Şimdi Ara

Overclock Yapacaklar İçin Rehber (Güncel, Core 2 Duo / Quad ) (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
652
Cevap
19
Favori
145.953
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • badtr sana birsey sormak istiyorum. Şimdi ben bu yaz alacagım sistemde 4*1gb veritech ram alacaktım. Fakat sen 4 slotun dolu olması oc kotu etkiler demissin. Ben simdi 2*2gb veritech mi 4*1gb veritech mi almalıyım???
  • oc düşünüyorsan kesinlikle 2x2 gb, çünkü 4 slotun dolu olması oc değerlerini kötü etkiliyor, şunu sorarsan 2x1 ile 2x2 nin farkı nedir oc açısından onu henüz denemedim, ama 4 slot un dolu olması çıkacağınız hızı azaltır.
  • eğer veritech almayı düşünüyorsan zaten çokça overclock düşünme kullanılan bellek çeşidine bağlı olarak 4 X 1 --- 2 X 2 den daha iyi bir seçim olabilir, ancak veritech gibi bilinmeyen çip kullanan ramler için çok birşey farketmez..
  • quote:

Orjinalden alıntı: fguner88

anakartım msi 945pl neo2 ama biosun da hiçbir hızla alakalı bişey bulamadım. ve ctrl+f1 yaptım gene açılmadı farklı bir kombinasyon olabilir. msi da nerden yapılıyor bilen birisi söyleyebilir mi.

anakartla ilgili arama yaptım ama biosunda overclock menüsü var diyen bir yer görmedim. sadece core center destekliyor, core center yükleyerek windows altından overclock yapabilirsin
  • quote:

Orjinalden alıntı: emrEvo8

Arkadaş şimdi benim bir sorum olacak:
    benim overclock ile ilgili hiçbir bilgim yok, ben sadece işlemciye (E2160) stok fanı ile overclock yapıp bunu sürekli yüksek mhz lerde kullanabilir miyim?
    anakart gigabyte p35 ds3r
    kasa: thermaltake 400w

rezil :)

anakart ve işlemci overclock için müsait, ancak hiçbir bilgin yoksa bol bol forum okumanı, araştırma yapmanı öneririm önce. forumda yeterince bilgi var bu konu ile ilgili , işe önce neyin neye yaradığını öğrenerek başla..
  • quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT

quote:

anakartım msi 945pl neo2 ama biosun da hiçbir hızla alakalı bişey bulamadım. ve ctrl+f1 yaptım gene açılmadı farklı bir kombinasyon olabilir. msi da nerden yapılıyor bilen birisi söyleyebilir mi.

anakartla ilgili arama yaptım ama biosunda overclock menüsü var diyen bir yer görmedim. sadece core center destekliyor, core center yükleyerek windows altından overclock yapabilirsin

teşekkürler.
    core center ıda denedim. ama beceremedim.
    zaten overclock yapıcamda nolcak bir tek internet kullanıyorum, counter oynuyorum.
  • Arkadaşlar bir sorum alacak. bu konuya yabancıyım.
    bende gıgabyte GA81945GZME-RH lga775 model anakart var ama ben biostan ctrl+f1 yaptığım zaman bir değişiklik olmuyor. (ya da ben yapamadım )
    özellikleri
    intel p4 3.06 işlemci
    2 adet 512 mb ddr2 533mhz ram
    80gb hdd
    geforce 6600 128 bit 256mb ekran kartı

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SergenKurt -- 28 Nisan 2008; 18:15:32 >
  • quote:

teşekkürler.
    core center ıda denedim. ama beceremedim.
    zaten overclock yapıcamda nolcak bir tek internet kullanıyorum, counter oynuyorum.

eğer sadece ofis ve internet uygulamaları ile çalışılıyorsa pc de, overclock sadece gereksiz yere para ve elektrik israfı yaratır

ben teşekkür ederim
  • badtr hocam son hali süper olmus ya artık üst konu olsun yeter ama
  • Veritech ile pek birsey beklemeyiniz demissiniz ama forumda cok yuksek hızlara çıkan arkadaslar var.???
    Eger veritech almassam team extreem alacagım. 2*1gb ama vistada yetmez diye korkuyorum. 2*2gb lık kitleri de çok pahalı.
    http://www.hiteknoloji.com/index.php?do=catalog/product&pid=15523

quote:

Orjinalden alıntı: StrangerXT

eğer veritech almayı düşünüyorsan zaten çokça overclock düşünme kullanılan bellek çeşidine bağlı olarak 4 X 1 --- 2 X 2 den daha iyi bir seçim olabilir, ancak veritech gibi bilinmeyen çip kullanan ramler için çok birşey farketmez..
  • quote:

Arkadaşlar bir sorum alacak. bu konuya yabancıyım.
    bende gıgabyte GA81945GZME-RH lga775 model anakart var ama ben biostan ctrl+f1 yaptığım zaman bir değişiklik olmuyor. (ya da ben yapamadım )
    özellikleri
    intel p4 3.06 işlemci
    2 adet 512 mb ddr2 533mhz ram
    80gb hdd
    geforce 6600 128 bit 256mb ekran kartı

cevaplarınız için şimdiden teşekkürler

anakart modelini bilmiyorum ama GA kartlarda genelde oc yapacağın menüye girdiğinde ram timingleri kapalı olur yani 5-5-5-15 olan değerleri göremessin sendede öylemi, CTRL+F1 i ilk bios ekranında yapman lazım sonra oc yapacağın ekrana girdiğinde 5-5-5-15 değerlerinin olduğu yeri görmen lazım
  • quote:

Veritech ile pek birsey beklemeyiniz demissiniz ama forumda cok yuksek hızlara çıkan arkadaslar var.???
    Eger veritech almassam team extreem alacagım. 2*1gb ama vistada yetmez diye korkuyorum. 2*2gb lık kitleri de çok pahalı.
    http://www.hiteknoloji.com/index.php?do=catalog/product&pid=15523

Evet StrangerXT hocanın söylediğine bende katılıyorum o/c yapmayı düşünüyorsan bencede veritech almamalısın, forumda yüksek hızlara çıktığı yazar doğrudur, hep söylediğimiz şey şu zaten her şeyi aynı olsa bile aynı değerlere çıkmayabilir, marka oc için olmasa bile yüksek hızlara çıkabilir yani istisnalar kaideyi bozmaz, ama evet veritech istisnaları baya çok o/c de bir çok kişide iyi değerler bende okudum ama bir çok kişidede işe yaramadı bu şansa bağlı, çünkü D9 micron çipi yok üzerlerinde, bu çip genelde oc için olan kaliteli ram lerde kullanılır, daha iyi değerler alır o yüzdende biraz pahalıdır,

StrangerXT hoca 4x1 2x2 den iyi bir seçim demiş, ben 2x2 kullanmadım ona bir şey diyemem ama şunu söyleyebilirim bende 2x1 team ext. cl4 800mhz vardı ( bu arada 2gb wista için yeterlidir dvd rend. yapmayacaksan ) 3.6 ghz de sorun yoktu 2 adet daha tem ext. aldım 4 slota takınca aynı ayarlar ile açmadı, voltajı yükseltmeme fsb ye güney köp. voltaj vermeme rağmen 3.6 yı göremedi ama ramlerden 2 tanesini çıkarınca 3.6 da çalıştı, o yüzden 2 adet ram var sistemde diğer 2 adet boşta duruyor. zaten GA-X48-DQ6 aldım yeni ona 2x2 1066 mHz mushkin redline almayı düşünüyorum ama redline henüz türkiyede yok o yüzden disbt. firma ile konuşuyorum olmadı gene team alacağım.

bu arada o ramler dfs te 129 ytl...
    http://www.dfsbilgisayar.com/asp/show_stock.asp?product=TXDD2048M800HC4DC&view=2

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi badtr -- 29 Nisan 2008; 8:51:42 >
  • Güzel çalışma,
    Emeğinize sağlık.
  • Çalışma çok güzel,ilk o/c denemem bu sayede çok iyi.q6600 3.6GHZ'de çalışıyor.Yalnız sormak istediğim 1-2 bişey var:
    O.C ile 1.45volt ile 400FSB çalışıyor,fakat 1066MHz ramleri 800 görmeye başlıyor,çarpanını 2.5 yaptım,1000'de çalışıyor,fabrika değerine alırsam 1066MHz'e tekrar dönüyo.Ramlere voltaj versem de (+0.7 bile denedim)1150-1200!'leri göremedim.Ana kartta da 410FSB yi ancak 1.6 volt ile görüyor,o zaman da cpu ısısı 72 derece oluyor.Cpu fanım zalman 7000Cu,acaba başka bir fan mı alsam?
  • e2180 ve p35 rev2,0 aldım bakalım nasıl o.c. yapcaz amd çok kolaydı ama bunun bazı ayarları ilginç geldi hadi hayırlısı
    3000 i geçelim yeter

arkadaşlar eğer aynı sistemi kullanıyorsanız bana yardım edebilirmsinizi bu değerler açısından neleri ayarlamam gerek
    boşuna yeni topic açmayalım ??

biliz help mi :)
  • quote:

Çalışma çok güzel,ilk o/c denemem bu sayede çok iyi.q6600 3.6GHZ'de çalışıyor.Yalnız sormak istediğim 1-2 bişey var:
    O.C ile 1.45volt ile 400FSB çalışıyor,fakat 1066MHz ramleri 800 görmeye başlıyor,çarpanını 2.5 yaptım,1000'de çalışıyor,fabrika değerine alırsam 1066MHz'e tekrar dönüyo.Ramlere voltaj versem de (+0.7 bile denedim)1150-1200!'leri göremedim.Ana kartta da 410FSB yi ancak 1.6 volt ile görüyor,o zaman da cpu ısısı 72 derece oluyor.Cpu fanım zalman 7000Cu,acaba başka bir fan mı alsam?

ram çarpanı 2,5 - 3 olarak artar, 400FSB ile 2.5 çarpanla 1000Mhz yada 3 çarpanla 1200 Mhz olur, eğer ramlere 2,2- 2,3v verip açamıyorsan ramlerin 1100 - 1150 yi geçmiyor demektir, yapabileceklerin şunlar

1- Bu değerlerle kullan

2- 400 fsb yi 427 ye çek o zaman hızın 3.8 Ghz ye ram hızında 2.5 çarpan ile 1067Mhz ye çıkar, ( 3.8 de ben 1,675v veriyorum sıcaklıklarımda 85 derece oluyor, infinity ve üstünde 3 adet fan var, kasada armor+ yani benim gördüğüm hava soğutma 1.60v üstünü kaldırmıyor soğutucunu değişsende bir şey olacağını sanmıyorum )

3- FSB yi 450 yap CPU çarpanını 8 e indir böylece gene 3,6 Ghz de olursun ama 450Fsb 2,5 ram çarpan ile 1125 Mhz olur, 1066 Mhzlik ram lerinde 1125 te çalışır diye düşünüyorum.

400 x 9 = 3600 MHz ile
    450 x 8 = 3600 Mhz arasında ne fark var dersen benim bildiğim sistem hızı açısından bir fark yok ikiside 3600 mhz de çalışır

450 yi yaparsan ram lerin 1125Mhzde çalışır, her ikisindede makinen 3.6 Ghz olur o zaman ne fark var aralarda dersen, ram hızını ayarlamış oluyorsun, birinde 400 birinde 450 anakartının o/c potansiyeli burada ortaya çıkıyor işte sağlamsa 450 rahat yapar ama yapmaya bilirde denemen lazım

Q6600 lerde 6-9 arası çarpanı değişebiliyorsun, ext. serisi QX modellerde şu 1000 usd üstü olan işlemcilerde CPU nun çarpan kilidi açıktır o yüzdende pahalıdır istersen FSB yi düşük tutup CPU çarpanını 10 un üstünde seçebiliyorsun, bu da ram hızınızı istediğiniz gibi ayarlamanızı sağlıyor, yada anakartın sağlamsa FSB yide çarpanıda yüksek tutabiliyorsun, yani kullanıcıya işine gelen ayarları yapma şansı tanıyor.
  • quote:

e2180 ve p35 rev2,0 aldım bakalım nasıl o.c. yapcaz amd çok kolaydı ama bunun bazı ayarları ilginç geldi hadi hayırlısı
    3000 i geçelim yeter

arkadaşlar eğer aynı sistemi kullanıyorsanız bana yardım edebilirmsinizi bu değerler açısından neleri ayarlamam gerek

bu işlemciyi hiç kullanmadım ama 3 ghz yi geçtiğini bir çok yerde okudum, il sayfadaki konuları oku ve denemelerini yaparak çıkacağın yerleri görmen lazım, zira başkasının aynı işlemcileri ile aynı sonuçları alman garanti değil, deneme yapman gerekiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: badtr

quote:

e2180 ve p35 rev2,0 aldım bakalım nasıl o.c. yapcaz amd çok kolaydı ama bunun bazı ayarları ilginç geldi hadi hayırlısı
    3000 i geçelim yeter

bu işlemciyi hiç kullanmadım ama 3 ghz yi geçtiğini bir çok yerde okudum, il sayfadaki konuları oku ve denemelerini yaparak çıkacağın yerleri görmen lazım, zira başkasının aynı işlemcileri ile aynı sonuçları alman garanti değil, deneme yapman gerekiyor

arkadaşım cpu artırmasını ve voltaj vermesini biliyorum bikaç noktam eksik oda şu
    disket kullanmadan bu anakartın biosunu nasıl update edebilirim
    2gb 800mhz veritech ram var
    ram çarpanları mevzusu amd de yoktu amd deki gibi 800 ü 667 ye çekmem mi gerekiyor (cpu artırımından sonra 830 a çıkıyordu çünkü)
    htlink kaç ayarlamam lazım işlemci 800de çalışıyor anakart 1333 e kadar destekliyor
    bu ram çarpanı mevzusunu nasıl ayarlamam gerekiyor?
    birde restart sonrası sanırım o.c. kayboluyomuş bi bölümden enable disable yapılması gibi bişeyler vardı onuda açığa kavuştursam olay tamamdır
    bilen bi arkadaş lütfen yazsın başlık açmak zorunda kalıcam çünkü 8800 gt ye yazık olcak sonra
  • 400x9 yerine 450x8 kullanılsa cpu daha mı az ısınır? yoksa cpu ısısı aynı kalıp anakart mı daha fazla ısınır? beynim durdu :P Eğer cpu ısısı düşüyorsa öyle yapıcam da o yüzden sordum :)
  • quote:

400x9 yerine 450x8 kullanılsa cpu daha mı az ısınır? yoksa cpu ısısı aynı kalıp anakart mı daha fazla ısınır? beynim durdu :P Eğer cpu ısısı düşüyorsa öyle yapıcam da o yüzden sordum :)

benim bildiğim ısı voltajla olur, voltaj aynı ise çarpan fark etmez iki deneme şeklindede atıyorum 1.40v ise ikisindede makinenin ısısı aynı olması lazım..
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.