Şimdi Ara

Posetin parali olmasini savunanlar bu sorularima cevap bekliyorum!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
182
Cevap
1
Favori
25.548
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
151 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Cevre, doga, temizlik argumanlarinizla her parali poset konusunda bu isin dogru oldugunu savunuyorsunuz.
    Peki size bir kac sorum olacak;

Marketlerde zaten hali hazirda maksimum 2 yilda dogada yuzde yuz cozunen posetler kullanilmaktadir. Resimde gordugunuz gibi en ekonomik market Bim bile bu sekilde hizmet vermektedir.
    Posetin parali olmasini savunanlar bu sorularima cevap bekliyorum!

1- Bu sekilde cozunen poset kullaniminin uzun vadede dogaya nasil bir zarari dokunabilir?

2- İnsanlarin yuzde doksani cop poseti yerine bu posetleri kullanmaktadir. Yarin isyerlerinde ve evlerinde ayni seviyede cop ureten bu insanlar market poseti yerine cop poseti kullandiginda, cevremiz icin arada nasil bir fark olusacak sizce?

3- Marketlerde satilan su, cips, kola, deterjan gibi yuzlerce cesit plastik veya poset ile paketlenmis urunlerle alakali aksiyon alindiginda bu urunlere de 25 er kurus zam yapilmasi sizce dogru ve mantikli midir? Cevabiniz evet ise, sonucunda dogaya olabilecek faydasini aciklar misiniz. Cevabiniz hayir ise parali poset konusundaki celiskiyi aciklar misiniz?

4- Cevreye zararli oldugu dusunulen urunlerin satisi, dagitimi, halka arzi konularinda, urunlerin ulkeye, dunyaya, cevreye olan zararlari bu urunleri pazarlayip bu urunlerden para kazanan firmalardan mi tahsil edilmeli, yoksa bu urunlere ihtiyaci oldugu icin satin alan halkin cebine mi yansitilmali?

Cevaplarinizi merakla bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yagızalp -- 11 Aralık 2018; 9:14:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Aynen öyle hocam. Mesela ben bim e gidiyorum 4-5 tane maden suyu alırım 6 li. Meyve sebze ezilmesin diye ayrı poşet yapıyorum 30 lu yumurta alıyorum meselaa kocaman. Onu ayrı poşete koymak zorundayım

Böyle böyle bir sürü alışveriş var

Bunlar için ben yanımda 5 tane bez torba falan taşıyamam kimse kusura bakmasın

Demek ki ben her alışverişe 1 lira ek vergi vereceğim olay bu kadar nettir
    Bu düzenlemeye bile muhalefet edenler çıktı ya, artık Türkiye'de hiç bir şeye şaşırmam herhalde.

Avrupa'da bu iş böyle yapılıyor kardeş. Adamlar bir şey biliyor ki yapmış.Türkiye'ye özel bir durum, kimsenin farketmediği bir komplo falan yok, boşuna evhamlanıyorsun. Bez torbanı alacaksın, markete torbanla gideceksin. Buna üşeniyorsan para vereceksin (bence bu ücret de can yakacak bir miktar olmalı ve istisnasız uygulanmalı, şu kadar alışveriş yapana bedava poşet vs. yasak olmalı)

Bunun bir adım ötesi her türlü ambalajın ayrı çöplere atılması (atmayanın cezalandırılması) ve doğru düzgün düzenli geri dönüşüm yapılarak belediyenin bu işten para kazanarak çöplerin gömülmesini asgari düzeye çekmesi. Gerçi bunu da "geri dönüşüm işçileri aç kalacak" diye eleştirenler çıkacaktır, biz ruhsatsız kayıtsız vergisiz çalışan insanların çöpleri karıştırıp sokağa saçmasını seviyoruz çünkü.

Bizim insanımız çok acayip, cahil halk yeni getirilen kurallara itiraz etmeden iyi kötü uyarken okumuşlar garip gerekçelerle itiraz ediyor. Ben 96'da üniversiteye başladığımda kapalı mekanlarda sigara yasağı yeni başlamıştı, Türkiye'nin en iyi üniversitesinde okuyan "muhalif" öğrenciler inadına yemekhanede sigara tüttürüyordu. Benzer bir durum sokak köpekleri itlaf edilmeye başlandığında da yaşanacak. Cahiller AB standardı uygulamayı desteklerken okumuşlar karşı çıkacak.
    Çok sağolun bu kaynakları arıyordum ben de.

Haberlerde yasaklandı yazıyor ücretlendirildi demiyor. Kendi bulduğunuz haberi kendiniz okumuyor musunuz? Kullanana ceza gelecek diyor, parayla satmayana ceza gelecek demiyor. Aradaki farkı ayırt edemiyor musunuz?

Neyse

Ben biraz yabancı dil öğrenip kitap okuyayım cahilliğim törpülensin...

size de tavsiyem okuduğunuzu anlamak için biraz pratik yapın olmuyorsa başkası size okusun belki o şekilde bi çozüme kavuşursunuz
  • Bu paralı poşet altında başka işler var ilerde göreceksiniz. Dünyanın en saçma ve gereksiz şeylerini biz yapıyoruz

• madem gereksiz plastik atığı önlemek istiyorlar, marketten aldığım poşeti iade edebileyim de parasını geri versinler. tekrar tekrar kullanılan bir şey sonuçta poşet
  • Amerika hayranlığı yapıyorsun diyenler çıkıcak az sonra adamlar poşet yerine kese kağıdından torba kullanıyorlar. Hayır paralı yapacağına kese kağıdı kullan poşet üretimi azalt. Poşetleri ücretli yapma. Poşetler hakkında halka bilgi ver. Halka taşınabilir eski alışveriş çantasından dağıt ne bileyim 25 kuruş olunca halk daha az alacaktı sanki hükümet iyicene kafayı yedi

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Dogada cozunuyor ama ondans orna daogaya karisiyor , ve icindeki kimyasallar senin suyuna, meyvene gidana giriyor ,
    2050 yilinda okyanuslarda, baliktan cok plastik artik olacakmis, ki zaten dogada inanilmaz duzeyde plastik artik fazlasi var ve bunlarin ince lifleri dogada cozunmuyor, donup dolasip insana geri geliyor

posetin parali olmasi dogru bi karar, marketlerin bunu savunmasi lazim, dunyanin her yerinde bu boyle, angola bile plastik catal bicak tabak, poseti yasaklatti veya kongomuydu, tam hatirlaamiyorum, ama gelismiz ulkelerde zaten yasaklandi ,, emin olun bu hizla giderse 2060-2100 yillarinda kanserden dolayi insan kalmiyacak,
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black.adam24

Amerika hayranlığı yapıyorsun diyenler çıkıcak az sonra adamlar poşet yerine kese kağıdından torba kullanıyorlar. Hayır paralı yapacağına kese kağıdı kullan poşet üretimi azalt. Poşetleri ücretli yapma. Poşetler hakkında halka bilgi ver. Halka taşınabilir eski alışveriş çantasından dağıt ne bileyim 25 kuruş olunca halk daha az alacaktı sanki hükümet iyicene kafayı yedi
    Yoo poset kullaniyoruz. O kese kagitlari parali, posetler bedava. O kese kagitlari da sadece pahali yerlerde var. Walmartta falan yok

• uAslAnkara kullanıcısına yanıt
    Bak öyleyse ozaman devletin eski alışveriş sepeti dağıtsın bir kereliğine mahsus yada poşetleri beleş yapsın

• Yalan dolan

• Ben doğadan değilde görgüsüz insanlardan dolayı savunuyorum.Adamın tek poşet alması gerekirken "yia yırtılır bu alayım biraz dhaa yia" diyip ayı gibi 3-4 tane daha alıyor.Böyle görgüsüzlere ayar oluyorum

• Almanyada falan adamların arabasında kaliteli poşetler oluyor onları tekrar kullanıyorlar şişeler geri dönüştürülüyor bu şekilde olsa tamam derim ama bizde sırf para için gelecek

1. bu olay serbest ekonomiye aykırı sen tekel gibi poşet bu fiyat olacak diyorsun vatandaşın daha çok ödemesine neden olmak istiyorsun şişelere sadece su ayran falan değil çamaşır suyu şişesinden tut da her şey plastik artık bunlar çevreyi kirletiyor mu kirletiyorlar! hemde daha fazla kirletiyorlar çünkü poşetler tekrar tekrar kullanılıyor bizde en son da çöp poşeti olarak hayatını sonlandırıyor. Bunun yerine parayla poşet alsak çöpü onla alsak ne değişecek daha fazla para vermiş olcak vatandaş sadece zaten poşetler kullanılabildiği kadar verimli kullanılıyor
  • Black.adam24 kullanıcısına yanıt
    Hani kese kagidi? amerika? Ne oldu gitmis gormus gibi yaziyosun bide. Adam ayari verince heee bah yav oylemiymis meger e baglamissin.

Bilen bilmeyen herkes salliyo anasini satim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yagızalp -- 11 Aralık 2018; 8:19:4 >
  • yagızalp Y kullanıcısına yanıt
    Gardaş ben bilmiyorum gördüğümü söylüyorum. Adamlar kullanıyordur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Black.adam24 -- 11 Aralık 2018; 8:29:4 >
  • En çok hülooğ’ların itiraz etmesi gereken durum.. kendileri sinekten yağ çıkardığı için.. tabi ipin ucu hükümete gittiği için hepsi sus pus durumdadır..

Yıllardır bedava olan poşetlerin ani bir kararla paralı olması kasanın gerçekten boş olduğu anlamına gelir, daha abuk sabuk şeylere de para kesmeye başlayacaklar.. bu başlangıç

• Bence dokunmasalardı, neticesinde hala poşetle camdan çöpü atan insanlar var. Şimdi fışkı gibi atarlar camdan aşağıya
  • Bazı marketlerin poşetleri o kadar kalitesiz ki eve varmadan altı delinip içindekiler yola saçılıyor. Kaç defa başıma geldi. Bazen aldıklarınızı yerleştirirken bile yırtılıyor. Böyle poşetlere de para isteyeceklerse hiç almam, bezden torba dikerim daha iyi.
  • Zincir marketlere yeni gelir kapısı açmak ve masraflarını kısmak amacıyla çıkarılmış bir karardan öte bir şey değil. Eskiden beleşe verdikleri poşetler gider kaleminde yer alıyordu. Bir poşetin zincir marketlere maliyeti 10 kuruştan fazla değildir. Adamlar hem masraftan kurtuluyor hemde üstüne para kazanıyor. Vatandaşa yedirebilmek içinde çevre duyarlılığı kasılıyor. Kendi yandaşları zaten dünden hazır inanmaya, hiç bir bahaneye gerek yok yaptık oldu derlerdi ama muhalefeti de ikna etmek lazım ki bunun içinde çevre duyarlı kasıyorlar.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • bu işte samimi olacak adam giden pet şişeyle su satışını yasaklar. poşet çevreye 1 zarar veriyorsa bu şişeler 1000 veriyordur. poşeti en azından halkımız çöp poşedi yapıyor. şişe? kullan at.

ranttan başka bir şey değil, bunun çevreye duyarlılık ile alakalı olduğunu düşünen varsa saygı duyarım ama bana saçma geliyor.
  • Maksat üzüm yemek değil.

Bağcıyı sevmek.

• Markete eski poşetinizle de gitseniz de, poşet parası hesap fişine otomatik yansıtılacakmış. Çevreciliğe hiç bir faydası olmayacak..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.