Şimdi Ara

Input lag'sız VSYNC kombinasyon (Yeni method)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
8
Favori
4.843
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar VSYNC konusunu baya tartıştım Guru3D'de ve Overclock Forums'da...

Her oyunda yapılabilir;

Eğer oyunun VSYNC'i kırık ise yani FPS 60'tan 30'a düşüyorsa:
    oyun içi vsync açık + D3DOverrider Triple Buffering ON + RTSS refresh rate FPS cap yani 60 ya da 120 + Nvidia panel pre-rendered frame set 1.

Eğer oyunun VSYNC'i kırık değilse:

oyun içi vsync açık + RTSS refresh rate FPS cap yani 60 ya da 120 + Nvidia panel pre-rendered frame set 1.

Eğer oyunda VSYNC yoksa:

D3DOverrider VSYNC ON + D3DOverrider Triple Buffering ON + RTSS refresh rate FPS cap yani 60 ya da 120 + Nvidia panel pre-rendered frame set 1.

ÖNEMLİ:
    Ama sadece VSYNC ya da triple buffer sadece bir yerde aktif olmalı yoksa bir orda aktif bir burda aktif ise çakışıyor.

EDIT: Yeni oyunların 64-bit exe'ye sahip olmasından dolayı D3DOverrider çalışmıyor, geliştiricisi ise buna destek vermeyeceğini söylemişti, buna alternatif 64-bit ile uyumlu RadeonPro isimli bir uygulama var ama baya karışık ve hantal.
    Ayrıca güçlü kartınız yoksa pre-rendered frame'i auto da bırakın.

Yeni çıkan oyunlarda vsync özürlü geliyor, kırılma olmuyor ama baya bir takılma, double olduğundan direkt 30'a çakılmalar vs. Bunları çözmek için kullandığım şöyle hintler var.

ALT+TAB yapıp tekrar oyuna girmek.
    Oyundaki VSYNC'i kapatıp, tekrar açmak.
    Nvidia VSYNC'i kullanmak.

Ya da yeni oyunlar için VSYNC kapatıp, borderless fullscreen kullanmak ki bilindiği üzere Windows ortamı VSYNC + triple buffer'lı işliyor, windowed mode'da oyunu açarsanız, windows kendi VSYNC + triple buffer uyguluyor.

Malesef grafik teknolojileri ilerlerken VSYNC'i bozuyorlar bilerek mi yapıyorlar dersiniz? GSYNC için.

şuna bakın:http://www.displaylag.com/reduce-input-lag-in-pc-games-the-definitive-guide/
    birde şuna, oyuna özel spesifik hintler için:http://pcgamingwiki.com/wiki/Home

EDIT2: Arkadaşlar Nvidia panel pre-rendered frame'i 1'e ayarlamak günümüz oyunlarında sıkıntıylımış. Hızlı FPS oyunları hariç, ya 2'ye alacaksınız artık ya da tüm değerleri oyununa göre test edeceksiniz. Tavsiyem 2'ye almak.

EDIT3: Arkadaşlar, RTSS'ten FPS cap'i 60 ya da 120 gibi fix değerlere set etmek ekstra input lag veriyormuş çünkü oyun max FPS limitine çıkamıyor. Yani birkaç saniyede bir anlık ufak sekmeler oluyor ve ekstra input lag. Bunu çözmek çok basit;

1) vsynctester.com sitesini aç ve ne yazdığına bak. Örnek olarak "59.947251Hz" yazıyorsa
    2) O değerden 0.006 çıkart ve örnek olarak "59.947 - 0.006 = 59.941"
    3) RTSS global cfg dosyasını bul program files'dan. Oraya şunu gir:
    [Framerate]
    Limit=59941
    LimitDenominator=1000

4) Kaydet, çık.

Böylelikle FPS'yi ince ayarlı olarak TAM SPESİFİK max limitine ayarlıyorsunuz ve input lag en aza düşüyor.

Bunlara istisna olarak eğer oyunun kendi fps limiter'i varsa onun kullanılması çok yüksek ihtimal daha iyi sonuç verecektir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 14 Nisan 2018; 1:25:3 >

• Ayrıca uzun zamandır yazdığım şey daha var.. Burdada kalsın.. NVIDIA Panelden prerender framesi 1 yapmak eğer cpu güçlü ise oyunlarda cpu unun fazla fps hazırlamsını önlüyor böylelikle daha da az input laglı oyun deneyimi sunuyor.

ana mesajı düzgün şekilde editledim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi X-FI -- 18 Ocak 2014; 16:52:21 >
  • hocam bu nvidia paneldeki zımbırtıyı bulamadım nerde o ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: sekohuso33

hocam bu nvidia paneldeki zımbırtıyı bulamadım nerde o ?

3d ayarlarının yönetilmesi kısmında oyunu seç maximum kare sayısı yazan yer heralde
  • kafa karışıklığı olmaması açısından diyorum... kilitleyeceğiniz 60-120 olan şey fps değeri bunuda hangi refresh rate teyseniz ona kilitlemeniz lazım

ayrıca konuda üste gelsin vsync severlere özel
  • Güzel paylaşım olmuş. Birde ben up layım. Bu aralar ihtiyacı olanlar çıkabilir.
  • Elinize sağlık yararlı bilgiler için.
  • Benim cpu kotu diyelim bu prerenderi acmak yararli olur mu yani?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • emmre129 kullanıcısına yanıt
    kötü cpularda pre rendered framesi yüksek tutmak iyidir fakat input lagı artıracaktır. o yüzdendir ki ben ana mesajda bunu en düşüğe koyun dedim. Nvidia ise default olarak borakın diyor auto yani.

birde çoğu kişinin atladığı şey (ana mesajda var yıllardır) ise fps yi RTSS ten refresh rate e kilitlemek ayrıca... ne kadar saçma diyeceksiniz ama ben olabilecek her türlü kombinasyonu denedim zamanında, en iyi sonucu istiyorsanız böyle. cidden farkediyor.
  • X-FI X kullanıcısına yanıt
    Gsync amonitör alın ve oyunlar donamdan yağ gibi aksın vsync den kurtlun.
  • darkdevil35 kullanıcısına yanıt
    en iyisi o zaten, gerçekten öyle ama pahalı sanırım hala daha.
    2400 TL den başlıyor fiyatlar hocam gsync 144 hz monitörler..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi darkdevil35 -- 13 Şubat 2016; 22:50:55 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkdevil35

2400 TL den başlıyor fiyatlar hocam gsync 144 hz monitörler..

2400 e gtx 950-960 lı sistem toplanır monitör hariç
  • Öle hocam ama gsync de çok ayrı bi deneyim mükemmel gsync monitörle oyun oynayan bir daha başka monitörle oyun oynayamaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: darkdevil35

Öle hocam ama gsync de çok ayrı bi deneyim mükemmel gsync monitörle oyun oynayan bir daha başka monitörle oyun oynayamaz.

Hocam g-sync ile v-sync arasında o kadar fark var mı ki?Yani diyelim ki ikisi de 144Hz olan g-sync ve v-sync monitörler arasında çok fark var mıdır?Veya fiyata değer mi öyle sorayım.
  • Hocam şöyle söyleyim ben 2500 tl ye aoc 24 144 hz 1 ms gsync monitör almıştım monitörüm bozulsa çok daha pahalıya gene alırım fark demek az arasında dağlar var çünki gsync ile oyun oynadıktan sonra normal monitörle oyun oynayamassınız isterse monitör 1000 hz olsun gsync yoksa boş aşağıda attığım videoyu izleyin ne demek istediğimi anlıycaksınız.

https://www.youtube.com/watch?v=Gw0igMhqKnU
  • EDIT: Yeni oyunların 64bit exe'ye sahip olmasından dolayı D3DOverrider çalışmıyor, geliştiricisi ise buna destek vermeyeceğini söylemişti, buna alternatif 64bitle uyumlu RadeonPro isimli bir uygulama var ama baya karışık ve hantal.
    Ayrıca güçlü kartınız yoksa pre-rendered frame'i auto da bırakın.

Yeni çıkan oyunlarda vsync özürlü geliyor, kırılma olmuyor ama baya bir takılma, double olduğundan direkt 30'a çakılmalar vs. Bunları çözmek için kullandığım şöyle hintler var.

ALT+TAB yapıp tekrar oyuna girmek.
    Oyundaki vsynci kapatıp, tekrar açmak.
    Nvidia vsynci kullanmak.

Ya da yeni oyunlar için vsync kapatıp, borderless fullscreen kullanmak ki bilindiği üzere windows ortamı vsync + triple buffer lı işliyor, windowed mode'da oyunu açarsanız, windows kendi vsync + triple buffer uyguluyor.

Malesef grafik teknolojileri ilerlerken vsync'i bozuyorlar bilerek mi yapıyorlar dersiniz? GSYNC için.

şuna bakın:http://www.displaylag.com/reduce-input-lag-in-pc-games-the-definitive-guide/
    birde şuna, oyuna özel spesifik hintler için:http://pcgamingwiki.com/wiki/Home

denemek isterim ama en akılısı ama pahalısı

1ms 144hz 2k gsync li monitör almak ama ı-onlarda ülkede 2500 tl başlıyor
  • EDIT: Arkadaşlar nvidia panel prerendered frame'i 1'e ayarlamak günümüz oyunlarında sıkıntıylımış. Ya 2'ye alacaksınız artık ya da tüm değerleri oyununa göre test edeceksiniz. Tavsiyem 2'ye almak.
  • g-sync'li monitörlerin de birçok oyunda uygulanamama gibi sıkıntıları var. Bu konuda da internette net şekilde açıklanan herhangi bir rehber tarzı bir şey bulamadım ben. Mesela FPS oyunlarında en ufak bir problem yaşanmıyorken, stratejide ve FIFA'da ayar sıkıntısı mevcut. Örneğin FPS oyunlarında FPS limiti kaldırılıp g-sync açıkken gayet akıcı şekilde g-sync uygulanıyor. Fakat stratejide limitsiz fps yaptığınızda haritayı kaydırırken problemler oluyor. Bu sefer v-sync i açmak durumunda kalıyorsunuz. Örneğin League of Legends'ta benzer sıkıntı var. FIFA'da net bir ayar yapamadım mesela. Çok ilginç FPS limitini kaldırıyorum kendi kendine limitliyor. nvidia kontrol paneli bazı oyunlarda tam uygulama işlemini gerçekleştiremiyor sanırım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.