Şimdi Ara

PC'niz Meltdown ve Spectre'ye karşı savunmasız mı? Kolayca öğrenin

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
74
Cevap
2
Favori
3.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Meltdown ve Spectre güvenlik açıkları için gerekli güncellemeler birçok şirket tarafından yayınlanmış durumda. Bazı yamalar tıpkı Microsoft'un Windows Update aracılığıyla gönderdiği gibi PC'lere otomatik olarak yüklenirken, diğer bazı güncellemeleri yüklemenin gerekli olup olmadığını anlamak zor olabilir.

Ashampoo Spectre and Meltdown CPU Checker isimli küçük ve daha da önemlisi ücretsiz bir programla sisteminizin her iki işlemci açığına karşı savunmasız olup olmadığını hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Programın sadece Windows işletim sistemlerinde çalıştığını belirtelim.

Ayrıca Bkz.macOS High Sierra'da yeni bir güvenlik açığı daha ortaya çıktı
    Bahsi geçen kontrol sürecini bir program yardımı olmadan yapmak için PowerShell'de birkaç komut çalıştırmak ve ekrana gelen çıktıyı analiz etmek gerekiyor. Yani bu küçük aracın, sizi hayli zahmetli bir süreçten kurtararak büyük bir işler başardığını söylemek lazım.

Ashampoo Spectre and Meltdown CPU Checker nasıl kullanılır?

Öncelikle programın çok basit olduğunu söyleyelim. İndirip çalıştırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey "Start security check" (Güvenlik kontrolünü başlat) butonuna tıklamak. Sadece birkaç dakika sonra sonucu ekranda göreceksiniz.

Program her iki güvenlik açığının durumunu görüntüleyeceği için Spectre, Meltdown veya her ikisinden birden etkilenip etkilenmediğinizi öğrenmeniz mümkün olacak. Eğer yama kurmanız gerekiyorsa sisteminizi nasıl güvenli hale getirebileceğinize ilişkin bilgilere ulaşmanız için arayüzün alt kısmında küçük bir bağlantı göreceksiniz.

Ashampoo Spectre and Meltdown CPU Checker isimli bu küçük ve hayli faydalı programı buraya tıklayarak resmi web sitesi üzerinden indirebilirsiniz. Sorunsuz bir şekilde çalıştırabilmeniz için sisteminizde Windows Management Framework 5.1'in yüklü olması gerekiyor. Bu paketi indirmek için de buraya tıklayarak Microsoft'un web sitesine bağlanabilirsiniz.

• son on yılda üretilen tüm intel işlemciler demişlerdi zaten, tüm işlemcilerin içine eminim tüm işlemciler giriyordur. neyini kontrol edeceğiz ki?

• Açığı kontrol ederken eğer açık varsa zararlı yazılım yüklemeyeceğini nereden bileceğiz? Artık hiçbir firmaya güvenim kalmadı.

• sonuç ne ? anlamadım

• Kardeş hepsinde var özetle aratmana gerek yok illa ki bulacak ama şahsen ben kapatmayı düşünmüyorum kaybedecek bir şeyim yok :)

• FX8150 + gigabyte 990xud3 = spectreyle beni hekleyebilirsiniz.

• Yazan kimse ona direk adres veriyor ise yazılım ? Editör araştırma yapmış mı?
    ?????

• Testi yaptım. Spectre için risk altında olduğumu söylüyor. Sitede tavsiye edilen her şeyi yaptım zaten. Her şey güncel durumda, daha ne yapayım amuda mı kalkayım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alito -- 11 Ocak 2018; 22:0:51 >
  • Ne oldu şimdi vaziyet alalım mı ?

Bios update ve windows update yapılı durumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: H.E.B Sup

Ne oldu şimdi vaziyet alalım mı ?

Bios update ve windows update yapılı durumda.

Intel işlemcilerinde açık var diyen amd fanboylarının bu ekranı kıpkırmızı.

• Tüm dünyada küresel bir sermaye kontrolü olduğu düşünüldüğünde ve bu kontrolün ipleri elinde olanların para hırslarını göz önüne alırsak, önümüze koyulan durumun para kazanmanın muazzam bir yolu olma ihtimali var mıdır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsyn2802 -- 12 Ocak 2018; 22:33:58 >
  • donanımsal açık yasılımsal şeyle korunamaz. yani kullanıcılara sözde önlem aldık diyorlar. ama işinin ehli hacker grupları bu donanımsal açığı o sözde korumaları geçerek kullanabilir.
    yani kendimizi kandırmaya gerek yok,güvende değiliz. ve artıık böyle bir açık olduğunu tüm hackerlar biliyor.

• Amd'cilerin uğramayacağı konular bunlar.

Daha bir tanesine şu açık testini yaptıramadık.

Tarafsız kullanıcılardan birkaç tanesi test yaptı sadece onlarda sonuçları paylaşmıştı açık ryzenler için de söz konusu. Bu işin intel'i amd'si yok. En azından intel için windows ve bios güncellemesi sonrası açıklar şimdilik kapalı durumda. Aynı sonuçların ryzenler içinde alınması için amd tarafının microcode güncellemesi yayınlaması gerekiyor fakat amd bios güncellemesi yaptırmaktan kaçınıyor nedense.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi donanımcı123 -- 11 Ocak 2018; 23:17:15 >
  • Fanboyluğun böylesi.... İnsan hayret ediyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Celonfix

Fanboyluğun böylesi.... İnsan hayret ediyor.

Fanboyluk değil. Adam bizim işlemcimizde hiç açık yok sadece Inteller çöp intellerde açık var diyor gelsin bu testi yapsın koysun.

Kavuna kavun dedim diye mi fanboy oluyorum adam kavuna karpuz diyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Okeanix -- 11 Ocak 2018; 23:56:0 >
  • valla anladığım kadarıyla benim işlemci savunmasız ama çokta umrumda değil yüklediğim belli girdiğim site belli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alemburda34 -- 12 Ocak 2018; 0:1:35 >
  • Büyük rezillik koskoca firmanın girdiği hallere bak iki dakika adam olda kullanıcıların zararını karşıla.Gerçi bu zarar para ilede karşılanmaz.

• gaçayım

• xxxxxxxxxx

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi huhuq -- 17 Mayıs 2020; 10:10:14 >
  • İkiside riskli gözüküyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 0MG90 -- 12 Ocak 2018; 0:52:15 >
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.