Şimdi Ara

projeksiyon için duvara boya önerisi (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
256
Cevap
12
Favori
40.138
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 3 sene geçmiş var mı bir gelişme boya konusunda
  • Valla bende uğraşıyorum şuan bu iş için uğraştığım duvar salon duvarı hazır boya badana yaparken aklıma geldi bu duvarda projeksiyon kullanmak istiyorum önce duvara sıva harçı ile birlikte alçıpen yapıştırdık bütn duvarı kapladık üzerine iki kat saten alçı attık bu akşamda hafif bir zımpara yapıp duvarı pürssüz yapıp boyayacağız kullanacağım boya Filli boya full mat bakalım ilerleyen günlerde durumu paylaşacağım
  • quote:

Orijinalden alıntı: TeksevdaÇUBUKLU

Valla bende uğraşıyorum şuan bu iş için uğraştığım duvar salon duvarı hazır boya badana yaparken aklıma geldi bu duvarda projeksiyon kullanmak istiyorum önce duvara sıva harçı ile birlikte alçıpen yapıştırdık bütn duvarı kapladık üzerine iki kat saten alçı attık bu akşamda hafif bir zımpara yapıp duvarı pürssüz yapıp boyayacağız kullanacağım boya Filli boya full mat bakalım ilerleyen günlerde durumu paylaşacağım

merakla bekliyorum sonucu. 1 ay geçmiş üzerinden bir netice olmuştur sanırım.
  • Perde kullanmak istemeyip, duvar da projeksiyon seyretmek isteyen arkadaşlara önemli tavsiyeler;

Kendime "LG PF80G fullHD LED" harika bir projeksiyon cihazı aldım.
    Tabii sıra perdeye geldi. "Xblack 200x200 cam tozlu perde" aldım.

Duvarla perde arasın da görüntü farkı varmı diye merak ettim;
    Perdeyi yarıya kadar çektim, projeksiyonu oynattım, hayret verici bir şekil de duvarla perde arasın da görüntü farkı yoktu.

Perdeyi iade ettim, şu anda duvarda seyrediyorum. Gündüz güneşli havalar hariç, Bulutlu havalar da, loş ışıkta, Abajur ışığın da ve tabii karanlıkta görüntü kalitesi süper.
    Işık durumuna göre görüntü kalitesini sınıflandırmam gerekirse:
    Güneşli havalar da : %50
    Loş ışıkta, düşük seviye de abajur ışığın da, bulutlu havalar da : %90
    Karanlıkta : %100

Duvarın boyasının rengi Eve taşındığımız daki aynı boya, özel bir şey yapmadım.
    "Bej"rengi. Bildiğiniz adi mat plastik boya.

Duvar Rengi hakkın da tam fikir edinmek istiyorsanız, Polisan renk kartelasında ki "050-Kumsal beji" renginin aynısıdır.

Hayret verici olan, projeksiyonun yansıttğı görüntü de, fildişi rengi bir duvar da, beyazlar tam beyaz, renkler olması gerektiği gibi canlı, siyah seviyeleri çok iyi. Acaba duvarda ki bu kaliteli görüntü, projeksiyonun kalitesinden mi, yoksa bütün FullHD projeksiyonlar da aynı etkiyi mi yapar, orasını bilemiyorum.
    Tabii "WD TV Live gen3 media player" cihazının film oynatma kalitesi de buna eklenince, ortaya daha iyi bir sonuç çıkıyor.

Ama şurası da bir gerçek, projeksiyonun görüntü kalitesi çok iyi. Projeksiyonu "resim kalitesi: canlı" modun da ve "Energy saving:orta" modda kullanıyorum

Görüntü genişliği 1,95 metre, seyrettiğim mesafe 3 metre. Bu kadar yakın dan seyretmekten rahatsız olmuyor musun diye sorabilirsiniz belki. Görüntü o kadar net ve pürüzsüz ki, kesinlikle rahatsız olmuyorum. Bildiğiniz Full HD televizyon gibi.
    1: 2,40 sinemaskop formatın da 720p filmleri bile 1080p gibi gösteriyor.

Tesadüfen keşfettiğim bu duvarda seyretme durumunu sizlerle paylaşmak istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 4 Eylül 2014; 20:37:31 >

• Resim koyunda bizde görelim
  • Perde almanı tavsiye ederim.Yok illa boya vurucam dersen Alpinasilan beyazı kullanabilirsin.
  • Hala boya konusunda net bir şey var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayamtky

Perde kullanmak istemeyip, duvar da projeksiyon seyretmek isteyen arkadaşlara önemli tavsiyeler;

Kendime "LG PF80G fullHD LED" harika bir projeksiyon cihazı aldım.
    Tabii sıra perdeye geldi. "Xblack 200x200 cam tozlu perde" aldım.

Duvarla perde arasın da görüntü farkı varmı diye merak ettim;
    Perdeyi yarıya kadar çektim, projeksiyonu oynattım, hayret verici bir şekil de duvarla perde arasın da görüntü farkı yoktu.

Perdeyi iade ettim, şu anda duvarda seyrediyorum. Gündüz güneşli havalar hariç, Bulutlu havalar da, loş ışıkta, Abajur ışığın da ve tabii karanlıkta görüntü kalitesi süper.
    Işık durumuna göre görüntü kalitesini sınıflandırmam gerekirse:
    Güneşli havalar da : %50
    Loş ışıkta, düşük seviye de abajur ışığın da, bulutlu havalar da : %90
    Karanlıkta : %100

Duvarın boyasının rengi Eve taşındığımız daki aynı boya, özel bir şey yapmadım.
    "Bej"rengi. Bildiğiniz adi mat plastik boya.

Duvar Rengi hakkın da tam fikir edinmek istiyorsanız, Polisan renk kartelasında ki "050-Kumsal beji" renginin aynısıdır.

Hayret verici olan, projeksiyonun yansıttğı görüntü de, fildişi rengi bir duvar da, beyazlar tam beyaz, renkler olması gerektiği gibi canlı, siyah seviyeleri çok iyi. Acaba duvarda ki bu kaliteli görüntü, projeksiyonun kalitesinden mi, yoksa bütün FullHD projeksiyonlar da aynı etkiyi mi yapar, orasını bilemiyorum.
    Tabii "WD TV Live gen3 media player" cihazının film oynatma kalitesi de buna eklenince, ortaya daha iyi bir sonuç çıkıyor.

Ama şurası da bir gerçek, projeksiyonun görüntü kalitesi çok iyi. Projeksiyonu "resim kalitesi: canlı" modun da ve "Energy saving:orta" modda kullanıyorum

Görüntü genişliği 1,95 metre, seyrettiğim mesafe 3 metre. Bu kadar yakın dan seyretmekten rahatsız olmuyor musun diye sorabilirsiniz belki. Görüntü o kadar net ve pürüzsüz ki, kesinlikle rahatsız olmuyorum. Bildiğiniz Full HD televizyon gibi.
    1: 2,40 sinemaskop formatın da 720p filmleri bile 1080p gibi gösteriyor.

Tesadüfen keşfettiğim bu duvarda seyretme durumunu sizlerle paylaşmak istedim.

Yukarda yazdığım duvar boyasın da film seyretmek konusunda ki fikirlerim değişti.

Sizin anlayacağınız, cam tozlu perde de, duvar boyasında da istediğim renk, ışık, kontrastı alamadım.

Cam tozlu perdede ki sorun ise; yukarı veya aşağı yön de perdede ki görüntü açısı değişince, görüntüde ki parlaklık da
    değişiyordu.
    Yani Cam tozlu perde den en iyi verimi alabilmek için, film seyretme konumun da oturuyorken,
    göz hizanızın cam tozlu perdenin tam ortasına denk gelmesi gerekiyor.
    Fakat film seyretme odanızın eşya ve yerleşme durumları her zaman buna müsait olmayabiliyor.
    Ben perdeyi biraz daha yukarı almak zorun da kaldım. Böyle olunca da parlaklık düşüyor.

En iyi sonucu normal mat beyaz perde de aldım arkadaşlar.
    Aldığım perde Codegen 200x200 storlu, siyah çerçeveli, mat beyaz normal perde.

Perdeyi her film seyredişim de, aç-kapa yapmaktan hoşlanmadığım için, perde devamlı açık duruyor. Odanın estetiği de bozulmadı.

Perdenin üst tarafında ki siyah bölgeyi ben boyadım.

projeksiyon için duvara boya önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 10 Mayıs 2015; 2:39:53 >

• mrb
    uzun zamandan beri arkadasin dedigi boyalari arastiriyorum nereye gittiysem anlattiysam derdimi herkes uzayliyim gibi bakiyo suratima.konuyu yillar once acan arkadasin super bi ongorusu varmis yillar once adam anlatmaya calismis hala bikac akilli arkadas perde al perde diyip durmus.anlatmak istedigini anlamaya calismamis.bu boyalar uzun zamandir yurt disinda bilhassa amerika ve kanada da uygulaniyor.asagida ornek linkleri vericem izleyin adamlar hangi boyalari karistirip neler yapmis gorun.hazir olanlar var fiyatlar ucuk gooscreen boyasi mesela 200 dolar civarinda ama turkiyeye gelirmi gelmez mi totos gumrukculer ne gibi zorluklar cikarir o ayri bir dert.amerikada elemanin biri iki adet boyayi karistirip yapmis ayni boyalari fransada buldum ama gelmesi zaman alicak.boyalardan birtanesi bizim bildigimiz yaldizli metalik boya ama icine mat koyu renkli boya katiyolar ki gri renkte oluyor beyazlar beyaz siyahlar da siyah olmasi icin diceksiniz ki zaten oyle ama adamlar gun isiginda bile izliyor tv gibi ayni asagiya yabanci bir forumdaki bilgilerin linkini veriyorum ing bilenler girsin okusun 46 sayfa adamlar uzun uzun anlatmislar resimlerle vs sonuclar muhtesem perde al perde al diyenlerde baksin tabi.burda eleman 400 lumenlik bir projeksiyonla 110 inch ekran yapmjs ve acayip net girin bakin.bir de reflektor kumas ve boyalarla ilgili bir video yapmis sivri zekalinin biri ben de ona uydum gittim istanbul merterde reflektor kumas aldim m2 si 25 dolara hevesle eve gidiyorum icimden de diyorum ki hallettim bu isi neden salaklar bunu yapmamislar daha once diye cunku mantik olarak yansitmasi lazim bi actim projektoru yansitti yansitmasina hem de tv kalitesinde ve parlakliginda hem de full isiklar acikken ama yansima aynada oldugu gibi olmasi sadece geldigi noktaya geri geliyo goruntu yani 10 cm yana kay goruntu simsiyah yani elimde patladi heves eden varsa almasin ama ben bu isi bu boyalarla cozucem kafaya taktim neyse siz izleyin videolari gorus belirtirsiniz ama perde al demesin kimse en kaliteli cam tozlu perde var zaten elimde

videosu burda
    https://m.youtube.com/watch?v=MssmLgmMwtA

tartistiklari yabanci forum da burda

http://www.avsforum.com/forum/110-diy-screen-section/1677826-easy-ambient-light-rejecting-screen-paint.html#/forumsite/3207/topics/1677826?page=1

bir de youtube da biri paylasmis video cok iyi gun isiginda da seyrediyo 148 inch devasa bi ekran kullandigi boyalari da yazmis boyalar sunlar

Valspar brushed pearl
    Behr silver screen flat matte

tabiki tahmin edeceginiz ve markalari da anlamadiginiz uzere bu boyalar tr de yok.videoya bakin bilhassa ikinci videonun sonuna dogru.

https://m.youtube.com/watch?v=GhKZakwEup0&feature=youtu.be

https://m.youtube.com/watch?v=jpfijLiJCSI

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Boyaların gelmiş ve uygulamışsın gelen boyaların muadilini burada bulmak çok mu zor olur ne dersin?

Burada da paylaşımını bekleriz.
  • ARKADAŞLAR BOYA DURUMU NE OLDU VAR MI BİR GELİŞME
  • arkadaşlar aklıma bi fikir geldi ne kadar mantıklı bilemiyorum tabi bi kaç konuda boyanın matlık derecesinin yüksek olması gerektiğini okudum şöyle bir şey yapsak

oto kaplama yapan yerlere mdf plakayı götürüp mat gri kaplatsak nasıl bi sonuç alırız acaba imkanı olan bi arkadaş varsa küçük bi parça alıp evinde deneyebilir

bende şuanda projeksiyon yok olsa şimdi gider alırdım :) yani bunu düşünmemin sebebi o kaplamaların mat boya ile kıyasla oldukça fazla mat olması hemde istediğimiz renkde elde edebiliriz
  • ben uygulamayi koctastan alinmis citalardan bir cerceve yapip arasina bez gerdim ve boyayi uyguladim fakat avs forumdaki amerikali arkadas bezde iyi olmayacagini duz puruSuz yuzey olmasi gerektigini soyledi mdf dayaniksiz olacagindan biraz arastirip 5 m lik dekotanin mdf nin muadili pvc den yapilan bir malzeme oldugunu kesfettim reklam malzemeleri satan yerlerden temin ediliyor 305 cm x 160 cm lik bir parca 40 tl.bunu aldim ve bezle degistirdim fakat henuz boyayi uygulamadim bezle olan goruntu asagida tamamen gunduz ve perdeler acik projeksiyon cihazi da lg pa1000 yani 1000 lumenlik led projeksiyon deneme videosu asagida hdmi dan uydu bagli tv izliyorum bu sekilde izleyin yorumlarinizi bekliyor
    http://www.youtube.com/watch?v=snyvML4TNEo

• quote:

Orijinalden alıntı: graypex

ben uygulamayi koctastan alinmis citalardan bir cerceve yapip arasina bez gerdim ve boyayi uyguladim fakat avs forumdaki amerikali arkadas bezde iyi olmayacagini duz puruSuz yuzey olmasi gerektigini soyledi mdf dayaniksiz olacagindan biraz arastirip 5 m lik dekotanin mdf nin muadili pvc den yapilan bir malzeme oldugunu kesfettim reklam malzemeleri satan yerlerden temin ediliyor 305 cm x 160 cm lik bir parca 40 tl.bunu aldim ve bezle degistirdim fakat henuz boyayi uygulamadim bezle olan goruntu asagida tamamen gunduz ve perdeler acik projeksiyon cihazi da lg pa1000 yani 1000 lumenlik led projeksiyon deneme videosu asagida hdmi dan uydu bagli tv izliyorum bu sekilde izleyin yorumlarinizi bekliyor

Videonuzda ki görüntü bahsettiğiniz gibi bezde ki görüntüyse, bence gün ışığın da olmasına rağmen gayet iyi.
    Boyama yapmasanız da olurmuş.

Tebrik ederim en sonun da amacınıza ulaşıyorsunuz.

Diğer konuya gelince;
    Amerikalı arkadaşınızın söylediği "tamamen düz olması gerekir" düşüncesine pek katılmıyorum.
    Çünkü:
    ben şu anda mat beyaz normal proj. perdesi kullanıyorum. Perdeye 3 metre uzaktan baktığım da dümdüz görünüyor.
    Fakat yakın dan baktığım da, çok küçük girintili, çıkıntılı pürüzlü bir yüzeye sahip olduğunu görüyorum.
    Böyle olmasının sebebi;
    Eğer ayna gibi dümdüz bir yüzeye sahip olsaydı, ışık patlaması denilen bir olay gerçekleşirdi. Yani perdenin üzerin de
    belli bir alan çok parlak olurdu.

O yüzden projeksiyon perdelerinin yüzeyleri, ancak yakın dan bakılınca farkedilen hafif pütürlü olarak yapılır.

• quote:

quote:

ben uygulamayi koctastan alinmis citalardan bir cerceve yapip arasina bez gerdim ve boyayi uyguladim fakat avs forumdaki amerikali arkadas bezde iyi olmayacagini duz puruSuz yuzey olmasi gerektigini soyledi mdf dayaniksiz olacagindan biraz arastirip 5 m lik dekotanin mdf nin muadili pvc den yapilan bir malzeme oldugunu kesfettim reklam malzemeleri satan yerlerden temin ediliyor 305 cm x 160 cm lik bir parca 40 tl.bunu aldim ve bezle degistirdim fakat henuz boyayi uygulamadim bezle olan goruntu asagida tamamen gunduz ve perdeler acik projeksiyon cihazi da lg pa1000 yani 1000 lumenlik led projeksiyon deneme videosu asagida hdmi dan uydu bagli tv izliyorum bu sekilde izleyin yorumlarinizi bekliyor

Videonuzda ki görüntü bahsettiğiniz gibi bezde ki görüntüyse, bence gün ışığın da olmasına rağmen gayet iyi.

Diğer konuya gelince;
    Amerikalı arkadaşınızın söylediği "tamamen düz olması gerekir" düşüncesine pek katılmıyorum.
    Çünkü:
    ben şu anda mat beyaz normal proj. perdesi kullanıyorum. Perdeye 3 metre uzaktan baktığım da dümdüz görünüyor.
    Fakat yakın dan baktığım da, çok küçük girintili, çıkıntılı pürüzlü bir yüzeye sahip olduğunu görüyorum.
    Böyle olmasının sebebi;
    Eğer ayna gibi dümdüz bir yüzeye sahip olsaydı, ışık patlaması denilen bir olay gerçekleşirdi. Yani perdenin üzerin de

O yüzden projeksiyon perdelerinin yüzeyleri, ancak yakın dan bakılınca farkedilen hafif pütürlü olarak yapılır.

mrb
    yanlis anlamazsaniz eger yaklasik 5 yildir projeksiyon kullanicisiyim ve 5 yildir surekli gunduz izlemeye yonelik calisma yaptim.bahsettigim boya 0,90 gain e sahip yaldizli bir boya yani yuzeyin puruzsuz olmamasi gelen isigin perdedeki kucuk cikintilara vurmasi sonucu yayilma meydana geliyor ustelik amerikali arkadas bununla ilgili cok fazla donanima sahip birisi varsayimlarla konusmuyor simdiye kadar yuzlerce deneme yapmis en etkili sonuca ulasmis birisi ayrica kucuk bir parca duz zeminde boyayi uygulayip denedim sonuc cok farkli birazdan cektigim birkac video ile daha onceki bez yuzeyin yakindan fotografini paylasacagim bir fikir olur sizin icin de
    http://www.youtube.com/watch?v=Vyo5dc8YnX0

http://www.youtube.com/watch?v=auE64QIF99U

projeksiyon için duvara boya önerisi projeksiyon için duvara boya önerisi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi graypex -- 24 Ağustos 2015; 17:08:57 >

• quote:

quote:

quote:

Diğer konuya gelince;
    Çünkü:
    Böyle olmasının sebebi;

mrb
    yanlis anlamazsaniz eger yaklasik 5 yildir projeksiyon kullanicisiyim ve 5 yildir surekli gunduz izlemeye yonelik calisma yaptim.bahsettigim boya 0,90 gain e sahip yaldizli bir boya yani yuzeyin puruzsuz olmamasi gelen isigin perdedeki kucuk cikintilara vurmasi sonucu yayilma meydana geliyor ustelik amerikali arkadas bununla ilgili cok fazla donanima sahip birisi varsayimlarla konusmuyor simdiye kadar yuzlerce deneme yapmis en etkili sonuca ulasmis birisi ayrica kucuk bir parca duz zeminde boyayi uygulayip denedim sonuc cok farkli birazdan cektigim birkac video ile daha onceki bez yuzeyin yakindan fotografini paylasacagim bir fikir olur sizin icin de
    http://www.youtube.com/watch?v=Vyo5dc8YnX0

projeksiyon için duvara boya önerisi projeksiyon için duvara boya önerisi

Merhaba,

Bu kadar iddialı konuşuyorsanız, söyledikleriniz doğrudur. Sonuçta ben sizin kadar inceleme ve deneme yapmadım.
    Normal projeksiyon perdeleriyle, bahsettiğiniz boyaların ışığı yansıtma davranışları arasın da fark olabilir. O yüzden
    bu konu da iddia etmeyeceğim.

Fakat linkteki videonuzu izlediğim de, her 2 alanda da görüntü kalitesini beğenmedim. Belki video kamera dan kaynaklanıyor olabilir.

Önceki gösterdiğiniz örnekde ki görüntü kalitesi daha iyiydi.

Boya işini bitirdiğiniz de örnek bir görüntü yayınlarsanız çok teşekkür ederiz.

• bütün videolar iphone 6 plus 60fps ile çekildi fakat son iki video dışarda olduğum için youtube'ye 3g ile upload ettim ve wifi ile bağlanmayınca youtube hd upload etmeyi kabul etmedi.asağıda hd olanı var.heee bunu da beğenmediniz sizin tavsiyelerinizi dinlerim:)daha iyisini bulana kadar en iyisi bu

http://www.youtube.com/watch?v=OwcefozjySA

• En iyisi perde bence.Maceraya gerek yok. =)
  • quote:

bütün videolar iphone 6 plus 60fps ile çekildi fakat son iki video dışarda olduğum için youtube'ye 3g ile upload ettim ve wifi ile bağlanmayınca youtube hd upload etmeyi kabul etmedi.asağıda hd olanı var.heee bunu da beğenmediniz sizin tavsiyelerinizi dinlerim:)daha iyisini bulana kadar en iyisi bu

http://www.youtube.com/watch?v=OwcefozjySA

Merhaba,
    Bu videoda ki küçük kare şeklin de olan koyu renk alan, boyalı alanı mı temsil ediyor ?
    Onun dışında ki açık renk alan da boyasız alanı mı temsil ediyor ?

Koyu renk alanda ki görüntü, daha iyi bir görüntü kalitesi olduğunu mu gösteriyor ?

Size göre hangisi daha kaliteli bir görüntü ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 26 Ağustos 2015; 21:51:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: K E N

En iyisi perde bence.Maceraya gerek yok. =)

Merhaba,
    Evet bende ilk önce duvara boya yapıp projeksiyon seyretmişdim.
    Daha sonra perde de karar kıldım. Hatta cam tozlu perdede ki görüntü kalitesini dahi beğenmeyip,
    normal mat beyaz storlu perde de karar kıldım.

Fakat ister cam tozlu olsun isterse de normal perde olsun, storlu perdelerin tek eksi tarafı tam düz olmaması.
    İllaki bir yerin de potluk oluyor.
    Storlu perdeler de gerdirme olmadığı ve serbest halde sarkıtıldığı için biraz potluk olması gayet normaldir.
    Yani storlu perdeye yandan baktığınız da, tam düz olmadığını, hafiften yılan gibi kıvrıldığını görürsünüz.

Bu eğrilik çok hafif olduğu için, çoğumuz bu konuyu pek kafaya takmıyoruz.

Bana göre mükemmel perde, piyasa da satılan tansiyonlu (gerdirmeli) perdelerdir.
    Bu perdeler dümdüzdür. Bir çerçeve üzerine gerdirilmiş olarak satılır.
    Ancak bunlar da çok pahalıdır. Arada nerdeyse 12 misli fiyat farkı var.
    Pahalı olduğu için ben storlu perde de karar kıldım.

İler de Storlu mat beyaz perdenin perdesini kesip, tahtadan çerçeve yapıp üzerine gerdirmeyi düşünüyorum.
    Amaç ucuza dümdüz perde sahibi olmak.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kayamtky -- 27 Ağustos 2015; 18:45:11 >

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.