Binbaşı
12 Mart 2009
Tarihinde Katıldı
Takip Ettikleri
4 üye
Görüntülenme
Toplam: 61 (Bu ay: 0)
Gönderileri
Arkadaşlar merhaba,

Özelliklerini verdiğim sistemi kullanmaktayım ancak yetersiz kalmaya başladı son zamanlarda. Sistemi ağırlıklı olarak modelleme, render, cad ve photoshop amaçlı kullanmaktayım. Sistemim i5 tabanlı ve 8Gb rame sahip. Ancak artık 16Gb ram'e ve daha çok işlem gücüne ihtiyaç duyuyorum. Yeni çıkacak olan bileşenler aklımı karıştırdı şu noktada. Sistemi güncellemeli miyim yoksa yeni bir sistem için elimdekileri nakite mi çevirmeliyim tavsiyelerinize ihtiyacım var. Sistem SFF bileşenlerden oluşmakta. Amd'nin gelebilecek olası mini-itx Am4 platformu ve 4xx serisi gpuları f/p konusunda tatmin edermi, bu beklentimi yüksek tutarak beklenir mi? Yoksa sistemi i7 işlemci, 16 gb ram ile takviye edip yanınada gpu takıp devam mı etmeliyim? Bütçe şu noktada olabilidiğince geniş değil. Elimdekileri nakite çevirip yeni sulara yelken açtırabilir yada nakite çevirip güncelleme yaptırabilir ancak.

Anakart: MSi Z87-I
Ram: 2x4GB DDR3 2133 CL11 1T 1.65V
Cpu: Intel i5 4570
Gpu: Zotac Referance Gtx780 (Kardeşime verdim. Şu an onboard gpu kullanmaktayım.)
Psu: Xigmatek 700W Bronze
Kasa: Thermaltake Core V1
Depolama: 2x256Gb Ssd, 4TB Mekanik Disk

Teşekkürler.
Merhaba,
Teknik bir soru ile karşınızdayım. Proje olarak mini-itx anakarttaki 16x pci express slotunu 2'ye bölerek 8x + 8x kullanabilme yolunu aramaktayım. Amaç mini-itx platformda crossfire yada sli düzeneği kurabilmek. Anakartım Msi Z87-I. Bu anakartla bu işi becerebilmenin yolunu arıyorum. Msi ile iletişime de geçtim.

Bunun çeşitli yollarını aradım. Zx7, Z170 ve Xa9 platformlarında pci express bifurcation denen bir olayla mümkün olabileceğini öğrendim. Çipsetler doğal olarak destek veriyorlar. Peki nedir bu bifurcation yada trifurcation gibi kavramlar? Çipset uygunsa, ve bios da destek verirse, tek bir slotu bölerek, birden çok cihazla kullanabilme olayı. Nasıl yapılıyor'a gelirsek, insanların gen3-passive riserlar ile bu işi başarabildiklerini gördüm.

Örnek bir passive riser:

Peki bios desteklemezse nasıl yapılıyor? Plx çipi taşıyan aktif riserlar ile bu iş halledilebiliyor tıpkı dual gpulu ekran kartları gibi. Örnek bir aktif riser:

Şimdi hangisini almak lazım, düşünceleriniz neler öğrenmek isterim. Kasayı bileşenleri vs değiştirmek gibi bir düşüncem yok. Rubisco hocam kıymetli yorumlarınız benim için değerli.
Merhaba,
Şu an ki sistem imzamdadır. Şu anki sisteme işlemcimi alsam yoksa Intele geçip rahat mı etsem düşüncesi sardı. Kararsız kaldım. Babamdanda destek gelince bir danışayım dedim. Ama yinede her iki sistem için tavsiyenizi alırım. Total bütçe 1000 lira, eve yürüyerek dönsem 1150 lira olur. Sıfır alınacak bu aletler. Şirket adına alacağım için fatura kestireceğim yani. İkinci el için boşuna link vermeyin.

Öncelikli amaç aslında okul dışı kalan boş vakitlerde şu yeni nvidia zırvalıklarını denemek, sanırım adı supersampling 4k to 1080p oyun, onunda dışında ilerisi için mesleğim icabı autocad, idecad, archicad, vray, sketchup, 3dsmax öğrendiğim süreçte düzgün, hızlı ve akıcı kullanabilmek.

Gel gelelim gönlüm 4790K çekiyor. 890 lira civarına bulabildim en düşük. Ama onu alınca anakart alamıyor gibi bişey oluyorum. Gidipte Msi Z97 Pc Mate'e yeltenmeyeyim istiyorum.
Ama 4690K + Msi Z97 Gaming 5 gibi bir kombo aşağı yukarı 1100 liraya bulunabiliyor. Ama renderda yada 3d'de beni sakata sokar diyede korkuyorum i5 için. Onun yerine Fx alsamıydım derdine düşmeyeyim.

Anakartta aradığım şeyler:

Olabildiğince:
-Faz sayısı çok olsun. Hiç bir bileşenin voltajının düşmesini istemiyorum. Usb audio'da negatif feedback'e sebep oluyor.
-Soğutması iyi olsun.
-Onboard ses kullanmıyorum ama usb audio (dac) kullanıyorum. Usb audio için her atılmış adım benim için kıymetli. Usb 5V olsun, ayrı ayrı voltaj, akım, sigortası vs olursa çok çok iyi olur. Onboard sesi bir tek hdmi'dan ses alırken kullanabilirim.
-Onboard lan kullanmıyorum ama evdeki duruma göre tesisat çekebilirim. Bir wifi adaptörümde yok yani. Nötr'üm onun için. (Ben 3.kattayım, modem bodrum katta.)
-M2 kullanmıyorum, ssd'im var. Ama ilerisi için olabilirde olmayabilirde. Nötr'üm.
-Sistemin genel latency'si dpc latency checker'da düşük çıksın. Sistem anlık pik lag yapmasın. Müzik dinlerken çıldırtıyor. Ramlerim 2 x 4GB 1600mhz CL9, gerekirse onlarıda satar değişirim ileride.
-Anakart ergonomik olsun. O sata portları abuk sabuk yerlere bakmasın. Şu anki Gtx780'le çakışıyor, takamıyorum mesela harddisk.

Aklıma geldikçe eklerim.

Teşekkürler.
Arkadaşlar merhaba.
Atrix Hd'ye sahibim ve artık güncellemem gerektiğini düşünüyorum. İkinci elde fiyatı ne olur bu cihazın? Pek rastlanan bir model değil.

Benim telefonda extra olarak 3300mah batarya modu'da mevcut. Arka kasada ufak bir çatlak ve ufak bir kırık var batarya modlamasından dolayı.
İkinci ele koymadan fiyatını az çok öğreneyim dedim.

Sevgilerimle.
Resimdeki gibi arkadaşlar. Windows açılınca %50 ram kullanımı ile açılıyor. Chromeda sadece dh tek sekme açık. %70 oluveriyor hemen. (Kullanılabilir ram 3.70Gb.)
Ağır işe gelemez oldu. Bir ikincisi windows raid ssd üstüne kurulu ama çok aşırı yavaş. Bios postundan sonra 20-30 sn'de login ekranı yeni geliyor, açılamıyor bile. Windows 8e geçemiyorum çünki makina upgradei desteklemiyor hybrid graphicsden dolayı.

Gelelim soruma: Ram kullanımını 20-35 arasına çekmem lazım ki iş yaptırmaz oldu makina. Ram alamam şimdi.
SSD niye yavaş çalışıyor bootda falan? Okuma yazması gayet hızlı.

Sony Vaio VPC Z11 RGX/S

Core i5 540M
2x2 GB DDR3 1066MHZ CL7
NViDiA GT330M
128GB Samsung Array x 4 : 512GB RAID 0 SSD
13.1" 1600x900 Hybrid Graphics.

Metin abi ile benim phenom ii'nin nereye kadar vurduğunu göreceğiz. Bana yardımcı olacak kendisi.
Adımları gerçekleştirdikçe paylaşırım buradada.
Sorum başlıktaki gibidir.

Biri 1291 TL birisi 1162 TL. Forumda ikinci el düz Tri-x lerse 800-850 arasına görüyorum bu ara.

http://www.vatanbilgisayar.com/r9-290-vapor-x-4gb-gddr5-512bit-amd-radeon-dx112-ekran-karti.html

http://www.vatanbilgisayar.com/r9-290-tri-x-oc-gddr5-4gb-512bit--amd-radeon-dx-112-ekran-karti.html
Arkadaslar merhaba,
Sony Vaio VPCZ1 notebooka sahibim. Notebook amerikan versiyon, fotograflarda teknik ozelliklerini ve harddisk sonuclarini paylasacagim.
Probleme gelirsek yuksek hizlara ragmen cok yavas acilan ve anlik donan bir windowsum var. Iops degerleri cok dusuk geldi. Sistem 128 GB x 4 (RAID).

Soru başlıktaki gibidir. Bu canavar gibi kart gelecek mi, bilgisi olan var mı?

Liste:
Msi Z87I- Gaming AC
ASUS Z87I- PRO
ASUS Z87I- DELUXE
ASROCK Z87E-ITX

Türkiyede bulunabilir güçlü ve bol satalı anakartları yazarsanız sevinirim.
Hakkında
Meslek: Mimar
İlgi Alanları: Arch - Hifi - Pc - Car - Photo
Forum İmzası:
Mac Pro
Temel Bilgiler ve İstatistikler
Aktiflik: Şu anda DH'de değil
Son Giriş: 3 ay önce
Son Mesaj Zamanı: 11 ay
Gerçek Toplam Mesaj Sayısı: 1.696
İkinci El Bölümü Mesajları: 272
Konularının görüntülenme sayısı: 51.279 (Bu ay: 344)
Toplam aldığı artı oy sayısı: 191 (Bu hafta: 0)
En çok mesaj yazdığı forum bölümü: Donanım / Hardware
Mesajları
İkinci El Referansları
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.