bulunmamı istemeyin, kesinlikle yanıtlamicam.  |
  |
  _____________________________
 • Yarbay
  3352 Mesaj
  Konu açıklayıcı olmuş. Peki LIDAR gibi aletlere karşı bu dedöktörler etkili mi? LIDAR'ın 2,5 kilometre kadar menzili var ve hızı radar sinyalleri yerine Lazer ile ölçüyor.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  Just leave me alone, I know what I'm doing!
  (Kimi Räikkönen, Lotus F1 1st WIN, Abu Dhabi, Nov. 4 - 2012)

  Kimi Räikkönen ''The Ice Man''
  2007 Formula One World Drivers' Champion
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  Dedektörlerin üzerinde neye karşı etkili olduğu yazar. Lazeri algılayan da var algılamayan da var. Lazerde en büyük fark lazerle hız ölçümü yapan cihazın sürekli devrede olmamasıdır. Polis hızlı gittiğinden şüphelendiği araca cihazı doğrultur ve cihazı çalıştırır. Yani polis sizin önünüzde seyreden araçlara lazerle ölçüm yaparsa ve sizin dedektörde lazerin menzili içindeyse tespit eder yoksa edemez.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbulur -- 5 Ocak 2016; 19:35:41 >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1063 Mesaj
  ne diyeceğimi bilemedim! illegal bir şey tavsiye ediliyor, kızayım diyorum kızamıyorum. ne ülke bee.
  bence siz yinede illegal iş yapmayın bu ürünlerin kullanımı yasak! 5000 tl ve yanlış hatırlamıyorsan 2 yıla kadar hapis cezası vs var. riske gerek yok. limitler neyinize yetmiyor.
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: beyaz-siyah

  ne diyeceğimi bilemedim! illegal bir şey tavsiye ediliyor, kızayım diyorum kızamıyorum. ne ülke bee.
  bence siz yinede illegal iş yapmayın bu ürünlerin kullanımı yasak! 5000 tl ve yanlış hatırlamıyorsan 2 yıla kadar hapis cezası vs var. riske gerek yok. limitler neyinize yetmiyor.

  Kimseye birşey tavsiye etmiyorum, bir cihazın nasıl çalıştığı hakkında artı radarın çalışması hakkında bilgi verdim. Okuduğunuzu anlayın önce.
  _____________________________
 • Yarbay
  6802 Mesaj
  Benden de radar ile ilgili bir bilgi:

  Radar aracı sizin hızınızı daha sizi göremezken ölçebilir. ANCAK: Türkiye halen bir hukuk devleti olduğu için, ceza yazılabilmesi için kanıt gereklidir. Kanıt da aracınızın o hızla giderken çekilmiş fotoğrafıdır. Yani, siz hız yapıyor olsanız bile, fotoğraf yoksa ceza yazılamaz. Yazılsa da iptal edilebilir. Hızınızla görüntünüzü aynı anda almak zorundalar. Fotoğrafınızı çekebilmeleri için de radar arabası ile aranızda görüntüyü engelleyecek hiçbirşey olmaması gerekir.

  Sol şeritte giderken radar aracını uzaktan görürseniz, sağ şeritte bir kamyon varsa, kamyonu sollayana kadar sert frenle yavaşlarsanız, radarın sizin fotoğrafınızı hızınız normalken çekmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda çevirmede %60-70 gene çevrilirsiniz. Radar aracından çevirme noktasına anons geçerler: "Görüntü yok" Polis size ceza yazmadan sizi salar. Başıma çok gelmişliği vardır.

  Radar dedektörleri çok büyük aletler değil. Otomobilde kullanılması olağan olan birşeyin içine gizlenebilir. Yıllar önce Bosch cep telefonunun içine yerleştirilmiş bir cihaz biliyorum mesela. Telefonun orjinal şarj bazası alete elektrik vermek için kullanılıyordu. "Telefonu" bazdan ayırınca alet kapanıyordu. Günümüzde tuğla gibi bir telefonla gezmek tabii ki de dikkat çekici olacaktır. Yapmayın. Ancak büyük bluetooth handsfreeler var, eski discmanler var, CD changer'ı torpidoda olan arabalar var, Oldukça eski bir GPS'in içine bile duruma göre sığabilir.

  Ancak ben bu konuda yasaları çiğnemeye karşıyım. Yurtdışında kendini sürekli güncelleyen Radar yerlerinin pinlendiği GPS haritaları mevcuttur. Kullanıcılar gördükleri radarları haritaya girer. Senin GPS'inde de bu noktaya yaklaşınca radar olabileceği uyarısını alırsın. Ne kadar çok kişi bu sistemi kullanırsa, haritalar o kadar güncel olur. Üstelik yasadışı da değildir. Ancak bunu kullananların yoğun olarak şikayet ettikleri olay, "radarı tespit ediyor etmesine de, 20 gün önceki radar noktasında da ötüyor. Sık sık ötüyor. Boş yere adamı geriyor." şeklinde. Buradaki incelik şu: Bu iş için özel yazılmış bir yazılım yapmalı. İki tane tek tuş işlem olmalı. Biri radar pinleme, diğeri pinli radarı silme. Pinleme ve pin kaldırma basit olursa çok daha fazla insan bu işlemi yapacaktır. Bu da haritaları daha güncel tutmaya yardımcı olacaktır. Bir sonraki aşamada o bölgeden geçen araçların hızlarına bakıp sistemin otomatikleşmesi olabilir. "Bu yazılımı kullanan 60 kişi radar pinlenmiş bir noktadan 140 ile geçiyorsa, belli ki artık orada radar yok... Haritadan kaldır; ama aklında tut. Ortalama hız gene düşerse tekrar koy" falan gibi bir algoritma yaratılabilir.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Huseyin-ZST -- 5 Ocak 2016; 18:07:19 >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: Huseyin-ZST

  Benden de radar ile ilgili bir bilgi:

  Radar aracı sizin hızınızı daha sizi göremezken ölçebilir. ANCAK: Türkiye halen bir hukuk devleti olduğu için, ceza yazılabilmesi için kanıt gereklidir. Kanıt da aracınızın o hızla giderken çekilmiş fotoğrafıdır. Yani, siz hız yapıyor olsanız bile, fotoğraf yoksa ceza yazılamaz. Yazılsa da iptal edilebilir. Hızınızla görüntünüzü aynı anda almak zorundalar. Fotoğrafınızı çekebilmeleri için de radar arabası ile aranızda görüntüyü engelleyecek hiçbirşey olmaması gerekir.


  Yanlış bilgi. Radarın hızınızı okuması için sizi görmesi şarttır. Radar sizi göremezken hızınızı ölçemez. İlk mesajımda açıklaadım radar cihazı size doğru bir sinyal gönderir, sinyalin çıkış hızı bellidir, geri dönüş zamanı üzerinden sinyalin çıkış hızı arasındaki bağlantıyla sizin hızınızı hesaplar. Dolayısıyla radarın görüş alanı dışındaysanız radar sizin hızınızı okuyamaz. Ancak siz gözünüzle radarı görmezken radar sizi menzilinde görüp hızınızı okuyabilir.
  Radarın hızınızı okuyacağı menzil miktarında aracınızın rengi bile fark oluşmasına neden olur.
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1063 Mesaj

  özür dileyerek mesajınızın son kısmını yanlış okuduğumu belirtmek isterim! hakkınızı helal edin
  |
  |
  mbulur kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
  18 Not
  Bu zimbortinin fiyatı ne kadar  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
  YURUTME YETKİSİNİN MECLİSTEN ALINARAK TEK BİR KİŞİYE VERİLMESİNE HAYIR !!!
 • Binbaşı
  1917 Mesaj

  Konu kesinlikle açıklayıcı olmuş. Elinize sağlık.
  |
  |
  mbulur kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
  Bizde aşk hep 5 harf..
 • Binbaşı
  1035 Mesaj

  Sorun değil, sağlıcakla kalın.
  |
  |
  beyaz-siyah kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Yarbay
  2737 Mesaj
  Uzun zamandir boyle bilgi iceren konular acilmiyordu.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  |
  |
  _____________________________
 • Binbaşı
  1809 Mesaj
  cezası 5000 küsür + cihaza el koyuyorlar ilk kullanımda karşı sinyal olduğundan yakalarlar
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

  cezası 5000 küsür + cihaza el koyuyorlar ilk kullanımda karşı sinyal olduğundan yakalarlar

  Tamamen içi boş bir cevap. Konuyu açtığım ilk mesajda polisin dedektörü nasıl yakalayabileceğini açıkladım, anlayamadıysanız tekrar daha dikkatli okuyun. Belirli bir kalitenin üzerindeki yakalanmama özelliği olan hiçbir dedektörü polis cihazla tespit edemez yani yakalayamaz.
  _____________________________
 • Binbaşı
  1809 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mbulur

  quote:

  Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

  cezası 5000 küsür + cihaza el koyuyorlar ilk kullanımda karşı sinyal olduğundan yakalarlar

  Tamamen içi boş bir cevap. Konuyu açtığım ilk mesajda polisin dedektörü nasıl yakalayabileceğini açıkladım, anlayamadıysanız tekrar daha dikkatli okuyun. Belirli bir kalitenin üzerindeki yakalanmama özelliği olan hiçbir dedektörü polis cihazla tespit edemez yani yakalayamaz.

  çok yakalanıp ceza ödeyen gördüm azıcık aklı olan bu cihazın ne kadar sağlıklı olduğunu anlar
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj

  Cevabınızın hiçbir dayanağı yok. Taklit Çin malı dedektör kullanılırsa ve ilk mesajımda açıkladığım özelliklere sahip cihaz kullanmazsa yakalanır. Ancak yakalanmayan bir dedektör kullanırsanız polisin aracınızda dedektör olduğunu anlaması, herhangi bir cihazla tespit etmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR.
  |
  |
  mkdkutalmış kullanıcısının, bahsedilen mesajını gör
  _____________________________
 • Binbaşı
  1809 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mbulur

  Cevabınızın hiçbir dayanağı yok. Taklit Çin malı dedektör kullanılırsa ve ilk mesajımda açıkladığım özelliklere sahip cihaz kullanmazsa yakalanır. Ancak yakalanmayan bir dedektör kullanırsanız polisin aracınızda dedektör olduğunu anlaması, herhangi bir cihazla tespit etmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR.

  nasıl mümkün değil sinyalle çalışan bir cihazdan bahsediyoruz milleti yanıltıcı bilgi vermeyin
  _____________________________
 • Yüzbaşı
  981 Mesaj
  Öncelikle burada nasil calistigi hakkinda bilgi verdiginiz icin size birsey demeyeceğim.

  Bu makinalari kullanmak suctur onu da gectim bu makinalarin satilmasini saglayan , buna araci olan,alacak kisiyi ikna ederek karar kaldiran insan eger o kisinin yuksek hiz sebebiyle karistigi kazalarda ölen,yaralanan insanlarin vebalini alir.. 1000 lira ceza yemeniz mi daha önemli ? Bir insanin yaralanip ölmesi mi? Varin hesabini siz yapin.  < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: mkdkutalmış

  quote:

  Orijinalden alıntı: mbulur

  Cevabınızın hiçbir dayanağı yok. Taklit Çin malı dedektör kullanılırsa ve ilk mesajımda açıkladığım özelliklere sahip cihaz kullanmazsa yakalanır. Ancak yakalanmayan bir dedektör kullanırsanız polisin aracınızda dedektör olduğunu anlaması, herhangi bir cihazla tespit etmesi MÜMKÜN DEĞİLDİR.

  nasıl mümkün değil sinyalle çalışan bir cihazdan bahsediyoruz milleti yanıltıcı bilgi vermeyin

  Milleti yanıltıcı bilgiyi siz veriyorsunuz ben değil. "Sinyalle çalışan bir cihazdan bahsediyoruz" demenizden konu hakkında hiç bilgi sahibi olmadığınız, yazılanları da okumadığınız anlaşılıyor bir diğer ihtimalse okuduğunzu anlayamamanız.

  Maddeler halinde yazayın daha kolay anlaşılsın.

  1) Radar dedektörü bir alıcı devredir. Yani sinyal yaymaz! Sinyali belirli bir frekansta polisin radar cihazı yayar, radar dedektörü de o sinyali dinler ve algıladığında size uyarı verir. Arabanızdaki radyo cihazı sinyal yayabiliyor mu? Yayın yapabiliyor mu? Hayır. Radar dedektörü de aynı mantıkla çalışır.

  2) Radar dedektörünün içinde bulunan osilatör çalışma esnasında belirli seviyede bir gürültü üretir polisin aracındaki radar sinyali yayan cihazda o osilatörün yaydığı gürültüyü yakalamaya çalışır. Ancak osilatörün çalışırken çıkardığı gürültü çok düşüktür ve polisin cihazı radar dedektörünü en fazla 8 metreden yakalar. Ancak iyi bir radar dedektörü polisin radar sinyalini çok çok daha önceden yakalar ve bu sinyal belirli bir seviyeye ulaştığında en geç polisin aracına 200 metre kala dedektör osilatörü kapatır ve polisin cihazı tespit etmesini imkansız hale getirir.

  Bilgi saibi olmadan siz fikir sahibi olmayın ve kafadan sallama yanlış bilgiler vermeyin.
  _____________________________
 • Binbaşı
  1035 Mesaj
  quote:

  Orijinalden alıntı: ah güzel istanbul

  Öncelikle burada nasil calistigi hakkinda bilgi verdiginiz icin size birsey demeyeceğim.

  Bu makinalari kullanmak suctur onu da gectim bu makinalarin satilmasini saglayan , buna araci olan,alacak kisiyi ikna ederek karar kaldiran insan eger o kisinin yuksek hiz sebebiyle karistigi kazalarda ölen,yaralanan insanlarin vebalini alir.. 1000 lira ceza yemeniz mi daha önemli ? Bir insanin yaralanip ölmesi mi? Varin hesabini siz yapin.

  Bu mantıktan gidecek olursak yasal hız limitlerinin üzerinde hız yapabilen arabaları üretenler bunları satanlar, bunların kullanılmasına izin veren herkes vebal alıyor. Yasal hız limiti 120 km olan bir ülkede 200 km/h üzerinde sürat yapan bir aracın satılmasının, satın alınmasının hiçbir açıklaması yok ancak vebali var sizin mantığınıza göre. Nede olsa araba 150 km/h ile kaza yaptıysa vebali üretene, satana, izin verene. Komik.  < Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbulur -- 5 Ocak 2016; 20:47:45 >
  _____________________________
HızlıCevap
Sayfaya Git:
Sayfa:
Reklamlar
Mobilya Takımları
SEO
üniversite
Canlı Tv izle
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

DHBR1
0,469
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.