Şimdi Ara

PCI exp 3.0 kartı, 2.0 destekli anakarta takarsak???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.849
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bi arkadaşım için ekran kartı alacağız. anakartı AM3 soket PCI exp 2.0 destekli bir anakart. malum son çıkan ekran kartları PCI exp 3.0 destekli çıkıyorlar. biz PCI 3.0 destekli (örneğin; 7770 gibi) bir ekran kartı alsak mevcut anakartımıza (asus 785td-v evo) taksak herhangi bir sıkıntı yaşar mıyız? performans kaybı olur mu?

7770 gibi bir kartın "PCI exp 2.0"ın limitlerinin altında kalacağını düşünüyorum ama yine de kafamı kurcaladı. bilen arkadaşlara danışayım dedim.

ayrıca 7770'e alternatif NVIDIA kartlardan da öneri yapabilirsiniz. (NVIDIA serilerini pek bilmiyorum)

• Pci 3.0 geriye uyumludur yani sorunsuzca 2.0 slotuna takabilirsiniz merak etmeyin.
  • Yasamazsiniz hocam

PCI 3.0 destekli kart PCI 2.0ida iceriyor zaten.
  • geriye uyumlu olabileceğini tahmin ettim ancak PCI exp 2.0'ın bant genişliği 7770 için bir darboğaz yaratır mı acaba diye tereddüt ettim.

yani 7770 ekran kartını PCI exp 2.0 slotunda tam performansında kullanabilir miyiz?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ehhalil

geriye uyumlu olabileceğini tahmin ettim ancak PCI exp 2.0'ın bant genişliği 7770 için bir darboğaz yaratır mı acaba diye tereddüt ettim.

yani 7770 ekran kartını PCI exp 2.0 slotunda tam performansında kullanabilir miyiz?

alırsın merak etme
  • quote:

geriye uyumlu olabileceğini tahmin ettim ancak PCI exp 2.0'ın bant genişliği 7770 için bir darboğaz yaratır mı acaba diye tereddüt ettim.

PCI exp 3.0 tam anlamıyla kullanman için anakart ve işlemcininde pci ex 3.0 destekli olması lazım ki arada bazen 1-2 fps fark yaratıyor hatta bir test sitesi 2.0 ve 3.0 karşılaştırması yapmıştı sli ve cf kurulumlarıyla çok yüksek çözünürlükte bazen 2.0 (1-2 fps) bazende 3.0 (1-2 fps ) önde oluyor işin aslı gönül rahatlığıyla kullabilirsin
  • yanıtlar için teşekkürler.

anladığım kadarıyla PCI 2.0 destekli sistemler belki HD79xx serisi için darboğaz yaratabilirler.

çok üst düzey bir ekran kartı almıyorsak 2.0 ya da 3.0 olması farketmeyecek..
  • quote:

yanıtlar için teşekkürler.

anladığım kadarıyla PCI 2.0 destekli sistemler belki HD79xx serisi için darboğaz yaratabilirler.

hd 7970 kullanıyorum ; oc yaptığım zaman direkt performansa yansıyor.
    diyebilirim ki pci exp.2.0 hd 7970'e rahatça yetiyor.(yada ben fark göremedim)
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobi

quote:

hocam gördüğüm kadarıyla Z77 çipsetli bir anakart kullanıyorsunuz ve bildiğim kadarıyla bu anakartların PCI exp 3.0 desteği olması gerek..

kullandığınız anakartın 3.0 desteği olmadığından emin misiniz??

• quote:

quote:

quote:

hocam gördüğüm kadarıyla Z77 çipsetli bir anakart kullanıyorsunuz ve bildiğim kadarıyla bu anakartların PCI exp 3.0 desteği olması gerek..

kullandığınız anakartın 3.0 desteği olmadığından emin misiniz??

pci express 3.0 kullanabilmek için ekran kartının desteklemesi ve aynı zamanda işlemcinin ivy bridge olması gerekiyor .
    bendeki işlemci sandy bridge xeon olduğundan pci express 3.0 desteklemiyor.
    yani anakartın desteklemesi , ve ekran kartının desteklemesi yetmiyor işlemcinin de desteklemesi lazım.

• konu dışına çıkmış olacağım ama merak ettim; bu XEON işlemciler server'lar için değil miydi yaw
  • 2.1 kartı 1.1 anakarta takabilirmiyiz peki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teddybear01 -- 12 Şubat 2013; 17:08:40 >
  • quote:

konu dışına çıkmış olacağım ama merak ettim; bu XEON işlemciler server'lar için değil miydi yaw

evet serverlar için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teddybear01

2.1 kartı 1.1 anakarta takabilirmiyiz peki?

takarsin ama tam performans alir misin soru isareti.1.0'a takamazsin 2.1'i.
  • quote:

Orijinalden alıntı: .45 ACP

quote:

Orijinalden alıntı: teddybear01

2.1 kartı 1.1 anakarta takabilirmiyiz peki?

takarsin ama tam performans alir misin soru isareti.1.0'a takamazsin 2.1'i.

saol.Tam performans almama gerek yok. KURTARSIN YETER.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi teddybear01 -- 12 Şubat 2013; 20:14:44 >
  • quote:

quote:

konu dışına çıkmış olacağım ama merak ettim; bu XEON işlemciler server'lar için değil miydi yaw

evet serverlar için.

eee o halde o işlemcinin sende ne işi var hocam?? daha da önemlisi o işlemci o anakarta takılabiliyor mu yahu? bildiğim kadarıyla server sistemlerin anakartları da bellekleri de özel üretim oluyorlar ve normal PC parçaları ile uyumlu değil diye biliyorum.

• hd 7870 i gigabyte 990fxa-d3 anakartta kullanıyorum hiçbir darboğaz felan yaşamadım emin ol pci ex 3.0 zaten kağıt üzerinde bazı farklar yaratıyor olsada normal kullanımda farkedilmediğini binlerce kez duydum...
  • quote:

quote:

quote:

evet serverlar için.

eee o halde o işlemcinin sende ne işi var hocam?? daha da önemlisi o işlemci o anakarta takılabiliyor mu yahu? bildiğim kadarıyla server sistemlerin anakartları da bellekleri de özel üretim oluyorlar ve normal PC parçaları ile uyumlu değil diye biliyorum.

eee o halde o işlemcinin sende ne işi var hocam??[

cevap : sistem mühendisiyim benim işim zaten serverlar ile ; istedğim an xeon işlemci bulabilirim.ancak fiyatı uygun olduğundan forumdaki bir arkadaştan aldım.

-----------------------------------

daha da önemlisi o işlemci o anakarta takılabiliyor mu yahu? bildiğim kadarıyla server sistemlerin anakartları da bellekleri de özel üretim oluyorlar ve normal PC parçaları ile uyumlu değil diye biliyorum.

cevap : anakartın destek listesinde yazdığına göre takılabiliyor.
    aşağıdaki linkte alttan 7. işlemci olarak e3 1240'ı görebilirsin.
    http://tr.msi.com/product/mb/Z77A-G43.html#/?div=CPUSupport
    bildiklerinin bazıları yanlış.server anakartları ve işlemcileri 7/24 çalışmak için tasarlanmıştır.ancak destek veren anakartta xeon işlemci kullanılabilir.
    ecc ram desteği alamazssın o kadar.birde anakart 7/24 çalışırken sorun çıkarabilir.

Son olarak ne düşünerek yazdınız bilmiyorum ama meraktan sorduysanız cevabımı verdim.Ama yazış tarzınızdan anladığım gibi birşeyleri imâ ederek tenkit amaçlı yazdıysanız hiç hoş değil yazdıklarınız.

• üstad buluttan nem kapmışsın boş yere. hata bana göre ortada nem kapılabilecek bir bulut bile yok.
    yazış tarzımda hiç bir gizli niyet ya da kötü niyet yoktu, olamaz. tamamen meraktan sordum elbette.

sayende XEON işlemcilerin normal anakartlara da takılabildiğini öğrenmiş oldum
    açıklamalar için teşekkür ederim..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.