Şimdi Ara

PYTHON İLE İLGİLİ ÖDEV

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
975
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar malum koronavirüs sebebiyle okullar uzaktan eğitime geçti. Biz dersleri yüz yüze anlamıyorken herhalde uzaktan anladığımızı düşünerek ödev verildi.

ÖDEV: C sürücüsündeki musteri dizininde musteri.txt dosyasının var olduğu düşünülerek,
    musterinin Adı Soyadı, Telefon numarası, Aldığı Ürün, Ürün Adedi, Birim Fiyatı, Tutarı, KDV, Toplam Tutar alanları olacaktır.
    Bir menü oluşturulacak menüde;
    1-Listeleme,2- Kayıt Ekleme, 3-Arama ve 4-Silme seçenekleri olacaktır.
    Listeleme seçeneğinde dosyadaki tüm kayıtlar okunarak ekrana listelenecektir.
    Kayıt Ekleme' de kullanıcıdan Adı Soyadı, Telefon numarası, Aldığı Ürün, Ürün Adedi, Birim Fiyatı bilgileri istenecek, tutar=urunadedi*birim fiyat, kdv=tutar*0.18, toplamtutar=tutar+kdv şeklinde hesaplanarak dosyaya kaydedilecektir.
    Arama seçeneğinde müşterinin ismi istenecek, dosyadan ilgili kayıt bulunarak ekrana basılacaktır,
    Sil seçeneğinde silinecek müşterinin ismi istenecek ve ilgili kayıt dosyadan silinecektir.
    Bu yazılan işlevleri yerine getirecek PYTHON programı, üzerinde öğrencinin adı soyadı ve öğrenci numarası yazılı olan bir A4 kağıdına mavi tükenmez kalemle norm el yazısı ile yazılacak, kağıdın fotoğrafı çekilerek PDF formatına çevirilecek ve sisteme öyle yüklenecektir.

ARKADAŞLAR DAHA PYTHON'UN P'SİNİ BİLE GÖRMEDEN BU ÖDEVİ YAPMAM İMKANSIZ. C'DE OLSA YİNE SAĞINI SOLUNU KURCALAYARAK BİR ŞEYLER YAPARIM AMA PYTHON'DA YAPMAM ÇOK ZOR. YARDIM EDEBİLECEKLER VARSA ARANIZDA ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM. HERKESE HAYIRLI RAMAZANLAR :)

• Adam C yapıyormuş, piton görmüş korkmuş.

Bence sen sınıfta kal.

Ayrıca kodu el yazılı olarak isteyen öğretim üyesi arkadaşa da ayrıca en derin hürmetlerimi sunarım. 2020 de bunu da gördük.

Hatta bu kafada bir eğitim kurumunda devam etme. Çık pazarda limon sat (bir grup aklı evvel bunu hakaret sayıyor, değil). 20 sene sonra daha mutlu olursun.
  • Adam C yapıyormuş, piton görmüş korkmuş.

Bence sen sınıfta kal.

Ayrıca kodu el yazılı olarak isteyen öğretim üyesi arkadaşa da ayrıca en derin hürmetlerimi sunarım. 2020 de bunu da gördük.

Hatta bu kafada bir eğitim kurumunda devam etme. Çık pazarda limon sat (bir grup aklı evvel bunu hakaret sayıyor, değil). 20 sene sonra daha mutlu olursun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Delifisek.Tux

Adam C yapıyormuş, piton görmüş korkmuş.

Bence sen sınıfta kal.

daha önce görmediğim bir dili nasıl yapabilirim? yazdırma komutu farklı, değişken tanımlama farklı vs vs (bu arada hiçbir mesleği küçümseme!)
  • Onu gidip hocana sorsana delikanlı...

Dahası c cok daha zor bir dildir.

python read files from disk yazabilecek kadar bilsen gerisi gelir zaten. C'de biliyorum pitonda bilmiyorum demek ezberledim lakin anlamadım demektir.

Bu işi analamadan yapamazsın.

https://www.geeksforgeeks.org/reading-writing-text-files-python/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Delifisek.Tux -- 3 Mayıs 2020; 15:44:0 >
  • Şimdi ben yoldan geçen 63 yaşındaki ilkokul mezunu bir adama bu sorsam , sen de 1 senelik mühendislik eğitimi alan öncesinde 12 sene eğitim almış biri olarak nasıl oluyor da aynı durumdan muzdarip olabiliyorsunuz. Senin öğrenme geçmişin yok mu ? Ders içeriklerini burdan ya da özelden atar mısın ? Çok merak ettim.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hadi okul python p sini gostermedi. Udemy, youtube, plursalsight, coursera , dr daki python kitaplari, yerel kurslar bunlar da mi birsey gostermedi? Siz bu bahanecilikle hayatta nasil basarili olacaksiniz gercekten cok merak ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mahoni_38

Hadi okul python p sini gostermedi. Udemy, youtube, plursalsight, coursera , dr daki python kitaplari, yerel kurslar bunlar da mi birsey gostermedi? Siz bu bahanecilikle hayatta nasil basarili olacaksiniz gercekten cok merak ediyorum.
    kardeşim dersleri bize dönemlik gösteriyorlar. ilk dönem c gördük şimdi bu dönem de python görüyoruz. ben gidip youtube veya udemy'den öğrenmek zorunda değilim
  • Btoksoy kullanıcısına yanıt
    Yazılımın ele ayağı düştüğünün kanıtı budur.

Tam gaz devam.

• quote:

Orijinalden alıntı: Btoksoy

kardeşim dersleri bize dönemlik gösteriyorlar. ilk dönem c gördük şimdi bu dönem de python görüyoruz. ben gidip youtube veya udemy'den öğrenmek zorunda değilim

Alıntıları Göster
    o zaman otur agla boyle. Cunku bahanelerin hayatta kimseye fayhdasi yok ve sandiginin aksine bu lise degil. Kimse sana birsey ogretmek zornda degil. Ogrenmek senin gorevin. Nasil yaptigin seni baglar. 33 yasinda tekrar okuyorum ve yazilimla zerre alakasi yok sosyoloji 101 anlatiyor ve ben bunu gecmek zorundayim. Derste anlamiyorsam gidip kitap okuyorum ve ucu ucuna da olsa geciyorum. Cunku cocukca davranmayi ve baskalarini suclamanin soncu degistirmedigni ogrendim. Bizim kulturumuzun acil buna ihtiyaci var. `no excuse` sonuc onemlidir bahaneleri kise sallamaz. issiz kalinca ya da okul uzayinca kimse egitim sisteminin sucu vah tuh demez. Ne gerekiyorsa yap ve gec. bu kadar!

• quote:

Orijinalden alıntı: I0SER_b0y

Yazılımın ele ayağı düştüğünün kanıtı budur.

Tam gaz devam.
    yo dusmedi iste beceremiyorlar gelip kopya cekmeye calsiiyor. otursa 2 gunde odfevi yapacak bilgiyi ediecek ama yok denememis bile.
  • mahoni_38 kullanıcısına yanıt
    Düşünsene inşaat mühendisi öğrencileri zemin mekaniği hakkinda tartışıyor, elektrik okuyanlar güç elektriği hakkında acaba bu insanlar nerede

İş programlama olduğu zaman herkes şöyle yaparım böyle kaçarım. işin asıl kısmını görünce durum böyle oluyor

Yeni inşaat bilgisayardir kaçın kurtarın kendinizi.
    1.000.000 yazılımcıya değil biz dunya hazır değil

Umarim sonumuz iyi olur.

• Delifisek.Tux kullanıcısına yanıt
    Hocanın yapabileceği bir şey değil malesef okul arşivinde sınavların saklanması zorunlu. Yök'e bildirin yani hocanın yapabileceği bir şey yok tüm sistemin değişmesi lazım.

Ha konuyu açan arkadaş python görmedim diye ağlamak saçma illa okula mı gidip göreceksin otur çalış. Dönem açılalı 3 ay oldu bir video serisine başlasan şu ödevi yapman 2 gününü almaz. Hadi hiç bilmiyorsun 1 hafta googlelayarak zaten yaparsın. Ağlamaya gelmişsin istersen bağır çağır kimsenin umrunda değil. Hocan sana pdfleri videoları vermediyse okey, eğer koyduysa haksızsın. Daha python kodlayamayan adam ilerde donanım tasarlayacak güya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: I0SER_b0y

Düşünsene inşaat mühendisi öğrencileri zemin mekaniği hakkinda tartışıyor, elektrik okuyanlar güç elektriği hakkında acaba bu insanlar nerede

İş programlama olduğu zaman herkes şöyle yaparım böyle kaçarım. işin asıl kısmını görünce durum böyle oluyor

Yeni inşaat bilgisayardir kaçın kurtarın kendinizi.
    1.000.000 yazılımcıya değil biz dunya hazır değil

Umarim sonumuz iyi olur.
    80 milyon nufusumuz var oradan pay bicin bir milyon meselesini. Dusunmeye bile degmez. Programlama yapmak o kadar kolaylasti ki excel kullanmak gibi. Profesyonel programcilara rakip bir sey degil. Kes kosan, spor yapan sporcu olmuyor. bunun gibi. Herkes programci olamaz keske olsa ama oyle cok emek istiyor ki cogu kisi bunu yapmak istemiyor. Misal birisi python ile hizlica hayatini kolaylastiracak isleri otomatize etse buyuk kazanim. Hatta boyle kurslar varhttps://www.udemy.com/course/automate/ biz saniyoruz ki her programalma ogrenen profesyonel programci olmak istiyor, hayir bu bilgisayar kullanmanin bir parcasi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mahoni_38 -- 3 Mayıs 2020; 17:2:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Btoksoy

Alıntıları Göster
    Haklısın. Youtube veya Udemy'den öğreneceksen niye her sabah kalkıp okula gidiyorsun, hocaların ağız kokusunu asistanların kaprisini çekiyorsun, amfiden amfiye koşturuyorsun, ödevle sınavla uğraşıyorsun? Alaylı mısın da kendi kendine öğrenmek zorundasın? Peki, ne olacak? Hepiniz dersten kalacaksınız, belki o zaman hatayı kendilerinde ararlar. Fakat içinizden illa birisi çıkar, senin yaptığın gibi, sağdan soldan bir cevap bulup ödevi teslim eder. O zaman da "bak işte o yapmış, demek ki yapılabiliyor, bizde/sistemde hata yok, sizler tembelsiniz" durumu olur. O halde çözüm ne? Valla bu ülkedeki bilgisayar mühendisliklerinin %80'i çöp, gitmeyin, kayıt olmayın. Hocası hoca değil, kitabı kitap değil, hepsi "gidin internete bakın"a indirgemişler tüm mevzuyu. Öğrendiklerinin çoğunu zaten gerçek hayatta kullanmayacaksın. Elektrik, inşaat, makine müh. gibi imza yetkisi de yok, regülasyona tabi bir meslek değil.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Bölüm nedir? 2 mi 4 yıllık mı?

Python ile sözkonusu programı yapmak son derece kolay. En fazla 100 satır sürer.

• quote:

Orijinalden alıntı: Tuğkan-0153

Bölüm nedir? 2 mi 4 yıllık mı?

Python ile sözkonusu programı yapmak son derece kolay. En fazla 100 satır sürer.
    2 yıllık bilgisayar programcılığı
  • Python Belge Fırat Özgül-2016.pdf
    https://yadi.sk/i/Hf3X27HkJRb22Q
    Python 'la ilgili her birşey bu belgede düzgün formatlı olarak var. Bakıp çalışıp ilerleyeceksin. Biz de böyle ilerledik.

• Internette üzerine en cok kaynak bulabilecegin dillerden biri Python. Ödevi buraya copy+paste yapmadan önce bi arasatirsaydin, kendin yapmayi deneseydin keske.

Ilerde calismaya baslayinca kimse senin yerine kod yazmayacak sirkette.

Alisman lazim daha önce görmedigin seylerle basa cikmaya.
  • Çocuk oyun oynamakla meşgul. Vakti olmuyor. Oyun her zaman daha önemli.
  • kardeşim kod bloğu o kadar kolay ki eminim ki hocan ders notlarında vermiştir her kısım ile ilgili örnek.
    dosya konumunu tanımla,
    işlemleri için menünü oluştur işlem seçiniz diyecek bir kısım da tabi ki,
    sonra open (dosya,konum,r) ile dosyayı okut bunlar basşt şeyler
    sayaç eklenecek ve for ile eklenecek unutma
    ardındand elif ile işlem yapcaksın ve değişkenlerini tanımlaycaksın
    sonrası ise tamamen okuma yazdırma ekrana çağırma ve silme komutları.

SORU ZOR AMA SADECE 4-5 SAAT ADAM AKILLI OKUMA ARAŞTIRMA SONUCUNDA BİTER.
    AYNISINI BEN DE YAPTIM ÜNİVERSİTE VİZE ZAMANIMDA AÇIK KAYNAK PROGRAMLAMA DERSİ. SELAMLAR

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.