Şimdi Ara

Profesyonel Kayıt Stüdyosu Pc ve Ekipmanları Hakkında (Genel)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
46
Cevap
2
Favori
8.161
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar DonanımHaber içerisinde bir ana başlık bulamadım. O nedenle problem ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir altbaşlık oluşturmak istedim. Amaç fayda maliyet konusunda daha belirgin sonuçları ortaya koyabilmektir. Çok yüksek fiyatlara Mac mi almak daha mantıklı yoksa çok daha güçlü bir sistemi daha ucuza maletmekmi daha akıllıca. Mac diyesim geliyor. :)

Kayıt stüdyosu pc sistemi:
    cpu:quadcore9550
    ram:ddr3 extreme dark 6gb
    ssd: x64/64mb cache
    hdd: 1tb hdd

Diğer ekipmalar:
    ses kartı: motu 828mk3
    Eklenti işlemcisi: T.C.PowerCore X8
    Kontrol ünitesi: Mackie Control Universal Pro + Extender
    Mikrofon: Neumann TLM49 + AKG
    Analog deeser v.s.
    Devamı gelecek.....

Profesyonel kayıt stüdyosunda eski bir amd athlon3000 2gb ram 100+100gb hdd li kağnıya corsair x64(64gb-64mb cache) ssd takıp diğer hdd leri kütüphane olarak kullandım. Sistem ssd üzerinde olduğundan daha stabil ve bir miktar daha hızlandı. Kütüphane olarak kullandığım hddler malesef yeterli performansı veremiyor. asıl bulunması gerektiği yani ssd ortamında olmadığından performans artışı sağlayamıyoruz. Kütüphane olarak kullanılacak alan mutlaka performansı yüksek olmalıdır. Çünkü the grand gibi sampling programlarında örneğin bir piyano örneklemesi 1gb ile 8gb aralığında veri içerir. nota başına 25-60 hatta 120mb verilere ulaşır. hızlı çalımlarda 1 saniyede 500mb gibi veri işlemesi gerekir. ram in böyle bir sıkıntısı olmasa da hdd maalesef sıkıntı çıkarmaktadır.

SSD ler hakkında bir öneri. piyasada ucuza satılan cache siz ve düşük yazma hızlı ssd lerin performansı inanın 7200rpm 64cache li hddlerden pek farklı değil.
    64mb cache li 270/230mb okuma/yazma hızlı ssd lerde oldukça pahalı. tercih sizin.

Önerim. Sisteminizi ssd üzerine kurunuz. Bütçe derdiniz yoksa 128gb*2 ssd leri raid olarak bağlayın onlarıda kütüphane olarak kullanın. bütçe sıkıntısı çekiyorsanız seagate ssd+hdd hibrid disklerinden alabilirsiniz hdd'ye göre çok daha performanslıdır. birde raid yaparsanız kesinlikle iyi bir performans elde edersiniz.
    Uyarı hdd'ler üzerinde raid0 yapmanız hata riskini artırır. raid kontrol kartı mutlaka kullanmalısınız. raid1 yapmanız ise performansa olumlu etkisi olsada gereksiz depolama alanı kaybına sebep olacaktır. Ancak eski performansı düşmüş hdd'leri acımadan raid1 yaparak daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

Fireware kartını mutlaka kaliteli bir marka (texas inst.) seçiniz.
    PowerSupply'ınızı gereken değerden %20 fazlasını tercih edin.
    ram leriniz mutlaka performans ram i olsun.
    Sisteminize gereksiz programları kurmayın, windows güncellemelerini kapatın, arka planda çalışacak programlardan arındırın. Antivirüs kullanmayın.

Kayıt stüdyosu sistem kurulumu maalesef uzun ve zahmetli bir iş olduğundan ve imaj almanın pek mümkün olmamasından dolayı bilgisayarınıza özen göstermelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simerkan -- 7 Mayıs 2011; 3:08:07 >

• Merhabalar simerkan,
    Kimse ilgilenmemesine rağmen yazını çok beğendim seni gayet bilgili gördüm bu işte, nitekim ben hddlerin yerine daha performanslı ssdlerin ne şekilde kullanılabileceğini şu an senden öğrendim
    Stüdyo bilgisayarının yanında eğer rack sistemler ve dsp kartları hakkında bilgilerin varsa onları da paylaşmanı diliyorum. Çünkü internette dolandığım zaman teknik bilgiden daha fazlasına ulaşamıyorum tabii ki. Kişisel olarak deneyimi olan insanların fikirlerini almak istiyorum.
    Şimdiden teşekkürler.
  • kullanmayı bildiğiniz bir yazılım var mı cubase abelton logic pro???
  • Geç ama çok geç gelen cevabım için özür dilerim. Uzun zamandır. siteye girmiyordum.

@uisik3
    cubase. (logic,v.s. kullanmışlığım vardır).
    eklenti ve kütüphanelerin kullanımı da belli bir tecrübe gerektiriyor.

@Voltranxx
    Öncelikle değerlendirmeniz için teşekkür ederim. Bu başlığı açarken az sayıda ilgilisi olacağını tahmin ediyordum. Ancak hiç ilgilenenin olmaması, başlığı yanlış yerde açtığımı düşündürüyor. Amacım gerçekten insanların zamana, emeğe ve hatırı sayılı bir paraya mal olan tecrübelerinden bu işe gönüllü insanların faydalanmasını sağlamaktı. Bilinçli olarak başlamak insanı çok daha az üzüyor. "Biz bu sıkıntıları yaşadık bu bilgiler kolay elde edilmiyor herkes bu bilgilere böyle kolayca erişirse bizim uğraşlarımız boşa gitmiş demektir" diyen ve bu fikirde olan insanları da anlamıyor ve anlamak da istemiyorum.

Başlığın daha uygun bir yere taşınması hakkındaki önerilerinizi bekliyorum.

Rack sistemler üzerine bir tecrübem olmasa da sınırlı bilgi sahibiyim. Aynı şekilde DSP.
    Şayet bilgilerinizi ve sorununuzu detaylı anlatırsanız daha yararlı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: simerkan

Arkadaşlar DonanımHaber içerisinde bir ana başlık bulamadım. O nedenle problem ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir altbaşlık oluşturmak istedim. Amaç fayda maliyet konusunda daha belirgin sonuçları ortaya koyabilmektir. Çok yüksek fiyatlara Mac mi almak daha mantıklı yoksa çok daha güçlü bir sistemi daha ucuza maletmekmi daha akıllıca. Mac diyesim geliyor. :)

ssd: x64/64mb cache
    hdd: 1tb hdd

Diğer ekipmalar:
    ses kartı: motu 828mk3
    Eklenti işlemcisi: T.C.PowerCore X8
    Kontrol ünitesi: Mackie Control Universal Pro + Extender
    Mikrofon: Neumann TLM49 + AKG
    Analog deeser v.s.
    Devamı gelecek.....

Profesyonel kayıt stüdyosunda eski bir amd athlon3000 2gb ram 100+100gb hdd li kağnıya corsair x64(64gb-64mb cache) ssd takıp diğer hdd leri kütüphane olarak kullandım. Sistem ssd üzerinde olduğundan daha stabil ve bir miktar daha hızlandı. Kütüphane olarak kullandığım hddler malesef yeterli performansı veremiyor. asıl bulunması gerektiği yani ssd ortamında olmadığından performans artışı sağlayamıyoruz. Kütüphane olarak kullanılacak alan mutlaka performansı yüksek olmalıdır. Çünkü the grand gibi sampling programlarında örneğin bir piyano örneklemesi 1gb ile 8gb aralığında veri içerir. nota başına 25-60 hatta 120mb verilere ulaşır. hızlı çalımlarda 1 saniyede 500mb gibi veri işlemesi gerekir. ram in böyle bir sıkıntısı olmasa da hdd maalesef sıkıntı çıkarmaktadır.

SSD ler hakkında bir öneri. piyasada ucuza satılan cache siz ve düşük yazma hızlı ssd lerin performansı inanın 7200rpm 64cache li hddlerden pek farklı değil.
    64mb cache li 270/230mb okuma/yazma hızlı ssd lerde oldukça pahalı. tercih sizin.

Önerim. Sisteminizi ssd üzerine kurunuz. Bütçe derdiniz yoksa 128gb*2 ssd leri raid olarak bağlayın onlarıda kütüphane olarak kullanın. bütçe sıkıntısı çekiyorsanız seagate ssd+hdd hibrid disklerinden alabilirsiniz hdd'ye göre çok daha performanslıdır. birde raid yaparsanız kesinlikle iyi bir performans elde edersiniz.
    Uyarı hdd'ler üzerinde raid0 yapmanız hata riskini artırır. raid kontrol kartı mutlaka kullanmalısınız. raid1 yapmanız ise performansa olumlu etkisi olsada gereksiz depolama alanı kaybına sebep olacaktır. Ancak eski performansı düşmüş hdd'leri acımadan raid1 yaparak daha iyi bir performans elde edebilirsiniz.

Fireware kartını mutlaka kaliteli bir marka (texas inst.) seçiniz.
    PowerSupply'ınızı gereken değerden %20 fazlasını tercih edin.
    ram leriniz mutlaka performans ram i olsun.
    Sisteminize gereksiz programları kurmayın, windows güncellemelerini kapatın, arka planda çalışacak programlardan arındırın. Antivirüs kullanmayın.

Kayıt stüdyosu sistem kurulumu maalesef uzun ve zahmetli bir iş olduğundan ve imaj almanın pek mümkün olmamasından dolayı bilgisayarınıza özen göstermelisiniz.

hımmm güzel bir konu aşmışsın arkadaşım donanım haberde bu tür bir ana başlık olmaması normal çünkü adı üstünde donanım haber . müzikle ve bunların kayıt ortamları ile pek bir yazı bende görmedim malesef zira buraya yazanların çogu dinleyici bazında olduğunu düşünüyorum ben .

zaman zaman kayıtla ilgili problemleri olanlar çıkıyor .

bu arada buradaki mac yada pc olayına gelince mac biraz daha ucuza gelebiliyor şimdi diyeceksiniz mac nasıl ucuza gelmekte mac in ürettiği müzik kayıt pclerinde siz donanım dan çok yazılıma ücret ödersiniz. ki mac bu konuda pc den daha iddaalıdır ben aynı zamanda görsel sanatla da uğraşıyorum. şöyle deyim iyi bir pc aldınız. diyelim ne verdiniz 3000 tl bunun zaten 1500 ü ses kartı . sizin için çok yüksek bir ekran kartı gereksiz 3 tane lcd monitör bağlayacağınız kadar olsun yeter :D neyse verdik 3000 tl eee cubase mi albton mu yoksa nuendo mu kullanılacak yoksa protools mu neyse hepsi aynı kapıya çıkar kayıt alınacak müzik türüne göre vst ler değişiklik gösterir ve genelde bu yüzden birinin proje dosyasını diğerinde de açabiliyorsunuz.. konuyu dağıtmayım 3000 tl dedik pc ye cubase al diyelim hiç bir eklenti vs olmadan hatırladğım kadarı ile 300 dolar mı ne ki bu ucuz diğerlerine göre . vst falan ekleyeceksin zira bütün enstrümanları çalma gibi bir becerin yoksa dünya para . ha ben ilaclı kullanırım dersen bu işe başlangıç içindir . mac olayına gelince adamlar sattığı bilgisyarda bunu hazırlayıp veriyorlar. bugun prologic fiyatını düşünürsek normal gelebilir fiyatı.

neyse iş kayıt ekipmanları almak yada heves etmekle bitmiyor kayıt alan kişi enstruman çalamasa bile bir enstrumancı kadar hassas kulak yapısına sahip olmalı zira en başta cuvallar kulak olupta duydugunun ne anlama geldiğini geliştirmek isteyenler için tavsiyem benim klasik müzik dinlesinler yani çok sesli müzik dinlemeleri gerek ki bir kayıt sırasında nerde bas girecek devreye nerde gitar girecek bunların timiningi iyi yapması lazım .

ikinci olay ise bu işe başlayanların kesinlikler kulaklıkla başlamalarını tavsiye ederim bazı insanlar gibi monitör hop alıpta gösteriş yapmakla olmaz monitör hop aldığın zaman odanın akustik düzenlemesi çok öenmlidir gecen de bir arkadaşın eve gittim bana odayı yalıttım dedi gidip bakayım dedim strafor koymuş bir kayıt dinlemek istedim oda ne reverb ler yok duyulmuyor ben ses etmedim bekledim . erteesi gün bana tel geldi yaw kayıt alırken reverb açtığım halde ses gelmiyor eee be adam sen strafor koyarsan duymazsın tabi. yani ses dışarı gitmesin diye uğraşırken akustik unutulmamalı eğer unutulursa sen oraya 50 000 $ dolarlık genelec de koysan hiç bir halt anlamazsın. neyse şimdilik bu kadar

• quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

kullanmayı bildiğiniz bir yazılım var mı cubase abelton logic pro???

bahsettiğiniz yazılımlar o kadar da basit programlar değildir. öncelikler ingilizcenizin sağlam olması gerekir ve bu tür programlarda sadece insanlar yaptıkları ve işlerini halletikleri kadar bilgi sahibi olabilmektedir. zira çevremde tam etkin kullana bilen yok o yazılımları.

demem o ki basit değiiler bugun nasıl excelli kimse tam etkin kullanmıyor bu da onun gibi .
  • @simerkan

kütüphane kullanımı ilk başta önem arz eder ama sonra için gerekmez arkadaşım zira vst ile yapılan kayıtla enstruman arasında dağlar kadar fark vardır ama kendi kayıt kütüphaneni oluşturmak ise bu yine canlı kadar performans vermez ama reklam müzikleri vs için daha iyi olur.

bu arada başlangıç için fena sitem değil biliyorsun sonu yok bunun :D
  • Stüdyomuzda ki tüm cihazlar.

ssd: f128/64mb cache
    hdd: 1tb - 1tb raid hdd

Diğer ekipmalar:
    Motu 828mk3
    T.C.PowerCore X8
    Mackie Control Universal Pro + Extender
    Neumann TLM49 + AKG C414
    SPL de-esser
    ART Pro channel tüp mikrofon pre.amp.
    ART PRO VLA 2ch.VACTROL/TUBE pre.amp.
    YAMAHA SPX990 pro.multi effect processor
    YAMAHA G50 gitar midi çevirici
    ALESIS Q20 pro.master effect
    SONY MXP-210 mikser
    FOSTEX 280 Multitracker
    E-MU Systems e6400 emulator
    ALESIS ve YAMAHA monitor
    AKG ve Senheiser kulaklıklar.

Piyano için mutlaka VST kullanmanız gerekir. çünkü oldukça başarılıdır. Yaylılarda ise Vienna Instruments serilerinde başarı yüksektir. Ancak kullanımı biraz zordur. yay ve keman tekniklerine aşina olmanız gerekir. Canlı çalımlarda stüdyo sanatçısı bulamazsanız işiniz genelde hüsran olur. çok uğraşırsınız. iyi bir stüdyo sanatçısı da öyle ucuza gelmez. dolayısıyla iyi bir mix ve mastering ile yaylıları çok rahatlıkla vst ile kotarırsınız. Elbette canlı çalımın yerini hiçbir şey tutmaz fakat çok enstrümanlı bir iş yapıyorsanız mutlaka vst ye yolunuz düşer.

İyi bir mastering ve mixing için mutlaka çok sesli müziği bilmek gerekir. aşina olmak yetmez. Hatta aranjör iseniz çok daha mükemmel işler çıkarırsınız.

Bizim stüdyomuzda sadece kayıt işleri yapılmıyor. Stüdyomuzun sahibi piyanist-aranjör ve aynı zamanda ses mühendisidir. Elinizde sadece yalın bir melodi ile gelip aranje edilmiş, çalınmış, üzerine vokal yapılmış, mix ve mastering i bitmiş bir şekilde teslim alabiliyorsunuz. Kısaca profesyonel bir stüdyo örneğidir. Ancak genel olarak kayıt stüdyosu için (mix ve mastering hariç) böyle bir yeterliliğe sahip olmak gerekmez. Kısacası kayıt stüdyosu profesyonel bir meslektir. Hobi olarak düşünenlere fazla açılmamalarını, sığ bölgede kalmalarını tavsiye ederim.

@pctechnic01
    Elbette farklı forumlarda daha detaylı konu başlıkları bulmak mümkündür. Ancak DH'nin kalitesi yine DH'nin üyelerinin kalitesi beni bu forumda bir başlık açmaya itti. İlgileneni olmazsa çok da umurumda değil. Tek maksadım insanların bilgilenmesini ve bilgilerini paylaşmasını sağlamaktı. bu arada deneyimlerinizi soru olmaksızın paylaşırsanız çok sevinirim. Mesela sık karşılaşılan problemlerin çözümü veya çok uğraşıp da zor bela çözdüğünüz durumları anlatırsanız hepimiz faydalanırız. Tabii ki arzu ve istek sizin.

Hepinize teşekkürler.

• elimdeki ekipmanlar zaman zaman değişiri malum evde uğraşıyorum para kalmayınca elden çıkarıyorsunuz bilirsiniz .bu olayları

şu an elimdeki ekipmanlar.
    mac book pro
    pc ise:
    intel p4 3,2 ghz
    4 gb ram
    ssd 120 gb
    şimdilik yetirmeye çalışıyorum

bir tane tüplü 17 inch bir tanede 22 lcd monitör acayip işe yarıyor malum öteki türlü çalışmak işkence

ses için ekipmanım

roland ua-55 serisi bir ses kartı neden bu kartı sevdim çok bir artısı yok ama hoşuma gitti
    m-audio midi klavye
    yamaha ns-80 monitör (ama bunda dinleme yapmıyorum zira odanın akustiği iyi değil malum kiracı olunca olmuyor )
    kulaklıklar
    akg k240 var
    mikrofon shure sm57

şimdilik bu kadar yaıkında satabilirim yada alabilirim .

dediğinizde haklısınız çok sesli müziği iyi bilmek lazım komposizyon oluştura bilmek için ama ben vst kullanmıyorum . piono içi zorunluuk var zira her studio da piono yok varsa bile dgital var o da akustik gibi değil malesef ehhe yaşım genc olsada biraz eski kafalaıyım. kullanmıyormuyum kullanıyorum vst ama içim istemeye istemeye .

bu işler ilgilenecek arkadaşlar genel de gitar kayıtlarından sıkıntılılıar . istediğimiz şekilde kayıt alamıyoruz . dediğim gibi onun sebebi de mikrofonlama olmaması olduğu gibi ortam akustiklerinden de kaynaklanabiliyor bazen. bazen kullanılan sanal amfiler . . eğer sanal kullanılacaksa elinde iyi bir kulaklık olması lazım tonunu düzgün yakalmak için .ama hepside zamanla olmakta .

ama yzınızın sonlarında bir kelime okudum çokda umrumda değil diye o zaman keşke hiç zahmet edipte bu kadar yazı yazmasaydınız.deme gereğini hissettim .

ses mühendisliği ciddi bir alandır acaba hangi okuldan mezun olmuştur merak ettiğim için sordum .

zaten studyo terimi içinde mix ve mastering yoksa orası tam bir studyo değildir bana göre ama . çogu sanatcı mix ve mastering için dışarıyı tercih ediyor birde . ben tr de bu işi pek sevmiyorum bir ara istanbula gitmiştim . isim vermeyim bir studyoda bir şarkı kayıtı alınıacak alındı arenje yi yapan bir şeyler eksik dedi bana göre olması gereken herşey tamdı abi adam 2/4 akan şarkının için 4/4 rtim saz ekledi deli oldum ki bu çok fazlasıyla var(illa bir göbek atılacak yani) . malesef bilmem siz bu konuda şikayetcimisiniz ?

ama işe başlayacaklara tavsiyem kendimce önce dinlemeyi öğrenmek gerek hele ki kayıt işine girilecekse mutlaka çok sesli müzikler dinlenmeli ver öğrenmeli neyin nerde nasıl devreye girdiğini.

belli bilgiler oluşturulduğu zaman ise ihtiyaca göre yatırım olmalı ve evde home office çalışacak olanlar ise bu işten para kazanmayacaklar ise mutlaka fazla açılmamalıdır.

yok para kazanırım diye düşünenler var ise oda alt yapısından başlamalı .

nedir odanın yalıtım
    yalıtım bittikten sonra akustik düzenlenmesi ondan sonra cihazların temini yapılacak işe göre gereksiz cihaz alımını gerek yoktur. bence kayıt işi ile uğraşacak bir gitarist ise mutlaka amfi almalı ve seçiminide yapacağı tarza göre belirlemeli zira zamanla ikinci gitar ve ikinci amfi alınmalı .

bu şekilde başlanmalı diye düşünmekteyim. eğer solist ise bu işi yapan benim tercihim tek bir mikrofanla kalmamalı zamanla mic sayısını artıtmalı tonlamaları daha iyi yakalamak için ve kesinlikle iyi bir mikrfon almalı. diye düşünmekteyim ilk baş olarak.ve kullanılacak programları çok iyi öğrenmeli zira zordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pctechnic01 -- 19 Mayıs 2012; 12:42:37 >

• quote:

Stüdyomuzda ki tüm cihazlar.

ssd: f128/64mb cache
    hdd: 1tb - 1tb raid hdd

Diğer ekipmalar:
    Motu 828mk3
    T.C.PowerCore X8
    Mackie Control Universal Pro + Extender
    Neumann TLM49 + AKG C414
    SPL de-esser
    ART Pro channel tüp mikrofon pre.amp.
    ART PRO VLA 2ch.VACTROL/TUBE pre.amp.
    YAMAHA SPX990 pro.multi effect processor
    YAMAHA G50 gitar midi çevirici
    ALESIS Q20 pro.master effect
    SONY MXP-210 mikser
    FOSTEX 280 Multitracker
    E-MU Systems e6400 emulator
    ALESIS ve YAMAHA monitor
    AKG ve Senheiser kulaklıklar.

arkadaşım burda dikkatimi çektide kendi görüşümü söylemek isterim acıkcası bu noktada ses kartı kullanmak yerine amacı sadece kayıt olan mixerleri kullanmak bana göre daha mantıklı geliyor haliyle pc ortamına göre daha kaliteli oluyor

ama yok bütceden dolayı ise o ayrı birşey herkezin derdi o

• :) umurunda ama çok değil , zorla insanları toplayacak ya da bunun için çaba gösterecek değilim.

Dediklerinize tamamen katılıyorum. Ton, derinlik, dinamik konusunda kulak gelişince ne mikrofon ne anfi yeterli gelmez daha üst bir mikrofona geçmek gerekir ki 1500$ dan başlayan fiyatlar birçok kişiye fazla gelir.

Bu işin herbir unsuru zincirin bir halkası. Dolayısıyla biri bozuksa zincir sağlam olmaz.

Bildiğim kadarıyla ses mühendisliği bölümü yok varsa da yeni açılmıştır. SAE nin bir sertifikasyon programıydı sanırım. Üniversitede öğretim görevliliği de yapmıştır.

Iş aldığınız sürece kendinizi ve stüdyonuzu geliştirirsiniz. O nedenle yeni başlayacak arkadaşların kaliteyi çok düşürmeden giriş seviyesi ürünleri tercih etmelerini öneririm.

Yaptığımız işler genel de okul marşları, yarışma müzikleri v.s. canli kayıt oldukça meşakkatli.

Bu işi evde yapmak da zor. Allah kolaylık versin. Başarılar dilerim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• o yüzden sordum tr de yok berkley jazz akademisinde adamlar bu iş için 4 sene eğitim almaktalar. birde avusturalyada var bildiğim birde almanya olması lazım ama amerikadaki ciddi bir eğitim vermekte yanlış hatırlamıyorsam da orhan gencebay a fahri doktora ünvanı verilmişti ki bu ciddi bir şeydir aslında .tr adamların 4 senede verdiği eğitimi 2 senelik bir kursla vermeye çalışıyorlar .

ben bilgisayar programcılığı okumaktayım benim bir dönem için aldığım üç farklı yazılım dilini adamlar her biri farklı senelere bölerek veriyorlar . düşün yani eğitim de dengesiz tr de. zira ses mühendisliği zordur sadece notalarla haşır neşir olmak yetmez tamamen bir elektronik müh yetisine de sahip olabilmek gerekir . bu konuda.

neyse sizde deneyimleriniz paylaşırsanız iyi olur açtığınız konuda.
  • Benin çok bir deneyimim yok. Daha ziyade çırak diyebilirsiniz. Bağlama gitar ve piyano çalıyorum. 28 yıldır müzikle iç içeyim. 18 yıldır bilgisayar üzerine çalışıyorum. tüm bunlar stüdyoya fransız kalmamamı sağlıyor. Kayıt yapmak hiç sorun değil. o bölümler kolay. ancak iş miks ve mastering e gelince profesyonellik gerektiriyor. Hocamızın verdiği ipuçlarıyla olayı anlamaya çalışıyoruz. Kolay işler değil. çok tecrübe gerektiriyor. teknolojiyi yakın takip istiyor. efekt işlemcisine mutlaka ihtiyaç duyuyorsunuz ve yeni geliştirilen efektleri takip edip almanız gerekli. Bu arada daha önce belirtmemişim, hocamız eskiden birçok sanatçıyla çalışmış biridir. sehir değiştirdikten sonra meslekten uzaklaşmış, ancak halen özel işlerde kayıt almaktadır.

Stüdyoculukla ilgili bir gerçek de şudur. Maalesef çok yorucu olduğu gibi, insanın özel yaşamını da etkileyen bir meslektir. tekrar tekrar söylemekte, dile getirmekte fayda var. bu mesleğe girmeden önce otuz kez düşünün öyle girin. Hobi için yapmak istiyorsanız durmayın hemen başlayın. Ama çok açılmayın.

@pctechnic01
    gençlik döneminde ki heyecan ve dinamizmle birçok şeyi başarabileceğinizi hissedersiniz. azim ve sebat gösterirseniz büyük çoğunluğunu da başarırsınız. Gücünüzü mesleğiniz yerine hobilerinize ayırırsanız ileride sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Hobinizi meslek haline getirecekseniz hobilerinizin eğitimini almanızı tavsiye ederim. Benim ki naçizane, sahibine ders olmuş bir fikir.

• yok mu bir gün stüdyosuna davet edip bir iki yazılımı şöyle gösterebilecek bir gönüllü ?
    Valla işlerden sistem bir köşede yatıyor...
  • o yazılımı öğrenmek için adamlar 5000 dolar para harcamaktalar sence biraz anormal değil mi istediğin şey :D
  • Programı öğrenmek için pek para harcanmaz. Daha ziyade programı öğreninceye kadar geçen süre ve iş kayıpları daha da önemlisi emeğin karşılığı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca programın zor bir tarafı da yok zaten. Yardım menüsünden problemlerinizi çözebilirsiniz. Programların asıl önemli olan kısmı sizin teknik yeterliliğe sahip olup olmadığınızdır. Basitçe bir midi kayıt esnasında ortaya çıkacak kayıt hatalarını düzeltmek ya da düzenlemek için quantizasyon yapmanız gereklidir, eğer ki nota hakimiyetiniz yoksa quantizeyi nasıl anlatabiliriz.

Hiç kimse bir başkasını hazırcılıkla suçlayamaz. Öyle bir niyetim de yok. Zaten karmaşık ve yoğun bilgi gerektiren her sorunun çözümüne kolay yoldan ulaşmak herkesin ilk başvurduğu yoldur. Ancak taleplerin de tutarlı mantık çerçevesinde olması gerekir ki yanıtını bulabilsin.
  • Ben profesyonel değilim, bu işten para kazanmıyorum yani anlayacağınız bendeki hobi bir uğraş. Biraz kurcalamak bir tarafa bu işlerin hangi silsilede olduğunu anlamak açısından belki stüdyoda bir kaç saat faydalı olabilir demiştim.
  • quote:

Programı öğrenmek için pek para harcanmaz. Daha ziyade programı öğreninceye kadar geçen süre ve iş kayıpları daha da önemlisi emeğin karşılığı olduğunu sanmıyorum. Ayrıca programın zor bir tarafı da yok zaten. Yardım menüsünden problemlerinizi çözebilirsiniz. Programların asıl önemli olan kısmı sizin teknik yeterliliğe sahip olup olmadığınızdır. Basitçe bir midi kayıt esnasında ortaya çıkacak kayıt hatalarını düzeltmek ya da düzenlemek için quantizasyon yapmanız gereklidir, eğer ki nota hakimiyetiniz yoksa quantizeyi nasıl anlatabiliriz.

Hiç kimse bir başkasını hazırcılıkla suçlayamaz. Öyle bir niyetim de yok. Zaten karmaşık ve yoğun bilgi gerektiren her sorunun çözümüne kolay yoldan ulaşmak herkesin ilk başvurduğu yoldur. Ancak taleplerin de tutarlı mantık çerçevesinde olması gerekir ki yanıtını bulabilsin.

aynı şeyi demişiz arkadaşımda ben daha kısa yoldan dedim zira bugün berklee caz akademisinde bir ses müh okumak neye patladığını biliyorsun . pek para haracanmaz dediğin için dedim bunu.

tutup ta cubase kullanmak için para verilmez hoş verdiğin emeği saat başı olarak ücretlendirirsen bir hayli para da harcamız olurusun . biraz ekonomi yönünden bakmaya çalışmıştım olaya da . zira hayalimdir berklee de eğitim almak fakat nerde o para bu yönde düşündüğüm için dedim ben . zira istanbulda bir kaç yerde verilmekte mix ve mastering eğitimi ama ne kadar yeterli zira kendin uğraşacaksan ekipmanlar bile pahalı düzgün bir mastering odası dünya para sadece yalıtım ve akustik için diyebilirim daha orta ekipman yok eğer alakalı isen işle anlamışsındır beni. neyse yukarda bir kaç ekipman gördüm hoşuma gitti

• quote:

Orijinalden alıntı: uisik34

Ben profesyonel değilim, bu işten para kazanmıyorum yani anlayacağınız bendeki hobi bir uğraş. Biraz kurcalamak bir tarafa bu işlerin hangi silsilede olduğunu anlamak açısından belki stüdyoda bir kaç saat faydalı olabilir demiştim.

sanırım değişik bir uslubla söylediniz . hobi olarak güzeldir de biraz müzik alt yapısı gerekir. misal bir notanın kaç farklı tınısı olduğunu bilmen lazım ki bu işin içinde ciddi bir fizikde gizli aslında . ama bir studyoda bulunmak iyidir en azından onda sonra korsana hayır diyebilirsin . diye düşünceye girdim. çünkü ciddi emekler var orda . ve asıl iş o makinanın başında duran adamda bitiyor sanatcıyı vezir de yapar rezil de yapar zira . misal hans zimmer çalışmalarına bakabilirsin ki pirates of carabian da ciddi bir emek var hiç bir sesin vst olmadığını düşünürsen anlarsın

• Ee o zaman nereden başlıyoruz?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.