Şimdi Ara

PROXXON 27110 MF70 frezeyi CNC ye dönüştürme projesi dayanışma kulübü

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
125
Cevap
8
Favori
23.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • evde ufak tefek bazı kesme biçme kalıp çıkarma gibi işler için yeri geldiğinde sert ahşap, bakır, alüminyum, pertinaks, mika, plastik vb. materyalleri işlemek için http://proxxonmagaza.com/PROXXON-27110-MF-70-MIKRO-FREZE,PR-49.html frezeyi cnc ye dönüştürmek istiyorum. bunun için http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-elektronik-devre-montaj-step-motor-1-8-derece-unipolar-sifir-42357164/detay step motoru ve http://urun.gittigidiyor.com/CNC-step-motor-surucusu-Toshiba-TB6560-3-Eksen_W0QQidZZ35037584 step motor sürücüyü kullanmayı düşünüyorum.

bu konuda sormak istediklerim şunlar;
    0.6 Nm step motor ne kadar güçlü, yani bu step motor benim amacıma uygun mu?
    seçtiğim step motor sürücü bu step motorlara uygun mu?

değil ise step motor ve / veya step motor sürücü seçimi için yardımlarınızı bekliyorum.

şimdiden herkese teşekkürler!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 29 Mayıs 2020; 14:38:39 >

• Rotor ucu yarım santim yarıçapında diyelim, buna ip bağlayarak karşılayabileceğin kuvvet 1/0,005*0,6=120 N olur, yani yaklaşık 12 kg kütleyi sabit hızla yukarı çekersin.
  • cevap çok faydalı oldu teşekkürler.

yukarıda linklerini verdiğim sürücü ile motorun birbirine uyumlu olup olmadığı konusunda da yardımlarınızı bekliyorum. teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 15 Şubat 2011; 11:43:08 >
  • motor?
  • pardon motor hakkında bilgi vermeyi unutmuşum. motor özellikleri:

bipolar 1,8 derece

MARCA MINEBEA Co. Ltd – ASTROSYN, Stepper Motor, Type 23LM-C355-P6V

Rated Current: 1.5 Amps Detent Torque Nm (g-Cm): 0.0540 (550)

Winding Resistance: 2.2 Ohms Rotor Inertia (Kg-Cm2): 0.110

Inductance: 5.5 mH 1.8 Deg/Step

Holding Torque Nm (Kg-Cm): 0.614 (6.2) 200 Steps/Rev

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 15 Şubat 2011; 15:07:11 >
  • kolay gelsin
    bu konuda bir arkadaş buldun
    bende bu proje üstünde çalışıyorum
    motorlar sürücü kartı ve proxxon mf70 hazır mach3 rpogramını ve g kodları öğrenmeye çalışıyorum
    araştıra araştıra sıkıntıları çözmeye başladım :)
    ama daha birleştirmedim sebebide teorisini tamamen öğrenip öyle başlamak

bipolar motorlar
    kablolarının bağlantı şekli
    mach3 te pin ayarları
    motor hızı ve limitlerin hesaplanması
    dip switch ayarları

sırayla bunları çözmeye başladım
    bir farkla bendeki kart t6560 4-5 eksen olanından
    zaten farkıda yok :) ayarlar açısından

sanırım bir elin sesi olmasa bile iki el ses getirir

mf70 ile ilgili çok çalışma var internette
    çalışma alanının küçüklüğü dışında
    mil hatve aralığının yani bir turda ilerleme miktarının 1 mm olması da ince işlemede
    daha bi güzel yapıyor mf70 i :)

saygılar
    görüşmek üzere

• ne güzel çok memnun oldum.

ben henüz sadece step motorları ısmarladım, yukarıda bilgilerini verdiğim motor. 3 ü yaklaşı 55 tl ye geldi. umarım bu motorlar mf 70 te iyi sonuç verir.
    bunun dışında daha mf70 i bile almadım henüz. birkaç ay sonra alacağım. bu arada step motoların ardından sürücüyü ve güç kaynağını temin etmeyi ve bir de program, ayar falan hakkında birşeyler öğrenmeyi amaçlıyorum. umarım yanlış malzeme almam. görüşmek üzere.
  • İşin G kodlar kısmına gelirseniz dökümantasyon konusunda yardımcı olmaya çalışırım.
  • http://www.youtube.com/watch?v=_D0eLBZjrBE

bağlantıları denedik hayırlısı ile:)
  • hocam videoyu seyrettim ve özendim ne yalan söyleyim. ben de frezeyi ısmarlama işini erkene mi alsam acaba diyorum.

sanırım step motorlarımız aynı. senin kullandığın sürücü kart ve güç kaynağı hakkında biraz bilgi verir misin.
  • selam
    kaplin işini bugün tornacı bir arkadaşıma söyledim
    bana yapacak
    bir ucu 4 mm diğer ucu 6 mm motorların mili 6 mm
    proxxonun vidalı milinin takıacağı kısmıda 4 mm
    (dr adamın tornacı arkadşıda olurmuş hemide beleş yaparmış) :)

evet kullandığım kart TB6560 3.5a 5 Eksen gitti gidiyordan 3 ekseni sipariş etmiştim
    sipariş ettiğim arakaşımızın elinde olmadığı için aynı fiyata 5 exenlisini göndermişti
    sağolsun

güç kaynağı ise 24 volt 8 amper motorların herbiri 1.2 amper olduğu için 3*1.2 =3.6 amperden bir fazlası yani 24 volt 5 amper yeterli
    motorlarında boyutu nema 23 denen boyutlara uyduğu içinde 24 voltluk güç kaynağı kullanılıyor
    daha küçük motorlarda 12 voltluk kullanılıyor

sürücü kartın 5 volt ve 12 volt üreten kısımları çok ısnıyordu bunların arkasına 6 cm lik bir fan bağladım
    gücünüde yine karrtan alacak şekilde bağlantılarını yaptım uzun süreli kullanımda bir sorun çıkmasın diye
    çünkü on dakikada bile ateş gibi olurlardı
    bunun resmini yarın hastaneye giderken çeker koyarım buraya
    (pardon pazartesi)

kaplinlerde pazartesi hazır olacağı için motorların montaj platelerini 10 mm lik pleksiglastan kesecem
    sanırım pazartesi o resimleride koyarım

birde y ekseni bana az geldiği için acaba başkasınada az gelmişmidir diye netten araştırma yaptım
    ki normalde y ekseni 46 mm , arttırılabilirmi diye baktım 90 mm kadar arttırabilenler olmuş
    benzer uygulama yapacağım ama bana 60 mm yeter nede olsa adı üstünde mikro freze :))

yaptığım şeylerin hepsini fotoğraflıyorum
    inşallah bittiğinde güzel bir rehber hazırlayacağım

• demek mf 70 in eksen çubukları 4 mm. yani kaplini yaptırmak mecburi görünüyor.
  • aslında var var ama değermi diye :))
    http://www.hobbytime.com.tr/rc-model-tekne-robbe-agir-yuk-direkt-kaplin-4-mm-6-mm.ht
    37 tl kargo vesaire 3 tanesi 150 olur :))
    bedava varken:)
  • benim motor milleri 6,35 mm. parayı göze alsam da işime yaramaz.
  • http://www.jarkman.co.uk/catalog/cnc/mf70.htm
    burdaki resmilerde görüldüğü gibi vidalı mil kısmı 6 mm tutamak kısmı ise 4 mm

yine aynı resimde ben önce dikkat etmedim nerdeyse tutup çevirme kolunu kıracaktım:)))
    çıkaramadım içinde onu sabitleyen bşir pim var ortası delik oldugu için farketmemiştim
    sonra farkedince ki o zamana kadar acai,p sinir olmuştum:)
    ince bir matkap ucunu hafifçe vurarak küçük bir çekiçle çıkarabildim:)
  • sen yinede bir tornacı arkadaş bulmaya bak:)
    hoş adamlardır biraz muhabbetle sanırım yaparlar:)

bunları bitirdikten sonra motor modifiyesi ile uğraşmayı düşünüyorum
    çünkü motoru çok güçlü değil onla ilgilide araştırma safhasındayım şimdilik
  • quote:

Orijinalden alıntı: real_agabey

İşin G kodlar kısmına gelirseniz dökümantasyon konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

kesinlikle kapınızı çalacağımdan emin olun :)
  • ben de şu son zamanlarda mf 70 almak yerine, cnc nin mekanik aksamını kendim mi yapsam diye düşünüyorum. acaba bu daha mı pahalıya mal olur. bu düşünceye dalmamın nedeni ise, 15 cm x 15 cm gibi bir çalışma alanı elde edebilecek olmam. ne dersiniz. malzemelerin bir kısmını ise ebaydan ısmarlamam mümkün. örneğin lineer rulmanlar tanesi 3 dolar civarı mal oluyor. ama mil yok orda ne hikmetse, varsa da çok pahalı. onu da tr den alırız. ne dersiniz.
  • drcivanim hocam, senin step motor kaç nm?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mbbilici -- 2 Ağustos 2011; 1:22:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drcivanim

quote:

Orijinalden alıntı: real_agabey

İşin G kodlar kısmına gelirseniz dökümantasyon konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

kesinlikle kapınızı çalacağımdan emin olun :)

Memnuniyetle.
    Kolaylıklar dilerim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.