Şimdi Ara

PSU'dan gelen ama temel suçlunun PSU olmadığı ses

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
1
Favori
1.983
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Yıllardır kullandığım sistemi değiştirirken, daha güncel ve uzun kablolu PSU almak gerekti, ben de yurtdışından Corsair CX650M aldım. Anakart Gigabyte Z170X Gaming 3, işlemci Intel i5 6500.

Sistemi kurduktan bir iki gün içerisinde PSU'dan rahatsız edici bir ses çıkmaya başladı. Bu ses özellikle bilgisayar oldukça düşük yükteyken (başından ayrılıp, uzun süre sonra sonra geri geldiğim durum gibi) oluşuyordu. Bir ara kesildi, sonra tekrar geri başladı. Cep telefonu yazılımıyla ölçtüğüm kadarıyla aslında PSU yanıbaşında 45db civarında ama traktör sesi gibi oldukça rahatsız edici. Bu arada bir önceki sistemimde fanlı ekran kartı vardı, yeni sistem şu an işlemcinin grafik yongasını kullanıyor, dolayısıyla toplam fan gürültüsü daha az, bu sesin rahatsız ediciliği daha belirgin.

Forumlarda internette araştırdığımda Corsair bu tür sesler konusunda sabıkalı olduğundan, elbette direkt PSU'ya bağladım sorunu. Corsair RMA'ya başvuru yaptım, hatta PSU'yu bu arada satışa çıkardım ve bana maliyetinin daha altında bir fiyata satmayı da düşündüm. Tüm bunlar dündü.

Bugün eski sistemden çıkardığım ve beni hiç rahatsız etmemiş ASUS A-45GA ile deneme yapmaya karar verdim. Süpriz bir şekilde o da daha gürültülü çalıştı bu yeni sistemde. Video ona ait:
    https://yadi.sk/i/Sx8Wux4FsTbBp

Bu durumda sorunun temelde Corsair'de değil, yeni sistemimde olduğunu anlamış oldum. Emin olmak için çocukların bilgisayarına da taktım ASUS PSU'yu. Orada normal bir sesle çalıştı, traktör sesi yoktu:
    https://yadi.sk/i/YthtbfZksTbCC

Bu akşam bir sürü test yaptım, uzatma kablolarıyla farklı prizlerden elektrik getirmek, yeni sisteme bağlı hoparlör, portable HDD gibi bileşenleri tek tek devre dışı bırakmak gibi. Başlangıçta ses gitmişti, kısa süre sonra geri başladı malesef. Anakart ayarlarında farklı Power seçeneklerini denedim, en azından denediğim anda bir değişiklik oluşmadı.

Ama 4-5 saat önce traktör gürültüsü kesildi, tekrar ne zaman başlar bilemiyorum.

• Ses yaptığı anlarda güç kaynağının fanı maximum hızda dönüyor olmalı. Tabi buna sebep olan ne bilemiyorum. Büyük ihtimalle işinden anlayan bir servis yardımcı olabilir.
    Ben de sistemimi toplarken psu konusunda çok düşünmüştüm ne alayım diye. Evga GQ650 ve GQ750 arasında kalıp en son 750 wattlık modeli almıştım. Bugüne kadar eco modda fanını çalıştırmayı başaramadım. :) Çünkü psu eco modda %40 yüke kadar fanını çalıştırmıyor. Demekki sistemim en fazla bu kadar güç çekiyor. Böylece Türkiye şartlarında normal bir fiyata Gold sertifikaya sahip(%92 verimlilik) fansız bir güç kaynağına sahip olmuş oldum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mersin123

Ses yaptığı anlarda güç kaynağının fanı maximum hızda dönüyor olmalı. Tabi buna sebep olan ne bilemiyorum. Büyük ihtimalle işinden anlayan bir servis yardımcı olabilir.
    Ben de sistemimi toplarken psu konusunda çok düşünmüştüm ne alayım diye. Evga GQ650 ve GQ750 arasında kalıp en son 750 wattlık modeli almıştım. Bugüne kadar eco modda fanını çalıştırmayı başaramadım. :) Çünkü psu eco modda %40 yüke kadar fanını çalıştırmıyor. Demekki sistemim en fazla bu kadar güç çekiyor. Böylece Türkiye şartlarında normal bir fiyata Gold sertifikaya sahip(%92 verimlilik) fansız bir güç kaynağına sahip olmuş oldum.

Teorik olarak bu PSU'nun da düşük yük altında sessiz olması gerekiyor. Ama bunu PSU'nın nasıl ayarladığını ve benim anakartta niye ayarlayamadığını anlayabilmiş değilim. Neyse ki dünden beri epey az ses yapıyor PSU, bozulmaz inşallah.

• acaba cx serisinde sorun var
  • quote:

Ses yaptığı anlarda güç kaynağının fanı maximum hızda dönüyor olmalı. Tabi buna sebep olan ne bilemiyorum. Büyük ihtimalle işinden anlayan bir servis yardımcı olabilir.

Bu Eco mode olayını ben siz yazınca farkettim. Benim sistemde şu an harici ekran kartı yok ve benim için idealmiş. Gerçi Corsair PSU şu an gayet makul çalışıyor olsa da düşük güç altında tümüyle sessiz (fansız) olmasını tercih ederim. Dün eco modlu EVGA'lardan biri (Supernova 650 G2) Amazonda oldukça iyi bir indirime girince dayanamadım, bir tane de ondan aldım. Gelince onu deneyeceğim, hangisiyle devam etmeye karar verirsem diğerini biraz zararına satmayı planlıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatipoglu -- 21 Haziran 2016; 21:30:24 >

• evga psu almak ile çok iyi bir iş yapmışsınız özellikle eco mode sayesinde psu'nuzun ömrü çok olacak corsair'in cx serileri genelde problemli internette sürüsüne bereket videolar var yurdışından psu alınacaksa birinci tercih evga olmalı yurtiçinden alacaksanızda seasonic veya corsair rm serisi ve üstü olmalı diye düşünüyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hatipoglu

quote:

Bu Eco mode olayını ben siz yazınca farkettim. Benim sistemde şu an harici ekran kartı yok ve benim için idealmiş. Gerçi Corsair PSU şu an gayet makul çalışıyor olsa da düşük güç altında tümüyle sessiz (fansız) olmasını tercih ederim. Dün eco modlu EVGA'lardan biri (Supernova 650 G2) Amazonda oldukça iyi bir indirime girince dayanamadım, bir tane de ondan aldım. Gelince onu deneyeceğim, hangisiyle devam etmeye karar verirsem diğerini biraz zararına satmayı planlıyorum.

Hayırlı olsun. Umarım eski psunuzda yaşadığınız problem benzeri bir sıkıntı yaşamazsınız. İyi bir seçim yapmış oldunuz. 230 TL civarında bir fiyata hem kaliteli, hen 7 yıl garantili hem de 80+GOLD sertifikalı bir ürün almış oldunuz. Eğer pc başında uzun saatler geçiren biriyseniz eski psunuzu satarken ki zararınızı elektrik faturanızdaki düşüşle çok kısa bir sürede çıkarmış olursunuz.

Bir de bu eco moddan bahsetmek istiyorum.

Evga GQ-750w

Evga GQ-650w

Evga G2-650w

Aslında ben 750 wattlık modeli tercih ederken bunun ihtiyacımın çok üzerinde olduğunu biliyordum. Ancak grafiğe dikkat edilirse %40 yüke kadar fanın devreye girmediği görülür ki bu da 300 watt eder. 650 wattlık modelde ise 260 watt eder. Benim kasanın maximum yükte bile 300 wattı geçemeyeceğini ya da az bir farkla geçeceğini tahmin ediyordum. Böylece 10 $ daha fazla ödeyerek fansız bir güç kaynağı sahibi olmuş oldum.
    Ancak G2'nin grafiğine bakıldığında %20 yükten sonra fanın devreye girdiği görülmekte. Bahsettiğiniz gibi ob ekran kartı ile kullanımda 130 wattı geçen bir tüketiminiz olmaz. Bu sayede 0 ses ile psunuzu kullanmış olursunuz. 130 wattı aşan tüketim değerlerinde ise 140 mm lik devasa fan çok düşük devirde döner ve normal şartlarda duyulamayacak bir ses çıkartır ki bu sizi hiç rahatsız etmeyecektir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: hatipoglu

quote:

Hayırlı olsun. Umarım eski psunuzda yaşadığınız problem benzeri bir sıkıntı yaşamazsınız. İyi bir seçim yapmış oldunuz. 230 TL civarında bir fiyata hem kaliteli, hen 7 yıl garantili hem de 80+GOLD sertifikalı bir ürün almış oldunuz. Eğer pc başında uzun saatler geçiren biriyseniz eski psunuzu satarken ki zararınızı elektrik faturanızdaki düşüşle çok kısa bir sürede çıkarmış olursunuz.

Bir de bu eco moddan bahsetmek istiyorum.

Evga GQ-750w

Evga GQ-650w

Evga G2-650w

Aslında ben 750 wattlık modeli tercih ederken bunun ihtiyacımın çok üzerinde olduğunu biliyordum. Ancak grafiğe dikkat edilirse %40 yüke kadar fanın devreye girmediği görülür ki bu da 300 watt eder. 650 wattlık modelde ise 260 watt eder. Benim kasanın maximum yükte bile 300 wattı geçemeyeceğini ya da az bir farkla geçeceğini tahmin ediyordum. Böylece 10 $ daha fazla ödeyerek fansız bir güç kaynağı sahibi olmuş oldum.

Ancak G2'nin grafiğine bakıldığında %20 yükten sonra fanın devreye girdiği görülmekte. Bahsettiğiniz gibi ob ekran kartı ile kullanımda 130 wattı geçen bir tüketiminiz olmaz. Bu sayede 0 ses ile psunuzu kullanmış olursunuz. 130 wattı aşan tüketim değerlerinde ise 140 mm lik devasa fan çok düşük devirde döner ve normal şartlarda duyulamayacak bir ses çıkartır ki bu sizi hiç rahatsız etmeyecektir.

Aslında bu özelliklerde belirtilen %20 vs %40 olayından dolayı bir ara GQ almayı da düşündüm. Ancak sonra her iki güç kaynağını da test etmiş bir sitede, G2 de fansız modun GQ dan daha uzun devam ettiğini gördüm.

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=429

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story4&reid=454

Tabloda yıldızlı değerler fansız modun devam ettiği değerleri gösteriyor. Buraya baktığımızda G2 çok daha uzun süre fansız modda kalıyor.

Bazen kağıt üstündeki değerler ile pratik farkı olabiliyor. Bu iki ürünün üreticisi aslında farklı (seasonic superflower vs fsp).

Bu arada 18 dolar da kargosu var aldığım ürünün, bana toplam maliyeti 88 dolar civarı ki, kur farkı vs ile 270 TL civarına karşılık geliyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatipoglu -- 28 Haziran 2016; 21:46:23 >
    < Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >

• CXLERİN YEŞİL BEYAZLI KUTULARINDA SES SIKINTISI YAŞAYAN ÇOKTU BU KUTUYU İLKEZ GÖRÜYORUM.
  • EVGA yarın bir gün elime ulaşacak ama benim Corsair o günden beridir sesi kesti, gayet sessiz çalışmakta :) Hatta bugün aida64 ile sisteme stress testi yaptım denedim, onda bile sesi artmadı PSU fanının.

Geçenlerde o rahatsız edici sese, aynı elektrik prizlerine bağlı 3.5 inch eksternal HDD'nin fişinde de rastladım. Fişi prize takıyorum, bir cızırtı var, prizden çıkardıktan bir süre sonra dahi bu cızırtı devam ediyor, özellikle videonun sonuna bakın:
    https://yadi.sk/i/XuapMu_Gsro4S

İşte başlangıçta duyduğum ses tam olarak böyle bir sesti. Daha çok titreşim şeklinde bir cızırtı. Ama bugün mesela özellikle baktım HDD'nin fişine, bugün hiç ses yapmadı. Anladığım kadarıyla daha çok elektrik hattıyla ilgili bir problem oluyor zaman zaman?

Ama dediğim gibi PSU, bu başlığı açtığım ilk günlerden sonra bir daha o sesi çıkarmadı. Bugün cep telefondaki bir yazılımla seslerini ölçtüm tüm fanların (kasa ön panel, kasa arka panel, işlemci fanı, PSU) yanında hep 30db civarında çıktı, 40db'i bulmadı. Zaten masada otururken kasadan gelen ses oldukça az.

Şimdi madem bu PSU fanı, işlemci ve kasa fanına denk, oldukça az bir gürültü yapıyor, EVGA'yı boşuna mı aldım diye de düşünmekteyim. Bir de teorim doğruysa, ses fanın dönmesi değil, bir şekilde mekanik bir cızırtıysa eğer, %40 yükün altında EVGA'da da bu sesi duyma riskim var demektir? Kutusu hiç açılmadığında yeni gelecek olan EVGA'yı zarara uğramadan da elden çıkarma şansım olur. Bu Corsair'i kullandığım için mecbur bir miktar zararına vermem gerekir. Düşüncem, muhtemelen ikisini birden satışa çıkarırım, hangisine talipli çıkarsa onu satmış olurum, diğeriyle yoluma devam ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hatipoglu -- 28 Haziran 2016; 22:24:07 >

• quote:

Orijinalden alıntı: metekmete

CXLERİN YEŞİL BEYAZLI KUTULARINDA SES SIKINTISI YAŞAYAN ÇOKTU BU KUTUYU İLKEZ GÖRÜYORUM.

Bu 2015 serisi, bu seri Türkiye'de henüz satılmıyor. Cx600M, Cx500M eski seriler, Cx650M ve CX550M yeni 2015 serileri. cx750M hem yeni hem eski olabilir.
  • EVGA PSU geldi, açmadan satsam mı diye düşünüyordum, dayanamadım açtım, sisteme kurdum.

Fan gerçekten çalışmıyor benim kullanım şartlarında. Ama kasanın yanından gelen gürültü yine 30db civarı. Yine de fanın hiç çalışmıyor oluşu çekici geldi, bu durumda Corsairi satmaya karar verdim.

• Güç kaynağım EVGA 650GQ, bilgisayarı ilk açışta coil whine olduğunu düşündüğüm bir ses geliyor, fakat yaklaşık 10 dakika sonra, PC ısındıkca bir miktar, bu ses azalıyor ve kayboluyor. Fandan değil fan çalışmıyor.

Bu sesin yük altında veya sıcaklık arttıkça olması gerekmiyor mu, bu şekilde olması tuhaf geldi? (Yük altında denemedim henüz.)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.