Şimdi Ara

Overclock Yapacaklar İçin Rehber (Güncel, Core 2 Duo / Quad ) (5. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
651
Cevap
19
Favori
146.018
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

arkadaşım cpu artırmasını ve voltaj vermesini biliyorum bikaç noktam eksik oda şu
    disket kullanmadan bu anakartın biosunu nasıl update edebilirim
    2gb 800mhz veritech ram var
    ram çarpanları mevzusu amd de yoktu amd deki gibi 800 ü 667 ye çekmem mi gerekiyor (cpu artırımından sonra 830 a çıkıyordu çünkü)
    htlink kaç ayarlamam lazım işlemci 800de çalışıyor anakart 1333 e kadar destekliyor
    bu ram çarpanı mevzusunu nasıl ayarlamam gerekiyor?
    birde restart sonrası sanırım o.c. kayboluyomuş bi bölümden enable disable yapılması gibi bişeyler vardı onuda açığa kavuştursam olay tamamdır
    bilen bi arkadaş lütfen yazsın başlık açmak zorunda kalıcam çünkü 8800 gt ye yazık olcak sonra

bios upd. dediğin bir dosya onu makineye kopyalayıp çalıştırman lazım, disketle bi işin yokki, makinende net yok mu, öle ise ya cd ye yada flas a çekip makineye yükle sonrada çalıştır...

ram çarpanı dediğin şey bş kat sayı var cpu frekansını onla çarpıp ram frekansını hesaplıyor

CPU frekansını 400 mü yaptın, ram çarpanını 2 yaparsan 800mhz de, 2.5 yaparsan 1000 mhz de çalışır, anakarta göre ramçarpanı sabit bir sayıdır, ayrıca 800 mhz ramin varsa 830 da çalışır sorun olmaz

reset sonra sı oc kayboluyorsa makinen stanil değildir,

enable disable denilen şey il konuda yazmıştım usb decet. ilgili idi,

PCI frekansınıda 100 e sabitlemen gerekiyor

• gerçekden çok güzel anlatmışsın yani giriş ve orta seviye anlatmışsın bunlara çok ihtiyacım vardı ve ögrendim sanırsam allaha bin şükürler olsun allah senden razı olsun. Aslında giriş ve orta seviye demişsin ince ayarlarda vermiş gibisin pro yaptın bizleri böyle kısa anlatarak tekrar saol iyi günler.
  • yardmcı olabildiysem ne mutlu bana,
  • Üstad; diğer anakartlarda varmı bilmiyorum ama GİGABYTE anakartlarda bıos içerisinde o/c nin otomatik bir menüsü var. Sport, turbo ... diye geçiyor. o/c yi ordan yapmak istesek, yani mesela sport seçeneğini seçsek cpu yu otomatik %7-9 o/c ediyor. ama ram leri yapıyormu onu bilmiyorum. Bu konuda ne düşünüyorsun bu menüden yapılan o/c ne derece sağlıklı olur.
  • açıkçası orayı pek denemedim, zaten o/c yapanlara %9 felan yetmez diye tamin ediyorum, programlar vasıtası ile de o/c yapılıyor ama oradada ram hızı ile ilgili problemler duymuştum, bence en temizi tüm değerleri kendimizin yapması..
  • badtr teşekkür ederim
  • badtr. nasılsın.
    ben de konuna bi şey eklemek istiyorum.ilk o.c ni dediğin gibi ben yaptırmıştım. ama maşallah bayağı bi mesafe almışssın.
    anakartların çıkabileceği max. mhz işlemci çarpanıyla bağlantılıdır..
    misal 10 çarpanında bi board 350-360 değerinde tıkanırken....
    6 çarpanında 450 değerini görebiliyor.
    (özellikle ramler yüzünden)bu konfigürasyonların denenmesi hususunu hatırlatmak isterim..
  • oooo metin hocam nasılsın,
    oc de vereceğin her bilgi faydalı olur tabiki hocam..

hocam konuyu ben açtım ama bende tam emin olamadığım bir şey sorayım sana
    9 x 300 = 2700mhz
    6 x 450 = 2700 mhz

diyelimki ram çarpanınıda ayarladık ve ikisindede 700mhz falan olsun

bunlar arasında bir fark varmı hangisini tercih etmeliyiz....

çarpanı değişerek ram mhz sini ayarlayabiliriz ama ramde mhz side aynı olsa tercih hangisi olmalı
  • tabi ki 6x450 .
    çünkü işlemcinin fsb si yüksek.bu şekilde daha verimli olacaktır...
    bu en kabaca 200 mhz lik E4XXX serisi- 266 mhz lik E6XXX serisi -veya 333 mhz lik E8XXX serisindeki olay gibi düşünülebilir...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi metin abi -- 6 Mayıs 2008; 0:03:06 >
  • sağol hocam,
  • 6x450 yada 6x480 civarı anakartın poflama şansı ne ? :) P35C DS3R misal..
  • 500 fsb yapan kartlar var , cpu ya ve anakartınıza bağlı, P35 DS3R emin değilim ama 410 - 420 üstü pek mümkün görünmüyor
  • metin abi benim 965p DQ6 v3.3 ile 422Mhz 9 çarpanla, 450mhz - 8 çarpanla açtı son olarak, P35 ler 450 biraz zor gibi geliyor ama tabiki denemeden kesin bir şey diyemem,

ama sen görür diyorsan vardır bir bildiğin, sözünü tartışmam bile senin hocam
  • cpu frekansını artıracağım yer pasif durumda..
    bu bölümü aktifleştirmek için ne yapmam lazım?
  • anakartını bilmiyorum ama bu yardımcı olabilir

• bu işlemi bende yaptım ama cpu frekansı 9*200 oldu ve bir uyarı verdi..
    neyse alt tarafta bişeyleri daha değiştirdim şimdi oldu sağol
  • galiba bilgisayarı bozdum
    şimdi bilgisayar açıldığında mavi yeşil pembe sihah ekran çıkıyor öyle kalıyor neyi bozduk acaba?
  • tam olarak ne yaptığını bilmiyorum ama önce ekran kartının fişini kontrol et, eğer açılışta bios ekranına girebiliyorsan gir ve ayarları sıfırla, yok ilk açılışta o rankler çıkıyor ise biosa giremiyor isen kasayı aç anakartın üstündeki pil var onu çıkar( tabi makine kapalı ve fişi çekili ike ) 5 dk bekle ve tekrar açmaya çalış,
  • hepsini yaptım yine aynı problem..
    bios a ulaşabiliyorum ayarları sıfırladım..pilide çıkardım olmadı..
    windows açılıyor masaüstüne geldiği zaman donuyor değişik renklerde ekranlar geliyor..
    yaptığım işlemler:
    ilk basamaktaki gibi işlemciyi 2.7 ye ramleride750 ye çektim
    windows açıldı 3d2006 testi yaptım
    gayet iyi tamamladı..13500 lerde scor aldım..işlemcide 4200 lerdeydi..
    daha sonra
    işlemciyi 3.0 a çektim..
    ramleri 1000 de unuttum
    ve açılışda dondu..
    sonra işlemci 3.0 da ramleri 833 e ayaraladım yine olmadı...
    bundan sonra ne yaptıysam windows açıldıktak sonra renkli ekranlar gelmeye başladı..
    acaba ekran kartını mı bozduk...
  • bahsettiğin olay ekran kartı problemine benziyor, çünk fsb ve ram mhz sini değişmişsin, stabil olmama durumunda en fazla makineniz reset atması lazım, üstelikte voltaj vermemişsin, bu arada diğer ayarları yaptınmı, ilk sayfadaki yazıyı okumuşsundur umarım, PCI 100 e sabitlemen gerekiyor.

biosa girip ayarları defult a döndüysen zaten pili çıkarmaya gerek yok

makinen kapalıyken ekran kartını çıkarıp tekrar takmayı dene belki yerinden oynamış olabilir,
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.