Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.582
Cevap
16
Favori
639.202
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 2005 Model 1.3 CDTI Opel corsa aldım. Opel in gonderiği tanıtım mailinde ve yuz yuze konusmalarda bu aracla 1 depo yakıtla (45 Litre- Dizel) rahat 1050 Km yi devirirsin diyorlardı.Ama nerdeee.
    Sehir ici 740 KM
    sehir dışı ise 850 Km yapıyor.
    Esasında memnunum ama bu adamlar da 1.150 yapar deyince aradaki fark depo basşına 200 Km den fazla. yenilir yutulur bir fark değil. Bu konu hakkında bilgisi olan varmı.
    Opel mi atıyor yoksa bende mi sorun var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uygar_Oz -- 12 Ekim 2013; 18:02:58 >

• Arkadaslar
    su yukarıda yazdığım 1.150 Km yanlış oldu
    doğrusu 1.050 Km olacaktı.
  • dizel araclarda yakıt tüketimini artıran faktor arabayı devirli kullanmaktır. arabayı devirli kullanırsan yakıt tüketiminin bu kadar artması normal bence . yada klimayı fln acıyorsundur buda olabilir yakıt tüketimini artıran .
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sebastian_RR

dizel araclarda yakıt tüketimini artıran faktor arabayı devirli kullanmaktır. arabayı devirli kullanırsan yakıt tüketiminin bu kadar artması normal bence . yada klimayı fln acıyorsundur buda olabilir yakıt tüketimini artıran .
    Devir konusunda haklısın ama aracın devirini max 2500 de tutuyorum.

bakımlarda filan da sordum teknik servise ama onlardan da sadece geçiştirdiler.
    biz oyle bir sey demedik satıştaki arkadaşlar demiş onlarla konusun gibi cevaplar geldi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Uygar_Oz

biz oyle bir sey demedik satıştaki arkadaşlar demiş onlarla konusun gibi cevaplar geldi

Alıntıları Göster
    ya 850km yapıyor daha ne istiyorsun biz 600km. yi zor görüyoruz benzinli arabayla...
  • quote:

dizel araclarda yakıt tüketimini artıran faktor arabayı devirli kullanmaktır. arabayı devirli kullanırsan yakıt tüketiminin bu kadar artması normal bence . yada klimayı fln acıyorsundur buda olabilir yakıt tüketimini artıran .
    arabay 2500 devirde vites atarak kullan bak kaç km yapacak
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: keynes666

Peki araban kaç km de ? belki ondan dolayı yakıt tüketimi fazlalaşabilir. ama 850 km de gercekten ii .
    ben 550 km ye cıkmadım hiç 1 depo ile .
  • quote:

quote:

Peki araban kaç km de ? belki ondan dolayı yakıt tüketimi fazlalaşabilir. ama 850 km de gercekten ii .
    ben 550 km ye cıkmadım hiç 1 depo ile .

Alıntıları Göster
    Araba 35.000 Km ye yaklasıyor.
    Şirket arabası değil biz baya bi km yapıyoruz.
    850 km gitmesi bencede iyi menunum zaten ama sorunum su ki adamlar 1.000 Km asar dediler.
    bu araclar gercekten 1.000 km deviriyormu yoksa Opel atıyormu.
    eğer bu aracı kullananlar km değerlerini yazarlarsa sevinirim.

dediğim gibi ya Opel satmak icin iyi salladı yada benim aracta sorun var.
    Fark 200 km % 20 fark ediyor yahuuu...

derdim aracın yaptıgı km değil Opel den bildirilen değerle aracın reel km degeri arasındaki FARK.
  • quote:

Araba 35.000 Km ye yaklasıyor.
    Şirket arabası değil biz baya bi km yapıyoruz.
    850 km gitmesi bencede iyi menunum zaten ama sorunum su ki adamlar 1.000 Km asar dediler.
    bu araclar gercekten 1.000 km deviriyormu yoksa Opel atıyormu.
    eğer bu aracı kullananlar km değerlerini yazarlarsa sevinirim.

dediğim gibi ya Opel satmak icin iyi salladı yada benim aracta sorun var.
    Fark 200 km % 20 fark ediyor yahuuu...

derdim aracın yaptıgı km değil Opel den bildirilen değerle aracın reel km degeri arasındaki FARK.

Alıntıları Göster
    Şimdi aklıma geldi onların verdikleri km dogru . ama onların verdikleri km mükemmel diye tabir edilen ortam kosullarında yapılıyor. yane normal yollarda degil , 90 km de aracı bir makineye baglayıp olcuyorlar . oyle yapıldıgında 1000+ km cok normal oluyor.
  • quote:

Şimdi aklıma geldi onların verdikleri km dogru . ama onların verdikleri km mükemmel diye tabir edilen ortam kosullarında yapılıyor. yane normal yollarda degil , 90 km de aracı bir makineye baglayıp olcuyorlar . oyle yapıldıgında 1000+ km cok normal oluyor.

Alıntıları Göster
    auto show dergisinin bir sayısında az yakıt tüketimi ile ilgili bir bölüm vardı...

cam açmak, müzik dinlemek(sağlam bir sistemle yakıt tüketimini sağlam şekilde artırmak mümkünmüş) yada arabanın dışını takılan port bagaj yada bu tarz rüzgar direncini artıran unsurlar olduğunda aracın yakıt tüketimi artıyor... aynı şekilde yol durumu (eğim gibi...), hava sıcaklığı, rüzgara karşı alınan yol, lastiklerdeki hava basıncı ve hatta lastiklerin marka modeli (sürtünme direnci diye bir olay var) gibi durumlar yakıt sarfiyatını olumlu olumsuz etkileyen faktörler...

zaten hiç bir zaman şahit olmadım ki fabrikası verisi tüketim rakamlarını birebir yakalamak mümkün olsun arkadaşım... mükemmel koşullar altında yapılıyor çünkü bu testler fabrikalarda hatta motoru arabaya takmadan test falan yapıldığını daha sonra ağırlığa oranlama tekniği ile bu değerlerin bulunduğunu duymuştum...

ama gerçekten 45 lt ile yaptığın bu kilometreler gerçekten çok iyi değerler ben bu değerlerin yanına bile yaklaşamam benzinli aracımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dou147 -- 17 Nisan 2006; 12:55:08 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: dou147

auto show dergisinin bir sayısında az yakıt tüketimi ile ilgili bir bölüm vardı...

cam açmak, müzik dinlemek(sağlam bir sistemle yakıt tüketimini sağlam şekilde artırmak mümkünmüş) yada arabanın dışını takılan port bagaj yada bu tarz rüzgar direncini artıran unsurlar olduğunda aracın yakıt tüketimi artıyor... aynı şekilde yol durumu (eğim gibi...), hava sıcaklığı, rüzgara karşı alınan yol, lastiklerdeki hava basıncı ve hatta lastiklerin marka modeli (sürtünme direnci diye bir olay var) gibi durumlar yakıt sarfiyatını olumlu olumsuz etkileyen faktörler...

zaten hiç bir zaman şahit olmadım ki fabrikası verisi tüketim rakamlarını birebir yakalamak mümkün olsun arkadaşım... mükemmel koşullar altında yapılıyor çünkü bu testler fabrikalarda hatta motoru arabaya takmadan test falan yapıldığını daha sonra ağırlığa oranlama tekniği ile bu değerlerin bulunduğunu duymuştum...

ama gerçekten 45 lt ile yaptığın bu kilometreler gerçekten çok iyi değerler ben bu değerlerin yanına bile yaklaşamam benzinli aracımla

Alıntıları Göster
    doğrusnuz valla
    adamlar testleri avrupa kosullarında yapıyorlar. adam gibi yollar, kaliteli yakıtlar vs..
    bizde arabayı Türkiye sartlarında kullanınca boyle apışıp kalıyoruz.

birde
    XXX PETROLDEN ALDIGIM mazot ile 650 KM
    AAA PETROLDEN ALDIGIM mazot ile 850 km yapıyor.

DİZELCİLER aman mazot aldığınız yere cok dikkat.
  • quote:

doğrusnuz valla
    adamlar testleri avrupa kosullarında yapıyorlar. adam gibi yollar, kaliteli yakıtlar vs..

birde

Alıntıları Göster
    kardeş petrol isimlerini versen bizde dikkat ederiz

quote:

doğrusnuz valla

birde

• quote:

Orijinalden alıntı: tanerdk27

kardeş petrol isimlerini versen bizde dikkat ederiz

quote:

doğrusnuz valla

birde

Alıntıları Göster
    dostum adamların markayı burada yazarsam canıma ot tıkarlar her halde
    bu markadan değilde benzin yada dizeli aldığın petrol istasyonundan kaynaklanıyor.

Su anda Shell den V Power Dizel alıyorum performansı cok iyi...

diğerlerine oranla 100 km fark atıyor bi depoda
    ama dediğim gibi aldığın istasyonu cok iyi bilmek gerek...
  • quote:

dostum adamların markayı burada yazarsam canıma ot tıkarlar her halde
    bu markadan değilde benzin yada dizeli aldığın petrol istasyonundan kaynaklanıyor.

Su anda Shell den V Power Dizel alıyorum performansı cok iyi...

diğerlerine oranla 100 km fark atıyor bi depoda
    ama dediğim gibi aldığın istasyonu cok iyi bilmek gerek...

Alıntıları Göster
    şuna dikkat et. depodaki yakıtı son ml. sine kadar mı kullanıyorsun. bizdeki benzinli astrada 45 lt. depo ama ışık yandığında depoyu fullüyorum. aldığı miktar 39-41 lt. kaldı ki dizellerde en çok ışık yandığında alman lazım mazotu hava yapmamaması için yani benzinli gibi daha 50 km var dememen gerekir. bu hesaba göre 40 lt. ışık yansa
    650/40 : 16.25
    2.23 / 16.25 : 13.7 kuruş eder ki bu senin en kötü değerin.

bence hiç şikayet edecek durum yok ortada...
  • quote:

Orijinalden alıntı: vc over there

şuna dikkat et. depodaki yakıtı son ml. sine kadar mı kullanıyorsun. bizdeki benzinli astrada 45 lt. depo ama ışık yandığında depoyu fullüyorum. aldığı miktar 39-41 lt. kaldı ki dizellerde en çok ışık yandığında alman lazım mazotu hava yapmamaması için yani benzinli gibi daha 50 km var dememen gerekir. bu hesaba göre 40 lt. ışık yansa
    650/40 : 16.25
    2.23 / 16.25 : 13.7 kuruş eder ki bu senin en kötü değerin.

bence hiç şikayet edecek durum yok ortada...

Alıntıları Göster
    dostum dedigin gibi ısık yanınca alıyorum.
    ama yukarıda belirtigim derdim aracın yaptığı km mesafesi değil.
    aracı alırken bildirilen deger ile arabanın yaptığı reel km arasında ki fark.
    zaten arkadaslar bu konuya yukarıda acıklık getirdiler.
    ama acıklaman icin tesekkurler.
    benim gibi araba ozurlu bir adama cok faydası oluyor burasının...
  • quote:

dostum dedigin gibi ısık yanınca alıyorum.
    ama yukarıda belirtigim derdim aracın yaptığı km mesafesi değil.
    aracı alırken bildirilen deger ile arabanın yaptığı reel km arasında ki fark.
    zaten arkadaslar bu konuya yukarıda acıklık getirdiler.
    ama acıklaman icin tesekkurler.
    benim gibi araba ozurlu bir adama cok faydası oluyor burasının...

Alıntıları Göster
    Uzunyolda 120 nin üstüne çikmazsan 1000 km yi rahat devirirsin gibi geliyor.
    Bende Focus TDCİ var uzun yolda denedim 110-120 arası 1000 km yi buluyor
    sehriçi 700 km yapmama ragmen depo 53 lt ama sonuna kadar hiç kullanmadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: zaom

Uzunyolda 120 nin üstüne çikmazsan 1000 km yi rahat devirirsin gibi geliyor.
    Bende Focus TDCİ var uzun yolda denedim 110-120 arası 1000 km yi buluyor
    sehriçi 700 km yapmama ragmen depo 53 lt ama sonuna kadar hiç kullanmadım

Alıntıları Göster
    Hesap detaylarını açık vermek lazım...

Bende de 600-650 km normal kullanımda ışık yanıyor. Bu ay fazla şehir dışı yaptım, 430 km olduğu halde ibre %50nin çok üzerinde. Gösterge de oldukça doğru çalışıyor Corsa'da.

Işık yandıktan sonra 5-10 km içinde depoyu tekrar dolduruyorum. Yaklaşık 38 Lt karşılığı yaklaşık 85 YTL maliyet oluyor.

Kullanma kılavuzuna göre deponun ışığı yandığında dikkatli olup yakıt takviyesi yapmaki ışık yanıp sönmeye başladığında ise kesinlikle tol yapmayıp en yakın istasyona girmek gerekiyor.

Hesap kısmına geçersek, tam deponun 44 Lt olması nedeniyle:

Kötü kullanımda: 38 Lt 650km ise 44 Lt ile 752,6 km
    İyi kullanımda : 38 Lt 850 km ise 44 Lt ile 984,2 km

Çok da fark yok. Hatta, fabrika değerlerine bakarsak, iyi kullanımımda 3,8 yerine 4,47 Lt/100 km yapmışım demektir. Bunun ideali 1000 km olunca ışık yanacak demektir. Depoyu boşaltmak içinse 44/3,8*100= 1157,9 km anlamında bir sarfiyat hesaplanır.

.oO°Oo.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mesudum

Hesap detaylarını açık vermek lazım...

Bende de 600-650 km normal kullanımda ışık yanıyor. Bu ay fazla şehir dışı yaptım, 430 km olduğu halde ibre %50nin çok üzerinde. Gösterge de oldukça doğru çalışıyor Corsa'da.

Işık yandıktan sonra 5-10 km içinde depoyu tekrar dolduruyorum. Yaklaşık 38 Lt karşılığı yaklaşık 85 YTL maliyet oluyor.

Kullanma kılavuzuna göre deponun ışığı yandığında dikkatli olup yakıt takviyesi yapmaki ışık yanıp sönmeye başladığında ise kesinlikle tol yapmayıp en yakın istasyona girmek gerekiyor.

Hesap kısmına geçersek, tam deponun 44 Lt olması nedeniyle:

Kötü kullanımda: 38 Lt 650km ise 44 Lt ile 752,6 km
    İyi kullanımda : 38 Lt 850 km ise 44 Lt ile 984,2 km

Çok da fark yok. Hatta, fabrika değerlerine bakarsak, iyi kullanımımda 3,8 yerine 4,47 Lt/100 km yapmışım demektir. Bunun ideali 1000 km olunca ışık yanacak demektir. Depoyu boşaltmak içinse 44/3,8*100= 1157,9 km anlamında bir sarfiyat hesaplanır.

.oO°Oo.

Alıntıları Göster
    1000 km yapar yapmasına ama normal kullanımda özen göstermeden gözün devir göstergesinde olmadan günlük kullanımlarda 700-max800 gidiyor.. mesela yeni bursa otobanında bi 20 dakka 150-160 gittik gün sonunda 600de ışık yandı.. 1000 için bütün şartları yerine getirmek lazım yani
  • quote:

Alıntıları Göster
    quote:

2500 dk/d 'de nasıl gidiyor o araba şatım bu işe,yüksek devirlerde vites arttırmak yakıt tüketimini arttırır ancak düşük devirlerde kullanmakta motoru öldürür... min 3000 dk/d ideal olandır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: M A R E Ş A L

quote:

2500 dk/d 'de nasıl gidiyor o araba şatım bu işe,yüksek devirlerde vites arttırmak yakıt tüketimini arttırır ancak düşük devirlerde kullanmakta motoru öldürür... min 3000 dk/d ideal olandır..

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: M A R E Ş A L

quote:

abi araba dizel ne war
    2500 devirde gitmek gayet normal bence
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.