Şimdi Ara

Pardus 17.1 çıktı: Yerli Linux dağıtımının yeni sürümü hazır!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
146
Cevap
3
Favori
9.031
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Pardus 17.1 çıktı: Yerli Linux dağıtımının yeni sürümü hazır!

TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin tarafından çalışmaların yeniden başlatıldığını açıkladığı ve Pardus projesinin yeniden ayağa kaldırıldığını aktardığı yerli işletim sisteminin kısa bir süre önce yayınlanan 17 sürüm numaralı güncellemesi 17.1’e yükseltildi.

Kamu kurumlarında kullanım alanı giderek yaygınlaştırılan ve bu yönde hükumet nezdinde çalışmalar süren Pardus, şimdiden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nda %70’lik bir kullanım yaygınlığına erişmiş durumda.

Pardus 17.1

Yayınlanan yeni güncelleme ile birlikte birçok iyileştirme ve geliştirme yapılmış. Ayrıca yepyeni bir masaüstü ortamı desteği de bu sürüm içerisine entegre edilmiş durumda. Pardus’un güncel yayımı için bağlantılar şöyle:

Pardus 17.1 çıktı: Yerli Linux dağıtımının yeni sürümü hazır!

Pardus 17.1 Değişiklikleri Neler?

• Downloads olarak gelen öntanımlı dizin artık İndirilenler olarak geliyor.
    • Sistem Ayarları Menüsü zenginleştirildi.
    • Öntanımlı yazıcı test sayfası Pardus için yeniden tasarlandı.
    • Canlı sistem açıldığında çıkış yapıldığında sorulan pardus ön tanımlı kullanıcısının şifresi kaldırıldı.
    • gdebi programının grafik arayüzle çalıştırıldığında oluşan çakılmalar giderildi.
    • gnome-disks programında belirli kısımlarda yer alan çökmeler giderildi.
    • Yeni masaüstü duvar kağıtları eklendi.
    • Gözle görülebilir birçok sistem teması yenilendi.
    • Simge teması yenilendi.
    • Deepin Masaüstü Ortamı desteği eklendi.
    • Bir çok güvenlik ve sistem performansı yaması eklendi.

• Kernel dahil yazılmadığı sürece yerli işletim sistemi diye bir şey olmayacaktır
    Yine de linux kamuda kullanılabilir

Üstelik kimseye işletim sistemi ve server dahil olmak üzere bir kuruş yazılım ücreti ödemezsin
    Kamunun her sene satın aldığı onbinlerce pc için ödediği yazılım ücreti göz önüne alınırsa konunun önemi daha iyi anlaşılır

Bugün ülke Demirel'in deyimi ile 70 sente bile muhtaç ise linux her sene milyarlarca liralık tasarruf demektir
    Bana göre her ne kadar yerli olmasa da Pardus milli bir dava olarak görülmelidir

Gerek güvenlik gerekse yazılımdan elde edilecek tasarrufdan doğacak kamu yararı bunu gerektirmektedir.
    Bu aralar yerli girişimler ürünler artıyor çok mutlu edici çok güzel haberler.

ATAK helikopterleri teslim ediliyor,

ATAK 2 hazırlanıyor,

Milli muharip uçağı için mühendis aranıyor çalışmalar var,

Pardus yeniden ayağa kalkıyor,

300 km lik füze başarılı oldu aylar oluyor,

Yerli yolcu uçağı iptal oldu haberi yalan çıktı,

MPT 76 malumunuz

Aklıma gelmeyen de vardır kesin.

Güzel güzel
    kamu kurumlarının bilgisayarları neden windows işletim sistemi kullanıyor? devlet neden boş yere microsoft a boş yere lisans ücreti ödüyor? ücretsizi varken paralısını kullanmanın mantığı nedir?
    kamu kurumlarındaki bilgisayarlarda harici ekran kartının mantığı nedir?
    örneğin devlet hastanesi bilgisayarı
    1 ofis programlarını
    2 hasta kayıtlarının tutulduğu programı kullanıyor bunlarda harici ekran kartı gerektirecek programlar değil. yani boş yere h.ekran kartı için para ödeniyor.
    Open java nerede ise hiç bir işe yaramadığı halde neden hala öntanımlı geliyor
    EBYS ve kart okuyucu neden sorunlar giderilmiş ve yüklü olarak gelmez
    Java ile geliştirilmiş web tabanlı veri giriş platformları neden kullanıcının düzeltmesi gereken sorun olarak kalmaya devam eder

Pardusun en büyük sorunu tema yada gdebi mi yani
    Bu haliyle mi kamunun ve pardusa zaten bir öçü gibi bakan kamu çalışanın önüne çıkacak

Yapacaklarsa doğru düzgün bir şey yapsınlar
    Mesela EBYS windowsa bağımlı olmaktan çıkarılsın ve bir deb paket ile kurulabilsin istiyorum

Mümkün mü peki
    Hayır

Open java ve ebys sorunu hallolmadıkça kamu kurumları windowsa bağımlı kalacaktır
    Bu haliyle denemek isteyen son kullanıcı yada kamu çalışanı en başından soğuyacaktır
    Bilgisayar konusunda bilgimiz vasat degil vasatın altinda Tabiki forumları ve değerli uyelerini kapsam dışında bırakıyorum

Bu gozler google facebook yazamazsa giremeyenleri, bilgisayar öğretmeni olup format attırmak icin sirtinda kasayla bilgisayarciya giden ogretmeni,

10 yaşındaki cocugun bile yapacagi power point sunumunu bilmeyen muhendislik okuyan öğrenciler gördü
    3 yıl halk egitimde bilişim ogreticiligi yaptım.

Liseli Çocuklar herseyden bir haber acma kapatmayi ogretmeye ugrasiyordum günlerce.
    Üniversite, ustelik bilgisayar programcılığı mezunu en temel ofisi bilmiyor.

Geçen yaz borc yapilandirmasi icin ozel idareye gittim, sohbet muhabbet derken konu meslege ve haliyle bilgisayara geldi.

Kac bin maaşlık memur adamlar exel de tablo olusturmaktan aciz, "e posta olarak sana gonderelim sen listele bize yap" diyen memur bile vardi

Simdi nasil olacakta ozellikle kamu kurumlarina linux dagitim kurulacak?
    Maalesef görünen o ki uzunca bir zaman linux uzak kalacak.

Oyle yaptim oldu ile olmuyor o islet
  • Pardusa destek için linke tıklayalımhttp://distrowatch.com/table.php?distribution=pardus

• Güzel haber. Dışa bağımlılığımızı azaltalım. Güvenlik yamaları önemli tabi. Acaba ekran kartları sürücüleriyle bir sorun yaşayacak mıyız bu işletim sistemiyle? Linus Torvalds'ın kulakları çınlasın.(çınladı diye küfreder ama olsun)

Linke tıklandı.

@FatihAsl

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Tugrul_512bit -- 6 Kasım 2017; 19:25:51 >
  • windowsa ekpardus denemek istiyorum 17.numaralı sürümde linkteki adaptörün driverını tanıtamadığım için vazgeçtim.Bu konuda çok acemiyim yardım edebilecek olan varsa tekrar denerim.
    http://www.hepsiburada.com/tp-link-tl-wn722n-150-mbps-n-kablosuz-yuksek-kazanimli-4dbi-degistirilebilir-antenli-wps-usb-adaptor-p-BD97008?magaza=mrsbilisim&wt_gl=cpc.elk.bilgisayar-diger.pla&gclid=Cj0KCQiArYDQBRDoARIsAMR8s_QVdfb_HUrnNmUp55D9ebVr3kxv6S8Qo9jQGL2T2IvC8DlvDJlz7gAaAqqWEALw_wcB

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M.C.B -- 6 Kasım 2017; 19:39:44 >

• arayüzü beğendim birisi mac birisi windows benzeri iki arayüz kullanmışlar genellikle bu arayüzlerden biri sorunsuz çalışıyorken diğeri sorun çıkartır beni şuan kullandığım ubuntuda 5 arayüz var ama ben ne windowsa ne mac e benzeyen acayip bir arayüz kullanıyorum çünkü en stabili o.Bu arada xfce yada diğerini seçip kurmak çok saçma ubuntu direk 5 tane arayüzle geliyor oturum açarken istediğini seçiyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 6 Kasım 2017; 20:10:57 >
  • yerli linux derken? debian işletim sisteminın kopyası...
  • quote:

Orijinalden alıntı: .Hakan.

yerli linux derken? debian işletim sisteminın kopyası...

debian diye işletim sistemi varmış? dünyanın en büyük distroları ubuntu ve mint debian alt tabanını kullanır.içine .deb paketleri kurulabilir ben .deb paket bulamadım netbeans ı .sh olarak yüklemeye çalıştım 500 mb yükleme 4 5 saat sürüyordu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 6 Kasım 2017; 20:23:20 >
  • Yerli Linux nedir ya Yerli Fiat Egea

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Tam DDE hangi masaüstü oluyor diyecektim, Deepin'i gördüm aşağıda. Deepin iyidir, yine de benim işim XFCE.

Bu arada; "ürün yerli" ya da "değil" den ziyade, edilen tasarruf önemli derim.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: HamidHan

Tam DDE hangi masaüstü oluyor diyecektim, Deepin'i gördüm aşağıda. Deepin iyidir, yine de benim işim XFCE.

Bu arada; "ürün yerli" ya da "değil" den ziyade, edilen tasarruf önemli derim.

bende eskiden xfce severdim ubuntuya gnome 3 geldikten sonra diğer hepsi çöp gibi geliyor.Bir devlet projesinin de gnome gibi artık standart olmuş bir arayüz yerine biri mac biri windowsa benzeyen iki arayüz kullanması bunu da aynı pakette değil değişik iki paket olarak koyması saçma geldi o zaman ikisini de koymasınlar biz yükleme bittikten sonra terminalden kendimiz kodla indirelim.linux kullanıpta sudo apt-get install xfce4 yazamıyacak yoktur herhalde.
    https://www.youtube.com/watch?v=2-iKdqLxXRc

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 6 Kasım 2017; 20:45:20 >

• kamu kurumlarının bilgisayarları neden windows işletim sistemi kullanıyor? devlet neden boş yere microsoft a boş yere lisans ücreti ödüyor? ücretsizi varken paralısını kullanmanın mantığı nedir?
    1 ofis programlarını
    2 hasta kayıtlarının tutulduğu programı kullanıyor bunlarda harici ekran kartı gerektirecek programlar değil. yani boş yere h.ekran kartı için para ödeniyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozbey08 -- 6 Kasım 2017; 21:0:22 >
  • geçen haberlerde gördüğüm kadarıyla artık yavaş yavaş Pardus'a geçiliyor , bu çok iyi
  • Windows 7 yüklü dizüstü bilgisayarma Pardus yüklemek istiyorum. Bunu yapabilme imkanımız var mi? Yuklersem Win7den sonra sıkıntı veya dezavantaj yaşar mıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

• quote:

Orijinalden alıntı: Snnrvp

Windows 7 yüklü dizüstü bilgisayarma Pardus yüklemek istiyorum. Bunu yapabilme imkanımız var mi? Yuklersem Win7den sonra sıkıntı veya dezavantaj yaşar mıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

çok kolay hocam diskte 20 gb yer ayır pardusu indir flasha at pcyi flashtan başlat 20 gb yere yükle kapat aç bilgisayar başlarken pardus mu windows mu diyor her açtığında seç birini gir. eğer pardusu çok beğenirsen fazla uygulama yükleyecem dersen gir pardusa gparted ı indir 20 gb diğer alandan kes kendi linuxuna yapıştır 40 gb olarak kullan beğenmezsen windowstan sabit diskin orasını sil birleştir diski sadece windows kalsın bu arada linux usbsi hazırlmak için forumlara bak.hepsi toplam 50 60 dk sürüyor pardusu beğenmezsen aynı flash diske ubuntu linux mint hackintosh falan atarak hepsini deneyebilirsin.böyle böyle diski c,d,e,f,g diye ayırarak farklı bir sürü os kurabilirsin.

gidipte linux yüklerken windowsun olduğu c bölümünü seçmezsin zatende belki dalgınlığına gelir yapma öyle bişey yeniden windows 7 kurmak zorunda kalırsın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi javaprof -- 6 Kasım 2017; 21:49:4 >

• ozbey08 kullanıcısına yanıt
    Hocam bilgisayardan anlamayan yöneticilere hiç kullanmayacakları harici ekran kartlı ve i5 işlemcili bilgisayarları satıyorlar. Yapacakları işler ofis programları, internet üzerinden bilgi alışverişi sunucuya bağlantı. Bunları Pentium işlemci ile çok rahat yaparlar.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

kamu kurumlarının bilgisayarları neden windows işletim sistemi kullanıyor? devlet neden boş yere microsoft a boş yere lisans ücreti ödüyor? ücretsizi varken paralısını kullanmanın mantığı nedir?
    1 ofis programlarını

+1

En sinir oldugum konulardan biri.

Devlet dairelerinde ofis uygulamalari ve kuruma ozgu yazilim disinda bisey kullanilmadigi halde microsofta bir ton para odeniyor.

Yazik gercekten.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Snnrvp

Windows 7 yüklü dizüstü bilgisayarma Pardus yüklemek istiyorum. Bunu yapabilme imkanımız var mi? Yuklersem Win7den sonra sıkıntı veya dezavantaj yaşar mıyım? Yardımcı olabilir misiniz?

Teşekkürler.

bu konular hakkında fazla bilgisi olmayan biri olarak şunları söyleyebilirim:
    denemek için bilgisayarı yönet disk hizmetleri kısmından d'yi 20 gb küçültüp yeni birim oluşturup
    pardus u bu bölüme kurmayı deneyebilirsiniz.
    beğenmezseniz w7 ile devam edersiniz.
    linux kullanmanın her zaman birtakım zorlukları oluyor, özellikle bazı ayarları alıştığım gibi bulamayınca işler çok karışıyor

ubuntu kullanırken benim gibi windows bootloader kullanmak isteyenler için de:
    https://askubuntu.com/questions/62440/is-it-possible-to-boot-ubuntu-using-the-windows-bootloader

• Basit olmalı herkes rahatça kullanabilmeli bilmem anlatabiliyor muyum?

• javaprof kullanıcısına yanıt
    Oo Win7yi silmeme gerek yoksa süper, ben hertürlü indirir kurarım. Çok teşekkür ederim, Pardus'a destek vermek amacıyla kesinlikle yükleyeceğim. Teşekkürler :)

• ERIKCI kullanıcısına yanıt
    Evet benimde fazla bilgim yok ama öğrenmeye açık biriyim. Hemen başlayayım, teşekkür ederim :)

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.