Şimdi Ara

projeksiyon için duvara boya önerisi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
12
Favori
40.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • odamın bir duvarını boyayarak projeksiyon için perde haline getireceğim.dün dyo nano boya+astar için plastik dyo aldım.bir de siyah renk kartuşu..

aklımdan geçen gri plastik ile alt kata astar atmak(siyah boyayı beyaza ekleyerek yapacağm griyi)
    daha sonrada dyo nano beyaz mat ile boyamak...ancak alternatiflere açığım...bir iki gün içinde hayata geçireceğim...

boyayabileceğim alan yaklaşık 3.10m * 3m....tamamını boyayacağım

her türlü öneriye açığım

yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

(lütfen perde tavsiye etmeyiniz. perdenin görüntü kalitesinin çok daha iyi olacağını biliyorum)

• arkadaşım bende aynı sorun ile uğraşıyorum duvarı boyadım bir türlü istediğim görüntüyü elde edemedim en sonunda beyaz mat kontra plaklar var dolap arkalarına çakılan ondan birtane kenarları çerçeveli marangoza yaptırdım duvara monte ettim ebatlarıda iki metreye bir otuz format 16:9 seyrediyorum çok net bir görüntü elde ettim bunuda teknoloji fuarında görmüştüm aynen uyguladım bir dene istersen.
    ama arkadaşlar bir boya önerisi sunarsa plakayı bende boyayabilirim

saygılar

eagle55
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagle55

arkadaşım bende aynı sorun ile uğraşıyorum duvarı boyadım bir türlü istediğim görüntüyü elde edemedim en sonunda beyaz mat kontra plaklar var dolap arkalarına çakılan ondan birtane kenarları çerçeveli marangoza yaptırdım duvara monte ettim ebatlarıda iki metreye bir otuz format 16:9 seyrediyorum çok net bir görüntü elde ettim bunuda teknoloji fuarında görmüştüm aynen uyguladım bir dene istersen.
    ama arkadaşlar bir boya önerisi sunarsa plakayı bende boyayabilirim

saygılar

eagle55
    bence mat plak bile olsa karşıdan izlendiğğnde aynen yansıyan ısığı gorurusunuz parlaklık olur
  • quote:

Orijinalden alıntı: @KlavYE@

bence mat plak bile olsa karşıdan izlendiğğnde aynen yansıyan ısığı gorurusunuz parlaklık olur

Alıntıları Göster
    Boya için masraf yapmak çok gereksiz, bence kaliteli bir perde alıp kullanmanız gerekir. Sonuçta 1 kere alırsanız çok uzun süre rahat edersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: rider30

Boya için masraf yapmak çok gereksiz, bence kaliteli bir perde alıp kullanmanız gerekir. Sonuçta 1 kere alırsanız çok uzun süre rahat edersiniz.

Alıntıları Göster
    Perde
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hanibal34

Perde

Alıntıları Göster
    :) perde almayacağım...kararlıyım amerikayı yeniden keşfetmeye :)...

anlaşılan iş yine başa düştü...(perdedeki problem zamanla kenarlarının kırışması).bilmiyorum belki hepsinde böyle değildir.kenarlarının dalga dalga olması sinir bozucu....perde kullancıları deneyimlerini yazarsa memnun olurum...

ya sabit bir perde düşüneceğim duvara onuda gerdirmesi problem.daha önce kullandığım perde 220*150 gibi bir şeydi.bilmiyorum belki ucuz bir perdeydi ondan performans alamadım.daha sonra branda bezi üzerine gri folyo yapıştırıp bunu denedim.görüntü daha iyiydi.kontrast süperdi.ama bu seferde aşırı parlak sahnelerde belli noktalarda parlama vardı. yapıştırırken hava kabarcığı kalmıştı.bunlarda görüntüyü bozdu.+perdeyi ahşap çıtaya düzgün gerdiremedim.(ebat büyünce çok zor oluyor)

birde sanki duvardaki görüntü sinemaya daha yakın...duvarda izleyince kendimi sinemadakine daha yakın hissediyorum...görüntü daha mat...(tümüyle kişisel düşüncem.projeksiyon almamdaki amaç çok parlak ve net görüntü değil.sinemaya yakın bir görüntü elde etmek)

bir de maliyet var tabi.şuanda düşündüğüm boyut epey büyük.zaten bu boyutta kaliteli bir perde benim projeksiyonun fiyatını geçecektir :)...

istediğim projeksiyonu açacağım ve anında seyredeceğim.perde indir kaldır vs olmayacak.

şuan duvarı boyamanın maliyeti :

5 ytl dyo boya+17 ytl nano boya+5 ytl rulo + 5 ytl siyah boya

toplam: 32ytl :)

belki boyaya kimyasal bir takım malzemeler eklesek görüntü kalitesi artabilir? (özellikle metalik grimsi bir şeyler olabilir)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danny1977 -- 8 Nisan 2016; 4:20:50 >

• quote:

Orijinalden alıntı: danny1977

:) perde almayacağım...kararlıyım amerikayı yeniden keşfetmeye :)...

anlaşılan iş yine başa düştü...(perdedeki problem zamanla kenarlarının kırışması).bilmiyorum belki hepsinde böyle değildir.kenarlarının dalga dalga olması sinir bozucu....perde kullancıları deneyimlerini yazarsa memnun olurum...

ya sabit bir perde düşüneceğim duvara onuda gerdirmesi problem.daha önce kullandığım perde 220*150 gibi bir şeydi.bilmiyorum belki ucuz bir perdeydi ondan performans alamadım.daha sonra branda bezi üzerine gri folyo yapıştırıp bunu denedim.görüntü daha iyiydi.kontrast süperdi.ama bu seferde aşırı parlak sahnelerde belli noktalarda parlama vardı. yapıştırırken hava kabarcığı kalmıştı.bunlarda görüntüyü bozdu.+perdeyi ahşap çıtaya düzgün gerdiremedim.(ebat büyünce çok zor oluyor)

birde sanki duvardaki görüntü sinemaya daha yakın...duvarda izleyince kendimi sinemadakine daha yakın hissediyorum...görüntü daha mat...(tümüyle kişisel düşüncem.projeksiyon almamdaki amaç çok parlak ve net görüntü değil.sinemaya yakın bir görüntü elde etmek)

bir de maliyet var tabi.şuanda düşündüğüm boyut epey büyük.zaten bu boyutta kaliteli bir perde benim projeksiyonun fiyatını geçecektir :)...

istediğim projeksiyonu açacağım ve anında seyredeceğim.perde indir kaldır vs olmayacak.

şuan duvarı boyamanın maliyeti :

5 ytl dyo boya+17 ytl nano boya+5 ytl rulo + 5 ytl siyah boya

toplam: 32ytl :)

belki boyaya kimyasal bir takım malzemeler eklesek görüntü kalitesi artabilir? (özellikle metalik grimsi bir şeyler olabilir)

Alıntıları Göster
    Boyaları yazmışsın nano ne oluyor anlamadım..

• quote:

Orijinalden alıntı: daynight80

Boyaları yazmışsın nano ne oluyor anlamadım..

Alıntıları Göster
    vur kirece gitsin ozaman ne gerek var dersek ince beya plastik naylon beyaz olacak oda olur diyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: @KlavYE@

vur kirece gitsin ozaman ne gerek var dersek ince beya plastik naylon beyaz olacak oda olur diyorum

Alıntıları Göster
    projektörü perdeye yansıtan bi restaurantda görmüştüm..görüntü biras perdenin arkasındaki açık sarı olan duvara taşmıştı ve perde ile açık sarı olan duvar arasındaki görüntüde hiç fark yoktu..

duvarınızın beyaza yakın bi renk olması bile yeterli diye düşünüyorum..
    o yüzden boya gitsin bence..

• quote:

Orijinalden alıntı: soho

projektörü perdeye yansıtan bi restaurantda görmüştüm..görüntü biras perdenin arkasındaki açık sarı olan duvara taşmıştı ve perde ile açık sarı olan duvar arasındaki görüntüde hiç fark yoktu..

duvarınızın beyaza yakın bi renk olması bile yeterli diye düşünüyorum..
    o yüzden boya gitsin bence..

Alıntıları Göster
    http://www.goosystems.com

Bu sitede özel olarak boya satılıyor projeksiyon için ama maliyet olarak bilemedim tabi. En azından teknik konusunda yardım alınabilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: aybarsi

Bu sitede özel olarak boya satılıyor projeksiyon için ama maliyet olarak bilemedim tabi. En azından teknik konusunda yardım alınabilir.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: aybarsi

teşekkür ederim.renge karar verdim .çok açık gri.çok az da mavi katmayı düşünüyorum.daha beyaz gözüksün diye..

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: aybarsi

teşekkür ederim.renge karar verdim .çok açık gri.çok az da mavi katmayı düşünüyorum.daha beyaz gözüksün diye..

Alıntıları Göster
    Ben projektörümü kullanacağım balkon duvarını beyaza boyatmıştım AMA henüz deneme imkanım olmadı. AYrıca Geçen aylar içinde duvar nem kapmış, boyaları kabarmış. Sonuçta yeniden boyamam gerekecek. Ben de "hangi marka, hangi model ve ne renk boya ?" araştırıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: BRAVEHEART11

Ben projektörümü kullanacağım balkon duvarını beyaza boyatmıştım AMA henüz deneme imkanım olmadı. AYrıca Geçen aylar içinde duvar nem kapmış, boyaları kabarmış. Sonuçta yeniden boyamam gerekecek. Ben de "hangi marka, hangi model ve ne renk boya ?" araştırıyorum.

Alıntıları Göster
    walla arkadaslar bende bu gunlerde bu konuya kafa takmıs durumdayım hatta degisik bi dusuncem var
    ana sayfada yenide bir konu acmak istiorum ordada dusuncelerinizi paylasın lutfen

bencede duvarda daha cok sinemaya benzior

• quote:

Orijinalden alıntı: zorbakalimero

walla arkadaslar bende bu gunlerde bu konuya kafa takmıs durumdayım hatta degisik bi dusuncem var
    ana sayfada yenide bir konu acmak istiorum ordada dusuncelerinizi paylasın lutfen

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: prodans

Bende perde kullanırken yanlışlıkla bunun farkına vardım ve perdeyi kaldırım duvarda seyrediyorum artık..Ama işte duvar sarı renk..En iyi performansı almak için ne renk yapmak lazım...Boyaya birşeyler karıştırmak lazımmı..

• quote:

Orijinalden alıntı: saheemr

quote:

Orjinalden alıntı: prodans

Bende perde kullanırken yanlışlıkla bunun farkına vardım ve perdeyi kaldırım duvarda seyrediyorum artık..Ama işte duvar sarı renk..En iyi performansı almak için ne renk yapmak lazım...Boyaya birşeyler karıştırmak lazımmı..

Alıntıları Göster
    Duvarı boyamadan önce gündüz ve gece görüntü nasıl olacak bunuda hesaplamak lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: rider30

Duvarı boyamadan önce gündüz ve gece görüntü nasıl olacak bunuda hesaplamak lazım.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: rider30

:) duvarda gündüz görüntü yok.(bunu baştan kabullendim zaten.)

duvarımın rengi açık limon yeşili.(modaymış buna boyattık ne vardı sanki beyaza boyatıp ta uğraşmasaymışım :) )...

buna rağmen (beyazlar yeşile yakındı gerçi seyrettikçe göz alışıyor.... acilen boyamam lazım duvarı)...dün gece seyrettiğim film süperdi.(mat görüntü bence sinemaya daha yakın).perdeyi iyi ki iptal etmişim.

benim aklıma takılan nokta şu.bu projeksiyon perdelerinde mutlaka kaplama için kullanılan bir malzeme var.bu malzemeye yakın birşeyle duvarı boyarsak kontrastı ve ışığın yayılmamasını çok daha iyi hale getirebiliriz..(zaten herhalükarda perdeye ihtiyaç olursa tavana onu da monte etme şansım var.aklımdan geçen düşünce daha ufak boyutta bir motorlu perdeyi de tavana monte etmek.bu şekilde film izleyeceğim zaman duvarı.dizi clip vs de daha ufak olan perdeyi kullanacağım.bu şekilde aydınlıkta izleyememe problemi de çözülmüş olacak)

arkadaşlar fikir yok ise cuma günü boyaya başlayacağım.boyaları aldım.bir ihtimal yeni birşeyler buluruz diye bekliyorum.

bir de nette dolaşırken bazı projeksiyon perdelerinin üzerinde küresel minik aynacıkların yerleştirildiğini okudum.bu şekilde yansıtılan ışık neredeyse kayıpsız geri dönüyormuş.üstelik aynalar küremsi olduğu için izleme açısıda çok daha iyiymiş.(benim kullandığım ve incelediğim hiçbir perde zannedersem böyle değildi.).duvarın en büyük dezavantjının da bu olduğu yazılıydı...

sorularım:
    bu tip bir perde kullanan var mı?

motorlu perdede zamanla perde kenarları kırışır mı?(günde birkaç kez açılııp kapanacak)

teşekkür ederim...

• quote:

Orijinalden alıntı: BRAVEHEART11

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: BRAVEHEART11

ben en üst katı dyo nano ile boyayacağım.ışıkla kendini temizleyecekmiş bakalım.eğer gerçekten böyle bir özelliği var ise balkonda çok daha iyi olacaktır.

• quote:

quote:

ben en üst katı dyo nano ile boyayacağım.ışıkla kendini temizleyecekmiş bakalım.eğer gerçekten böyle bir özelliği var ise balkonda çok daha iyi olacaktır.

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: danny1977

quote:

Güzel bir boyaya benziyor..Bunu ev içinde uygularız sanırım sorun olmaz..Peki en iyi performansı beyaz renk ilemi alırız..Çerçeve olarak siyahta uygulamak çok daha iyimi olur..

• quote:

Orijinalden alıntı: saheemr

quote:

quote:

Güzel bir boyaya benziyor..Bunu ev içinde uygularız sanırım sorun olmaz..Peki en iyi performansı beyaz renk ilemi alırız..Çerçeve olarak siyahta uygulamak çok daha iyimi olur..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: hakanemre34

quote:

quote:

en iyi renk ve boya konusu hala çözülemedi :)

gri kontrastı artırırmış.inci de derinlik hissini.

ancak benim anladığım tek başına boya ile bu iş hallolmayacak.boyaya katılacak birşeylere de bakıyorum.belki metalik boyalarda olduğu gibi parlak parçacıklar atılabilir boyanın içine.

kenarda siyah çerçevenin kontrastı artırdığında herkes hem fikir.daha doğrusu biz öyle zannediyormuşuz...(ben şimdilik çerçeve kullanmayacağım hem 4:3 hem 16:9 kullanacağım için.ileride hareketli bir çerçeve planlıyorum.iki kenarı sabit çıta.üst ve altlarda hareketli bir çıta .duvarda bu şekilde çok şık duracağı kesin.önceki perdemden biliyorum.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi danny1977 -- 23 Mayıs 2007; 19:19:19 >

• quote:

quote:

Orjinalden alıntı: hakanemre34

quote:

quote:

en iyi renk ve boya konusu hala çözülemedi :)

gri kontrastı artırırmış.inci de derinlik hissini.

ancak benim anladığım tek başına boya ile bu iş hallolmayacak.boyaya katılacak birşeylere de bakıyorum.belki metalik boyalarda olduğu gibi parlak parçacıklar atılabilir boyanın içine.

kenarda siyah çerçevenin kontrastı artırdığında herkes hem fikir.daha doğrusu biz öyle zannediyormuşuz...(ben şimdilik çerçeve kullanmayacağım hem 4:3 hem 16:9 kullanacağım için.ileride hareketli bir çerçeve planlıyorum.iki kenarı sabit çıta.üst ve altlarda hareketli bir çıta .duvarda bu şekilde çok şık duracağı kesin.önceki perdemden biliyorum.)

Alıntıları Göster
    beyaz ipten orme kumasada yansıtılabilir.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.