Şimdi Ara

Genel performans ve oyun deneyimini artıran ufak ama etkili ayarlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (1 Mobil) - 4 Masaüstü1 Mobil
5 sn
57
Cevap
50
Favori
10.752
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
49 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Mutlaka bilenler vardır ama bilmeyenler için böyle bir konu açmak istedim.

İster 2080 Ti sahibi olun ister 1050 Ti hiç fark etmez genel olarak performansınızı ve oyun deneyiminizi artıracağına emin olabilirsiniz.

Not: bu ayarların PC ye hiç bir zararı yada yan etkisi yoktur içiniz rahat olsun. Sadece konuda belirtilenleri yapmanız yeterli.

1. Nihai Performans

Arama kısmına CMD yazıp yönetici olarak çalıştırıyoruz ve aşağıda ki kodu giriyoruz;

powercfg -duplicatescheme e9a42b02-d5df-448d-aa00-03f14749eb61

Daha sonra Denetim Masası > Güç Seçenekleri > Nihai Performansı seçiyoruz.

2. HPET (High Precision Event Timer) Kapatmak

Aygıt Yöneticisi > Sistem Aygıtları > Yüksek duyarlıklı olay süreölçeri > Sürücü > Cihazı devre dışı bırak

Not: eğer bios da HPET ayarı varsa oradan da kapatmak zorundasınız yoksa bir işe yaramaz. Bazı bioslarda HPET ayarı mevcut değil eğer bios da yoksa sadece yukarıda yazdığımı yapmanız yeter.

3. Windows Anında İletme Bildirimleri (WNS) Kapatmak

Hizmetler > Windows anında iletme bildirimleri hizmeti > Başlangıç türü > Devre dışı

Aynısını altında bulunan ''Windows anında iletme bildirimleri kullanıcı hizmeti'' içinde yapın.

Daha sonra aşağıda yazdığım konuma gidin;

Kayıt defteri > HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Services

VpnService, VpnUserService ve VpnUserService_xxx sayı ile devam eden satırları bulun bu satırların her birine tıkladığınızda sağ tarafta mavi renkli ''Start'' komutunu göreceksiniz o Start komutunun yanında 0x00000(2) yada 0x00000(4) şeklinde bir değer vardır 2 açık, 4 ise kapalı demektir. Biz bunlardan ikisini yukarıda belirttiğim hizmetlerden kapattık zaten, 1 tanesinin değeri (2) olarak gözükür ona çift tıklayıp o değeri 4 yapıyoruz ve işlem tamamlanıyor.

4. Superfetch (SysMain) kapatmak (HDD ler için geliştirilmiş bir sistem eğer SSD kullanıyorsanız mutlaka kapatın)

Hizmetler > SysMain > Başlangıç türü > Devre dışı

5. Prefetch Kapatmak (Yine HDD lerin yükleme hızını artırmak için tasarlanmış SSD varsa kapatın)

Kayıt defteri > HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management\PrefetchParameters gelin ve "EnablePrefetcher" değerini 0 yapın

6. Intelligent standby list cleaner (ISLC)

Çok büyük çoğunluk biliyordur fakat bilmeyenler için bu ufak ama etkili program kenarda köşede sessiz sedasız çalışıp windows un ön belleğe biriktirdiği, zamanla bilgisayarın kasmasına sebep olan kısmı belli aralıklarla temizliyor ve PC yi rahatlatıyor. Tek bu işe de yaramıyor Timer resolution ı da ciddi oranda düşürüyor.

Mutlaka ama mutlaka kullanın.

Benim kullandığım ayarlar;

• Kanımca arkadaş insanları çok yanlış yönlendiriyor. Konunun kaldırılması gerek.

En basitinden 1. öneri Nihai Performans bile çok yanlış bir öneri

Bilgisayarınızı sürekli yüksek performans ya da nihai performans gibi ayarlarda kullanmak, işlemcinizin sürekli ihtiyacı olandan daha yüksek frekansta çalışmasına neden olur. Bu da gereksiz elektrik sarfiyatına ve özellikle laptop kullanıcıları için gereksiz bir ısınmaya neden olur.

Bu tarz windows güç planları genelde speedshift değerini değiştirir ve genelde işlemciyi sürekli yüksek frekansta çalışmaya zorlar. Bilenleriniz vardır elbet 0-255 arasında değer alan Speedshift'i (ki eğer shift açıksa) 0 ya da 32 ye almak ile default değer 128 de kullanmak arasında fark var. Shift'i 0'a alırsanız işlemci sürekli maksimum frekansta çalışacaktır bilgisayarda hiç bir şey yapmamanıza rağmen bu da size elektrik faturası ve sıcaklık olarak döner.

Bu tarz windows üzerinden yapılan performans ayarlarını ben hiç tavsiye etmiyorum. Şuan taşınabilir olması açısından laptop kullanıyorum ancak aynı şey kasa için de geçerli. Güç seçeneklerini hep dengeli de kullanırım oyun oynayacağım zaman undervolt için kullandığım Throttlestop'da speedshift'i 0 ya da 32'ye alır öyle girerim ya da default 128'de kalır.

Diğer maddelere girmek istemiyorum en basit tavsiyede bile hata olunca, zaten diğer üyeler de yorum yapmış.

Kısacası insanları yanlış yönlendiriyor, konu kaldırılmalı.

• bu konuyu böyle takip edecem
  • asko56 kullanıcısına yanıt
  • Elinize sağlık yarin mutlak deneyecegim
  • Şu sondaki programı ilk kez duydum. Güzel bir şeye benziyor yararlı konu +
  • Bilgiler için teşekkürler
  • Teşekkürler güzel bilgiler için
  • Teşekkür ederim deneyeceğim
  • eline sağlık

8092 mb biraz fazla olmamış mı? standby belleğe veri koyup geri almayı seven shadow of tomb raider gibi oyunlar oynadığında ve benzeri programlar kullandığında sürekli doldur boşalta sebep olup frametime hitchler yaşayabilirsin (tekrar yüklenirken), bir bilgi olarak ekleyeyim

tabii herkes kendi tercihine göre ayar yapabilir, genel geçer bir ayar yok yanlış anlama

ben 2048 kullanıyorum

Bu arada standbyda ne gibi verilerin saklandığını görmek isterseniz ^^
    https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/rammap

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DaenerysStormborn -- 10 Haziran 2020; 6:8:42 >

• Istiririm, yerim seni.

• teşekkürler yazdıklarınız için ama bunları bir yerden kopyala yapıştır mı yaptınız yoksa kendi bilginiz mi? eğer kendi tecrübeniz ise biraz daha açıklama yapar mısınız?
    bu ayarlar nedir? ne işe yararlar? performansa etkileri nelerdir? kapattığımda ne kadar oyun performansım artacak karşılığında hangi hizmetleri kullanamayacağım? kapatınca hiç zararı yada etkisi yok demek microsoft bunları sırf bilgisayarların performansı düşsün diye koyduğu anlamına geliyor. o da saçma olur..
    bunlar hakkında bilgi verirseniz güzel olur..
  • Teşekkürler başımıza bir.şey gelmeyecekse yapalım
  • Bence yazdıkların , fps anlamında hiçbir işinize yaramaz: o yüzden aşağıdakileri tavsiye ederim!
    -Windows 10 Pro 1909.10.0.18363.719 sürümünü kurmalısın, benim en iyi verim aldığım windows 10 sürümü budur!
    -Bios'u güncellemek ve ardından anakartın driverlarını chipsetten başlayarak güncellemek
    -Ekran kartı sürücüsünü Display Driver Uninstaller ile kaldırmalısın ve en verimli driver sürümünü tek tek denemelisin!
    (Ben 10xx serisi için )387.92-desktop-win10-64bit-international-whql kullanıyorum! 1660 ve 20xx serisi için bu kullanılmaz belirteyim!
    -Termal macunu yenilemek ve kasanın fan akışını düzenlemek de işe yarar başka bir çözüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tobepeople -- 10 Haziran 2020; 9:8:22 >
  • Eline sağlık fakat 2008'de açılan windows hızlandırma konusuna benzemiş. Mesela "Nihai Performans" modu çok değişken bir şeymiş. Hatta bazılarında performansı düşürüyormuş.

https://www.reddit.com/r/GlobalOffensive/comments/8vcwpa/small_tweak_for_windows_10_users_which_might/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Muco -- 10 Haziran 2020; 9:17:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eyokus

teşekkürler yazdıklarınız için ama bunları bir yerden kopyala yapıştır mı yaptınız yoksa kendi bilginiz mi? eğer kendi tecrübeniz ise biraz daha açıklama yapar mısınız?
    bu ayarlar nedir? ne işe yararlar? performansa etkileri nelerdir? kapattığımda ne kadar oyun performansım artacak karşılığında hangi hizmetleri kullanamayacağım? kapatınca hiç zararı yada etkisi yok demek microsoft bunları sırf bilgisayarların performansı düşsün diye koyduğu anlamına geliyor. o da saçma olur..
    bunlar hakkında bilgi verirseniz güzel olur..
    Kopyala yapıştır kısmı sadece dosya yolları. Burada yazdıklarım yıllardır tecrübe ettiğim ve oyun sistemimde mutlaka kullandığım ayarlar zaten benzer tavsiyeleri tüm yabancı kaynaklarda da bulabilirsiniz.

Ayrıca tek tek her bir ayar ne işe yarıyor diye açıklama kısmına girmek istemedim çünkü konuyu iyice uzatıp karmaşık bir hale getirecek bu da konuya giren bir çok insanın hem kafasını karıştıracak hemde gözünü korkutacak.

Sadece HPET için bir açıklama bırakayım diğer kalan kısım zaten basit herkes kendi araştırıp bilgi sahibi olabilir.

HPET i kapatmak sistemin TSC + LAPIC üzerinden yenileme yapmaya zorluyor bu da her oyunda olmasa da bazı oyunlarda hem imput lag ı düşürüyor hemde ciddi anlamda fps artırıyor. TSC ne? LAPIC ne? dersen basitçe windows da kullanılan 3 farklı zamanlayıcı HPET, TSC ve LAPIC bunlar aslında tek başlarına çalışmıyor birbirlerine kombin şekilde çalışıyorlar. HPET i kapatmak sistemin sadece TSC ve LAPIC üzerinden zamanlama yapmasını sağlıyor yukarıda da dediğim gibi hem imput lag düşüyor hemde bazı oyunlarda fps artıyor. Kısaca HPET olayı budur.

• asko56 kullanıcısına yanıt
    Süpermiş.
  • VpnService, VpnUserService ve VpnUserService , bunları bulamadım olması gereken yerlerinde yoklar.

bir de , Aynısını altında bulunan ''Windows anında iletme bildirimleri kullanıcı hizmeti'' içinde yapın. Windows anında iletme bildirimleri kullanıcı hizmetini devre dışı bırakırken parametre hatalı hatasını alıyorum. Windows anında iletme bildirimleri hizmetinde bu hatayı almadım ama.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Shodaime

VpnService, VpnUserService ve VpnUserService , bunları bulamadım olması gereken yerlerinde yoklar.

bir de , Aynısını altında bulunan ''Windows anında iletme bildirimleri kullanıcı hizmeti'' içinde yapın. Windows anında iletme bildirimleri kullanıcı hizmetini devre dışı bırakırken parametre hatalı hatasını alıyorum. Windows anında iletme bildirimleri hizmetinde bu hatayı almadım ama.
    Parametre hatasını bende alıyordum fakat belirttiğim kayıt defteri dizininden sorunsuz kapatılabiliyor.

Ayrıca yok demişsin ama olmaması pek mümkün değil doğru dizine baktığına emin misin?
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.