Şimdi Ara

Oyun Monitörü Tavsiyeleri [ANA KONU] [Güncel]

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
11.592
Cevap
150
Favori
466.299
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
90 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun araştırmalarım neticesinde kendi tespit edebildiğim tepki süreleri oyunlar için uygun ve pahalı olmayan monitörlerin listesini aşağıda listeledim. Uygun fiyatlı ürünler olduğu için 3D monitörleri listeye almadım. İçlerinde tepkime ve input lag süresi daha iyi olanlar vardır, ancak bunların hepsi de hızlı hareket gerektiren ve zamanlamanın önemli olduğu oyunlar için uygundur. Aynı şekilde içlerinde eski model de vardır. Ben eski-yeni veya LCD-LED ayrımı yapmadım. Seçimleri yaparken renk doğruluk oranları kötü olmayanları seçtim. Yani işlevselliği öncelik olarak ele aldım. Buna bağlı olarak seçimlerimi, FPS oyunları için uygun olması bakımından ağırlıklı olarak TN panel monitörler arasından yaptım. Nasıl ki monitörler arasındaki gecikme süreleri muhtelifse, aynı şekilde genellikle fiyatıyla orantılı olacak şekilde renk değerleri de muhteliftir. Şüphesiz hem renk doğruluk değerleri yüksek, hem de input lag ve tepkime süreleri düşük olan IPS monitörler de var ancak onların fiyatları ±1000 TL civarlarında olduğu için onları listeye almadım.

Konu "bocekgrafik" üstadımın onayıyla ve Powerstorm yöneticimizin teklifiyle bana aktarılmıştır. Bundan sonra elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım arkadaşlar. Kesinlikle benden bocekgrafik bilgisi, tavsiyesi ve tecrübesi beklemeyin.

•240HZ, Profesyonel Monitör önerisi yapacağım.

240HZ monitör için;

Panel tipinin güncel olması ve 0,5ms değerini yansıttığı için XL2546K (yeni çıktı) XL2546S BENQ tarafında önerdiğim monitörlerdir. BenQ renklerini sevmeyen ve nefret edenleriniz varsa Gigabyte KD25F modelini öneriyorum. KD25F'in muadili XL2546 olsada hem panel tipinin 1. nesil olması hemde 1ms değerini taşıması aradaki rekabeti sorgulatıyor. Yeni çıkan S ve K modellerinde durum farklı olduğundan ötürü KD25F'i direkt olarak o ürünlerin muadili gösteriyorum. Asus cephesinde sıfır fiyatını hakettiğini düşünmediğim ama ikinci elde bulabiliyorsanız almanızı tavsiye ettiğim PG258Q monitörü var. Onun dışında Aoc markasının AOC251FZ modelini şiddetle tavsiye ederim. Dell AW serisini hiç beğenmediğimden öneri listeme koymuyorum. 144HZ için yine tavsiye verebilirim. XL2411K modeli şu an 144Hz için zirvedir arkadaşlar ve muadili olsa bile yoktur durumu vardır haberiniz olsun.

Profesyonel Monitör için önerim;

Tasarımcı monitörü
    Eizo ile kapışan model
    Birebir Eizo muadili

Not
    Monitör seçiminde şunları bilseniz yeter;

1- Oyun için alıyorsanız IPS öneren insanlara sadece gülüp geçin. Çünkü TN panel oyun için yapılmış, üretilmiş bir panel.
    2- Oyun dışındaki ihtiyaçlarınızı karşılıyorsanız VA veya IPS panel ihtiyacınızı görür.
    3- 240HZ monitör falan alırken IPS diyorlarsa oradan kaçarak uzaklaşın. Bunu iyice araştırdıktan sonra farkına varırsınız.
    4- IPS ve VA panelde hardcore oyun oynanmaz! Kimse kendini kandırmasın. Ne olduğu belirsiz markalar almayın.
    5- Asus TUF serisini kesinlikle önermem.
    6 ve SON! Oyun için TN PANEL ŞART! OYUN İÇİN TN PANEL ŞART! OYUN İÇİN TN PANEL HARİCİ ALDIĞINIZ BUTUN PANELLER ÇÖPTÜR, BOŞUNA PARA VERIRSINIZ! IPS PANEL ILE OYUN OYNAYAMAZSINIZ!(BKNZ: Rekabetçi oyunlar) Lütfen oyun oynamak istiyorum, 144hz aşağısı olmasın, iyi kalite de olsun dediğinizde size TN panel harici öneren insanlara gülüp geçin! Curved, IPS-VA bu şekilde öneri yapanlar (32", 27" vs.) önerenlerden uzak durun!

Not2

Gaming için istiyorsanız TN panelden başka bir şey alamazsınız. Burada IPS öneren arkadaşlar muhtemelen hardcore rekabetçi oyun oynamadığı için renk muhabbetini yeterince iyi çözememişlerdir. Faceit, Esea vs. kasıyorsan dostum TN panel. Eğer yok ben öylesine oyun oynuyorum daha çok Film, desktop diyorsan IPS falan alabilirsin. Oyun oynayan birine IPS önerenler oyun oynamıyordur bu kadar net ve açık.

60 HZ MONİTÖRLER:
    Acer:
    H243HX, H243H, H233H, S235HL,

AOC:
    E2795VH, D2357Ph

Asus:
    MS238H, ML238H, ML239H, LS246, ML228H, VK278Q

BenQ:
    RL2450H, RL2240H

Eizo:
    FS2332, FS2333

Iiyama:
    Prolite E2473HDS, ProLite B2008HDS-B1, ProLite E2273HDS-B1, ProLite G2773HS-GB1

Samsung:
    P2470H, P2450H, PX2370, XL2370, P2370, LS24B350HS, S24B350H, S23B550V, S23A550HS, S22A350H, C23A750X, P2270, P2250

ViewSonic:
    VX2260wm,

120-144 HZ MONİTÖRLER:
    Acer:
    GD245HQ, GN245HQ

AOC:
    G2460Pqu, G2770Pqu

Asus:
    VG236H, VG248QE, VG278H, VG278HE

BenQ:
    XL2410T, XL2420T, XL2720T

Eizo:
    Foris FG2421,

Samsung:
    2233RZ, T27A950, S27A950D, T27A750, S23A700D

ViewSonic:
    V3D245, VX2268wm

240 HZ MONİTÖRLER:
    BENQ:
    XL2546, XL2546S, XL2546K

Gigabyte:
    KD25F

Asus:
    XG2458, XG258, PG258Q

Monitör alırken istifade edilebilecek bazı Türkçe kaynaklar:
    PCLabs
    SDN

Diğer kaynaklar:
    pcmag
    computers.toptenreviews
    shoryuken
    cnet
    trustedreviews
    pclab.pl

Bocekgrafik hatırası.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Surfing with the Alien -- 17 Eylül 2020; 6:6:38 >

• God mod.

Herkes hata yapabilir. Yöneticiler de, adminler de. Lâkin sıkıntı, onlara sınırsız yetki tanınması ve denetimsiz bırakılmalarıdır. Denetim varsa da, göstermelik. Bunun nerden anlıyoruz? Haksızlığa mâruz kaldığımızda, hak aramak, yapılan yanlışlığın düzeltilmesi için açılan konuların ceza verilerek kapatılmasından ve destek iletilerinin de cevap verilmeden, sizin sorunlarınızla hiç oralı olunmadan kilitlenmesidir. Eskiden forumdestek, e-posta ile işliyordu ve bu iletilere sadece powerstorm bakıyordu. Ne zaman ki bu iletilere tüm adminler bakmaya başladı; sorunlar arttı. X admini şikâyet dahi edemiyorsunuz. Çünkü kendisi bakıyor iletiye. Aynı durum, herhangi bir yönetici için de geçerli...

Askerî usûlde olduğu gibi, "1- Yönetim her zaman haklıdır. 2- Yönetimin haksız olduğu durumda da ilk kural geçerlidir" fikrince bir harekât tarzı var yönetimin. Ülkenin şu an ki yönetimine ne kadar da benziyor, değil mi?
    Sadece şu kadarcık özet geçeyim.

– 2 sefer, 2 farklı bölümden 120'şer gün (yanlış okumadınız. 4 ay) bölüm cezası yeseydiniz?
    – Sürekli keyfi cezalara mâruz kalsaydınız? Bir türlü sonu gelmiyorsa? Daha yeni bitti 16 gün cezam. Bunun 12'si keyfi. Ki, konuyu güncellemeye başlamıştım ceza yemeden önce.
    – Hakkınızı aramak için açtığınız konular dahi kapatılıyorsa ve üstüne üstlük bir de size ceza verilseydi?
    – Forum destek'e attığınız iletiler haftalarca bekletildikten sonra cevap verilmeden ve mağduriyetiniz giderilmeden kilitleniyorsa?
    – Forum sahibi bile sizi başından savıyorsa veya mesajlarınıza cevap vermiyorsa?

Elinizi vicdanızıza koyun. Bunlar size yapılmış olsaydı, siz ne düşünürdünüz, ne yapardınız, ne kadar verirdiniz?
    Birilerinin malına haksız ve hukuksuzce (kayyum atanarak) çöküldüğü gibi burda da benim konuma çökülmesini mi istiyorsunuz yoksa? İstediğiniz bu mu?
    A.s. Düşünüp, sorduğunuz için teşekkürler. Sizler de iyisinizdir inşallah...

Farkındayım ama yönetim beni buna zorladı. Başkası olsa, çok daha erken bırakırdı. Benden sonra da çok arkadaş deaktif oldu. Sonunda forum, çakma mühendislere, trollere kaldı.

Eski keyfim yok benim de. Ülkenin genel hâli ile orantılı ruh hâline sahibim sanırım. Ülkeyle mi senkronizeyim, ne?
  • Kardeşim ben monitorden pek anlamıyorum ama bana 22" fps yönünden iyi özellikle online oyunlarda cs source 1.6online and fallenearth apbreloaded,usko gibi oyunlarda ve bf3 tarzı normal oyunlarda işimi görecek güzel bir lcd monitor önerirsen sevinirim.Vereceğim maximum değer 250tl yalnız :( ayrıca elimde philipsin 17"lcd hoperlorlü bir monitoru var onuda satmak istiyorum 3sne önce almıştım 300tlye
    ne kadara satabilirim şu anki piyasası olarak
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ammarovic

Kardeşim ben monitorden pek anlamıyorum ama bana 22" fps yönünden iyi özellikle online oyunlarda cs source 1.6online and fallenearth apbreloaded,usko gibi oyunlarda ve bf3 tarzı normal oyunlarda işimi görecek güzel bir lcd monitor önerirsen sevinirim.Vereceğim maximum değer 250tl yalnız :( ayrıca elimde philipsin 17"lcd hoperlorlü bir monitoru var onuda satmak istiyorum 3sne önce almıştım 300tlye
    ne kadara satabilirim şu anki piyasası olarak
    Şu konu bütün ikinci el parçaların için fiyat ederlerini bulabileceğin bir konu: ###ÖNEMLİ KONU### 2. EL FİYAT BELİRLEME
    Monitör olarak, listelediğim monitörlerden bütçene uygun olan birini alabilirsin. Mesela Samsung P2250 modeli için şu anda ikinci el bölümünde ilan var. Ona bakabilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 30 Mayıs 2012; 11:33:42 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Şu konu bütün ikinci el parçaların için fiyat ederlerini bulabileceğin bir konu: ###ÖNEMLİ KONU### 2. EL FİYAT BELİRLEME
    Monitör olarak, listelediğim monitörlerden bütçene uygun olan birini alabilirsin. Mesela Samsung P2250 modeli için şu anda ikinci el bölümünde ilan var. Ona bakabilirsin.

teşekkür ederim hocam.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ammarovic

quote:

teşekkür ederim hocam.

Alıntıları Göster
    bocekgrafik hocam ips monitörlerin fps oyuncuları için iyi olmadığını görmüştüm forumda bi yerde.fps oynarken ghosting oluyormuş ips monitörlerde.

peki bana 400 tl ye kadar hdmi girişli monitör önerir misiniz?monitörün büyüklüğü önemli değil?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Meticulous

bocekgrafik hocam ips monitörlerin fps oyuncuları için iyi olmadığını görmüştüm forumda bi yerde.fps oynarken ghosting oluyormuş ips monitörlerde.

peki bana 400 tl ye kadar hdmi girişli monitör önerir misiniz?monitörün büyüklüğü önemli değil?

Alıntıları Göster
    Dikkat edecek olursanız, yukarıda listelediğim monitörlerin uygun fiyatlı olduklarını özellikle belirtmiştim. Güncel fiyatları bilmiyorum. Listelediğim monitörlerin fiyatlarına bakarak bütçenize uygun olanı kendiniz de bulabilirsiniz. Şu an yeterli vaktim olmadığı için bakamıyorum; yoksa bakardım.

IPS monitörlerin genel olarak FPS oyunları için uygun olmamalarının sebebi, tepki ve input lag sürelerinin yüksek olmasından kaynaklı. IPS'nin kendisinden değil. Hem IPS, hem 3D, hem de tepki ve input lag süreleri düşük monitörlerin ortalama fiyatları 1.500 TL civarlarında.
  • quote:

Merhaba

Banada oyunlarda kullanabileceğim 20 inc + bir monitör gerekiyor.1920 x 1080 çözünürlükte olan 350 TL civarı bir monitör önerir misiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Last Peony

quote:

Merhaba

Banada oyunlarda kullanabileceğim 20 inc + bir monitör gerekiyor.1920 x 1080 çözünürlükte olan 350 TL civarı bir monitör önerir misiniz ?

Alıntıları Göster
    Şu an ikinci elde öyle bir monitör var: Acer S232HLAbid 23" 2ms FULL HD LED
    Sıfır isterseniz, ilk mesajımdaki monitörlerden kesenize uygun olanı alırsınız. Genel olarak uygun fiyatlılardan seçtim zaten monitörleri.
  • quote:

Şu an ikinci elde öyle bir monitör var: Acer S232HLAbid 23" 2ms FULL HD LED
    Sıfır isterseniz, ilk mesajımdaki monitörlerden kesenize uygun olanı alırsınız. Genel olarak uygun fiyatlılardan seçtim zaten monitörleri.

Alıntıları Göster
    Bende Lg W2486L modeli led monitör var. Online oyunda bazen seni olduğu yerden farklı gösteriyordu. Bende bunun ekran kartından kaynaklandığını düşünüyordum. Hd 6870 almıştım yine aynı idi. Bunu da nasıl anlıyordum? Laptoptan kendime bakıyordum oyun içinde farklı yerde gösteriyordu kendimi. Laptopta hiç yanılma olmuyordu ama. Düzgün gösteriyordu yani. Lg modelinden hiç koymamışsınız zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Stones

Bende Lg W2486L modeli led monitör var. Online oyunda bazen seni olduğu yerden farklı gösteriyordu. Bende bunun ekran kartından kaynaklandığını düşünüyordum. Hd 6870 almıştım yine aynı idi. Bunu da nasıl anlıyordum? Laptoptan kendime bakıyordum oyun içinde farklı yerde gösteriyordu kendimi. Laptopta hiç yanılma olmuyordu ama. Düzgün gösteriyordu yani. Lg modelinden hiç koymamışsınız zaten.

Alıntıları Göster
    Ben o sorunu 580 Lightning'le bile yaşamıştım ve sebebinin monitör olduğunu bilmediğim için çıldıracak seviyeye geliyordum kimi zaman.

LG'nin FPS için uygun pek az monitörü vardı. Olanların da fiyatları daha yüksekti. F/P monitörlerden tercih etmeye çalıştığım için onlardan koymadım. Yoksa mesela BenQ'nun bir modeli var. Hem input lag ve tepkime süresi çok düşük, hem de 3D ama fiyatı da 1500 TL civarında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 18 Aralık 2014; 16:04:04 >
  • quote:

Ben o sorunu 580 Lightning'le bile yaşamıştım ve sebebinin monitör olduğunu bilmediğim için çıldıracak seviyeye geliyordum kimi zaman.

LG'nin FPS için uygun pek az monitörü vardı. Olanların da fiyatları daha yüksekti. F/P monitörlerden tercih etmeye çalıştığım için onlardan koymadım. Yoksa mesela BenQ'nun bir modeli var. Hem input lag ve tepkime süresi çok düşük, hem de 3D ama fiyatı da 1500 TL civarında.

Alıntıları Göster
    Vay vay vay halka hizmet bu olsa gerek. Harika konu olmuş abi eline sağlık. Zamanla bu konu bilgi birikimi ile önemli bir noktaya gelirse şaşırmam
  • quote:

Orijinalden alıntı: cianni

Vay vay vay halka hizmet bu olsa gerek. Harika konu olmuş abi eline sağlık. Zamanla bu konu bilgi birikimi ile önemli bir noktaya gelirse şaşırmam

Alıntıları Göster
    Kendime FPS için bir monitör ararken, daha doğrusu doğru tercih yapmak adına bunun için günlerce yaptığım araştırmalarımın sonucu oldu bu. Dedim madem bu kadar araştırdım, ettim-eyledim; bari başkaları da istifade etsin. Yazılı hale gelince daha güzel oluyor. Çünkü benim hepsini aklımda tutmam mümkün olmadığı için ben bile bakıyorum ara ara; bu neydi falan diye!
  • quote:

Kendime FPS için bir monitör ararken, daha doğrusu doğru tercih yapmak adına bunun için günlerce yaptığım araştırmalarımın sonucu oldu bu. Dedim madem bu kadar araştırdım, ettim-eyledim; bari başkaları da istifade etsin. Yazılı hale gelince daha güzel oluyor. Çünkü benim hepsini aklımda tutmam mümkün olmadığı için ben bile bakıyorum ara ara; bu neydi falan diye!

Alıntıları Göster
    Televizyon ama bu amaçla kullanımda Samsung 22D5000 hakkında görüşleriniz nedir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Forever Phantom -- 10 Haziran 2012; 13:27:30 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Forever Phantom

Televizyon ama bu amaçla kullanımda Samsung 22D5000 hakkında görüşleriniz nedir?

Alıntıları Göster
    TV'lerin input lag ve tepkime süreleri normal monitörlere göre fazladır. Yani FPS vb hızlı hareketin bulunduğu ve anlık gecikmelerin önemli olduğu oyunlar için uygun değildir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 10 Haziran 2012; 13:31:32 >
  • quote:

LG'nin FPS için uygun pek az monitörü vardı. Olanların da fiyatları daha yüksekti. F/P monitörlerden tercih etmeye çalıştığım için onlardan koymadım. Yoksa mesela BenQ'nun bir modeli var. Hem input lag ve tepkime süresi çok düşük, hem IPS olduğu için renkleri çok iyi, hem de 3D ama fiyatı da 1500 TL civarında.

bu monitörden değil oyundan kaynaklı bir olay online oyunda farklı yerde gösterme :)
    ayrıca bendede 23" lg E2360V var led çok güzel :)
  • Merhaba hocam bence listeye artık BenQ markasının oyun monitörleride girmeli diyorum ben. 3 yeni oyun monitörü gelmiş BenQ markasında.

RL2240H, RL2450H ve gerçekten oyuncuların tüm ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış XL2420T modelleri. Sizcede uygunsa listenize ekleyebilirsiniz bence.

Ben özelliklerini okudum birde siz bakıp yorum yaparsanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi divercats -- 13 Temmuz 2012; 6:43:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: divercats

Merhaba hocam bence listeye artık BenQ markasının oyun monitörleride girmeli diyorum ben. 3 yeni oyun monitörü gelmiş BenQ markasında.

RL2240H, RL2450H ve gerçekten oyuncuların tüm ihtiyaçları düşünülerek hazırlanmış XL2420T modelleri. Sizcede uygunsa listenize ekleyebilirsiniz bence.

Ben özelliklerini okudum birde siz bakıp yorum yaparsanız sevinirim.
    XL2420T modelini biliyordum ama fiyatı yüksek olduğu için listeye almamıştım. Çünkü mesajımda da belirttiğim üzer, uygun fiyatlı monitörleri seçmeye çalışıyorum. XL2420T, şüphesiz en iyi monitörlerden birisi. Bu monitör, sadece FPS oyunları için uygun olmakla kalmamış, aynı zamanda 3D özelliği de var.

Diğer iki modeli bilmiyordum. Kendi kendime, "BenQ neden XL2420T modelinin 3D özelliği olmayan versiyonunu çıkarmıyor ki? Çıkarsa, eminim ki çok satar diye düşünürken, RL2450H modeli tam da düşündüğüm monitör olmuş. Bununla ilgili kapsamlı olarak bir tane inceleme buldum. Konu, FPS oyunları olduğu için, renklerden ziyade bizim için tepki süresi ile input lag süresi önceliğimiz. Bu monitörün değerleri de XL2420T'nin ki kadar olmasa da iyi sayılır.

RL2240H içinse bu değerleri veren bir inceleme bulamadım; belki yakında o da çıkar ama monitörler genellikle küçüldükçe input lag süreleri de düştüğü varsayımıyla hareket edecek olursak, sanırım bu monitörün de FPS oyunları için her ideal olmasa da, uygun fiyatlı olması bakımından listeye girmeye hak kazanmış bulunuyor; her ne kadar BenQ'nun kendi sitesinde bu monitörün RTS oyunları için uygun olduğunu söylese de.

BenQ'nun monitörlerine isim verirken, başlarına atadığı harflere dikkat etmek gerekiyor. XL olanlar, BenQ'nun profesyonel oyuncular için ürettiği monitörler olurken, RL serisini ise RTS oyunları için önerdiğini belirtmekte fayda var. XL serilerinin tepkime süreleri 2 ms iken, RL serilerinin tepkime süreleri 2 ms (GTG)'dir. Bu iki serinin input lag sürelerinde de uçurum olmasa da arada fark var pek tabii ki. Bu aradaki farkı da gözü aşırı keskin (profesyonel) oyuncuların fark edeceğini varsayarak ve konumuzu da FPS oyunları için uygun fiyatlı monitörler konusu olarak açtığımızı göz önünde bulundurursak, netice itibariyle XL2420T'nin 3D özelliksiz ve LED versiyonu olan RL2450H, benim beğenimi kazanmayı başarmış bulunuyor. RL2240H içinse RL2450H ile hemen hemen aynı özelliklerde olmasına rağmen, monitörün tasarımını beğenmediğimi ayrıca belirtmek istiyorum; tabi bu benim şahsi görüşüm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 18 Aralık 2014; 16:01:45 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: f3v0123

bu monitörden değil oyundan kaynaklı bir olay online oyunda farklı yerde gösterme :)

"online oyunda farklı yerde gösterme"nin ağırlıklı pingden kaynaklı olduğunu biliyorum. Monitörden kaynaklanan kısmı ise zaten input lag süresi oluyor (LG E2250V örneği aşağıda) ki bizim azaltmaya çalıştığımız süre de işte tam olarak burası aslen. Oyun içinde belli bir başarım elde etmek istemiyorsak, böyle bir derdimiz zaten olmazdı, öyle değil mi?

Kullandığımız farenin tuşunun gecikme süresinden tutta, monitörün anakarta bağlandığı kabloya kadar bir sürü etken var işin içinde. FPS oyunlarındaki zaman kazancının ne kadar önemli olduğunu bütün iyi FPS oyuncuları bilirler. Bazı anlık karşılaşmaları saliselik zaman kayıpları sebebiyle kaybettilerini de iyi bilirler. Mesela benim kullandığım bilgisayarın monitörünün tepki süresi 14 veya 25ms imiş (input lag süresini siz hesap edin artık) ve ekran kartım da ATI 2600HD iken ("Bununla nasıl FPS oynuyordun?" diye soracaksınızdır eminim. Sadece oynamaya çalışıyordum diyeyim. ), yaptığım en iyi skor 15 kili geçmezken, bir gün "bir arkadaşımın bilgisayarında (monitörünü hatırlamıyorum ama ekran kartı GTX 260 idi) oynayayım." dedim. Daha bilgisayarın başına ilk oturduğumda, "Bu nasıl bir görüntü farkı, akıcılık ve serilik?" diye sormadan edememiştim. Ben bütün efektleri kapalı ve detaylar low'da olduğu halde 1024x768 çözünürlükte oncak oynayabilirken (daha doğrusu oynamaya çalışırken), o bütün efektler açık ve yüksek çözünürlükte olduğu halde oyunu gayet akıcı olarak oynayabildiğini gördüm ve aradaki uçurumluk fark karşısında resmen ağzım açık kalmıştı. Neyse bizim o zaman klan da vardı ve kendi aramızda da Team Speak kullanarak sesli iletimişim de kuruyorduk oyun içinde. Oyunu (COD MW2) bitirdiğimde skorum (yalan olmasın) 32/6 gibi birşeydi sanırım ve açılmamış 4 killstreak paketim daha vardı (henüz atmıştım). Arkadaş bana döndü "Sen ne yaptın ya?" dedi. "Valla görüyorsun işte, sadece oyunumu oynadım." dedim. Sonuca hem ben, hem de o şaşırmıştı. Çünkü daha düne kadar 15 killden fazlasını yapamayan kişi, farklı bilgisayardaki ilk oyununda 32 kill yapmıştı. Sanırım iyi bir örnek olmuştur bu. Oyuncu aynı oyuncu ama donanım ve monitör farklı.

Konumuza dönecek olursak; benim araştırdığım kadarı ile input lag süresinin kısa olmasının önemi, her ne kadar tepki süresinden daha önemli olsa da, 2 ms tepki süresine sahip bir monitörün verdiği görüntü ile 5 ms tepki süresine sahip bir monitörün verdiği görüntüler arasındaki fark, ekranda oynayan görüntünün hızlı olduğu durumlarda fark edilebiliyor (aşağıdaki kadar olmasa da). FPS oyunlarında da sürekli olarak hızlı ve ânî hareketlerin bolca olduğunu bildiğimiz için, monitör önerilerimi sıralarken, tepki süresini üst limit olarak 2 ms (GTG) olarak belirledim.

Bende de LG E2250V vardı. Renk itibariyle memnundum ama FPS için hiçte uygun bir monitör değilmiş; sonradan öğrendim. Tabi o zaman bu işlerden anlamıyordum. Tepki süresi 5 ms, input lag süresi 32-35 ms arasında olan bir monitörün FPS oyunları için uygun olduğunu iddia edemeyiz sanırım.

LG E2250V Input Lag:

Senin monitörün için de durum çok farklı değil. Ya gözün çok hassas değil, ya da bu gecikme süresi daha kısa olan bir monitör kullanmadığı için aradaki farkı fark edemiyorsun sanırım.

LG Flatron E2260V İncelemesi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 22 Ağustos 2012; 15:09:53 >
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: f3v0123

"online oyunda farklı yerde gösterme"nin ağırlıklı pingden kaynaklı olduğunu biliyorum. Monitörden kaynaklanan kısmı ise zaten input lag süresi oluyor (LG E2250V örneği aşağıda) ki bizim azaltmaya çalıştığımız süre de işte tam olarak burası aslen. Oyun içinde belli bir başarım elde etmek istemiyorsak, böyle bir derdimiz zaten olmazdı, öyle değil mi?

Kullandığımız farenin tuşunun gecikme süresinden tutta, monitörün anakarta bağlandığı kabloya kadar bir sürü etken var işin içinde. FPS oyunlarındaki zaman kazancının ne kadar önemli olduğunu bütün iyi FPS oyuncuları bilirler. Bazı anlık karşılaşmaları saliselik zaman kayıpları sebebiyle kaybettilerini de iyi bilirler. Mesela benim kullandığım bilgisayarın monitörünün tepki süresi 14 veya 25ms imiş (input lag süresini siz hesap edin artık) ve ekran kartım da ATI 2600HD iken ("Bununla nasıl FPS oynuyordun?" diye soracaksınızdır eminim. Sadece oynamaya çalışıyordum diyeyim. ), yaptığım en iyi skor 15 kili geçmezken, bir gün "bir arkadaşımın bilgisayarında (monitörünü hatırlamıyorum ama ekran kartı GTX 260 idi) oynayayım." dedim. Daha bilgisayarın başına ilk oturduğumda, "Bu nasıl bir görüntü farkı, akıcılık ve serilik?" diye sormadan edememiştim. Ben bütün efektleri kapalı ve detaylar low'da olduğu halde 1024x768 çözünürlükte oncak oynayabilirken (daha doğrusu oynamaya çalışırken), o bütün efektler açık ve yüksek çözünürlükte olduğu halde oyunu gayet akıcı olarak oynayabildiğini gördüm ve aradaki uçurumluk fark karşısında resmen ağzım açık kalmıştı. Neyse bizim o zaman klan da vardı ve kendi aramızda da Team Speak kullanarak sesli iletimişim de kuruyorduk oyun içinde. Oyunu (COD MW2) bitirdiğimde skorum (yalan olmasın) 32/6 gibi birşeydi sanırım ve açılmamış 4 killstreak paketim daha vardı (henüz atmıştım). Arkadaş bana döndü "Sen ne yaptın ya?" dedi. "Valla görüyorsun işte, sadece oyunumu oynadım." dedim. Sonuca hem ben, hem de o şaşırmıştı. Çünkü daha düne kadar 15 killden fazlasını yapamayan kişi, farklı bilgisayardaki ilk oyununda 32 kill yapmıştı. Sanırım iyi bir örnek olmuştur bu. Oyuncu aynı oyuncu ama donanım ve monitör farklı.

Konumuza dönecek olursak; benim araştırdığım kadarı ile input lag süresinin kısa olmasının önemi, her ne kadar tepki süresinden daha önemli olsa da, 2 ms tepki süresine sahip bir monitörün verdiği görüntü ile 5 ms tepki süresine sahip bir monitörün verdiği görüntüler arasındaki fark, ekranda oynayan görüntünün hızlı olduğu durumlarda fark edilebiliyor (aşağıdaki kadar olmasa da). FPS oyunlarında da sürekli olarak hızlı ve ânî hareketlerin bolca olduğunu bildiğimiz için, monitör önerilerimi sıralarken, tepki süresini üst limit olarak 2 ms (GTG) olarak belirledim.

Bende de LG E2250V vardı. Renk itibariyle memnundum ama FPS için hiçte uygun bir monitör değilmiş; sonradan öğrendim. Tabi o zaman bu işlerden anlamıyordum. Tepki süresi 5 ms, input lag süresi 32-35 ms arasında olan bir monitörün FPS oyunları için uygun olduğunu iddia edemeyiz sanırım.

LG E2250V Input Lag:

Senin monitörün için de durum çok farklı değil. Ya gözün çok hassas değil, ya da bu gecikme süresi daha kısa olan bir monitör kullanmadığı için aradaki farkı fark edemiyorsun sanırım.

LG Flatron E2260V İncelemesi

Alıntıları Göster
    @bocekgrafik hocam, ben de 120 Hz monitör almayı düşünüyorum. Bir yerde okuduğuma göre 60 Hz monitörlere oranla epey fark oluyormuş görüntüde, özellikle oyun oynarken. 3D özelliğini aktif etmeden 120 Hz ile oyun oynarsam bu fark farkedilir mi? Eğer bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir de makalenize şu siteyi eklerseniz, okurlar da kendi monitörlerinin gecikmelerini ölçebilirler:
    http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime/index.php

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The Legion -- 11 Haziran 2012; 19:21:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: The Legion

@bocekgrafik hocam, ben de 120 Hz monitör almayı düşünüyorum. Bir yerde okuduğuma göre 60 Hz monitörlere oranla epey fark oluyormuş görüntüde, özellikle oyun oynarken. 3D özelliğini aktif etmeden 120 Hz ile oyun oynarsam bu fark farkedilir mi? Eğer bu konuda bir bilginiz varsa paylaşırsanız çok sevinirim.

Bir de makalenize şu siteyi eklerseniz, okurlar da kendi monitörlerinin gecikmelerini ölçebilirler:
    http://www.humanbenchmark.com/tests/reactiontime/index.php

Alıntıları Göster
    HP W2207H'nin incelemesi varmı? durumunu nasıl öğrenebiliriz?
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.