Şimdi Ara

Pardus 17.1 çıktı: Yerli Linux dağıtımının yeni sürümü hazır! (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
145
Cevap
3
Favori
9.050
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Eskiden kullanıyordum destek çekilince geliştirmek millete kaldı kimsede yüzüne bakmadı şahsen sonra bizde bıraktık yaşasın win10
  • meb kendi dagittigi tabletlere bile pardus yuklemedi.
  • Devlet dairesi gibi yazılım çeşitliliği bol olan, ihaleyi eşe dosta verip alt yapısına bile bakmayan yerlere windows gibi " ileri ileri ileri" mantığıyla bile uygulama kurulduğu ortamlarda işletim sistemi değişikliğine gitmek hem yüklü maaliyet hem de külfet demektir.

Ülkede linuxu ileri seviyede bilen sayısı bile az iken kalkıp sunucu ve alt yapı bazında değişikliğe gitmek, hem de köklü değişikliğe, bizim altından kalkabileceğimiz bir durum değil maalesef.
  • İndirmekle destek mi olunuyor? Bravo zekanıza.
    17. çıkmış öylemi? devlet vatandaşına yalan söylüyor algı operasyonu yapıyor, dün fetomanlar kendilerinden başkasını yaklaştırmazlardı bile, şimdide gizlileri yıpratma peşindeler.
    Devlet memuru bir daire gidersiniz ve gözlemlersiniz, durumları ortadadır. Herşey web uygulamaları ile çalışır, terminallerde browser yeterli. İşletim sistemi bunu destekledikten sonra, ki uygulamalarda javascript te bağımlı olduktan sonra, heryeriniz milli olsa ne olur?
    Pardus dediğiniz, debia nın Türkçeleştirilmişi. İlk yapan çocuklar ise bunu daha öteye götürmeye başlamışlardı, kaptan vs gibi sadece metinleri Türkçe yapmadan kodlarında bazı bölümlerini kendileri geliştirmeye başlamışladı ki bir-iki bölümü debian tarafından (yanılmıyorsam) kullanılmaya başlanmıştı.
    Ama sonra iş para kapmaya döndü, malum okullara eklendi, destek vs için paralar uçuştu havada, bu arada o ilk grup dağıldı yada dağıtıldı.
    Linux kullanmayanlar bilmez, linux ta yeni bileşenler için driver sorunu vardır, windows gibi kapalı kutu olmadığından, şirketler driver kodlarını paylaşmazlar, en büyük ve linux çuların nvida dan nefret etme sebepleride budur. Bu durumda da indir ileri ileri deyip kur çalıştır olmaz.
    Unix eğitimi olan kişi azdır, hemde çok az. Windows ise parayla sertifika dağıtır, çoluk çocuk dahi kısa sürede windows kurar, çıkan soruna müdahale eder.
    Müdür vs alınan sistemden anlamaz, yapılan sisteme endüşük teklifi verenden alır. Şartnameleri hazırlayanlar ki bunlarda alışılagelmiş, ve özellikle kendilerine sorun çıkartmayacak, çıkartsada uğraşmadan halledeceği sistemleri seçerek kişilerdir. seçecek kişilerede, bu en son sistem, yanarlı dönerli bundan daha iyi dünyada yok, buda size hediyemiz dediler mi? unix i hiç bir şirket almaz.
    GUI Graphical User Interface. Bunu hemen hemen her unix sistemin üzerine kurarsınız. KDE den neden vazgeçmişler anlamadım. QT ücretli olduğundan mı yoksa QT bilgisi olan eleman olmadığından mı? GNOME var (UBUNTU) bence o daha mantıklı, çünkü kullanıcısı çok fazla buda destek bulma ihtimali daha fazla demektir. CFCE son kullanıcıya yani windows dan geçenlere kullanım kolaylığı sağlamak için seçilmiş orası belli. DDE ise MAC e benzediği için "havalı" görünmek adınadır muhtemelen. Çünkü bizde görüntü herşeydir. Yeterki hava atabilsin.
    UNIX yani "kara ekran" dos ekranı dediğiniz, şey üzerinde, grafik arayüz çalıştırılır. Bu tanımalamaya Linux diyerek ayrım yapılıyor, resmi olmayan bir tanımlama. Kara ekran üzerine keyfinize kalmış GUI ekleyebilirsiniz, yada birden fazla GUI de ekleyebilirsiniz, canınız hangini isterse onu kullanırsınız, gün içinde de değiştirebilirsiniz. Buna örnek. Debian, kara ekran ağırlıklıdır. yenilerinde gnome ama basit sürümü ile geliyor. Ubuntu ise GNOME arayüz ağırlıklı ve son kullanıcıya yöneliktir. Kubuntu KDE ile gelen sürüm, Xubuntu da xfce ile gelen sürüm ve diğerleri. ama hepside debian üzerinde çalışırlar.

Yukarıda anlatmaya çalıştığım bilgiler doğrultusunda, Pardus un bana ne avantajı var? destek yok, 1-2 kişi belki. E ozaman neden orjinali varken (debian ubuntu kubuntu vs) taklit kullanayım yolda kalayım? İlk sümdeki gibi gençler birşeyler katacak olsalar, bende desteklerim. Çal mehteri ver gazı, milli, yerli, yurdum malı, yürü be kim tutar seni. Ama ben içine bol hava karıştırılmış doğal gaz kullanmıyorum.
    Not: Bilmeyenlere, eski adı osX yeni adı MACos olan işletim sistemi de bir linux türevidir. Linux un BSD sürümüdür. Kapalı olan yani. FreeBSD değildir, o ayrı bir türevdir. OSx Operating system X anlamındadır, sonundaki x de unix in X i dir.

• Bu ne yahu: makyajlı debian. İsim hakları yüzünden adını PİSİ olarak değiştirilen tamamen milli yazılımlar eklenerek geliştirilen eski PARDUSu istiyoruz.http://distrowatch.com/table.php?distribution=pisi
  • Pardus'un devam ettirilmesi bence iyi bir haber. Ancak masaüstü ortamları arttırılmalı. GNOME, MATE, KDE gibi masaüstü ortamları da gelse süper olur.
  • once universiteler pardus kullanmali.

sonra diger meb e bagli egitim kurumlari. ondan sonra diger kamu gelmeli. her isimiz gibi bu da tepeden inme ve plansiz.

pardustan once office programlari gelistirilmeli. libre sac bas yolduruyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

kamu kurumlarının bilgisayarları neden windows işletim sistemi kullanıyor? devlet neden boş yere microsoft a boş yere lisans ücreti ödüyor? ücretsizi varken paralısını kullanmanın mantığı nedir?
    kamu kurumlarındaki bilgisayarlarda harici ekran kartının mantığı nedir?
    örneğin devlet hastanesi bilgisayarı
    1 ofis programlarını
    2 hasta kayıtlarının tutulduğu programı kullanıyor bunlarda harici ekran kartı gerektirecek programlar değil. yani boş yere h.ekran kartı için para ödeniyor.

Devletimize Milletimize bu aziz ORDUYA dev ŞEHIR HASTANELERIMIZE onboard ekran kartımı kullandıracaksıniz. yazıklar olsun size!!!

Bir kamu bilgisayarı en az i3 7100 gtx 1060 olmalıdır. Bu bilgisayarlar gun içersinde kullanıcı memurlarına tam performans verrcek şekilde konfigüre edilmelidir.

• Mebde çalışan bir memur olarak söylüyorum en kısa sürede pardusa geçilmeli. Memurlar bir süre anlamayacaktır çözemeyecektir eğitimlerle zamanla oturur. Eğitim masrafı lisans masrafından çok olmayacaktır herhalde.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Red Wheelbarrow

quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

kamu kurumlarının bilgisayarları neden windows işletim sistemi kullanıyor? devlet neden boş yere microsoft a boş yere lisans ücreti ödüyor? ücretsizi varken paralısını kullanmanın mantığı nedir?
    kamu kurumlarındaki bilgisayarlarda harici ekran kartının mantığı nedir?
    örneğin devlet hastanesi bilgisayarı
    1 ofis programlarını
    2 hasta kayıtlarının tutulduğu programı kullanıyor bunlarda harici ekran kartı gerektirecek programlar değil. yani boş yere h.ekran kartı için para ödeniyor.

Devletimize Milletimize bu aziz ORDUYA dev ŞEHIR HASTANELERIMIZE onboard ekran kartımı kullandıracaksıniz. yazıklar olsun size!!!

Bir kamu bilgisayarı en az i3 7100 gtx 1060 olmalıdır. Bu bilgisayarlar gun içersinde kullanıcı memurlarına tam performans verrcek şekilde konfigüre edilmelidir.

hayırdır gardaş kamu bilgisayarında gtx1060 ekran kartını ne yapacaksın? mesaideyken PUBG mi oynayacaksın

• Ben bu durumlara biraz çekimser bakıyorum. Sistem yapılsın eyvallah ama devlet bilgisayarlarında kendini kanıtlamış ve senelerdir destek verem dağıtımlar varken bunu kullanmayı mantıksız buluyorum.
    Tabi eskiden olduğu gibi desteği bırakmayacağız. Şu kadar kişi sırf geliştirilmesi, açıkların giderilmesi, destek, forum gibi kısımlarda çalışacak derseniz eyvallah.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

once universiteler pardus kullanmali.

sonra diger meb e bagli egitim kurumlari. ondan sonra diger kamu gelmeli. her isimiz gibi bu da tepeden inme ve plansiz.

pardustan once office programlari gelistirilmeli. libre sac bas yolduruyor.

Linux ile uyumlu sadece LibreOffice yok ki. WPS Office da var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 17 Ocak 2018; 23:16:46 >
  • Açık kaynak kodlu değil mi Pardus? Bilgisi iyi olan bilgisayar kullanıcıları, kaynak kodlarına bakmıyorsa orası başka.
  • ben şahsen artık desktop mantığına karşıyım.. bu sadece linux değil .. windows için de geçerli

bir zero client.. veya citrix mantığında.. eprom boot ile zaten 20 yılı aşkın bir süredir *nix sistemler bunu çok daha başarılı şekilde yapabiliyor... yeni çıkan zero client hizmeti veren boyutları masa üstlerindeki kablo deliği kadar bir alana sığabilen örneğin chip marka gibi client lar mevcut...
    özel veya kamu kuruluşları farketmez... bu tür client larada 4 usb ve ethernet den enerjisini alan.. hadi olmadı adaptör ile enerjisi sağlanan client lar ile hizmet sağlamak en güzeli... içlerinde min 32mb lık erkan kartı desteği de var... vga/dvi çıkışları veya sana kalmış hdmi çıkışları da mevcut... yani masaüstü veya altından min alan ile sistem gayet sorunsuz ve network hızında çalışır...
    özellikle network hızında diye belirtiyorum

piyasada hala cat5-6-7 arasındaki farkları önemsemeyen kendisine bilişim yetkilisi diye tanımlayan dolandırıcılar var...
    cat5 sistem bile broadcast olmayan bir network de oldukça yüksek performans sağlar...
    switch i gigabit seçersin... 48 port veya kat başına ne kadar max ihtiyaç var ise gerekirse switch e fiber çeker client lara cat5 ile yüksek performanslı hizmet sağlarsın

linux lerin masaüstü ayarları da oldukça renkli artık... alternatif yazılım sayısı oldukça fazla

mikropsoft hegomanyasını kırmak tamamen linux bildiğini iddia edenlerin son kullanıcıya ağırlık vermelerine kalmış

bunu ister pardus.. ister ubuntu.. adının ne olduğu önemli değil.. yeterki projelerinizi linux üzerinde yapıp özel ve kamu kuruluşlarına projenizi sunun

her şekilde windows bile olsa güzel bir proje adamın işe aldığı kişiler mükemmel windows mu biliyor.. çalıştığım firmada bilgisayar ile iş yapmaktan nefret eden bir sürü kişi var.. onlar için linux veya windows un önemi yok.. yeterki iş çok hızlı bitsin diğer işlerine baksın.. ki geldiğimiz bu günlerde mikropsoft maalesef hardware upgrade sorununu software upgrade zorunluluğuna katarak herkesi para harcamaya zorluyor

pardus u sevmiyorum.. projenin çalışanları çok nezih insanlar olabilir ... ama çalışma veya lansmanı çok kötü

bir başka proje aylinux isminde ama şahsen hazırlanan projede en sevmediğim şey kişinin tamamen windows simge ve çalışma şekline çevirmesi.. bunu da çok salih niyet ile.. APTAL kullanıcıların yabancılık çekmemesi için yaptığını düşünüyorum

dolayısı ile pardus u veya mevcut hükümeti kötülemek size bir aferin kazandırmayacağı gibi bu millete de faydası olmaz

o zaman yapılması gereken kendinizin linux projeleri ve altyapı hazırlığı yapıp bunu ister ticari ister .... ne olursa olsun çalışma ve eleştirilerinizi lansmanınız ile isbat edin

oturduğunuz yerde fındık kırıp ali yi veli yi eleştirmek ile ne hizmet edersiniz nede size aferin denmez....

• AnadoluEfes kullanıcısına yanıt
    Pisi Linux var, bilmiyor musunuz? Windows 10 iyi ama kapalı kaynak kodlu bir yazılım.
  • Senin onlardan farkın ne ki kullanalım max kamuda
  • Karneli yerli değil diye bile eleştiriyorlar teknolojide tamamen yerli sistem olmaz zaten küresel bir dünya da yaşıyoruz buna alışın
  • Linux zaten bir macera. Yada facebook, mp3, film bilgisayarı için bir işletim sistemi. Pardus'u geliştirsinler ama devlet daireleride bu işletim sistemini kullansın. Hepsi windows. Madem elinde bir işletim sistemi var. önce kendi işlerinde kullanman lazım.
  • alpalp84 kullanıcısına yanıt
    Bence Linux dağıtımlarını böyle yorumlamak pek doğru değil. Çünkü Linux, genelde sunucularda kullanılıyor. Android kullanıyorsan o da Linux tabanlı. Ek olarak tek Linux dağıtımı Pardus değil.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Türkçesever -- 11 Şubat 2018; 0:31:21 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KALEMLİK100

Bence Linux dağıtımlarını böyle yorumlamak pek doğru değil. Çünkü Linux, genelde sunuculurda kullanılıyor. Android kullanıyorsan o da Linux tabanlı. Ek olarak tek Linux dağıtımı Pardus değil.

+1 Linux ile her isimi halledebiliyorum, asla sadace face mp3 film denilip atilcak bir isletim sistemi degil.

Pardus nezdinde konusacak olursam, ilk pardus ekibininkini kullanmistim ama onu bile pek begenmemisken simdiki surumu asla begenmeyecegimi dusunuyorum.
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.