Şimdi Ara

Oto sanayiye gideceklere altin nasihatlar... (12. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
257
Cevap
53
Favori
23.464
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
336 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Madde Bilmemkaç - Her şeyi genelleyenleri ciddiye almayın.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cormen -- 18 Kasım 2020; 20:26:2 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: john mclane

Motoru değişen araba perttir yazmışsın hocam.

Diyelim sandık motor taktık gıcır gıcır, bu da mı aracın pert olarak değerlendirilmesine neden olur?

Alıntıları Göster

Evet arkadaşım. Perttir. Motorun altına EGM damgası vurulur. Ruhsata EGM işlenir.

hangi sebepten nasıl oldu kim nasıl yaptı kim kime güvenecek?

Ayrıca 0 sandık motorda taksan hep duyuyoruz problemler çıkıyor. Fabrikasyonu yakalama imkanı yok. Araç keyifsiz hale geliyor. Çok iyi tatminkar sonuçlarda çıkabilir... ama mantık olarak bu araba perttir mantığını oturtmamız gerekiyor Ülkemizde. Yoksa ölü seviciliginden vazgecemicez...

üreticiler araçları 5 yıl 150k km kullanmak üzere üretiyor. Bir arabanın ticari değeri bu noktadan sonra kademeli olarak pert kabul ediliyor. Kimse yüzüne bakmamalı. Piyasadaki en düşük fiyattan alıcı bulmalı.

nedenlerini isteyene uzun uzun yazarım...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: albati

Ben 40'ı geçtim, merak etme bize de aynı muamele var. Onun sebebi şu, arabadan anladığını belli etmen. Sana arıza üfürüp yolamayacağını,, sen daha selam verirken anlıyor o çakal esnaf. Ondan gider yapıyor. Israr edersen bakıyor tabi.
    60lık dayıları ayak üstü öpüyorlar çünkü. Benim kayınpeder ne zaman gitse sanayiye öpüyorlar adamı. Adam Allah diyor, namaz diyor, sen otur abi çayını iç, şimdi hallolur diyor sonra veriyor küsküyü.

Dupeduz haram yiyorlar.. yazık gerçekten

• yetkili servisten şaşmam.... şehir dışında sanayide arkadaş var. önceden ondan fiyat alıyorum. yetkili servisle karşılaştırıyorum. aşırı uçurum yoksa yetkilide yaptırıyorum.

• Geçen yıl kalöriferden koku geliyor diye sanayiye bıraktığım 2007 model dizel fiesta aracım akşam gittiğimde pert haldeydi. Kızdırma bujisini bloğa düşürüp pistonlu gömleği mahvetmişler ve "araç bize geldiğinde böyleydi" dediler

• Ustanıza güvenin, güvenilir bir usta bulun. Tabii bunun için biraz deneyim sahibi olunması gerekiyor. Ustanız da size güvensin, ben ona sağlam iş yaparım o da bana sorun çıkarmaz, sürekli müşterim olur gibisinden.

Yani karşılıklı güven ilişkisini tesis etmek gerekiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Razorback

Evet arkadaşım. Perttir. Motorun altına EGM damgası vurulur. Ruhsata EGM işlenir.

hangi sebepten nasıl oldu kim nasıl yaptı kim kime güvenecek?

Ayrıca 0 sandık motorda taksan hep duyuyoruz problemler çıkıyor. Fabrikasyonu yakalama imkanı yok. Araç keyifsiz hale geliyor. Çok iyi tatminkar sonuçlarda çıkabilir... ama mantık olarak bu araba perttir mantığını oturtmamız gerekiyor Ülkemizde. Yoksa ölü seviciliginden vazgecemicez...

üreticiler araçları 5 yıl 150k km kullanmak üzere üretiyor. Bir arabanın ticari değeri bu noktadan sonra kademeli olarak pert kabul ediliyor. Kimse yüzüne bakmamalı. Piyasadaki en düşük fiyattan alıcı bulmalı.

nedenlerini isteyene uzun uzun yazarım...

Alıntıları Göster

Yok hocam, seninle tamamen ters düşüncelere sahibiz..

eyvallah

• Bu konuya karşılık olarak, yetkili servislere giderken dikkat edilmesi gereken konular diye bir konu açılması lazım. Çünkü aracını yetkili servise götürüp saçma şeylerden dolayı o kadar çok mağdur olan insan var ki. İnsan kime güveneceğine şaşırıyor artık.

• quote:

Yok hocam, seninle tamamen ters düşüncelere sahibiz..

eyvallah

Alıntıları Göster

Dostum okdr yazdığım şeye 1 tane bile karşı arguman üretmeden hayir dersen konu hakkında hiçbir fikrin olmadigi ortaya cikar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Razorback

Dostum okdr yazdığım şeye 1 tane bile karşı arguman üretmeden hayir dersen konu hakkında hiçbir fikrin olmadigi ortaya cikar.

Alıntıları Göster

senin böyle düşünmen seni bağlar, benim hangi konuda bilgim olup olmadığını bilmiyorsun.

ve benim sana sadece hayır demem, sana bilgisizmişim izlenimi veriyor..

Dedim ya bu sadece seni bağlar, senin fikirlerin benim için geçersizdir.

aynısı da senin için geçerli.

Sana verecek cevaplarım var elbet, ama uzun uzadıya tartışmaya girmek istemiyorum, 20 yaşında ergen değilim artık..

• quote:

senin böyle düşünmen seni bağlar, benim hangi konuda bilgim olup olmadığını bilmiyorsun.

ve benim sana sadece hayır demem, sana bilgisizmişim izlenimi veriyor..

Dedim ya bu sadece seni bağlar, senin fikirlerin benim için geçersizdir.

aynısı da senin için geçerli.

Sana verecek cevaplarım var elbet, ama uzun uzadıya tartışmaya girmek istemiyorum, 20 yaşında ergen değilim artık..

Alıntıları Göster

Üslübun hoş değil.. ergen olup olmamanda benim icin onemli degil. ben 36 yaşımdayım.

O seni baglar bu beni baglar mantigi ile forumda yazisma mantigi bagdasmaz. Burasi tartisma platformu - forum adi uzerinde. Sen bana ben sana bilgi katip daha dogrusuna gidicez. Gitmeliyiz...

Ayrica daha otesinde bana soran sensin. Cevap vermiyorum veremiyorum diyebilirsin hakkındır ama bu durumda senin birsey bildigini zannetmemi veya zannetmemizi beklemen pek dogru olmayacaktir...

• Sanayi veya sanayi disi olarak genelleyemem ama yaptigi isi elinin altinda aracin bakim/servis kilavuzunu bulundurarak yapan adam varsa tercihim olur. Isin 300-400-500 lira pahali ancak duzgun yapilmasi uzun vadede emin olun faydaniza olur. Hem ucuz hem de kitabina bakarak yapan varsa en guzeli ama ben servis calisanlarinin dahi o kadar ozenli oldugunu dusunmuyorum.

• cankut1907 C kullanıcısına yanıt

Cankurtcuğum yetkili serviste hakkını ararsın. Ortada evrak, fatura ve fiş var. Hukuk yoluna gidebilirsin ama sanayi böyle değil. Orada hukuk ararsan devreye kaba kuvvet girer. Yaşamadım değil, olay tazeyken müdahale edeceksin sonra geçmiş olsun    

• cormen kullanıcısına yanıt

Cormenime laf yok kızdırmayın adamı. Genelleme yapmak yanlıştır, istisnalar kaideyi bozabilir. Mesela örnek verecek olursak 2019 da İslam Optimar tarafından yapılan ankete göre Türkiye'nin %89,5 i Müslüman imiş. Fakat bana soracak olursan bu yanlıştır, yüzde 89,5 i gerçek Müslüman değildir. Kısaca herkes kendine Müslüman.

• Razorback R kullanıcısına yanıt

Razorum forum ortamı tartışma ortamı doğru. Herkes bir hipotez ortaya atarken sen tez dersin ben antitez ortaya atarım. Ama şu da değişmez bir gerçek bir toplumun, ülkenin yapısı ekonomi, kültür, din ve refah seviyesi belirler. Burada genelleme yapmak ya da yapmamaktan ziyade sokağa çıkıp halkın yaşantısına, harcamalarına ve onların hayat karşı olan vizyonuyla bakarak tümevarım yöntemine ulaşırsın. Burası sanal dünya sana laf sokmuş, hakaret etmiş bilmem eleştirmiş şöyle demiş takma boşver gitsin. Bu forumda eskiden beri var sidik yarıştırmak benim maaşım şu kadar, ben ceoyum bilmem ne... herkesin parası,malı veya dini kendinedir.

Bu konuyu sanayi esnafı sevmez çünkü genel olarak dünyaları böyle. Onların dünyası ile senin,benim dünya farklıdır. O dünyanın, ütopyanın içine gireceksin. O dünya bambaşkadır, güzel bayanlar yok ( askeriye gibi) , eğitimli ve kaliteli insanlar azınlıkta, sabahtan akşama kadar köpek muamelesi görürsün, hakkını alamazsın ve arayamazsın, sigortanı yapmazlar veya paranı eksik verirler. Yazın sıcağı ve kışın buz gibi soğuğunda nefes tüketirsin. Gelen giden kıl müşterilerin kaprislerini çekersin, azarlarını işitirsin. Haftada bir gün tatil yaparsın (iş yetişmezse pazarda dükkan açtırırlar) , pisliğin tozun içinde çalışırsın ve insani şartlardan uzak şekilde mücadele edersin. Küfürbaz ve sert olmazsan ezilirsin. Kolay bir dünya değildir onların dünyası bu da insanları arsız yapar, etik değerlerinden ve genel ahlaktan uzaklaştırır. Kısaca oto sanayi pavyon gibidir, oranın bir düzeni ve sistematik işleyişi yoktur. Devlet denetlemez ve herkes kafasına göre takılır. Sanayi esnafıyla ne çok yakın, samimi olacaksın ne de burjuva sınıfı mesafeli gibi yaklaşacaksın. O aradaki iletişimi ve mesafeyi iyi ayarlayacaksın.

Arabadan anlamıyorsan ve teknik bilgin zayıfsa Bosch Servis, yazılı döküm veren özel servis veya yetkili servise gideceksin. Bu da maddiyata yani aylık gelirine bakar, sanayide işçilik (iş gücü) ucuzdur fakat yedek parça pahalıdır. Türkiye'de 300 TL işçilikle baskı balatanı değiştirsin, Yurtdışında ise ortalama saati 300-500 doları bulur.

Edit: laptop 12 yıllık külüstür klavyedeki bazı tuşlar tam basmıyor ana temayı az çok anlamışsındır :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi flyer_mig -- 19 Kasım 2020; 1:27:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: flyer_mig

Razorum forum ortamı tartışma ortamı doğru. Herkes bir hipotez ortaya atarken sen tez dersin ben antitez ortaya atarım. Ama şu da değişmez bir gerçek bir toplumun, ülkenin yapısı ekonomi, kültür, din ve refah seviyesi belirler. Burada genelleme yapmak ya da yapmamaktan ziyade sokağa çıkıp halkın yaşantısına, harcamalarına ve onların hayat karşı olan vizyonuyla bakarak tümevarım yöntemine ulaşırsın. Burası sanal dünya sana laf sokmuş, hakaret etmiş bilmem eleştirmiş şöyle demiş takma boşver gitsin. Bu forumda eskiden beri var sidik yarıştırmak benim maaşım şu kadar, ben ceoyum bilmem ne... herkesin parası,malı veya dini kendinedir.

Bu konuyu sanayi esnafı sevmez çünkü genel olarak dünyaları böyle. Onların dünyası ile senin,benim dünya farklıdır. O dünyanın, ütopyanın içine gireceksin. O dünya bambaşkadır, güzel bayanlar yok ( askeriye gibi) , eğitimli ve kaliteli insanlar azınlıkta, sabahtan akşama kadar köpek muamelesi görürsün, hakkını alamazsın ve arayamazsın, sigortanı yapmazlar veya paranı eksik verirler. Yazın sıcağı ve kışın buz gibi soğuğunda nefes tüketirsin. Gelen giden kıl müşterilerin kaprislerini çekersin, azarlarını işitirsin. Haftada bir gün tatil yaparsın (iş yetişmezse pazarda dükkan açtırırlar) , pisliğin tozun içinde çalışırsın ve insani şartlardan uzak şekilde mücadele edersin. Küfürbaz ve sert olmazsan ezilirsin. Kolay bir dünya değildir onların dünyası bu da insanları arsız yapar, etik değerlerinden ve genel ahlaktan uzaklaştırır. Kısaca oto sanayi pavyon gibidir, oranın bir düzeni ve sistematik işleyişi yoktur. Devlet denetlemez ve herkes kafasına göre takılır. Sanayi esnafıyla ne çok yakın, samimi olacaksın ne de burjuva sınıfı mesafeli gibi yaklaşacaksın. O aradaki iletişimi ve mesafeyi iyi ayarlayacaksın.

Arabadan anlamıyorsan ve teknik bilgin zayıfsa Bosch Servis, yazılı döküm veren özel servis veya yetkili servise gideceksin. Bu da maddiyata yani aylık gelirine bakar, sanayide işçilik (iş gücü) ucuzdur fakat yedek parça pahalıdır. Türkiye'de 300 TL işçilikle baskı balatanı değiştirsin, Yurtdışında ise ortalama saati 300-500 doları bulur.

Edit: laptop 12 yıllık külüstür klavyedeki bazı tuşlar tam basmıyor ana temayı az çok anlamışsındır :)

Aynı düşüncelerdeyiz.. Daha neler neler yazılır...

• albati kullanıcısına yanıt

Çok mantıklı abi kimin anlayıp anlamadığını daha dükkana girmeden hareketlerinden anlıyorlar. Ben götürdüğüm her arabamın başında bekledim arabayı hiç bırakıp gitmedim. Ustanın dibine girip inceledim. Belki de bundan dengesiz davranıyorlar. Çoğunun zaten paraya ihtiyacı yok gibi hareketler işten bıkmışlar sanki zorla tutuyoruz. Keşke denetlense her işlemin bir sabit fiyatı olsa bimiyorum faydası olur mu sanayicilere..

• Birde bi esnafa ilk gittiğinizde iyi davranır, ahlaktan falan bahseder. Yalandan gözünüzü boyar. İşçilik fiyatını dğer yerlere göre az söyler. Mesela şöyle der abi şunu değiştirmeye gerek yok seni daha idare eder boşuna para harcama vs. Sizde lan adam ne kadar düşünceli bundan sonra hep buraya gelirim dersiniz. İkinci gidişinizde mokoko yapar

• Dark Territory kullanıcısına yanıt

Darkcığım bu da eklenmeli maddelere anayasa gibi yaptık  

Mesela göçük olarak bakarsak 600 TL ye de yapan var 1000 TL ye de fakat göçük işi sanat işidir. Ucuza kaçarsan adam konserve kutusu gibi eğip buküp yapar bu kadar oluyor işine gelirse der aradan kaçar, sıyrılır. O yüzden işin ehline ve iyi bilen birine yaptırmak gerekir. Sonra tekrar kes, çektir, çekiç at bilmem ne daha çok mağdur olursun. Motor, mekanik, kaporta herkes yapar. Ama sanayide göçük dükkanlarına bakarsan Şaşmaz sanayide 10-15 tane ya vardır ya yoktur, internette bile aratınca google amcada fazla çıkmıyor. Kaporta değil bak göçük onarımını diyorum.

• Bir kişinin konuşmasından anında o araçtan anlayıp anlamadığını anlarsın. Genel itibari ile de arabadan anlayıp anlamadığını anlarsın. Çok kolaydır bunu anlamak sektör de çalışanlar için. Ustanın mantığında ki haksızda sayılmaz adam zaten düzgün iş istese yetkili servise gider, yok servis pahalı buldu hadi diyelim kurumsal veya ona yakın kalitede hizmet veren ustalar var, bu müşteri bana niye geldi 5 kuruşluk işi 3 kuruşa yaptırmaya. Haliyle usta diyor ki iyi olan kazıklasın  Haliyle yoklama çekiyor.

Denetleme kalitenin olduğu yerde olur, kalite de para demek zaten işin hakkını veren kişilerin sanayi maceraları olmaz. Zaten milletimiz kalitesiz iş yaptırmak istediği için sanayi maceraları oluyor veya bu tür ustalar sürekli oluyor.

Ben koskoca araç toplattım 1 sene sürdü ustanın yanına toplasan 2 defa gitmişimdir, arkadaşım da topladı aynı başka yerde, başkalarına yaptırdığımız işlerde var, bazı ustaların yanına gitmeyi geçtim yolda görsem tanımam, telefon ile koca şanzımanı gönderdik yaptırdık, hacimli işler yani kısacası yaptırmak istedikten sonra yaptırırsın. Sanayi de sen yeter ki kaliteli iş yaptırmak iste. Usta bulamıyorum diyen kişilere hayatta inanmam, özel bir araç ve veya özel bir araç bile olsa ülkemizde, her işin ustası var kendi şehrinde bile olmasa en fazla bir çekici ile başka şehre gönderme parasına bakar ki ondan da 1000 km yola bile göndersen ödeyeceğin 1000 TL bile değil.

@yigit_dark

• 
Sayfa: önceki 910111213
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.