Şimdi Ara

Ön Düzen // Bağımsız Süspansiyon Tipleri // Yalpa Ekseni // Denge Çubukları // Teknik Bilgiler (9. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
298
Cevap
51
Favori
67.687
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
16 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: LionTech16

quote:

Orijinalden alıntı: lewel123

Gerçekten otomobil yapımı mühendislik zeka ve mantık gerektiriyor.En ufak geometri ve matematiksel sorunlar bile çok büyük sorunlar açıp firmaların başlarını ağrıtabilir.Geçmiş dönemlerde çok oldu.Bizim milletimiz ise arabayı sadece 4 teker bir motordan ibaret sanıyor..

Konu için çok teşekkür ediyorum.Size bir sorum olucak 2008 subaru impreza hb araçta kamber ayarlamak zor mudur?Kendim ayarlayabilir miyim?Negatif kamber yapmak istiyorum herhangi bir zararı olur mu?(jantların 17inç)

Çok doğru. Bir otomobil ortalama 8.000 parçadan oluşuyor ve herbir parçanın belli bir tasarım ve üretim prosesi var. Herhangi bir parçadaki bir sorun bütün bir sistemi çalışmaz hale getirebiliyor. Toplum olarak bir arabanın tasarım ve üretim süreçlerinin ne kadar zor olduğunu idrak edemiyoruz. Sonra da kalkıp makyajlanmış bir arabaya ''bu ne yaa, aynı eskisi gibi, ne değişmiş ki bunda?'' diyebiliyoruz. Kasa yenilemek ile makyajlamak arasındaki farkı anlat anlatabilirsen. Bu yüzden aslında toplum olarak öğrenmemiz gereken çok şey var.

Sorunuza gelirsek ;

Neden negatif kamber yapmak istiyorsunuz ve hangi tekerleklere uygulamak istiyorsunuz? Şu yüzden soruyorum.

Büyük ihtimalle Impreza'da 3-4 derece civarı pozitif kamber vardır. Bu pozitif kamber aracın yüklü durumda lastiklerinin yere daha dik basmasını sağlayarak yol tutuşunu arttırmasını amaçlar. Eğer aracınızın lastiklerini genişlettiyseniz /taban genişliği) bu kamber açısını biraz düşürmeniz (örneğin 1 derece küçültülebilir) faydalı olacaktır.

Fakat, siz negatif kamber seçerseniz; -örneğin negatif 2 derece kamber yaptırdınız diyelim- bu durumda araç yüklü durumda yere bu kamber açısını daha da arttıracaktır. Yani araç yüklendikçe bu kamber açısı otomatik olarak artacaktır. Bu yüzden nispeten çok küçük açılar seçilir (eğer negatif yapılacaksa)

Negatif kamber açısı, virajda viraj dışı tekerleğin yere dik konuma gelmesini sağlar, bu sayede virajda tutunmayı arttırır, kaymayı önler. Fakat bu açı eğer büyük seçilirse lastiğin sadece iç kısmı yere temas edeceğinden, homojen olmayan aşınma meydana getirir. Bu sorunu da belli aralıklarla lastiği iç dış yaparak aşarsınız.

Kamber açısını elle ayarlayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü bilgisayara bağlıyken ayar yapmak gerekir, ve eğer sağ ve sol tekerlekteki kamber açıları eşit olmazsa araç sağa ve ya sola çekme yapar.

Verdiginiz bilgiler için teşekkürler.Gerçekten çok yararlı bilgiler.

Ben 4 tekeri birden negatif kamber yapmak istiyorum.Ama görünüş için aracımda şu anda 17 inç jant ve geniş lastikler var.Kamber ayarının maliyeti nedir fazla pahalı tutar mı?Bide benim arabaya kaç dereceyi önerirsiniz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lewel123 -- 20 Temmuz 2012; 0:30:58 >

• Baya baya yararlı bilgiler vermişsiniz uğraşlarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

quote:

Gerçekten otomobil yapımı mühendislik zeka ve mantık gerektiriyor.En ufak geometri ve matematiksel sorunlar bile çok büyük sorunlar açıp firmaların başlarını ağrıtabilir.Geçmiş dönemlerde çok oldu.Bizim milletimiz ise arabayı sadece 4 teker bir motordan ibaret sanıyor..

Konu için çok teşekkür ediyorum.Size bir sorum olucak 2008 subaru impreza hb araçta kamber ayarlamak zor mudur?Kendim ayarlayabilir miyim?Negatif kamber yapmak istiyorum herhangi bir zararı olur mu?(jantların 17inç)

Çok doğru. Bir otomobil ortalama 8.000 parçadan oluşuyor ve herbir parçanın belli bir tasarım ve üretim prosesi var. Herhangi bir parçadaki bir sorun bütün bir sistemi çalışmaz hale getirebiliyor. Toplum olarak bir arabanın tasarım ve üretim süreçlerinin ne kadar zor olduğunu idrak edemiyoruz. Sonra da kalkıp makyajlanmış bir arabaya ''bu ne yaa, aynı eskisi gibi, ne değişmiş ki bunda?'' diyebiliyoruz. Kasa yenilemek ile makyajlamak arasındaki farkı anlat anlatabilirsen. Bu yüzden aslında toplum olarak öğrenmemiz gereken çok şey var.

Sorunuza gelirsek ;

Neden negatif kamber yapmak istiyorsunuz ve hangi tekerleklere uygulamak istiyorsunuz? Şu yüzden soruyorum.

Büyük ihtimalle Impreza'da 3-4 derece civarı pozitif kamber vardır. Bu pozitif kamber aracın yüklü durumda lastiklerinin yere daha dik basmasını sağlayarak yol tutuşunu arttırmasını amaçlar. Eğer aracınızın lastiklerini genişlettiyseniz /taban genişliği) bu kamber açısını biraz düşürmeniz (örneğin 1 derece küçültülebilir) faydalı olacaktır.

Fakat, siz negatif kamber seçerseniz; -örneğin negatif 2 derece kamber yaptırdınız diyelim- bu durumda araç yüklü durumda yere bu kamber açısını daha da arttıracaktır. Yani araç yüklendikçe bu kamber açısı otomatik olarak artacaktır. Bu yüzden nispeten çok küçük açılar seçilir (eğer negatif yapılacaksa)

Negatif kamber açısı, virajda viraj dışı tekerleğin yere dik konuma gelmesini sağlar, bu sayede virajda tutunmayı arttırır, kaymayı önler. Fakat bu açı eğer büyük seçilirse lastiğin sadece iç kısmı yere temas edeceğinden, homojen olmayan aşınma meydana getirir. Bu sorunu da belli aralıklarla lastiği iç dış yaparak aşarsınız.

Kamber açısını elle ayarlayacağınızı düşünmüyorum. Çünkü bilgisayara bağlıyken ayar yapmak gerekir, ve eğer sağ ve sol tekerlekteki kamber açıları eşit olmazsa araç sağa ve ya sola çekme yapar.

Verdiginiz bilgiler için teşekkürler.Gerçekten çok yararlı bilgiler.

Ben 4 tekeri birden negatif kamber yapmak istiyorum.Ama görünüş için aracımda şu anda 17 inç jant ve geniş lastikler var.Kamber ayarının maliyeti nedir fazla pahalı tutar mı?Bide benim arabaya kaç dereceyi önerirsiniz?

Rica ederim

Eğer görünüş için yapacaksanız büyük kamber açısı vermek zorundasınız, çünkü 3-4 derece farkedilmez. Bu açıyı da ne kadar büyütürseniz dezavantajlarını da o oranda arttırısınız.

Ve geniş lastikte bu açıyı çok fazla büyültemezsiniz çünkü zaten 17'' jant kullanıyorsunuz. Yanak yeteri kadar kalın olmadığı için esnekliği düşük olan bu lastiğin yere temas yüzeyi ince lastiğe göre düşük kalabilir. Konfor açısından da bir düşüş olacaktır.

Kamber ayarının maliyetini bilemiyorum. Bir ara eski kasa Impreza'larda bildiğim kadarıyla kamber açısı ayarlanamıyordu. Ayarlanabilmesi için bir ''Camber Adjustment Kit'' alınıp takılıyordu. Bu sizin aracınızda da devam ediyor mu bilemiyorum maalesef.

Kaç derece ayarlanmalı konusu biraz göreceli. Negatif kamber yapılacaksa bu zaten arabanın standartlarının dışına çıktığı için derecesi size kalmış. Biraz deneme yanılma yöntemi ile bulunabilir.

Ön Düzen // Bağımsız Süspansiyon Tipleri // Yalpa Ekseni // Denge Çubukları // Teknik Bilgiler

Tüm bunların dışında aşırı kamber açılarında (pozitif ve ya negatif) ;

- Çeki performansı düşer,
    - Fren performansı düşer,
    - Lastik aşınma hızı artar.

Yani aslında viraj performansı ve görünüş haricinde bir avantajı yok, dezavantajı çok.

Ekleme :

Sanırım üstte bahsettiğim olay devam ediyor. Özel ya da yetkili servise uğrayıp bilgi almak daha mantıklı sanırım.

http://www.partstrain.com/ShopByDepartment/Camber_And_Alignment_Kit/SUBARU/IMPREZA/2008

Ekleme 2 :

Vidyo faydalı olabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LionTech16 -- 20 Temmuz 2012; 1:22:42 >

• Güzel bilgiler. Elinize sağlık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Skrbsr96

Baya baya yararlı bilgiler vermişsiniz uğraşlarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim.

quote:

Orijinalden alıntı: İmportant

Güzel bilgiler. Elinize sağlık.

Ben teşekkür ederim.
  • Güncel.
  • Yeni leonda trosiyon çubuğuna gerilemiş, tam bağımsız süspansiyondan...maliyet kaygısı nelere kadir...
  • quote:

Orijinalden alıntı: automovil

Yeni leonda trosiyon çubuğuna gerilemiş, tam bağımsız süspansiyondan...maliyet kaygısı nelere kadir...

Maliyet en önemli kriter olmasına rağmen bazen yer sıkıntısı olduğu için de tam bağımsız süspansiyondan vazgeçilebiliyor. Çünkü hem Double Wishbone'da hem de Mc Pherson'da süspansiyon kuleleri tasarımı kısıtlıyor. Özellikle Double Wishbone'daki üst A kolları tekerlek göbeğinde ciddi tasarım problemleri çıkartabiliyor.
  • quote:

quote:

Yeni leonda trosiyon çubuğuna gerilemiş, tam bağımsız süspansiyondan...maliyet kaygısı nelere kadir...

Maliyet en önemli kriter olmasına rağmen bazen yer sıkıntısı olduğu için de tam bağımsız süspansiyondan vazgeçilebiliyor. Çünkü hem Double Wishbone'da hem de Mc Pherson'da süspansiyon kuleleri tasarımı kısıtlıyor. Özellikle Double Wishbone'daki üst A kolları tekerlek göbeğinde ciddi tasarım problemleri çıkartabiliyor.

Yer sıkıntısı değil mesele, 150 hp altındaki modellerde torsiyon, 150 hp üstü çok bağlantılı modern aks kullanılacakmış.

• quote:

Yer sıkıntısı değil mesele, 150 hp altındaki modellerde torsiyon, 150 hp üstü çok bağlantılı modern aks kullanılacakmış.

Maliyet, maalesef.
  • quote:

quote:

quote:

Biraz araştırdım ama net bilgi bulamadım. Bu konuda kaynak verebilir misiniz?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Biraz araştırdım ama net bilgi bulamadım. Bu konuda kaynak verebilir misiniz?

Autoshow Dergisi Sayı 2012/31 3-9 Ağustos Sayfa 6

Auto motor sport dergisi Sayı:08 Sayfa12

• quote:

Autoshow Dergisi Sayı 2012/31 3-9 Ağustos Sayfa 6

Auto motor sport dergisi Sayı:08 Sayfa12

Teşekkürler.
  • Peki hocam bu watts süspansiyon tam olarak nedir ? ben şu an yeni astra sports tourer kullanıyorum daha öncede 2010 model passat kullandım süspansiyon konforu olarak iki aracı kıyaslarsam arada hiç fark yok diyebilirim hatta astra biraz daha iyi tıpkı testerde söylendiği gibi araç sanki ray üstünde gidiyor viraj kabiliyeti olarakta watts süspansiyon bana daha iyi gibi geldi araç nerdeyse hiç yana yatmıyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: powerauto

Peki hocam bu watts süspansiyon tam olarak nedir ? ben şu an yeni astra sports tourer kullanıyorum daha öncede 2010 model passat kullandım süspansiyon konforu olarak iki aracı kıyaslarsam arada hiç fark yok diyebilirim hatta astra biraz daha iyi tıpkı testerde söylendiği gibi araç sanki ray üstünde gidiyor viraj kabiliyeti olarakta watts süspansiyon bana daha iyi gibi geldi araç nerdeyse hiç yana yatmıyor.

Aslında Astra J'de kullanılan askı sisteminin ismi ''Watts'' değildir. Astra J 'de süspansiyon tipi ''solid axle'' dır. Watts arka süspansiyonda yer alan çubuğun ismidir.

Watt's Link (Watt's Çubuğu) , daha önce de birçok araçta kullanılmıştır. Yeni bir sistem değildir. Amacı, virajlarda tekerleklerin hareketini kısıtlayarak yere daha iyi tutunmalarını sağlamaktır. Değişik versiyonları vardır. Spor araçlarda kullanılır daha çok, yüksek hızlarda viraj almalarını sağlamak için.

https://www.youtube.com/watch?v=OsU5SnWvqG8

Ön Düzen // Bağımsız Süspansiyon Tipleri // Yalpa Ekseni // Denge Çubukları // Teknik Bilgiler

https://www.youtube.com/watch?v=6QJvCKZJX9U&feature=player_detailpage

https://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&v=7gj_Ag9OSYs&NR=1

Not : Vidyoları DH tüp ile ekleyemedim, sanırım bir sorun var.

Referanslar

-http://mustangforums.com/forum/s197-handling-section/436021-watts-link-rear-suspension-is-there-a-better-i-e-less-expensive-way.html
    -http://www.mustang50magazine.com/techarticles/m5lp_0412_watts_link_rear_suspension_kit/viewall.html
    -http://forums.themustangsource.com/f669/saleen-watts-link-458593/index3/
    -http://en.wikipedia.org/wiki/Watt%27s_linkage

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LionTech16 -- 8 Ağustos 2012; 16:17:55 >

• İlginç, Panhard çubuğu ve Watts kolu sabit arka akslı modellerde aksı yatay doğrultuda sabitlemek için kullanılmıyor muydu? Astra çok kollu bağımsız süspansiyonsa Watts kolu olmaması gerekir.

Verdiğiniz bilgiler gerçekten güzel, sanırım Türkçe'deki en eksiksiz online başvuru kaynaklarından birini oluşturmuşsunuz, elinize sağlık. Ben de böyle bir konu açmak istiyordum ama zaman darlığı ve mühendisliği geride bırakmanın verdiği unutkanlık engel oldu. Belki de ben araç modifikasyonu gibi bir uygulama rehberi ile ek yaparım projenize.

Yukarıda bir noktada araçta pozitif kamber uygulamaktan bahsetmişsiniz, bildiğim kadarıyla hiçbir modern otomobilde pozitif kamber bulunmaz. Yalnızca yüksek yük taşıyan ve yük altında ciddi alçalan yarı bağımsız ya da bağımlı askı sisteminde kamyon vs. gibi araçlarda kullanılabilir.

Çoğu spor araç, özellikle de McPherson gibi kamber eğrisi ideal ayarlanamayan görece basit geometrilere sahip araçlar bir miktar ek negatif kamberden fayda sağlayabilirler. Tabii yol şartlarında sanırım toplam 2-2,5 dereceyi geçmemek gerekir. Pistlerde pist yapısına göre yol yarışçılarında bile 4-5 dereceler sıkça kullanılıyor.

Subaru'da modifiye kitleri bol bulunuyor, egzantrik bir kamber ayarlama cıvatası ile alt salıncaktan 0,5 derece kadar ek negatif kamber alınabilir. Fazlası için sanırım komple kit, hatta daha iyisi "camber plate" denen kamberi üst bağlantı noktasından ayarlayan parçanın takılması gerekecektir.

Süspansiyon ayarı ve ciddi tuning uygulamaları için bence oldukça iyi bir rehber, göz atmanızı öneririm:

http://www.motoiq.com/tech/the_ultimate_guide_to_suspension_handling.aspx

• quote:

Orijinalden alıntı: Iratus

İlginç, Panhard çubuğu ve Watts kolu sabit arka akslı modellerde aksı yatay doğrultuda sabitlemek için kullanılmıyor muydu? Astra çok kollu bağımsız süspansiyonsa Watts kolu olmaması gerekir.

Verdiğiniz bilgiler gerçekten güzel, sanırım Türkçe'deki en eksiksiz online başvuru kaynaklarından birini oluşturmuşsunuz, elinize sağlık. Ben de böyle bir konu açmak istiyordum ama zaman darlığı ve mühendisliği geride bırakmanın verdiği unutkanlık engel oldu. Belki de ben araç modifikasyonu gibi bir uygulama rehberi ile ek yaparım projenize.

Yukarıda bir noktada araçta pozitif kamber uygulamaktan bahsetmişsiniz, bildiğim kadarıyla hiçbir modern otomobilde pozitif kamber bulunmaz. Yalnızca yüksek yük taşıyan ve yük altında ciddi alçalan yarı bağımsız ya da bağımlı askı sisteminde kamyon vs. gibi araçlarda kullanılabilir.

Çoğu spor araç, özellikle de McPherson gibi kamber eğrisi ideal ayarlanamayan görece basit geometrilere sahip araçlar bir miktar ek negatif kamberden fayda sağlayabilirler. Tabii yol şartlarında sanırım toplam 2-2,5 dereceyi geçmemek gerekir. Pistlerde pist yapısına göre yol yarışçılarında bile 4-5 dereceler sıkça kullanılıyor.

Subaru'da modifiye kitleri bol bulunuyor, egzantrik bir kamber ayarlama cıvatası ile alt salıncaktan 0,5 derece kadar ek negatif kamber alınabilir. Fazlası için sanırım komple kit, hatta daha iyisi "camber plate" denen kamberi üst bağlantı noktasından ayarlayan parçanın takılması gerekecektir.

Süspansiyon ayarı ve ciddi tuning uygulamaları için bence oldukça iyi bir rehber, göz atmanızı öneririm:

http://www.motoiq.com/tech/the_ultimate_guide_to_suspension_handling.aspx

Astra'nın arka aksı sabit arka akstır. Düzelttim.

Günümüz binek araçlarında pozitif kamber bulunur. Genellike 2 derece civarında olur. Bu açı ön tekerlekler için direksiyon düz konumdayken olan açıdır. Çünkü direksiyonun sağa ve ya sola hareketi ile kamber açısı değişir. Lastik genişliği de önemli bir kriterdir. Geniş lastik kullanan araçlarda bu açı küçük olmalıdır.

Yüklü ve yüksüz durumu arasında strok ve ride height açısından fazla fark olan araçlarda pozitif kamber açısı daha fazladır. Ağır yük taşıyan araçlarda 10 dereceye kadar pozitif kamber verilebilir.

/>

kaynak

Pist araçları çok farklı. Binek araçlarla karşılaştırmamak gerekir. Çünkü yüklü ve ya yüksüz gibi bir durum yoktur. Bu nedenle yol tutuşun da en önemli kriter olduğu göz önüne alınarak negatif kamber kullanmak zorunludur. Yüksek hızlarla viraj alabilmelerini sağlar.

Subaru konusunda yukarıda bir arkadaşın sorusuna cevaben yazdım. Çok küçük ayarlamalar için dediğiniz egzantrik civata kullanılıyor. Yüksek derecede ayarlamalar için ise ''camber adjustment kit'' ile daha yüksek değişiklikler yapılabiliyor. Default olarak pozitif kamberli bir Impreza'yı negatif kambere çevirmek için civata yeterli olmuyor. O zaman da ''camber adjustment kit'' ile problem çözülüyor.

https://www.youtube.com/watch?v=4mrzezCtqh0

Tuning dünyası uçsuz bucaksız bir dünya. Yapılan uygulamalar sınırsız. Tuning konusunda eğer bir konu açarsanız destek vermeye çalışırım. Modifiye konusunda tam donanımlı olmadığımı düşündüğümden öğrenecek şeyler bulabiliriz.

Konuya katkınız için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi LionTech16 -- 8 Ağustos 2012; 17:21:39 >

• Üstad emeğine sağlık çok teşekkür ederim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: powerauto

Üstad emeğine sağlık çok teşekkür ederim.

Rica ederim.
  • çok güzel bilgiler.derli toplu bir sayfada olması daha da güzel.
    abs , asr , esp , ebd sistemleri veya yeni model şanzımanlar hakkında da paylaşımlar yaparsanız sevinirim.
    teşekkürler
  • 
Sayfa: önceki 7891011
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.