Şimdi Ara

PAULİ AUFBAU VE HUND U KARIŞTIRIYORUM LÜTFEN BİRİ ANLATSIN

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
5 Misafir (2 Mobil) - 3 Masaüstü2 Mobil
5 sn
5
Cevap
0
Favori
40.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

• hocam pauli dışarlama ilkesi olarak geçer zaten. adam demiş ki kardeşim demiş ''hiçbir elektron benim gibi aynı değerlere sahip olamaz'' diyerek dışlamış herkesi.

Sonra oradan bir yerden Aufbau gelmiş ''abovv'' demiş (okunuşu benziyor ya akılda kalır). Ben böyle enerjili elektronlar görmedim en iyisi mi bunları enerji sıralı dizelim demiş. ilk önce en düşük enerjili doldurmuş sonra abovv diye diye enerjileri artırmış
  • Pauli aynı orbitale 2 eş spinli elektron gelemez.

Aufbau 1s 2s 2p orbitallerin enerji sıralaması

Hund kuralı eş enerjili orbitallere önce 1er tane aynı spinli elektron yerleşir sonra zıt spinliler yerleşmeye başlar.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Pauli İlkesi: Bir atomda birden fazla elektronun aynı quantum sayıları setine sahip olamayacağını söyleyen ilkedir.
    Aufbau Kuralı: Elektronlar orbitallere artan enerji sırasına göre yerleşirler. Yani elektronlar öncelikle enerjisi en düşük orbitalden başlayarak yerleşirler.
    Hund Kuralı: Elektronlar enerjisi aynı olan orbitallere önce birer birer yerleşir.
    Kaynak:https://eodev.com/gorev/49593

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi the answer lies within -- 23 Mayıs 2017; 21:42:32 >
  • hocam pauli dışarlama ilkesi olarak geçer zaten. adam demiş ki kardeşim demiş ''hiçbir elektron benim gibi aynı değerlere sahip olamaz'' diyerek dışlamış herkesi.

Sonra oradan bir yerden Aufbau gelmiş ''abovv'' demiş (okunuşu benziyor ya akılda kalır). Ben böyle enerjili elektronlar görmedim en iyisi mi bunları enerji sıralı dizelim demiş. ilk önce en düşük enerjili doldurmuş sonra abovv diye diye enerjileri artırmış
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.