Şimdi Ara

PC'niz Meltdown ve Spectre'ye karşı savunmasız mı? Kolayca öğrenin (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
75
Cevap
2
Favori
3.060
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • Asus G753 bilgisayarım da Spectre açığı buldu ama henüz güncelleme çıkmadı bunun için. Sitede var olan en son sürüm 24 Ekim 2017 ait

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Noctivagant -- 15 Ocak 2018; 1:23:40 >
  • bu program için hepimiz aynısını düşünmüşüz ama forumlarda arattım güvenilir deniliyor ,ayrıca norton da güvenilir dedi
    bios güncellemesi alamayacak olanlar için kafa yormaya değmez (benim gibi) çünkü o açık hep öyle kalacak :)
    ya sanki buralar kapalı olsa bize hiçbir şey yapılamayacak mı ?
    bu zamana kadar giren virüsler buradan mı giriyordu ,windows zaten hackerler için otoban gibi :)
  • Boş işler bunlar yırtık pantalona tutmaz donanımsal sorunu yazılımla çözemezsiniz bunlar bana sorarsanız çok önceden planlanmıştır.

• Bu olayın başından beri Windows 10 dan eski işletim sistemlerinde daha çok performans düşüşü olacak diyen microsoft esnaflığı ??

• Arkadaşlar bu işte anlamadığım bir konuyu sizlere de sormak istiyorum.

İşlemciler üzerindeki bu açığın yazılımsal olarak tamamen kapatılması veya engellenmesi mümkün görünmedi ifade ediliyor. Madem yazılım düzeyinde engelleme yeterli olmuyorsa neden güvenlik yamaları adı altında dünya genelinde bütün sistemleri etkileyecek bir güncelleme yapılarak bütün işlemcilerin performansı düşürülüyor. Yani faydası olmayan güncellemelerle işlemci performanslarında neden kayıplar yaşıyoruz.
    Bir diğer konu hadi diyelim bir şekilde bu açıklar kısmen engellendi, peki diğer cpu compenantlarında da çeşitli açıkların hali hazırda bulunmadığını kim garanti ediyor.
    Peki anakartlarımız üzerinde bulunan ve cpu haricinde diğer mikro işlemci veya çiplerde de buna benzer açıklar yok mudur?
    Sonuç olarak naçizane görüşüm şudur.

1- Dünya üzerindeki milyonlarca cihaz büyük ama çok çok büyük bir pazar demek ve bunlarda yaşanacak performans düşüşleri olması veya olmasa bile bu psikolojik etkileri kullanıcıları yeni sistemler kurmaya itecektir.

2- Yeni sistemler bile kursanız bunlarda da bu çeşit güvenlik açıklarının bulunmaması mümkün değildir.

3- Bütün bunlar dev gibi bir pazarlama stratejisidir. Çünkü yazılımsal düzeyde engellenemeyen açıklar donanımsal olarak engellenebilir denilerek sektör pompalanıyor.

4- Ve son bence kritik veriler ve işlemler (özel medyalar, banka işlemleri vs.) mümkün mertebede başka ortamlardan yapılmalı pc lerimizi veya diğer teknolojik cihazlarımızın asla tamamen güvenilir olmadığını aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Sevgi ve saygılarımla.

• Ne yapmamız gerekiyor ? kısaca link atabilir misiniz?

• Programı çalıştırdığımda powershell bulunamadı gıbısınden bır hata uyarısı cıkıyor ve program uzun sure çalışssada sonuc ekranına dusmuyor format oncesı normaldı durum format sonrası ne degıstıde program çalışmıyor olabılır
  • DH Misafiri D kullanıcısına yanıt
    quote:

1- Dünya üzerindeki milyonlarca cihaz büyük ama çok çok büyük bir pazar demek ve bunlarda yaşanacak performans düşüşleri olması veya olmasa bile bu psikolojik etkileri kullanıcıları yeni sistemler kurmaya itecektir.

2- Yeni sistemler bile kursanız bunlarda da bu çeşit güvenlik açıklarının bulunmaması mümkün değildir.

3- Bütün bunlar dev gibi bir pazarlama stratejisidir. Çünkü yazılımsal düzeyde engellenemeyen açıklar donanımsal olarak engellenebilir denilerek sektör pompalanıyor.

aynen bende böyle tahmin ediyorum
    20 yıldır olan açığı üretici nasıl fark etmez ?

diğer konuya katılmadığım için alıntı yapmadım ,çünkü dünya üzerinde milyonlarca kişi bankacılık vb. işlerini dün de yapıyordu ,bugünde yapıyor (ben şahsen yapmaya devam ediyorum) ,üstelik burada açık olmasa dahi ,zaten windows da sürekli açık bulup oradan saldırılar oluyor
    internet ortamında % 100 güvenlik olmadı ,bundan sonra da olmayacaktır

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Arkadaşlar bu işte anlamadığım bir konuyu sizlere de sormak istiyorum.

İşlemciler üzerindeki bu açığın yazılımsal olarak tamamen kapatılması veya engellenmesi mümkün görünmedi ifade ediliyor. Madem yazılım düzeyinde engelleme yeterli olmuyorsa neden güvenlik yamaları adı altında dünya genelinde bütün sistemleri etkileyecek bir güncelleme yapılarak bütün işlemcilerin performansı düşürülüyor. Yani faydası olmayan güncellemelerle işlemci performanslarında neden kayıplar yaşıyoruz.
    Bir diğer konu hadi diyelim bir şekilde bu açıklar kısmen engellendi, peki diğer cpu compenantlarında da çeşitli açıkların hali hazırda bulunmadığını kim garanti ediyor.
    Peki anakartlarımız üzerinde bulunan ve cpu haricinde diğer mikro işlemci veya çiplerde de buna benzer açıklar yok mudur?
    Sonuç olarak naçizane görüşüm şudur.

4- Ve son bence kritik veriler ve işlemler (özel medyalar, banka işlemleri vs.) mümkün mertebede başka ortamlardan yapılmalı pc lerimizi veya diğer teknolojik cihazlarımızın asla tamamen güvenilir olmadığını aklımızdan çıkarmamamız gerekmektedir.

Sevgi ve saygılarımla.

bu olay bilinçli ya da bilinçsiz şekilde bırakıldı. ama kesin bir sonuç var ki planlı eskitmeyi körükleyecek.

windows 7 şuan bir çok konuda 10 dan hızlıyken nedense yamalarla daha çok yavaşlayacakmış. Bak sen şu Allah'ın işine.

Şirketler resmen açtı, bekliyor. Yeni ürün almanızı.

• Intel "donanımsal güvenlik açığına" kesin çözüm...
    CPU'yu çıkarmak...
  • uygulamanın doğru gösterdiği ne malum? yönetici olarak çalıştırıncada aynı masalı anlatıyor...
  • astralll kullanıcısına yanıt
    bir şey olduğu yok uygulamayı yönetici olarak çalıştır bak o zamanda güvenli der...
  • KB4090007: Intel mikro kod güncellemeleri

Intel, Spectre Variant 2 (CVE 2017-5715 (“Branch Target Injection”)) açığına karşı, Windows 10 version 1709 (Fall Creators Update) & Windows Server version 1709 (Server Core) işletim sistemlerine yönelik, 6.nesil ve daha yukarı işlemcileri ile xeon işlemciler için güncelleştirme yayınladı.
    Bu güncelleştirme, Microsoft Update Kataloğu aracılığıyla kullanılabilen bağımsız bir güncelleştirmedir.

Güncelleştirme verilen intel işlemcilerin listesi aşağıdaki linktedir:
    https://support.microsoft.com/en-us/help/4090007/intel-microcode-updates

Bilinen Sorunlar

Microsoft, şu anda bu güncelleştirmeyi etkileyen sorunların olup olmadığı hakkında bilgi sahibi değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sabit Fikir -- 18 Mart 2018; 10:0:25 >

• 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.