Şimdi Ara

Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir (1 Mobil) - 1 Masaüstü1 Mobil
5 sn
1.582
Cevap
16
Favori
639.498
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • selam ben de de 2004 model corsa 1.3 CDTI var.arabayı amcama vermiştik Ereğliden Alanya'ya gitti.Babamın söylediğine göre 1000 kilometre yapmış ama biraz yavaş ama klimayı az kullanarak bi şekilde gitmiş ha bi de dedikleri gibi devir önemli bi de ne olrsa olsun araç uzun süreli bi yerde duracaksa klimayı açmamak ,kısa yerlerde aracı kullanmamak hele hele dizelse hiç sorma.100 km hızla giderken camların açılmaması, arabayı çalıştırıp hemen yola koyulmak,vitesi küçük kullanmak,ayrıca bayır çıkmak, durup kalkmak,ani frenler,aracı kaldırırken gaza fazla basmak.EE yani bunlarda sebepler.hem ayrıca dizel araçların benzinini sonuna kadar kullanmak ilerde sorun çıkarabilir.bunu da dikkate almalı.en azından aracın daha yeni araç biraz kullanılsın kendine gelir belki herneyse bunlar sebep olabilir...
  • quote:

Orjinalden alıntı: a.serdar

selam ben de de 2004 model corsa 1.3 CDTI var.arabayı amcama vermiştik Ereğliden Alanya'ya gitti.Babamın söylediğine göre 1000 kilometre yapmış ama biraz yavaş ama klimayı az kullanarak bi şekilde gitmiş ha bi de dedikleri gibi devir önemli bi de ne olrsa olsun araç uzun süreli bi yerde duracaksa klimayı açmamak ,kısa yerlerde aracı kullanmamak hele hele dizelse hiç sorma.100 km hızla giderken camların açılmaması, arabayı çalıştırıp hemen yola koyulmak,vitesi küçük kullanmak,ayrıca bayır çıkmak, durup kalkmak,ani frenler,aracı kaldırırken gaza fazla basmak.EE yani bunlarda sebepler.hem ayrıca dizel araçların benzinini sonuna kadar kullanmak ilerde sorun çıkarabilir.bunu da dikkate almalı.en azından aracın daha yeni araç biraz kullanılsın kendine gelir belki herneyse bunlar sebep olabilir...

DİZEL ARAÇLARIN BENZİNİNİ NASIL SONUNA KADAR KULLANIYORSUN BİZEDE ÖĞRETSENE.

• Arkadaşlar,
    Bence yakıt tüketimi tamamen kişiden kişiye değişir. Ben yeni nesil 1.3 dizel araçlarla 450 km ancak yapan insanlar tanıyorum. Eğer ağırlıklı olarak şehiriçi kullanıyorsanız, ya da ani hızlanmalar ani frenler yapıp öndeki aracın tamponuna teğet gidiyorsanız, yüksek hızlara çıkıyorsanız, sık sık şerit değiştiriyorsanız altınızdaki araç ne olursa olsun çok yakarsınız.
    Bende 2.5 sene boyunca 1.4 benzinli Punto vardı. Hergün 45 km kullanımla İstanbul E5'te kışın 680 km, yazın 750 km nin altına hiç inmedim (47 lt depo). Yazın tatile gittiğimizde ise tam 910 km yol yaptım 1 depo ile. Bu demek değildir ki her Punto kullanan bu değerleri tutturabilir. 910 km yaptığımda hafta içi gündüz yola çıkmıştım ve hızım 100'e bile çıkmamıştı. Sürekli saatlerce 90 la gitmiştim. Şehirdeki kullanımım ise genelde E5'te ve trafiğin kalabalık olmadığı diğer yönde oluyor. Yani sürekli dur kalk yapmadan ama genelde 60-70 km hızla yapılan bir yol.
    Özetle sürekli sıkışık trafikte gidiyorsanız yapılacak tek şey kalkışlarda ani hızlanma ve ani frenlerden kaçınmak, uzun yollarda ise sabit bir şeritten öndeki araçla takip mesafesini koruyarak gitmek.
    Bu sebeple bence sizin 1.3 dizel Corsa aracınız uygun şekilde kullanılırsa çok rahat 1000 km'yi geçer diye düşünüyorum.
    Saygılarımla.

• http://arabam.milliyet.com.tr/testarsiv3.asp?page=6&rowid=573&yil=2005/07&pg=2 bu linktede menzil 852 km diyo arabam test. sonuçta bu test tr yollarında.. herkesin dedigi gibi avrupa ve tr yolları arasında fark var. tek kişi 90 km hızda kaymak dümdüz yolda klima cam kapalı sende yaparsın bence 1000 km.fabrika verisi tutturmak kolay mı öyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mad_alper -- 23 Nisan 2006; 19:47:51 >
  • Hele bizim araba bir gelsin istanbul-adapazarı arasında yapacam ölçümlerimi. Bizim alacağımız easytronic şanzıman. Gerçi fabrika verilerine göre düz vites ile arasında hiçbir fark yok ama.
  • yok arkadaşım o araba hayatta 1000 km yapmaz. İst-Adapazarı-Bolu güzargahında yam 4000 km yol yapmış bulunmaktayım 1.3 CDTI ile ve son seyehatimde özellikle 2500 devirde vites değiştirmeye ve son sürattete de bu deviri aşmamaya (otobanda fenalık geldi yavaş gitmekten) özen gösterdim sırf ne kadar gidecek bi depoyla diye buna rağmen ölçtüm biçtim bi depoyla 850 anca çıkar.
    E şimdi klimalı arabam var yazın açmıcam mı klimayı arasıra zevk olsun diye hız yapmicam mı, sollama yaparken baartmicam mı arabayı biraz... hepimiz yapıcaz bunları işte bu yüzden bi depoyla 700 ortalama bi tüketim olacaktır
  • Bence 1000 km yapabilir cok dikkat etmediğim halde uzun mesafe opetten aldıgım euro dizelle 850 km yol yaptım depoyu fullledim 40,5 lt dizel aldı totalden aldığım euro dizelle 750 km de kalıyordum Dizelin alındığı yerde çok onemli Belki motorun rodajıda tamamlanmış olabilir Ondanda boyle bir fark olmuş olabilir bir daha totalden dizel almadım çünkü
  • Uzun yolda, 90 km hız prensibine bağlı kalarak rahatlıkla 1100 km yol yapabilirsiniz. Bu 4 lt/100 km değerine denk gelir ki bunu yakalamak 1.3 cdti corsa için hiçte zor değildir.
  • merhabalar arkadaşlar,
    bende nisanda aldım aracımı corsa cdti şuan 3500 km.de ilk aldığımda bolu yaptım iki hafta sonu üst üste araçta 4 kişiydik ve en haififimiz 75 kg ilk gittiğimde süratim ortalama 140 altında olmadı 200 gördüğüm bile oldu bir depo dizelle 44 lt 600km yaptım ikinci gittiğimdede yine ortalama aynı hızla aynı 600km yapabildim ist. şehiriçi trafikte 700km rahat yapabiliyorum bende bahsettiğiniz gibi daha yüksek değerler bekliyordum ve yeni araç olduğu için genelde devirli kullanmaya çalışıyordum aracı sora sora arkadaşlara tanıdıklara devirli kullanmamam gerektiğini söylediler daha az yakması için daha önce focus 1.6 kullandım benzinli onla şehiriçi rahat 600 yapabiliyordum şehirdışı 800 yapabiliyordum bu corsa aracımlada şehiriçi 800 şehirdışı 1000 yapmak hedefim bakalım birde diyorlarki servis yetkilileri söylüyormuş bunu ilk 15.000 km bakımdan sonra bu aracın yakıt tüketim değerleri düşermiş onuda ileriki zamanlarda göreceğim bencede daha az yakar gibi geliyor aracı alırken araştırdım ve corsada karar kıldım pişmanda olmadım memnunum şimdilik dedikleri gibi devirsiz sakin kullanımda ancak az yakacak herhalde araçta hızlanması yol tutuşu çok ii bana göre hız yapmadan zevk alınmıyor o zamanda çok yakıyor tabiki beklenen değerler üzerine çıkıyor.

• bi tanıdığım 950km yaptığını söylemişti çok sakin kullanımda.bence 1050 biraz hikaye 1000sınırına anca gelir diye düşünüyorum
  • Babam şehir içinde yarım depo ile 400km yaptı. Ama sıkışık trafik değil. Dur-kalk fazla yok. Bu perşembe uzun yolda deneyecem o zaman yazarım.
  • bende benim araçla yazın klima sürekli açık orta bir yükle inişli çıkışlı bir yolda bir depo benzinle 700 km ye yakın yol yaptım. ama buna lastikler de etken. kalın lastik olduğundan sürtünme artıyor ve bu da yakıt tüketimini arttırıyor. Bir depo ile 850 km yol yapmak bence çok iyi bir değer
  • herkese slm bende 2006 model corsa cdti sp sahibiyim burdaki kmleri okuyunca şaşıyorum çünkü full depoyla taş çatlasın 650 km yapıorum.araba şu an 12500 kmde fakat aldıgımdan beri yakıt tasarrufu deişmedi 15000 bakımından sora deişie diyorlar bu dogru mudur?bde araçın yokuş çıkarken mazot lambasınn yanması herkesin sorunu mu?çeyrek depoyla yokuşlarda mazot lambası hemen yanıor cevaplar içn şmdiden teşekkürler :D
  • arkadaşlar bende astra 1.3cdti SP var. Şu an 6500 km'de. şehir içi fazla dur kalk yapmazsam 700-750 KM gidiyorum (48lt.ile___Depo=52 lt).. dur kalk fazla olursa 500-550 gidiyorum en kötü ihtimalle... Uzun yolda 1000 Km'yi çok rahat geçiyorum 1100 küsür Km. yol gittiiğimi biliyorum.. yalnız bi ara kötü mazot aldım araba hiç gitmedi ve uzun yolda yaklaşık 800 km yol yapabildim.. arkadaşlarında dediği gibi dizel otomobillerde yakıt çok önemli.. 1100 Km'nin üstüne çıkmamda 6. vitesin ve kaliteli yakıtın büyük faydası olduğunu düşünüyorum...
  • senin tüketim değerin gayet normal bence.. daha fazla yol yapıcam diye şartları zorlarsan (devir, hız, klima v.s.) 750'yi görürsün ama normal şartlarda 650 rakkamını elde edersin. mazot ibresi yokuş çıkarken azalıyor bu da sanırım sistemin şamandıralı olmasından kaynaklanıyor. özellikle mazot azken ışık yanıyor aynen dediğin gibi
    quote:

Orjinalden alıntı: kamehame

herkese slm bende 2006 model corsa cdti sp sahibiyim burdaki kmleri okuyunca şaşıyorum çünkü full depoyla taş çatlasın 650 km yapıorum.araba şu an 12500 kmde fakat aldıgımdan beri yakıt tasarrufu deişmedi 15000 bakımından sora deişie diyorlar bu dogru mudur?bde araçın yokuş çıkarken mazot lambasınn yanması herkesin sorunu mu?çeyrek depoyla yokuşlarda mazot lambası hemen yanıor cevaplar içn şmdiden teşekkürler :D

• cevap için teşekkür bide sizce en uygun hangi devirde arabayı kullanmak en uygundur bde bu 15000 km bakımından sonra gerçekten tüketimde bi deişiklik olur mu?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mysterious2020

arkadaşlar bende astra 1.3cdti SP var. Şu an 6500 km'de. şehir içi fazla dur kalk yapmazsam 700-750 KM gidiyorum (48lt.ile___Depo=52 lt).. dur kalk fazla olursa 500-550 gidiyorum en kötü ihtimalle... Uzun yolda 1000 Km'yi çok rahat geçiyorum 1100 küsür Km. yol gittiiğimi biliyorum.. yalnız bi ara kötü mazot aldım araba hiç gitmedi ve uzun yolda yaklaşık 800 km yol yapabildim.. arkadaşlarında dediği gibi dizel otomobillerde yakıt çok önemli.. 1100 Km'nin üstüne çıkmamda 6. vitesin ve kaliteli yakıtın büyük faydası olduğunu düşünüyorum...

Bende benzinli astra 1.6 var şehir içi dur kalka fazla girmezsem (+sakin olursam) bir depo ile 650 civarı gidiyorum, ama uzun yolda hiç 750yi geçemedim demekki dizel uzun yolda avantajlı.
    Bu resmi daha önce göstermiştim.
     Opel Corsa Yakıt Tüketimi 1.3 CDTI Dizel

• bencede sen kendini fazla zorlama bende aldım aynı model araç daha öncede belirtmiştim şuan 4500 km oldu ilk önceleri hatta hala daha takıntılıyım senin gibi yakıt konusuna ama sanırım şehiriçinde bu aracın yakıtı ancak bu kadar en son doldurduğum yakıtla 700 km.de ışık yandı 40 lt yakıt aldım ona sevindim biraz önceden 600 km.de yanardı ilk önceleri eski zihniyetle hep aracı yeni olduğundan devirli kullanmaya baktım ama artık araçlar sistem olarak gelişmiş oldukları için motor açılsın gibi birşey yokmuş öyle söylüyorlar devri düşür en fazla 3000. devirde vites değiştir dediler uyguladım evet faydasını gördüm ve euro diesel kullandığımızdan içindeki karşımlardan dolayı motorun kurum bağlaması bu yakıtla devirli kullanıldığında çok zor olurmuş ve yakıt sarfıyatının düşmesine engel olurmuş o yüzden devir 3000 de vites değiştirmeli çok fazla devirli kullanmamak gerekirmiş.Bende duydum 15000 km bakımından sonra yakıtın ciddi derecede düşebileceğini ama pek inanmıyorum doğrusu bakalım deneyerek göreceğiz.

Diğer konu yakıt lambasının yokuşta yanmasının sebebide arkadaşın bahsettiği gibi deponun şamandıralı oluşundan ve yokuşta durduğunuzda yada yokuş çıkarken mazot arka tarafa yöneldiğinden ön kısımda bulunan şamandıra dibe düşerek yakıt uyarı lambasının yanmasına sebep olmaktadır bu araçların uyarı lambası yandıktan sonrada 100 km yol yapabilme kapasitesi varmış ayrıca bir elektrikçi ustamın söylemesine göre depo içinde motor olmasından dolayı yakıtı çok fazla eksiltmeden motorun kuru çalışmasına sebebiyet vermeden yakıt almak gerekliymiş yoksa çok uzun ömürlü olmuyormuş depo içindeki yakıt motoru bilgilerinize

• saol safako kardeş bilgilerin için aracında hayırlı olsun bendeki njoy ama bi 2 ay daha beklesem silverline alırdım yaww gerçi şimdi kafamda optik farlar varbende aracımı 3000 devir üstüne çkarmadan kullanmaya çalışcam ki bu en fazla saatte 110 km yapabilcegim anlamına gelio
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.