Şimdi Ara

Overclock Yapacaklar İçin Rehber (Güncel, Core 2 Duo / Quad ) (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
651
Cevap
19
Favori
146.011
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • quote:

Cpu frekansını 350 (3150 Mhz) yapıp ram çarpanını 2.5 ta bırakıyoruz ram mhz si 700 oluyor sistem açılmadı ( ram mhzsi yüksek değil o zaman darboğaz cpu da o yüzden CPU ya voltaj veriyoruz CPU voltaj ayarını bir üst kademeye getiriyoruz, sistem açılır ise tamam ama açılmassa bir üst kademeye daha çıkıyoruz. 1,30v ta açılması lazım

Cpu frekansını 350 (3150 Mhz) yapıp ram çarpanını 2 de bırakıyoruz ram mhz si 700 oluyor sistem açılmadı ( ram mhzsi yüksek değil o zaman darboğaz cpu da o yüzden CPU ya voltaj veriyoruz CPU voltaj ayarını bir üst kademeye getiriyoruz, sistem açılır ise tamam ama açılmassa bir üst kademeye daha çıkıyoruz. 1,30v ta açılması lazım

Burada cpu 350 rami 2.5 yapmıssınız fakat ram 700mhz olmus. Bunun 875 olması gerekmiyor muydu????

yazılarımın okunması güzel. gerekli düzeltme yapıldı. teşekkürler

• burdaki yazılanlara göre 2160 ıma oc yaptım (anakart p35-ds3l) . biosta herşey guzel. cpu çarpanı ile oynamadım. sadece frekansı değiştirdim(320 MHz). 2880 de çalışıyor suanda . ramçarpanınıda ayarladım herşey süper fakat. everest ve cup-z ram çarpanını 6x olarak gösteriyor ne iş anlamadım. bilgisayarıma sag tıklayıp sistem özelliklerine girdiğimde ise 2.88 GHz i dogru olarak gösteriyor. bilmediğim, yapmadıgım birşeymi var acaba?

düzeltme: anladım anladım. enerji tasarrufu gibi bişey herhalde. herhangi bi işlemle meşgul olmazken çarpanı sanırım 6x yapıyor. anladıgım bu. dogrumu anlamışım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Will -- 17 Nisan 2008; 19:25:40 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: Will

burdaki yazılanlara göre 2160 ıma oc yaptım (anakart p35-ds3l) . biosta herşey guzel. cpu çarpanı ile oynamadım. sadece frekansı değiştirdim(320 MHz). 2880 de çalışıyor suanda . ramçarpanınıda ayarladım herşey süper fakat. everest ve cup-z ram çarpanını 6x olarak gösteriyor ne iş anlamadım. bilgisayarıma sag tıklayıp sistem özelliklerine girdiğimde ise 2.88 GHz i dogru olarak gösteriyor. bilmediğim, yapmadıgım birşeymi var acaba?

düzeltme: anladım anladım. enerji tasarrufu gibi bişey herhalde. herhangi bi işlemle meşgul olmazken çarpanı sanırım 6x yapıyor. anladıgım bu. dogrumu anlamışım?

evet :) doğru anlamışsın
  • peki . frekansı 325 yapınca 3dmark 06 yı tamamlayamıyor. sanırsam bundan sonra biraz voltaj vermem gerekicek. bunuda standart fanı ile yapmak istemiyorum . gerçi elimde ninja var ama onunda bu anakarta uyması için olan(hani arka kısmına takılan) aparatını kaybetmişiz. napalım artık daha sonraya. 2.88 de yeter suanda bana . bu konuda emeği geçen herkese çok teşekkurler
  • Hocam gerçekten seni tebrik ediyorum ya ne zamandır böyle birşey için merakla bekliyordum çok sağol

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi İug -- 18 Nisan 2008; 22:08:39 >
  • Rehberin ilk bölümü sayesinde işlemciyi (q6600) 3.15ghz'ye çekebildim, ısı değerleri 32-40 derece olarak görünüyor, herşey yolunda gibi, teşekkürler =)

Düzenleme: Stabilite konusunda rezil bir ayar topluluğu yapmışım 2.88 e çektim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Rls -- 19 Nisan 2008; 17:22:14 >
  • 3000 mhz de cpu sıcaklığı 29 derece, 3.4 yaptığımda (1.45 v) cpu sıcaklığı yüksüszken 47-48 derece oluyor. bu ısı normalmi arkadaşlar..

not: cpu fanı imzamdaki fandır.

birde benim ddrv biosta otomatik yapınca 2.3 oluyor. default ayarla yada oc farketmiyor hep 2.3v. bunun nedeni ne olabilir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahaotex -- 19 Nisan 2008; 15:46:00 >
  • ben yakında intel e2200 ve gigabyte p35 ds3l alıcam. e2200 2.2 ghz. oc yaparak fazla zorlamadan ne kadar yükseltebilirim. Ve bu bilgisayarımın hızına çok etki edermi.

Ben öc den hiç anlamıyorum. Hiç anlamayan biri bile geliştirebilirmi bigisayarını az çok
  • öncelikle detaylı anlatım için çok teşekkürler herkesin anlıyabileceği bir dilde olmuş
    benim şu şekilde bir sistemim var gigabyte 965s3 rev.3.3 anakart e8400 işlemci 2*1gb ddr2 800 mhz elixir (5.5.5.18) ram asus A-45GA 450 watt power supply
    yakın zamana kadar bu sistemi işlemcisi p4 3.00 olduğu şekilde kullanıyordum işlemciye iyi bir fiyattan müşteri bulduğum için sattım ve o an piyasada en mantıklı işlemci seçimi e 8400 idi e 6750 ile aynı fiyattı tabi bende gigabyte 45 nm işlemcilere destek verdiği için e 8400 işlemciyi aldım
    sistemi gayet güzel sorunsuz defeult ayarlarda kullanıyorum ama bir kaç tane anlamadığım konu var
    1:ramlerim 800 mhz olduğu ve daha önceki işlemcim ile 800 mhz çalıştığı halde bu sistemde default ayarlarda ram çarpanı auto da iken 667 mhz olarak çalışıyor ram çarpanını manuel e getridiğimde açılan menüde en küçük değer 2.66 bunu seçince ram lar 887 mhz oluyor zamanlamalarda 5 6 5 20 bu ayarlarda sistem açılmıyor küçük bir voltaj artırımı yapınca açılıyor ve çalışıyor ama bu ramlar 800 mhz olduğu için hiç bir şey yapmadan direk 800 mhz çalışması gerekmezmi bazı arkadaşlar ram çarpanını değiştirmeden 800 çalışmaz diyorlar yukarıda dediğim gibi çarpanı değiştirnce en düşük 887 oluyor ve ben sistemime extra voltaj vermek istemiyorum ayrıca e8400 işlemci ile 800 mhz ramleri ram çarpanını değiştirmeden default ayarlarda 800 olarak kullanan bir sürü kişi var
    2:ikinci sorum ise overclock ile öncelikle bu anakartın bu işlemciye overclock yapmak için ideal olmadığının farkındayım 45 nm işlemcilere bir destek veriliyor ama sanırım sadece default ayarlarda çalışabilecek kadar gigabyte tayvan a yetersiz ingilizcemle attığım maile gelen cevaptada buna benzer bir cevap geldi ama ben yinede overclock yapıyorum bütün overclock denemelerinde aynı şey oluyor fsp :400 yapıyorum ramler otamatik 800 mhz geliyor voltajları hiç ellemiyorum zamanlamalar autoda 5.5.5.18 olarak cpu z de ram/fsp oranı 1:1 olarak gözüküyor gpu frekansını 100 yapıyorum usp storage disable yapıyorum sistem 3.6 olarak gayet güzel açılıyor ve bildiğim bütün testleri yapıyorum süper pi,orthos,pc mark 05,3 dmark 05ve 06 saatlerce sorunsuz ve makul ısılırda çalışıyor ama sistemi yeniden başlat yaptığımda veya kapatım tekrar açmaya çalıştığımda sistem birkaç sefer başarısız açılma girişiminden sonra ayarları sıfırlayıp default ayarlara dönüyorum bu olay fsp artırımı ne kadar düşük olursa olsun oluyor ayrıca buna bir çözüm olarak gigabayte windovs üzerinde overclok yapma yazılımı olan easy tune 5 kullanarak yapıyorum ondada 3.6 olarak çalışıyor ayarları kaydediyorum windovs her açıldığında tekrar ayarlasın diye ama bu programında şöyle bir sorunu var bu sorunun bir çok kişide olduğunu duydum bazen windovs açılışında program çalışmıyor load nt driver error diyor bende programı elle çalıştırmam gerekiyor
    şimdi sorum şu bu sistemde overclock olmasa sistemin hiç açılmaması gerkmezmi neden açılıp saatlerce çalıştıktan sonra aç kapa yapınca overclock bozuluyor bazen acaba sistemi hiç kapamasam mı diyorum bu sorun büyük ihtimalle anakartın bu işlemciye overcloc yapmak için uygun olmamasında kaynaklanıyor ama p35 kullanıpta böyle sorunlar yaşayan kişilerde duydum sırf bu olay için anakartı değiştirmeye değermi p35 ile bu tür sorunlar yaşayanları duyunca hadi değiştirdim ondada aynı şey olursa diyorum sürekli donanım değiştirecek bütçeye sahip birisi değilim e8400 düşeşe geldi onun için aldım ne dersiniz bir şeyleri yanlışmı yapıyorum yazın biraz uzun oldu sabredip okuyanlara şimdiden teşekkürler ayrıntılı anlatmak istedim

• arkadaşlar kusura bakmayın bir kaç günlüğüne şehir dışındayım o yüzden konularla ilgilenemiyorum hafta sonu döneceğim. sorularınıza cevap vermye çalışırım
  • hocam capslerde sorun mu var tam olarak görünmüyor benim bilgisayarda mı? bi sorun var acaba
  • Hocam capsler dedigin resimler mi oluyo??? Eger oyleyse bende gorunuyo sende sorun var galiba
  • arkadaşlar kısmetse bu akşam baya bi deneme yapıp yukarıda yazdığım denemeleri test program ekran görüntüleri ile tamamlayacağım, bi arkadaştada asus varmış haftaya onun ekran görüntülerini ekleyeceğim,
  • Badtr hocam teşekkür ediyorum yararlı bir çalışma olmuş özellikle benim gibi pek hız aşırtmadan anlamayanlar için
  • Hocam sağolasın. Bir sorum var şimdi 800mhz ramlar 5-5-5-15 olması lazım ya. Ama senin verdiğin fotodada bendeki biostada 5-5-5-18 olarak gözüküyor. Nedeni nedir? 15 yapsam direk olarak bir sorun olur mu?
  • ramlere göre değişebilir ama 5-5-5-15 yapabilirsin sorun olmaz
  • anakartım msi 945pl neo2 ama biosun da hiçbir hızla alakalı bişey bulamadım. ve ctrl+f1 yaptım gene açılmadı farklı bir kombinasyon olabilir. msi da nerden yapılıyor bilen birisi söyleyebilir mi.
  • F1 şekli gigabyte kartlar içindir genelde MSI için bi fikrim yok bilen arkadaşlar yazar buraya yarında da bi araştırırım ben...
  • Arkadaş şimdi benim bir sorum olacak:
    benim overclock ile ilgili hiçbir bilgim yok, ben sadece işlemciye (E2160) stok fanı ile overclock yapıp bunu sürekli yüksek mhz lerde kullanabilir miyim?
    anakart gigabyte p35 ds3r
    kasa: thermaltake 400w

rezil :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Emre D -- 27 Nisan 2008; 19:49:05 >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.