Şimdi Ara

==Opel MERİVA'cılar buraya==

Bu Konudaki Kullanıcılar:
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.978
Cevap
37
Favori
342.373
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Opel'in sevilen modeli MERİVA'yı kullanan arkadaşları bekliyorum. Bende 1.3 CDTI essentia 2005 modeli var. 1 senedir kullanıyorum aracımdan çok memnunum. Az yakıyor ve içi çok rahat. Arka koltuklar hele... girmediği şekil yok. Uzun yolda arkayı yatırıp dümdüz yapıp yatıyorum. Aracın biraz persormansı eksik, 100km hıza 17sn'de çıkıyor ama bu kadarı bana yetiyor.

Merivacıları bekliyorum. ve meriva hakkında neler düşünüyorsunuz?

• Opel meriva:

• Opel meriva:

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratp87 -- 27 Şubat 2008; 16:15:21 >
  • Opel meriva 1.3 CDTI. Dünyanın en küçük dört silindirli ve common-rail turbo-dizeli. Motorun hacmi tam olarak 1248cc. Baya küçük dimi ? Opel’in yeni yüksek teknoloji ürünü dizel motoru, 1.7-litre dizel motorunun yerine geçmektedir. Common-rail dizel teknolojisine ve türbülans kontrolüne sahip yeni 1.3 CDTI motor, 70hp güç üretmektedir. Corsa, Tigra ve Astra’dan tanıdığınız 1.3 CDTI, 1.0 – 1.4-litre silindir hacmi kategorisinde, 26 ülkeyi kapsayan otomotiv basını tarafından mükemmelliği, hızlı yanıt verme yeteneği, yüksek torku (170Nm) ve ekonomik yakıt tüketimi sayesinde, “2005 yılının otomobili” olarak adlandırılmıştır. Nasıl motor ama!

Dünyanın bu en küçük dört-silindirli common-rail turbo-dizel motoru, Meriva’yı 157 km/saat maksimum hıza çıkarmakta ve 100 kilometrede sadece ortalama 5.0 litre yakıt kullanımını gerektirmektedir. Şehir dışı 4.2 ve şehir içi kullanımda 6.2 lt motorin (euordiesel) tüketmekte. Yakıt tankı 53lt. Böylelikle genel olarak 1 depo yakıtla, sürüş tarzınıza göre 750-900 km arası bir menzile sahip oluyorsunuz.

Aslında 1.3lt’lik motorun biraz fazla yakmasının nedeni arabanın ağırlığı. Meriva 1300 kg civarında bir otomobil. İki kişide binse arabaya, bu küçük motor yaklaşık 1,5 ton çekmek zorunda bırakılmış. Otomobilin ağırlığı, trafikte çok seri olmayı engelliyor. Anında hızlanıp gidemiyorsunuz. Ama yüksek torku da sizi bi köşede bırakmıyor. Yine götürüyor, hem de sınıfındakilerde hiç kıyaslanmayacak bir şekilde ekonomik olarak…

Motorun hacmi küçük, vergisi az. İç hacmi çok geniş, tam bir aile otomobili. Dizel, az yakıyor. Yani arabayı aldıktan sonra, garajdan çıkarıp çıkarmamak konusunda pek kararsız bırakmıyor sizi. Aldıktan sonra sakin bir kullanımı sevenler için kolay kolay ayrılamayacakları bir otomobil.

Performans tutkunlarına 1.3 motor tavsiye edilmez, trafikte tokatlayan çok olur. Onun yerine benzinli ve turbo 1.6 OPC 180HP’lik bir motor seçeneği var. 8,2sn’de 100′e vurursunuz ibreyi. 1,3 motorun 100km hızlanma süresi 17,8 sn

Merivanın en çok hoşuma giden bir diğer özelliği, bütün koltuklarının hareketli olması. Öndeki koltuklar öne arkaya gidiyor, isterseniz sağ koltuğu tamamen yatırabiliyorsunuz. Şöför koltuğunun yükseklik ayarı var. Ortada kol dayanığı var. Arka koltukları hiç sormayın, yapmadığı hareket yok :) sağ, sol, ileri, geri, 3′lü koltuk, 2′li koltuk, tamamen katlanıp arka tarafta dümdüz bir yer oluşturmak gibi marifetleri var. Yani benim gibi 1.97′lik adam bile ön koltukta kafası tavana değmeden rahatça oturabiliyor, uzun yolculuklarda arka tarafı yatak gibi düzleyip yatabiliyorsa, bu arabanın çok özel olduğunu söylebilirim.

Pazara sunulduğu 2003 yılından bu yana Meriva 500.000 adedin üzerinde satıldı. Sadece 2005 yılında, bu kompakt minivanın Avrupa’daki satışı 190.000 adedi bulmuştur ve bunun 55.000 adedi Almanya’da satıldı. Opel Meriva sadece tescil istatistiklerine adını yazdırmakla kalmamış, profesyonel test sürücülerinin de saygısını kazandı: 2004 yılında, on karşılaştırma testini kazandığı gibi, Alman “AutoBild” ticari yayınında yedi kez birinci sırada gösterilerek zafer kazanmıştır.

Meriva’nın ana sayfası:http://www.opel.com.tr/site/showroom/meriva/desc1.html

Alıntı:www.muradu.com (kendi sitem )

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratp87 -- 27 Şubat 2008; 16:13:18 >
  • 2007 mayıs ayında Meriva 1,3 cdti Essentia aldım, sıfır arıza ile 32000 km deyim araç tüm beklentilerimi karşıladı, çok memnunum.
  • HERKESİN BEKLENTİLERİNİ KARŞILAYABİLECEK BİR ARAÇ.

ARTIK YENİSİ GELMEK ÜZERE BU MODEL TARİH OLACAK. MERİVA İÇİN HERŞEY DAHA YENİ VE BAŞTAN BAŞLIYOR.
  • SELAM ARKADAŞLAR,BENDE 2005 ÜSTU ENJOY DONANIMLI MERİVA ALMAK İSTİYORUM,ACABA KM BAKIMLARI NEKADAR TUTUYOR,BILGI VEREBILIRMISINIZ.TEŞEKKUR EDERIM.
  • Bizdede 1.6 meriva var beyaz renk 2004 model süper araba yayla gibi çok rahat
  • 2004 enjoy+spor paketli meriva mevcut bizde arabayı değişmeyi düşündük bu ara arabaların hepsine baktık diyebilirim hepsi merivadan sonra dar ve alçak geliyor merivadaki genişliği ferahlığı hiçbir arabada bulamadığımız için vaz geçtik merivayı değişmeden merivadan başkası bizi bozar dedik uzun boylu kullanıcılar için çok iyi bir tasarım meriva babam 1.88cm ben 1.90cm diğer alçak taksilerde iki büklüm kalıyoruz içlerine sığamıyoruz bir türlü onun için meriva gibisi yok performansı desen 1.6 16V ecotec motor çok çok iyi canavar gibi tipi desen oda ayrı güzel alışılmışın dışında dikkat çekici tasarımı var ayrıca ben arka camları falan cosmo modelindeki gibi cam filmi uygulayarak kararttım egzos ucu falan taktım çok güzel oldu araba aksesuar çok yakışıyor merivaya spor bir araba merivayı kesinlikle tavsiye ederim

saygılar...
  • Arkadaşlar ben de 2007 ağustos ayında 1,6 enjoy+spor paket meriva aldım ve çok memnunum..

2006 yilin baslarinda makyajlandi. 5 beygir yükseltildi.
    Gece virajlarda sürücü daha iyi görebilsin diye harekete-yöne duyarli far konuldu. Icine dikkatle bakarsiniz farkina varirsiniz.
    --Ana temeli Opel Corsanin üzerine gelistirilimis, Corsadan ilham alinmis arac.
    --Koltuklari cok süper, degisken (flexibil)
    --Araci sürerken kisiye jeep havasi veriyor.
    --Türkiye'de neden tutmadi. Bizim insanimizin bu tip araclari (Mini Van Tipi)
    anlamasi icin 5 yila daha ihtiyac var. Yani bireysel olarak, özgün araba secimi yok bizde. Bir model tuttu mu?
    -Diger araba almak isteyenler arastirmadan, ihtiyacima uygun mu? diye düsünmeden hep ayni tip araclar alinir.
    Merivanin Türkiye'de veya Avrupa'da benzerleri var ama tam onun dizayninda degil...

Şimdi de yeni meriva 2009'da çıkacak.. Resimlerini gördüm..
  • Merivanın şatışları arttı gibi yolda çok sık raslıyorum ben
  • quote:

Orjinalden alıntı: @OĞUZHAN@

Merivanın şatışları arttı gibi yolda çok sık raslıyorum ben

Arttı arttı, merivayı ilk aldığımda şehirde gezerken 2 bilemedin 3 tane görür, onlara, korkma şehirde yalnız değilsin ben de varım gibilerinden selektör yapar selam yollardım :) şimdilerde baya bi çoğaldılar. Çoğunluğu sağlayınca artık selektör yapmaya lüzum görmedim

Ayrıca oğuzhan'a da katılıyorum, yayla gibi araba. Arka kısmında yolculuk yapmayı çok istiyorum maalesef ailenin tek şöförü olduğumdan şöför koltuğuna tabiyim. Arka koltuklara tiyatro tarzı koltuk deniliyormuş, nedeni ise öndekilere göre biraz daha yüksekte durması. Böyle olması da daha güzel.

Yalnız bu tip türk pazarında nadir bulunana araç sürücülerini dikkat etmesi gereken önemli bir husus var. Arabanızı çok dikkatli kullanın, arıza çıkarmamaya bakın. Piyasada nadir olduğundan yedek parçaları da nadir oluyor ve stoktan temin edilmesi baya bir zaman alıyor. Geçen arabanın kalorifer hortumu patladı. 60 lira ve elimzde yok, 2 haftaya kadar gelir dediler. Kabul etmedim çünkü araç çok lazımdı bana o sıralarda. Gittim sanayide çakma bir hortum bulup taktırdım. Doğu vilayetlerinde merivası olupta 115 gün parça bekleyenleri biliyorum. Büyük şehirlerde pek sorun olmaz ama sivas'tan sonraki şehirler için biraz değişik durum.
  • quote:

Orjinalden alıntı: muratp87

quote:

Orjinalden alıntı: @OĞUZHAN@

Merivanın şatışları arttı gibi yolda çok sık raslıyorum ben

Arttı arttı, merivayı ilk aldığımda şehirde gezerken 2 bilemedin 3 tane görür, onlara, korkma şehirde yalnız değilsin ben de varım gibilerinden selektör yapar selam yollardım :) şimdilerde baya bi çoğaldılar. Çoğunluğu sağlayınca artık selektör yapmaya lüzum görmedim

Ayrıca oğuzhan'a da katılıyorum, yayla gibi araba. Arka kısmında yolculuk yapmayı çok istiyorum maalesef ailenin tek şöförü olduğumdan şöför koltuğuna tabiyim. Arka koltuklara tiyatro tarzı koltuk deniliyormuş, nedeni ise öndekilere göre biraz daha yüksekte durması. Böyle olması da daha güzel.

Yalnız bu tip türk pazarında nadir bulunana araç sürücülerini dikkat etmesi gereken önemli bir husus var. Arabanızı çok dikkatli kullanın, arıza çıkarmamaya bakın. Piyasada nadir olduğundan yedek parçaları da nadir oluyor ve stoktan temin edilmesi baya bir zaman alıyor. Geçen arabanın kalorifer hortumu patladı. 60 lira ve elimzde yok, 2 haftaya kadar gelir dediler. Kabul etmedim çünkü araç çok lazımdı bana o sıralarda. Gittim sanayide çakma bir hortum bulup taktırdım. Doğu vilayetlerinde merivası olupta 115 gün parça bekleyenleri biliyorum. Büyük şehirlerde pek sorun olmaz ama sivas'tan sonraki şehirler için biraz değişik durum.

Geçen yolda 3 taneydik gri beyaz biimkide beyaz hepside 1.6 idi diğer arabaları sıkıştırıp durduk 3 meriva ama gri olan meriva işi çok abarttı önceki adama vuruyordu

Dikkatli kullanmak lazım bizim başımıza geldi geçenlerde motorda tekleme filan var.
  • merhaba arkadaşlar bende almak istıyorum 13.cdti 2007-2008 satmak isteyen olursa pm beklerim herkese iyi yolculuklar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi denizbülent -- 15 Mart 2008; 12:04:19 >
  • Madem bu kadar almak isteyen var biraz bilgi vereyim...

2005 sonunda sıfır 1.3 CDTI Meriva aldım. Aracın birçok özelliğinden memnun kaldım. Tabii servisteki yüksek meblağlı yıllık bakımları saymazsam. Fakat aracım 17bin km de enjeksiyon arızası verince dünyam başıma yıkıldı. Nasıl olurda Total-Opet dışı eurodiesel almamış bana bu oldu diye doğru servise gittim. 1100 YTL lik bi masraf çıkardılar. Fakat garanti kapsamına girdiği için 400 YTL lik yıllık bakımın içine aldılar. neden olduğunu servise sordum ve bana Türkiyedeki eurodiesel lerin büyük bölümünün bozuk olduğunu, markaya değil istasyona önem vermem gerektiğini belirtip suçu mazota attılar. Bu beni opel den daha da soğuttu zira çok dikkatli bir şekilde mazot kullanmıştım. Neticede geçen ay da aracımı sattım.

Dizel Türkiyede alınmaz...
    İkinci el piyasasına bir çıkın. Türkiye dizel mezarlığı olmuş durumda. Özellikle son iki yıldaki artışa insanların başına gelen kötü olaylar eklenince ikinci el müthiş düştü. Sakın dizel almayın hele opel dizel hiç almayın. Opel servisler ise rezalet ve pahalı. Şu an eski model bir scenic aldım. Bide sıralı sistem taktırdım. Ohh aynı yakıt sarfiyatındayım.
  • bu araba uzun süredir satılıyor.Kasası eskimeye başladı ama...
    arkadaşlar bir şey soracağım:
    nissan note ile merivayı karşılaştırdığınızda malzeme kalitesi işçilik donanım performans gibi konularda hangi araç üstündür?
    nissan geçen yılın en çok satan mpv modeli.gerçekten dayanıklı bir araç olduğunu araştırmalarım sonucu anladım.Ancak merivada da opelin tartışılmaz destek ce kalitesi var.
    siz olsanız hangisini tercih edersiniz?
  • quote:

Orjinalden alıntı: sungur 13

bu araba uzun süredir satılıyor.Kasası eskimeye başladı ama...
    arkadaşlar bir şey soracağım:
    nissan note ile merivayı karşılaştırdığınızda malzeme kalitesi işçilik donanım performans gibi konularda hangi araç üstündür?
    nissan geçen yılın en çok satan mpv modeli.gerçekten dayanıklı bir araç olduğunu araştırmalarım sonucu anladım.Ancak merivada da opelin tartışılmaz destek ce kalitesi var.
    siz olsanız hangisini tercih edersiniz?

Arkadaşım Meriva ile Nissan note malzeme ve işçilik olarak bence kıyaslanamaz. Nissan note u bizzat incelemiş ve Meriva sahibi olarak söylüyorum bunu. Tabiki Meriva
  • mrb. babam bugün meriva almış. kaporayı verdi. salı günü teslim alacak.

2005 model 1.6 essential
    70bin km de.
    17.400 e anlaştı.

inşallah sizler gibi bizde memnun kalırız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emreee85 -- 11 Mayıs 2008; 17:21:45 >
  • emreee85 kardeş hayırlı olsun arabanız memnun kalacağınızdan eminim konforu,rahatlığı,ferahlığı,kalitesi ve esnekliği çoğu araçtan üstün merivanın arkadaşlar meriva kullanan çok az kişi var galiba forumda konu çok cansız çünkü meriva kullanıcılarının kaynaşmaları çok yararlı olacaktır bu yüzden bütün meriva kullanıcılarını topiğe bekliyorum ayrıca merivada bir opel olmasına rağmen sanki dışlanmış gibi bu araç niye anlamadım kendine özgü tipi yeter merivanın meriva opeli mpv sınıfında liderliği kazandırmış bir araç mpv lerin en çok tutulanı vede yetkili servislende konuştum yakın bir zamanda meriva en çok satan araçmış tanındıkça yıldızı parlıyor çok iyi satış yapıyor meriva dediler bende fark ediyorum git gide çoğalıyor merivalar yollarda yeni yeni keşfediliyor aslında bir tutsa herkez merivaya binecek çünkü bağımlılık yapıyor araç yüksek oturuşu ve ferahlığı ile çok kullanışlı tüm opel sever arkadaşlardan merivaya sahip çıkıp destek olmalarını bekliyorum merivada gün gelecek bir astra-vectra gibi tanınacak çünkü

saygılar...
  • merivacılar klübüne bir üye daha... Arabamızı ilk aldığım günü hatırlıyorum da, o gece nasıl geçti bilmiyorum valla. Sabah olsa da araba kavuşsam diye sanki hapishanede seneler geçerdim. Tekrardan hayırlı olsun

blade hocam, valla bende merivanın arttığını gözlemliyorum. Güzel bir araç, farkına varan başka araçla kıyaslayamıyor bile. Özellik bakımından çok üstün... Almanyada en çok MPV ünvanına sahip sanırsam 100.000 satmış. Yeni modeliyle daha çok ses getirecek gibi...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.