Şimdi Ara

Phenom X4 955 yükte 63 derece yardım !!!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
1.833
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar kafayı yemek üzereyim. AMD Phenom X4 955 işlemciyle birlikte OCZ Vendetta (1) fan kullanıyorum.
    Anakart Gigabyte 785GMT
    OC yok.
    C&Q aktif.
    Voltaj 1.35v
    Önde ve arkada 12cm fan var. (Gerçi bu fanlar yokken de sıcaklıklar aynıydı)
    İşlemci boşta (800mhz) 39-40c civarındayken oyun falan oynarken 60'lı derecelere çıkıyor. Stabilite testi yaparken 5-10dk. sonra 63'ü de geçiyor. Bu işlemcinin zaten sınır değeri 63c. Millet stok fanla bile bu sıcaklıkları görmüyor biz çok iyi olmasa da özel bi fan aldık sınırlarda dolaşıyoruz. Uzun süre işlemci kullanmayı gerektiren bi işlem yaparken işlemciyi yakmaktan korkuyorum. Sizce sorun ne olabilir?

• hey amd ciler nerelerdesiniz bakın bi arkadaş yardım istiyor sizden uyuyormusunuz
  • calisiyoruz, forum bizi kadrosuna nobetci mi aldi tobe tobe..

arkadasim limit deger 70 ya da 72 oncelikle yani 63 oldu gitti gidecek reset diye panik yapma ama o kurulumu boz bir sekilde yapamamissin.egzos fan vaken yokken bisi degismedi demissin vendetta zaten egzos fana dogru degil psuya dogru ufluyor diye biliyorum ve 4870 gibi kucuk bir kaloriferin varsa havayi ekran kartinin sirtindan aliyor sogutucu.macunu islemciye bolca surduysen bu yanlis sogutucunun islemciye degen yerlerine ince olarak surmen lazim.dedigim gibi 70-72'de reset atar zaten yakamazsin yani bazi arkadaslarin iddia ettigi gibi amd islemciler once reset atip sonra yanmaz.
  • .45 ACP saol ama sistemde ekran kartı bile yok. Kasanın içi gayet ferah. Fan da PSU'ya değil arkadaki egzoz fana üflüyor. Hem 72 de olsa ben bu kadar ısınmasını anlamıyorum. 2-3 flash banner olan sitede bile işlemci coşuyor. Az önce nerdeyse 10 senelik strateji oyunu oynadım 2 saat. Sıcaklık 65'e çıkmış. Tamam havalar sıcak ama bu kadar da olmaz diye düşünüyorum. Söküp bi daha takacağım olmadı.
  • işlemci soğutucusunun macunu ne durumda?
    soğutucunun fanı kasa içindeki konumu nasıl?

önden aldığı havayı soğutucu bloktan geçirip kasa egzoz fanından dışarı atacak konumda olması gerekir

Bknz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Humboldt -- 29 Ağustos 2010; 18:14:23 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ghost recon advenced

hey amd ciler nerelerdesiniz bakın bi arkadaş yardım istiyor sizden uyuyormusunuz

/>
  • calisiyoruz, forum bizi kadrosuna nobetcimi aldi tobe tobe kızma usta şaka yaptım tabi ama sonuçta 1 aydan beri amd kullanıcıları ısı şikayetçileri oldu amd cpu dan iyi anlıyan bi arkadaşı nöbetçi görevli bırakmak lazım gerçekten öyle ama

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ghost recon advanced -- 29 Ağustos 2010; 20:12:43 >
  • nöbetçi amd ısınırcılarımız iş başında konuyu açan arkadaşım sıkıntınız nedir?

63 derece yükte kötü bir değer değil sisteminiz oyunda restartmı atıyor? performans kaybımı yaşıyorsunuz. İşlemcinizin yükte 63 derece olmasının size getirdiği zarar nedir? bilmem kaç milyonm işlemi 20 saniyede yapan işlemcilere bir ısı sensörü koruması koymuşlardır mutlaka eğer sıcaklık tehlikeli seviyeye çıkarsa sisteminiz buna mutlaka müdahale edecektir. aa benim işlemcim 63 dereceye çıkıyor diye kendinize dert ediniyorsunuz. işlemcinize fan almışsınız montajı siz yaptıysanız kontrol edin (ki değerlerinizde bir sorun yok) @ftrzk tavsiyelerini deneyin istiyorsanız
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceycey11

nöbetçi amd ısınırcılarımız iş başında konuyu açan arkadaşım sıkıntınız nedir?

63 derece yükte kötü bir değer değil sisteminiz oyunda restartmı atıyor? performans kaybımı yaşıyorsunuz. İşlemcinizin yükte 63 derece olmasının size getirdiği zarar nedir? bilmem kaç milyonm işlemi 20 saniyede yapan işlemcilere bir ısı sensörü koruması koymuşlardır mutlaka eğer sıcaklık tehlikeli seviyeye çıkarsa sisteminiz buna mutlaka müdahale edecektir. aa benim işlemcim 63 dereceye çıkıyor diye kendinize dert ediniyorsunuz. işlemcinize fan almışsınız montajı siz yaptıysanız kontrol edin (ki değerlerinizde bir sorun yok) @ftrzk tavsiyelerini deneyin istiyorsanız

İyi de bu işlemciyi yapan adam 63c'yi geçmesin yoksa cortlayabilir demiş. Benim işlemci daha 4 çekirdek de tam yüke girmeden %50-60 kapasitede üstelik OC'siz değerlerle 65c'ye çıkıyorsa burda bi sorun var demektir bence. Şu termal macun olayını deneyeceğim. Pek düzeleceğini sanmıyorum ama umut fakirin ekmeği...

@ftrzk
    İşlemciyi o şekilde takamıyorum sanırım. Yani klips yapısı ya PSU'ya ya da alt tarafa bakacak şekilde. (En azından ben öyle hatırlıyorum bi daha bakayım ona)
    Bilgi için saol.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Y4Lc1N -- 29 Ağustos 2010; 21:24:32 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ceycey11

nöbetçi amd ısınırcılarımız iş başında konuyu açan arkadaşım sıkıntınız nedir?

Bu işlemci için max sıcaklık 62 derece belirlenmiş birde ocz vannetta ile 63 ise bir sorun var demektir.

Büyük ihtimalde termal macun sorun fan da da olabilir ama o soğutucuda fan olmasa bile plakalarla yanmaz tabii düzgün takıldı ve termal macun sorunsuz ise.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Saw_ -- 29 Ağustos 2010; 22:47:37 >

• quote:

Fan da PSU'ya değil arkadaki egzoz fana üflüyor.

quote:

İşlemciyi o şekilde takamıyorum sanırım. Yani klips yapısı ya PSU'ya ya da alt tarafa bakacak şekilde.

kafam karisti simdi benim.bi resim atabilir misin?amd kurulumda psuya gelir cunku klips yonu o sekilde.

http://www.overclockersclub.com/reviews/ocz_vendetta_review/3.htm

bir de intel icin kurulumu var onda egzosa dogru bakiyor.acaba diyorum cay kasigi gibi olan amd aparati ile takmadin da intel aparatlarini mi kullandin ama deliklerin dekgelmemesi lazim.

http://www.legitreviews.com/article/598/3/

ya borulara kartvizit gibi bir seyle ince macun sur ya da borularin tam ortasina az bir macun atmislar verdigim linklerde var.bu arada senin islemcinin reset derecesi 72 degilmis o benimkiymis.x4 phenomII olunca aynidir demistim farki ne ki 10 derece oynuyor?stok fan elindeyse cok az macun surerek denesene tekrar yine yuksekse ortamdan kasadan filan deriz.bunu yapmadan once kasa kapagi kapaliysa ac ortam sicaksa serinletmeye calis.islemci isinir tabii ki sogutamazsan yani 63 dereceye cikiyorsa islemcinin degil sogutucunun kabahatidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Jake Lockley -- 29 Ağustos 2010; 23:03:26 >

• Arkdaşlar bu işlemcinin bu kadar ısınması normal 3.4 ghz de çalışıyor. Hiç ısınmaması gibi bir durum olamaz. Hem havalarda sıcak bunları hiç hesaba katmıyorsunuz.
    Siz sıcaklık görmemişsiniz alın intel i7 9xx lerii görün sıcaklıkları. 80 lerden aşağıya inmiyor işlemci.
    Amd resmi internet sitesindeki veriler her zaman aşağıda tutulur sadece amd değil intel içinde bu böyledir. %10 esneme payı her zaman vardır. işlemcin 68 hatta 70 i bile görebilir.Sorun olmaz diyemiyorum ama büyütülecek bir sorun yok.Ben daha sıcaklıkları yüksek olduğu için yana işlemci görmedim. Ancak anakartta bir sorun varsa fazla voltajdan falan ancak öyle yanar.O da binde bir ihtimal.
    Ben kendimde 965BE kullanıyorum ocz vandeta'dan daha iyi birsoğutucu ile kullanıyorum.
    Tuniq toweer extreme soğtucusuyla işlemci boşta 39-40 oyunlarda 58-60 derece. Kasa havalndırmam da gayet iyi.
    lütfen abartmayalım..
    stok fan ile daha soğuk demişsin stok fan ile kullan o zaman sesten beynin uyuşsun.Stok fan soğutabilmek için yüksek devirlerde döner o da ses yapar doğal olarak.
    Ben işlemcimden taviz vermem arkadaş onu hiç yormam, 5 (!) sene kullanırım diyorsan sese katlanacaksın.

• İşlemci soğutucusunun fanı nereye takılı ? Eğer ki anakart üzerindeki cpu fan soketine takılı ise, ve de fan hızı kontrölünü içeren 4. kabloyada sahipse, o zaman anakartın bios ayarlarından, işlemci fanının sürekli en yüksek düzeyde çalışması için gerekli ayarlamayı yapmayı bir deneyin bakalım. Çünkü bu ayarın bazen oto da olması, işlemci ısındığında fanın da otomatik olarak hızlanması durumu her anakartta sağlıklı çalışmayabiliyor.

Ayrıca soğutucunun işlemci üzerine tam oturup oturmaması, macun gibi etkileyici unsurları da tekrar kontrol edebilirsiniz. Çok çok az bir ihtimalde de soğutucuda fabrikasyon hata olabilir, bir şekilde tam olarak işlemci ile temas etmiyor olabilir..

Aklıma gelenler bunlar
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

quote:

Fan da PSU'ya değil arkadaki egzoz fana üflüyor.

quote:

İşlemciyi o şekilde takamıyorum sanırım. Yani klips yapısı ya PSU'ya ya da alt tarafa bakacak şekilde.

kafam karisti simdi benim.bi resim atabilir misin?amd kurulumda psuya gelir cunku klips yonu o sekilde.

http://www.overclockersclub.com/reviews/ocz_vendetta_review/3.htm

Benim fan da bu şekilde kasanın tabanına bakıyor. Yani montajında bir sorun olmadığı burdan anlaşıldı. Arka fana bakması gerekir diyen arkadaş sanırım Intel yapısından bahsediyor.

Fan devir meselesine gelince. Zaten fan işlemci ısınınca devrini kendisi arttırıyor ve baya da rahatsız edici bir seviyeye çıkıyor. Stok fanı baya bi dağıttım o yüzden onu takmam mümkün değil. Ama stok fanın hem soğutucu yapısı hem de fan boyutunu hesaba katarsak vendettanın en az %30 daha verimli çalışması lazım. Bu da tam yükte 50-55 arasaı bir değer yapar. Ben bıraksam 70'e çıkacak.

• Anakartınıza bios güncellemesi yapın. Bazı kullanıcıların "Gigabyte işlemciyi çok ısıtıyor, o.c. yapamıyoruz." gibi şikayetleri var. Güncellemeden sonra da sıkıntı devam ederse anakartınızda problem olabilir. Mümkün ise aynı işlemci ve fanı başka bir anakartta denemek kesin karar vermenize yararlı olacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hedevilcate

Anakartınıza bios güncellemesi yapın. Bazı kullanıcıların "Gigabyte işlemciyi çok ısıtıyor, o.c. yapamıyoruz." gibi şikayetleri var. Güncellemeden sonra da sıkıntı devam ederse anakartınızda problem olabilir. Mümkün ise aynı işlemci ve fanı başka bir anakartta denemek kesin karar vermenize yararlı olacaktır.

Şu anda F7 sürümünü kullanıyorum. O dediğiniz sanırım ilk sürümlerdeydi. Direk 1.5v falan veriyordu anakart işlemciye. Şu anda 1.35v ile çalışıyor.
  • yahu konu dağılıp yanlış anlaşılmasında.
    bizim laptop bu yaz boyunca inanın hep 100 derecede çalıştı....intel.....
    ne reset attı ne de bişey.
    ben de yanarsan yan deyip sinirimden elimi bile sürmedim.
  • valla ben kasayıda değiştirdim gta4 te eskiden küçük kasada bizim i7 80 i buluyodu şimdiki element v de 70 daha da düşüremiyorum, uzay sistemde 64 oluyodu eşek gibi kasada nasıl 70 olabiliyor çözemedim.
  • uzay montaj dedin mi duracan superdir ozellikle klima filan varsa.ben de dana gozu gibi btx kasa kullaniyorum ama uzay montajlarimi ariyorum.

basligin ilk mesajinda macunlamayi bastan yap demistim iki ayri yontem gosterdim linklerle ama oradakiler kadar cok macun kullanmadan.ne oldu yaptin mi bastan?kapak acik denedin mi?soyle soyle olduguna gore vendetta %30 daha verimli calisir diye bir matematik yok.ben big type 120'ye fm121 fan taktim bu kasa sogutmasiyla yukte(prime95 burn) 55'i gecti vendettanin zannetmiyorum boyle bir sey yapabilecegini.
  • hey amd ciler nerelerdesiniz bakın bi arkadaş yardım istiyor sizden uyuyormusunuz???
    ----------------------------------------------------------------------------------------------------

Eyt acilin amdci geldi,intelciler kendi coplugune sicaklik mi dediniz oda nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kudretx -- 30 Ağustos 2010; 21:28:55 >

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.