Şimdi Ara

PCI-E UZATMA KABLOSU

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
957
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Ben anakartımın üzerinde bulunan PCEIEX16 soketinde bir sorun olduğunu düşünüyorum, çünkü çalışan ekran kartlarıyla denemiş olmama rağmen monitöre görüntü vermiyor, Şimdi benim merak ettiğim şey

Ben bir tane PCI-Express kablosu alsam ve bu kablonun ucunu PCIEX1_1 veya 1_2 soketine taksam bu sorunu çözebilirmiyim? yani PCEIEX16 soketi dışındaki bir soketi kullanarak görüntü elde edebilirmiyim?

Teşekkürler.

• Öncelikle sistemini belirt.
  • quote:

Orijinalden alıntı: alito

Öncelikle sistemini belirt.

Buyrun Hocam,

Intel(R) Core(TM) i5-2310 CPU @ 2.90GHz
    Msi R7 240 2GB DDR3
    4 Gb Kingston RAM(Kaç Mhz emin değilim.)
    650 Watt Hadron PSU
    Asus H61M-E 1155 Pin Anakart

• Hayır. 16X PCI-E slotu haricinde ekran kartını 1X veya 4X gibi slotlara takamazsın. Taksan bile ekran kartının maksimum hızını alamazsın. Anakartında tek 16X slotu olduğu için ona takmak zorundasın. Bunun dışında başka 16X slotu olsa bile sadece en üstteki slotun 16X hızını desteklemesi gibi bir sıkıntı da çıkabilirdi. Öte yandan 16X slotunda bir sorun yoktur demiyorum ama olmayadabilir, sorun bios yada ram'lerden hatta monitörün, PSU veya ekran kartı kablondan bile kaynaklanabilir. Bu tür sorunların birçok sebebi olabilir. Sana tavsiyem yukarıda yazdığım ihtimalleri tek tek eleyerek sonuca ulaşmandır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 1 Aralık 2017; 5:41:10 >
  • quote:

Hayır. 16X PCI-E slotu haricinde ekran kartını 1X veya 4X gibi slotlara takamazsın. Taksan bile ekran kartının maksimum hızını alamazsın. Anakartında tek 16X slotu olduğu için ona takmak zorundasın. Bunun dışında başka 16X slotu olsa bile sadece en üstteki slotun 16X hızını desteklemesi gibi bir sıkıntı da çıkabilirdi. Öte yandan 16X slotunda bir sorun yoktur demiyorum ama olmayadabilir, sorun bios yada ram'lerden hatta monitörün, PSU veya ekran kartı kablondan bile kaynaklanabilir. Bu tür sorunların birçok sebebi olabilir. Sana tavsiyem yukarıda yazdığım ihtimalleri tek tek eleyerek sonuca ulaşmandır.

Hocam yorumunuz için teşekkür ederim denediğim metodları yazayım

Farklı(başka bilgisayarda de çalışan) ekran kartı denedim ve çalışmadı.
    Kendi ekran kartımı başka pc de denedim çalıştı
    Farklı ramler deneyip çalıştırmayı denedim yine görüntü gelmedi
    Farklı monitörde görüntü geliyor
    Farklı harddisk denedim yine olmadı
    Kendi kullandığım vga kablosunu başka pc de denedim yine görüntü geldi
    Şuan sadece Onboard kullanabiliyorum, bütün bunları denedikten sonra aklıma sadece 16X slotunun arızalı olduğu geliyor. başka bir öneriniz varmı hocam?
    Edit; söyledikleriniz arasında sadece bios' ile uğraşmayı denemedim bios üzerinden ne yapalibirim acaba?

Teşekkürler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi drazah -- 1 Aralık 2017; 5:46:25 >

• drazah kullanıcısına yanıt
    PSU arızası olabilir. Ekran kartı yeterli gücü alamadığı için çalışmıyor olabilir, başka bir PSU temin ederek sistemine takıp denemen iyi olur.

Ek: Bios'a default çekmeyi de dene. PCI-E slotuna aktarılan güç ayarında bir sorun olabilir. Bunun dışında Bios update derdine çare olabilir, eğer hiçbiri işe yaramıyorsa dediğin gibi sorun slottadır. Lehimlerinde sorun olabilir ve slotun değiştirilmesi yada tamir edilmesi gerekir.

Ek2: Farklı monitör takınca görüntü geliyor demişsin, o halde sorun slotta olamaz. Bios'a yoğunlaş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 1 Aralık 2017; 7:34:45 >
  • Ob ekran kartindan goruntu alabiliyor musun?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

PSU arızası olabilir. Ekran kartı yeterli gücü alamadığı için çalışmıyor olabilir, başka bir PSU temin ederek sistemine takıp denemen iyi olur.

Ek: Bios'a default çekmeyi de dene. PCI-E slotuna aktarılan güç ayarında bir sorun olabilir. Bunun dışında Bios update derdine çare olabilir, eğer hiçbiri işe yaramıyorsa dediğin gibi sorun slottadır. Lehimlerinde sorun olabilir ve slotun değiştirilmesi yada tamir edilmesi gerekir.

Ek2: Farklı monitör takınca görüntü geliyor demişsin, o halde sorun slotta olamaz. Bios'a yoğunlaş.

Hocam, yeni psu aldım 650 watt ve işin garip tarafı 250 watt psu takılı olan kasada bile çalıştı ekran kartı bios update yapmayı deneyeceğim teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

Ob ekran kartindan goruntu alabiliyor musun?

Evet hocam şuan ob kullanıyorum
  • Önemli değil, umarım işe yarar.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.