Şimdi Ara

OpenWrt Router Tavsiyesi

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
17
Cevap
1
Favori
3.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Buradaki "wifiturk" mekalede ilk defa duyduğum openwrt kelimesi sonucu aniden bu konuya aşırı ilgi duymaya başladım.
    Öncelikle yapmak istediklerimi, sonrada 3 gündür yaptığım araştırmalar sonucu edindiğim bir kaç modeli yazıp sizlerinde tavsiyesi ile bir router almak istiyorum.
    Öncelikle üstte linkini verdiğim konuda geçenleri denemek istiyorum, sadece test amaçlı ve meraktan, bu şekilde kullanım daimi değil.(aynı chipsette bir usb alıcım var, awus036h)

Cihazı aslen daha sonra sıfırlayıp aşağıdaki uygulamalar için kullanacağım,
    A- Bendeki interneti belli ip lere hız ve kota sınırlaması ile dağıtmak, gerekirse verilen sürede neti kesecek (ttnet gibi belli bir kotaya gelince hız düşecek)
    B- harici bir hdd bağlayıp bunu ağda istediğim kişilere paylaştırmak, üzerinden film izlemek, ftp ve nas server kurup dosya alışverişi yapmak.
    C- modemden verdiğim kablosuz interneti yine kablosuz dağıtmak, kablosuz girenler üyelik ile girecekler(kullanıcı adı şifre ile)
    D- Torrent client oluşturup bunun ile takılı olan Hdd ye film indirmek
    E- cihazdan nete bağlanan pc lere farklı vpn ler atayıp nete çıkışlarını burdan vermek, örneğin farklı ülke ip leri ile çıkış yaptırmak.
    F- youtubede görüp çok sevdiğim MP3 Player, müzik kontrolü ve WiFi internet radio "Mp3 çalar + wifi radyo" "Music Player" olayını uygulamak.

Araştırıp Edindiğim kadarı ile piyasada ortalama 50-100 tl aralığındaki openwrt, dd-wrt vs ile kullanılan en aktif cihazlar alttakiler

1- Tplink TL-WR703N (piyasada yok çinden alınabiliyor)
    2- Tp-link Tl-mr3020
    3- Tp-link Tl-wr740n veya wr741nd
    4- Tp-link Tl-wr1043nd
    5- Asus 520GU

Daha bir çok model var fakat genelde Usb destekli olanlar bunlar diye bunları yazdım wr74x hariç, yapmak istediklerim normal olarak alan ve bellek gerektiriyor, uygulamalar kurulacak , hdd den film izlemek için veri tranfer hızı gerekiyor vs, burada dolayısıyla öne çıkan ram, rom, mbps oluyor, üstteki tp link ler hepsinde 4mb rom, 32 mb ram var sadece 1043nd de 8mb rom var, burdaki listeye göre yapmak istediklerimi karşılayacak cihaz size göre ne olur ? yazdıklarım arasında az da leriye yönelik düşünürsek hangi cihazı önerirsiniz ?, veya bu listede olmayan bu fiyatlara yakın önerebileceğiniz başka hangi cihazlar olabilir ?.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

• Sadece openwrt ile mi ilgileniyorsun? dd-wrt, tomatousb vs.. bunlara da göz atmanı öneririm, istediklerine göre incelediğin ürünler yetersiz kalır, Asus RT-AC66u tarzı ürünleri araştırmalısın,

kolaygelsin
  • quote:

Orijinalden alıntı: geveze_free

Sadece openwrt ile mi ilgileniyorsun? dd-wrt, tomatousb vs.. bunlara da göz atmanı öneririm, istediklerine göre incelediğin ürünler yetersiz kalır, Asus RT-AC66u tarzı ürünleri araştırmalısın,

kolaygelsin

Hayır hocam hepsi ile ilgileniyorum fakat dd-wrt yi, openwrt üstüne yapılandırılmış bir system diye okudum, tomato ise pek kaynak bulup bilgi edinemediğimden, revaçta olan openwrt yi örnek alarak mesajımda kullandm.
    Asus RT-AC66u tarzı bir cihaz almam müümkün değil, o kadar bütçe ayıramam, ayrıca ortalama yazdıklarımı forumda ve sağda solda okuduğum kadarı ile basit cihazlar ile yapanlar var ?.
  • Ozaman rt-n10u Black bu cihaza bak. Bende evde kullanım icin bunu aldım, istediklerinin çoğunu default firmwaresi bile yapıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @geveze_free
    Hocam rt-n10u Black gerçekten güzel bir ürün fakat bahsedilen asus ile 1043 ün bellek ve rom miktarları aynı, asus 150mbps, 1043 ise 300 mbps buna karşın asus ta 3g/4g , repeater desteği var, 1043 yok, amacım 1043 de diretmek değil amma asusu veri transfer hızı daha düşük olmasına rağmen(150mbps) neden tercih etmeliyim ? yani bariz bir şey göremediğimden soruyorum.(fiyat olarak hemen hemen aynı fiyattalar)

@alier
    Hocam mikrotik kaliteli ve güzel ürünler sunuyor,farklı bir yapılandırma için ilerde almak istediğim 2-3 ürünü var fakat ben mikrotikte özelikle uygun fiyata ve openwrt destekli işime yarayacak bir ürün olduğunu openwrt olarak hiç araştırmadığımdan bilmiyorum, görmedim ?.
    sizin bildiğiniz bir cihaz varsa önerinizi almak isterim.
  • MikroTik Routerlar:

http://forum.donanimhaber.com/m_93763245/f_/key_mikrotik//tm.htm#93813517

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alierr -- 21 Ağustos 2014; 19:34:46 >
  • @alierr
    Hocam ürünleri ve konuyu inceledim, ürünler güzel fakat hem biraz pahalı geliyor hemde RouterOS benim gibi bu tip cihazlar ile çok haşır neşir olmamış kişiler için fazla profesyonel ve zor gelir gibi görünüyor, gerçi openwrt sitesinde ürün yer alıyor openwrt kurup kullanılabilir fakat bu seferde bu ürünleri tercih etmenin cazibesi kalmamış olacak ?
  • routerboard la işini halledebilirsin... ISP level routerlar..

@alierr arkadaş atmış zaten

edit: hiçte pahal ıdeğil f/p ürünüdürler piyasada... ve en iyi yazılıma sahipler RouterOS .. bilmek lazım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 22 Ağustos 2014; 18:30:00 >
  • tp link routerlere bak fiyatlari uygun

• quote:

Orijinalden alıntı: connaught

tp link routerlere bak fiyatlari uygun

Amacım bu sistemleri öğrenmek ve kendimi bu alanda geliştirmektir, yeni öğrendiğim ve bilmediğim bir sistem, bu güne kadarda nasıl gözümden kaçmış bu olay bilmiyorum ve kendimi suçluyorum..

Asus rt-n10u Black ile Tp-link Tl-wr1043nd arasında kaldım aslında ilk etapda, ikiside yerli yabacı forumlarda tavsiye edilen ve ram/rom miktarı güzel ve hızlı uygun fiyatlarda ürünler, fakat @alier hocam süper bir mikrotik önerisi sundu, inceleyince ve ram/rom kapasitesine bakıp normal yazılımı ile çıkardığı işe bakınca hayran kaldım diyebilirim, şu aralar belli sağlık sorunlarım nedeni ile çalışamadığımdan bütçem çok dar, satın alamıyorum, yoksa kesinlikle uzatmadan alınacak ürün diye düşünüyorum, fiyatı düşük ve iş görür durumu en iyi olan cihazı seçmeye çalışmam, ve özellikle ilk mesajımda verdiğim örnekler, dar bütçemden dolayıdır.

• quote:

Orijinalden alıntı: polat333

quote:

Orijinalden alıntı: connaught

tp link routerlere bak fiyatlari uygun

Amacım bu sistemleri öğrenmek ve kendimi bu alanda geliştirmektir, yeni öğrendiğim ve bilmediğim bir sistem, bu güne kadarda nasıl gözümden kaçmış bu olay bilmiyorum ve kendimi suçluyorum..

Asus rt-n10u Black ile Tp-link Tl-wr1043nd arasında kaldım aslında ilk etapda, ikiside yerli yabacı forumlarda tavsiye edilen ve ram/rom miktarı güzel ve hızlı uygun fiyatlarda ürünler, fakat @alier hocam süper bir mikrotik önerisi sundu, inceleyince ve ram/rom kapasitesine bakıp normal yazılımı ile çıkardığı işe bakınca hayran kaldım diyebilirim, şu aralar belli sağlık sorunlarım nedeni ile çalışamadığımdan bütçem çok dar, satın alamıyorum, yoksa kesinlikle uzatmadan alınacak ürün diye düşünüyorum, fiyatı düşük ve iş görür durumu en iyi olan cihazı seçmeye çalışmam, ve özellikle ilk mesajımda verdiğim örnekler, dar bütçemden dolayıdır.

Ddwrt openwrt gargoyla tomato vs gibi firmwareler satın alınan bir cihaz dan verim alamayinca devreye girer genelde
    Tp link routerler ddwrt olmadan bir hicdir benim gözümde
    Ama mikrotik gibi draytek gibi sağlam markaların kendi yazılımları zaten yukardaki 3. parti firmwarelere gerek duymaz macera aramiyorsaniz tabi

• mikrotiğin hiçbir modeli ile dd-wrt li bir router in yapabildiklerini yapamazsınız.
    en başta çok kullanılan ve olmazsa olmaz kablosuz alıp yeniden kablosuz verme.

tabi router os unda kendine göre yapabildiği çok güzel işler var.
    ama ev kullanıcısı için çoğu lüzumsuz bence.

wrt işine gireceksen uygun fiyatlı tp-link 3600 iyi olur.
    hızlı işlemci, usb, yüksek ram, hardware nat, 5 ghz desteği v.s v.s
  • quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

mikrotiğin hiçbir modeli ile dd-wrt li bir router in yapabildiklerini yapamazsınız.
    en başta çok kullanılan ve olmazsa olmaz kablosuz alıp yeniden kablosuz verme.

tabi router os unda kendine göre yapabildiği çok güzel işler var.
    ama ev kullanıcısı için çoğu lüzumsuz bence.

wrt işine gireceksen uygun fiyatlı tp-link 3600 iyi olur.
    hızlı işlemci, usb, yüksek ram, hardware nat, 5 ghz desteği v.s v.s

sizi buralarda gormek ne guzel hocam sayenizde çok şey öğrendim ne kadar teşekkür etsem azdır

• utkanizmit U kullanıcısına yanıt
    quote:

"mikrotiğin hiçbir modeli ile dd-wrt li bir router in yapabildiklerini yapamazsınız"

Kesinlikle şaka olmalı bu yorum mikrotik routerboardları isp level bir firmware taşıyor, routeros. Routeros ile ddwrtnin yaptığı herşeyi ve fazlasını yaparsın.. o zaman isp ler hiç birşey yapamaz demek oluyor senin yorumunla, bütün ispler tplink alsın o zaman ve stabil olmayan başkalrının bu alet için uyumlu hale getirdiği dd-wrt mi flashlasın? çok komik..

Mikrotik'in bütün modelleri routeros ile geliyor.. ister profesyonel cihazını al isterse ev için olanını al hepsinde o müthiş yazılım var. sevdiğim tarafıda bu zaten, diğer profesyonel network cihazı üreten firmalar mesela cisco, kullandıkları routeros benzeri yazılımı SAdece binlerce dolarlık aletlerle veriyorlar, ki routeros le eş değer yazılım bu.

RouterOS in tek dezavantajı bilgi ve eğitim gerektiriyor oluşu.. Çünkü dedim yukarıda zaten isp ler için yaratılmış bir yazılım baya advance, herşeye hükmediyorsun eğer biliyorsan ne yaptığını.

Ayrıca benimde kullandığım ve ev, küçük işletmeler için en iyi routerboard bu Mikrotik RB951Ui-2HnD, bu alette daha iyi donanım var yukarıda bahsettiğin tp-link modelden.

not: yorumun tam ters olmalıydı aslında.. routeros le yapabileceğin birçok şeyi dd-wrt ile yapamazsın.. En basitinden qos oluştururken user lara minimum bandwidth reserve edemezsin mesela dd-wrt ile.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 24 Ağustos 2014; 16:04:32 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.