Şimdi Ara

Oyun oynarken başı ağrıyanların (özellikle de astigmatı olanlanların) dikkatine...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
515
Cevap
38
Favori
21.892
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
51 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Arkadaşlar bugün konuşacağım daha doğrusu anlatacağım olay sanırım başka herhangi biryerde tartışılmadı daha önce... Yada fark edilmedi diyelim...
    Bu konu özellikle astigmat hastası arkadaşlarımızı ilgilendiriyor astigmat ney ondan biraz bahsedelim astigmat hastaliği miyop yada hipermetrop gibi değildir yani bir göz kusru değil bir göz hastalığıdır ışığı ve rengi gözün düzgün süzemeyip bulanık görmesidir mesela bir astigmat hastası bulutlu bir günde gözlük takma ihtiyacı duymaz güneş ışığı gözüne çarpmayacağı için görmede büyük sıkıntı çekmez ama
    güneşli bir günde yada gece sokak lambaları gözüne çarptığında görüntü oldukca bulanacaktır...

Forumda bu sıkıntıyı yaşayan tek ben varım sandım fakat birkaç kişinin daha rahatsız oldugunu gördüm ve biraz araştırmaya koyuldum ve öğrendiklerimi sizlerle paylaşacağım... Astigmat üstüne gidildikce baş ağrısı yapan bir sorundur heleki migrende varsa aman tanrım dirsiniz :))

Ekran kartları bilindiği üzere görüntüyü montiör projeksiyon gibi araçlarla görüntüyü bize sunmaya yarayan bir aygıttır amd ve nvidia şuan
    masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için grafik kartları üretmektedir... Oyun oynamak için bütce ve ihtiyaca oranla bunlardan birini evimize alır oyunumuzu oynarız...

Konu burda kesinlikle şu marka iyi şu marka kötü olayı değildir birazdan anlatacağım olayı astigmat hastalarındaki baş ağrısı ve titiz arkadaşlarımız için önem kazanmaktadır

Bunu GTS250 ve HD4850 üzerinde the saboteur adlı oyunda bizzat denedim ve beyaz tonlardaki flaş patlarcasına olan o parlama ve renkdeki açıklık gözüme battı... hd4850ide ise sadece kontrast ve bri. ayarları fazlaydı onları kolayca ayarlayabildim fakat nvidiada renk ayarını henüz ayarlayamadım malesef....

Gözlemlerime göre nvidia grafik kartları oyunlarda bize daha canlı grafikler sunabilmek için stok bir biçimde renkler daha blur ve parlak olarak
    geliyor yani nvidia kart aldığımızda kartın renkleri daha bi parlak blur gözüküyor bazı oyunlarda bu ciddi canlılık yaratıyor bize oyunu oynaması daha
    keyifli bir hal alıyor belkide hatta çoğu yerde görürüz ATIDEN NVIDIAYA GEÇTİM GRAFİKLER ULTRADA FELAKET ARTTI! gibisinden ibareler yaşarız
    fakat bu renk canlılığı özellikle beyaz tonlarda o kadar parlak oluyor ki sanki flaşh patlamış gibi o sahnede astigmatı olan ve takıntılı arkadaşlar
    bu durumda başları ağrımaya başlıyor... ve 30 dakikadan fazla oyun oynayamıyorlar... forumda son günlerde bundan şikayetci arkadaşların olması üzerine
    böyle bir konu açıp biraz tavsiye verip astigmat hastalarının daha rahat oyun oynayabilmeleri için bir takım öneriler sunacağım...

Gelelim amd ekran kartlarına amd kartlar renkler bu kadar açık bir biçmde gelmiyor bu kartlarda aksine kontrast ayarları yüksek bir biçimde geliyor
    ama burda büyük bir ayara ihtiyaç yok kontrastı %70 bri. &60 yaptığımızda hiçbir problem olmadan saatlerce oyun oynayabiliyoruz...
    NFS hot pursuit adlı oyunu GTS 250 ve HD4850 iki farklı modunda bitirdim cop ve racerda gts250de oyunu bitirmem çok daha uzun zaman aldı çünkü oyunu sürekli duraksatıp gözlüğü çıkartıp takıp aralıklarla oynarken hd4850de tek seferde bitirdim oyunu...

Şimdi diyeceksiniz ki amd grafikleri daha iyi sunuyor nvidia kötümü saçmalama vs hayır olayı kesinlikle bu değil... Olay renklerde...

Astigmat hastasi migren hastasi sinüziti olan yani kısaca baş ağrısı çesen arkadaşlar... Birincisi Nvidia ekran kartları bu olayı çok arttırıyor
    ve bu konuda tecrübesi olan arkadaşlarımızda olayı aydınlatmak adına kendi yaşadıkları tecrübeyi benim gibi burada bize aktarırlar umarım... onlardanda dinleyelim olayı
    ve bizim gibi sorun çekenler söylediklerimizi yapıp daha rahat oyun keyfi yaşayabilsinler işte önerilerim:

1- Nvidia kart kullanıyorsanız renk ayarlarını %20 kadar kısın ve monitörünüzün modları varsa içlerinden TEXT modunu seçin
    2- Kesinlikle vysnc açık oyun oynayın eğer ultdada sabit 60fps alamıyorsanız mediuma düşürün oyunu
    3- Ekranı parlatacak grafik ayarlarından kaçının motion blur kullanmayın...Ultra grafik takıntılığı yaşamayın ekranı parlatacak renkleri parlatacak hertürlü grafik ayarından kaçının...
    4- Antialiasing en az 2x şeklinde açın monitörünüz büyükse çünkü o kırılmaları göz takip ediyor ve bi süre sonra ağrıya sebebiyet veriyor
    5- Sistem toplayacaksanız AMD ekran kartı almaya çalışın
    6- Gözlüğünüzü takın mutlaka :)
    7- Oyunda abartı ping varsa oynamakta ısrarcı olmayın düzelmesini bekleyin...
    8- Çok açık kontrast ve bri.'da oynamayın oyunları

(burda fanboyluk yok arkadaşlar bu sorunu yaşayanlar var forumda gördüğüm kadarıyla ve bikaç müşterimde aynı şekilde söylenince araştırmaya başlayıp mecbur bir dönüş yaptık,
    Bu sorunu yaşayan kime denk gelsem, sorununu amd kart alarak çözmüş...)

Her ne kadar renk ayarı yaparsak yapalım bu sorun mevcut ve giderilmiyor özellikle beyaz tonlarda bu sorunla karşılaşıyoruz... AAnın kapalı olmasıda bir sorun
    malesef... 2x olmalı en az...

Bu olayı üzerine GTX680 ekran kartına sahip render yapan bir dostumu aradım astigmat hastasıdır oda gözlük kullanıyor ve bilgisayar karşısında durdukca başının ağrıyıp ağrımadığını sordum
    oda nedense evde çalışırken abartı başım ağrıyor ofisdeyken çok çalışıyorum heralde eve gelip devam edince kaldıramıyorum bir süre sonra gibi bir ifade kullandı bende ofisdeki bilgisayarının
    ekran kartı ne diye sorduğumda amd firepro ekran kartı olduğunu söylemişti... O zaman biraz daha dertleşip telefonu kapattık... Bu problemi yaşayanların yorumlarını burada bekliyorum...

Konuda fanboyluk yapan nvidia rulez amd rulez gibi ifadeler kullanan kesinlikle şikayet edilecektir... Konunun fanboylukla alakası yoktur ne amd savunuluyor burada nede nvidia savunuluyor bir göz hastalığının etkenlerini azaltmaya ve daha rahat oyun oynamaya çalışıyoruz...

quote:

Nvidia'nın ayarları fabrika çıkışı olarak RGB'nin tüm skala aralığını (0-255) kullanmak yerine 16-235 gibi bir aralık kullanıyormuş. Ben yukarıdaki mesajımda koyu tonlama sorunu olmadığını yazmıştım ama bu sınırlı skalaya göre koyu tonlama sorunu da varmış demek ki. % üzerinden yaptığım hesaplamaya göre gösterilmeyen bu aran 6.25. Yani, % 6.25 ve altındaki tonlar beyaza dönüyor ki yukarıda detaylıca yazdığım sorun buymuş meğerse. Aynı şekilde % 93.75 ve üzeri tonlar da siyaha dönüyormuş demek ki.

Bocekgrafik nickli arkadaşın yazdığı yorum mutlaka okunmalı teşekkür ediyorum kendisine :) Ayrıca haypurTiryading adlı arkadaşında yazdığı yorum okunmalı kendisinede ayrıca teşekkür ederim :)

2.Konu:http://forum.donanimhaber.com/m_97002905/f_//tm.htm#97002905

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinayet13 -- 1 Ekim 2015; 20:14:21 >

• beni söylemişsin. oyun oynarken ben genelde monitörü felan en düşük ayara alırım. Hatta telefonda gün ışıgını en düşüğe alıp kullanırım. çünkü parlak ekran bana göre değil. Gerçekten o kadar göz ağrıtıyorki.. Bunu ancak göz problemi çekenler bilir. Hatta arkadaş sistemini getirdi. taktık.. neyse ondada 4850 vardı.. biran renkler canlı gelmeye başladı. Hatta o parlaklık yokoldu.. dediğiniz gibi beyaz tonlarda çok daha belirgin.. ve çok rahatsız edici.. %35 de kullanıyorum ben o ayarı.
  • beni söylemişsin. oyun oynarken ben genelde monitörü felan en düşük ayara alırım. Hatta telefonda gün ışıgını en düşüğe alıp kullanırım. çünkü parlak ekran bana göre değil. Gerçekten o kadar göz ağrıtıyorki.. Bunu ancak göz problemi çekenler bilir. Hatta arkadaş sistemini getirdi. taktık.. neyse ondada 4850 vardı.. biran renkler canlı gelmeye başladı. Hatta o parlaklık yokoldu.. dediğiniz gibi beyaz tonlarda çok daha belirgin.. ve çok rahatsız edici.. %35 de kullanıyorum ben o ayarı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-EA6F8F78B -- 7 Eylül 2014; 19:06:29 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: gtx295

beni söylemişsin. oyun oynarken ben genelde monitörü felan en düşük ayara alırım. Hatta telefonda gün ışıgını en düşüğe alıp kullanırım. çünkü parlak ekran bana göre değil. Gerçekten o kadar göz ağrıtıyorki.. Bunu ancak göz problemi çekenler bilir. Hatta arkadaş sistemini getirdi. taktık.. neyse ondada 4850 vardı.. biran renkler canlı gelmeye başladı. Hatta o parlaklık yokoldu.. dediğiniz gibi beyaz tonlarda çok daha belirgin.. ve çok rahatsız edici.. %35 de kullanıyorum ben o ayarı.

Bu ağrıyı yaşamayanlar malesef durumu anlayamaz :) Gerçekten bilgisayar karşısında durmayı insana zehir eden bir durum... Başkasının bile bilgisayarına oturduğumda ilk iş parlaklığı kısmak oluyor :) umarım bilgisi olmayan yada çözüm bulamayan arkadaşlar için bir çare olur bu yazdıklarım :)

Sen ve senin gibi arkadaşlarda bu dertlerinden yanıyorlarsa yaşadıkları sorunları ve kendilerince buldukları çözümleri buraya yazarlarsa bilmeyenler bu baş ağrısını çekmek zorunda kalmazlar gts250de hot pursuit bitiricem diye kendimi yedim :)

• problem ekran kartlarından kaynaklanmıyor kaldı ki ekran kartlarından da renk ayarları yapılabilmekte bence önemli olan monitör ve monitör ayarları.
  • quote:

Orijinalden alıntı: strider_venom

problem ekran kartlarından kaynaklanmıyor kaldı ki ekran kartlarından da renk ayarları yapılabilmekte bence önemli olan monitör ve monitör ayarları.

Aynı monitör aynı renk ayarları iki farklı gpu ile özellikle denedim sorun ekran kartının renk ayarlarından kaynaklanıyor nvidia control panelden ayarlamak gerekiyor ama doğru ayar tutmuyor hertürlü beyaz tonlar çok açık gözüküyor ve renklerde açık duruyor... Ama monitör ayarlarınında yapılması büyük önem kazanıyor...

GTS250 vs HD4850 üzerinde denedim monitörden tam değil problem...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinayet13 -- 7 Eylül 2014; 20:57:39 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cinayet13

quote:

problem ekran kartlarından kaynaklanmıyor kaldı ki ekran kartlarından da renk ayarları yapılabilmekte bence önemli olan monitör ve monitör ayarları.

Aynı monitör aynı renk ayarları iki farklı gpu ile özellikle denedim sorun ekran kartının renk ayarlarından kaynaklanıyor nvidia control panelden ayarlamak gerekiyor ama doğru ayar tutmuyor hertürlü beyaz tonlar çok açık gözüküyor ve renklerde açık duruyor...

GTS250 vs HD4850 üzerinde denedim monitörden değil problem...

belki siz nvidia control panelde doğru ayarları yapmayı başaramadınız veya belki de monitörden ayarlamanız gerekiyordu.
    pro koşullarda ekran kartlarından aynı renk skalasını tutturama gibi bir şey olması mantıksız geliyor.

• quote:

quote:

quote:

Aynı monitör aynı renk ayarları iki farklı gpu ile özellikle denedim sorun ekran kartının renk ayarlarından kaynaklanıyor nvidia control panelden ayarlamak gerekiyor ama doğru ayar tutmuyor hertürlü beyaz tonlar çok açık gözüküyor ve renklerde açık duruyor...

GTS250 vs HD4850 üzerinde denedim monitörden değil problem...

belki siz nvidia control panelde doğru ayarları yapmayı başaramadınız veya belki de monitörden ayarlamanız gerekiyordu.
    pro koşullarda ekran kartlarından aynı renk skalasını tutturama gibi bir şey olması mantıksız geliyor.

Ben önerileri sundum yukarıda nvidia amd fark etmeksizin astigmat hastası arkadaşlar bu dediğimi yapabilirler farklı yere taşmasın konu :) Astigmat hastası değil ve bu farkı göremiyorsanız size bunu anlatabilmemin malesef bir yolu bulunmuyor control panelden renk ayarları %20şer şekilde kısılarak biraz daha kullanılabilir bir hal alıyor... herkes pro renk ayarlayıcısı değil burada ben bu sorunu çeken arkadaşlara öneri sunuyorum stok bir biçimde iki ekran kartıylada oyun oynadığım zaman aynı oyun aynı monitör renk ayarları yalnızca ekran kartları farklı şekilde gts 250de oyunu çok daha uzun sürede bitirdim... baş ağrıları çekerek 4850de bu sorunu yaşamadım ve bazı müşterilerimde ve forumdada bundan söylenenler olduğunu görünce bende burda başı ağrıyan arkadaşlar için yapılacak şeyler hakkında önerilerde bulundum umarım yardımcı olurum bu konuda bazılarına :)

İnsanlar alıp ilk iş control paneli açıp başlarının ağrımayacağı renkleri tutturmaya çalışmıyorlar grafiği ultraya alıp oyunu oynuyorlar sonuçta :)

• Çok güzel yazı olmuş,astigmat var bende de dün beynimin içinden bir şey çıkacak sandım.Bazen ağrımaya başlıyor başım,kafamda sanki dışarı çıkmak isteyen bir şey var gibi oluyor.Tüm günde geçmiyor.Oyun oynamıyorum çok fazla ama monitörde var bir sıkıntı sanırım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ksk_kaan

Çok güzel yazı olmuş,astigmat var bende de dün beynimin içinden bir şey çıkacak sandım.Bazen ağrımaya başlıyor başım,kafamda sanki dışarı çıkmak isteyen bir şey var gibi oluyor.Tüm günde geçmiyor.Oyun oynamıyorum çok fazla ama monitörde var bir sıkıntı sanırım.

Dostum ekranın parlaklık ayarlarını kıs ve sürekli gözlüğünü takarak bilgisayarı kullan, o ağrıyı bilirim aynı zamanda migrenimde var ciddi böyle kafamı biyerlere vurasım geliyor ağrıdan bazen ama bahsettiklerimi yaparak bu ağrıyı azaltabilirsin
  • quote:

quote:

Çok güzel yazı olmuş,astigmat var bende de dün beynimin içinden bir şey çıkacak sandım.Bazen ağrımaya başlıyor başım,kafamda sanki dışarı çıkmak isteyen bir şey var gibi oluyor.Tüm günde geçmiyor.Oyun oynamıyorum çok fazla ama monitörde var bir sıkıntı sanırım.

Dostum ekranın parlaklık ayarlarını kıs ve sürekli gözlüğünü takarak bilgisayarı kullan, o ağrıyı bilirim aynı zamanda migrenimde var ciddi böyle kafamı biyerlere vurasım geliyor ağrıdan bazen ama bahsettiklerimi yaparak bu ağrıyı azaltabilirsin

Gözlük değiştirmem gerekiyor,8-10 ay oldu gitmeyeli.Tamamını yaparsam düzelir.Herkes telefonda en parlak ekranları kullanıyor,ben 5 saniye dayanamıyorum kafa yapıyor gibi oluyor

• quote:

quote:

quote:

Gözlük değiştirmem gerekiyor,8-10 ay oldu gitmeyeli.Tamamını yaparsam düzelir.Herkes telefonda en parlak ekranları kullanıyor,ben 5 saniye dayanamıyorum kafa yapıyor gibi oluyor

Bende öyleyim telefonun en kısıkda direk
    Göz doktoruna kesinlikle gitmelisin eğer bir değişiklik var ve eski gözlüğü kullanıyorsan başın 1 ağrıyorsa 5 ağrımaya başlıyor 2 ay önce bende gözlük değiştirdim meğersem numaralarım değişmiş :)

• quote:

quote:

quote:

quote:

Göz doktoruna kesinlikle gitmelisin eğer bir değişiklik var ve eski gözlüğü kullanıyorsan başın 1 ağrıyorsa 5 ağrımaya başlıyor 2 ay önce bende gözlük değiştirdim meğersem numaralarım değişmiş :)

2.5 yaşında mı ne başladım gözlük kullanmaya,şu an 16 yım.3 civarıydı numaram fakat göz kayması problemim vardı.Gözlüksüz hala sıkıntı yaşıyorum fakat 0,25'e düştü numara.Daha fazla düşmez her halde

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

2.5 yaşında mı ne başladım gözlük kullanmaya,şu an 16 yım.3 civarıydı numaram fakat göz kayması problemim vardı.Gözlüksüz hala sıkıntı yaşıyorum fakat 0,25'e düştü numara.Daha fazla düşmez her halde

16 yaşlarında benimde 0.25e düşmüştü bende senin yaşlarında başlamıştım 22 yaşına geldim 0.25den 3 numaraya geri fırladı merak etme çıkıyo o geri

• Astigmat için ayarlanan gözlükler kullanıldığında tedavi oluyor diye biliyorum. Peki sizin gözlerinizdeki bu problem zamanla düzelmedi mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Hardcore_Eater

Astigmat için ayarlanan gözlükler kullanıldığında tedavi oluyor diye biliyorum. Peki sizin gözlerinizdeki bu problem zamanla düzelmedi mi?

Gözlük camlarımın tanesi 250 lira özel tedavi edici bir cam hatta güneş ışığı geldiğinde kendiliğinden camlar kararıyor güneş gözlüğü gibi... gelişme çağında düzeliyor evet ama 19yaşını geçtikten sonra tekrar numaralarım yükselmeye başladı nöroloji uzmanım bunun olabilecek birşey olduğunu çoğu hastanın böyle olduğunu söylüyor halada numaralarım yükselmeye devam ediyor 6 aydır 3.20de sabit şuan için 2 ayda bir doktor kontrolüne gidiyorum numaralarım için :) üşenmemek gerek aslında 18-25 yaş arası astigmat için riskli bir aralıkmış bende sürekli kontrole gidiyorum çünkü numara yükselir ve fark edilmezse daha çok baş ağrısına sebep oluyor ve benim ağrı kesicilere karşı bir bağışıklığım var yani ne kadar hangisini alırsam alayım ağrılarım sona ermiyor :| o yüzden hiç ağrımaması için uğraşıyorum bende :) kendim için debelenirken böyle bir olayı fark edip araştırdım biraz ve yazıya döktüm bende :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cinayet13 -- 7 Eylül 2014; 21:33:51 >

• Aynı durum bende de var..saatlerce oturup oyun başında duran birisiyim..ilk defa bu sorunu hd4850 imle gts250 i takasladıktan sonra oldu cs 1.6 oynardım o zamanlar..nvdia geçtiğim zaman inanılmaz bi baş ağrısı meydana geliyordu..ondan sonraki kartım 7850 ve r9 270x di bu ikilide sıkıntı yoktu taki 144hz monitör alıp gtx780 alana kadar..baş ağrısı o gün tekrardan başladı ve sağa sola sataşıp milletin kalbini kırmaya başladım..böyle bi neden olacağı aklımdan geçmezdi ama bu bilgilere ulaşana dek..önceden beri nvdianın amd nin renk kalitesinden geri olduğunu belirtmiştim..Durum bunada yansıyormuş demekki..monitörüm garantiye gönderdikten sonra gtx780 imi satıp r9 270x i taktıktan sonra şaşırılacak şekilde tekrardan baş ağrısı geçmeye başladı 3 4 gündür günde belki 6 7 saat league of legends oynuyorum baş ağrısı denen hiç birşey yok..Ek olarak belirtmek isterim ki monitör olsaydı 2 monitörde de bu sorun olmazdı 2 kartıda 2 monitörde denedim sorun nvdianın renkleri parlatması..

• astigmat olsam bu yazıyı okuyamazdım destan gibi yazı hocam
  • quote:

Orijinalden alıntı: KediQ

Aynı durum bende de var..saatlerce oturup oyun başında duran birisiyim..ilk defa bu sorunu hd4850 imle gts250 i takasladıktan sonra oldu cs 1.6 oynardım o zamanlar..nvdia geçtiğim zaman inanılmaz bi baş ağrısı meydana geliyordu..ondan sonraki kartım 7850 ve r9 270x di bu ikilide sıkıntı yoktu taki 144hz monitör alıp gtx780 alana kadar..baş ağrısı o gün tekrardan başladı ve sağa sola sataşıp milletin kalbini kırmaya başladım..böyle bi neden olacağı aklımdan geçmezdi ama bu bilgilere ulaşana dek..önceden beri nvdianın amd nin renk kalitesinden geri olduğunu belirtmiştim..Durum bunada yansıyormuş demekki..monitörüm garantiye gönderdikten sonra gtx780 imi satıp r9 270x i taktıktan sonra şaşırılacak şekilde tekrardan baş ağrısı geçmeye başladı 3 4 gündür günde belki 6 7 saat league of legends oynuyorum baş ağrısı denen hiç birşey yok..Ek olarak belirtmek isterim ki monitör olsaydı 2 monitörde de bu sorun olmazdı 2 kartıda 2 monitörde denedim sorun nvdianın renkleri parlatması..

Demekki bu sorunu yalnızca yaşayan ve fark eden ben değilmişim :) Zaman içinde sanırım bu sorunu yaşadıklarını söyleyen arkadaşların sayısı artacak... :) Herkes birbirine bu konuda yaşadığı tecrübeleri aktarıp yardımcı olmaya çalışsın sosyal anlamdada insanı etkileyen bir durum gerçekten...

• quote:

Orijinalden alıntı: AhmetY58

astigmat olsam bu yazıyı okuyamazdım destan gibi yazı hocam

Kısaltsam mı napsam sen diyince fark ettim insanın okurken başı ağrır cidden

Ama yapacak bişey yok tam anlamıyla açıklamak gerek yaşanan sorunu... Cidden kimsenin bu ağrıyla uğraşmasını istemem...
  • Nvidia'da ayarlanmamış halde çıkış rgb olarak geliyor. Görüntü soluk ve yüksek gamalı. Amd'de ayarlanmamış halde görüntü ybcr 4:4:4 (ismini tam bilmiyorum, deep color-black) olarak geliyor. Kablo ve mönitörünüz destekliyorsa nvidiayı 4:4:4e alabilirsiniz. Hem görüntü düzelir hem sıkıntı vermez. Nvidia 4:4:4'ken Amd ile pek fark yok denebilir. Amd biraz daha sıcak gösteriyor. Benimde başım ağrır, 780nin karşısında parlak modda akşama kadar oyun oynayabiliyorum sıkıntı olmuyor. Kablom Monster hdmi, nvidia 340.52 driver ve 4:4:4 açık. Monitördende pixel hızlandırma düşük ayarda açık.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.