Şimdi Ara

OLMAYAN ARACI HURDAYA AYIRMA

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
35.036
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaslar bizim emektar 1986 model reno 9 gtd aracımız vardı.Sürekli masraf çıkartması yüzünden aracı sincan organizedeki bir tamirci arkadasın dükkanının önüne bıraktım.2 yıl yattı orada.Haliyle kaportası felanda mahvoldu .Satılıga cıkarttım ama satamadım.Gecenlerde cıkan vergı affındanda faydalanıp vergı borcunu temızledım.Aracıda parçalayıp motoru birisine kasayı birisine koltukları birisine sattım.1 yıl önce Trafik tescilden birisine sormustum İlişiksiz belgesi,EK1,ruhsat ve plakalarla birlikte gelirsen hurda belgesini veririz demişti.Gecen hafta gittiğimde ise aracın yasından dolayı il özel idaresine teslim edip oradaki yazı ile müracat etmemi söylediler.

Böyle bir durum var.Aracın borcu yok.Ne kadar teslim etmek istemiyorum desemde kabul etmiyorlar.Hurda belgesi alabilmek için yapabileceğim bir sey varmıdır ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpi1988 -- 23 Kasım 2011; 11:30:26 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ~MidNiqT.

Mesajım bulunsun.
    Konu hakkında bilgimiz olmuş olur.

Alıntıları Göster
    Aracı satmamışsınız ki resmi açıdan. Elbette hurdasını isteyecekler. Arabam yandı deyin. Uçurumdan uçtu deyin. Ama motor numarası başka bir arabada çıkarsa canınız yanabilir.

Hem arabayı parça parça satmışsınız. hem de hurdaya çıkartmak için uğraşıyorsunuz. Tuhaf geldi bana.
  • güzel soru ve okuyunca cevabı ben de merak ettim. takipteyim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: aya

güzel soru ve okuyunca cevabı ben de merak ettim. takipteyim...
    Mesajım bulunsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ~MidNiqT.

Mesajım bulunsun.

Alıntıları Göster
    Aracı satmamışsınız ki resmi açıdan. Elbette hurdasını isteyecekler. Arabam yandı deyin. Uçurumdan uçtu deyin. Ama motor numarası başka bir arabada çıkarsa canınız yanabilir.

Hem arabayı parça parça satmışsınız. hem de hurdaya çıkartmak için uğraşıyorsunuz. Tuhaf geldi bana.
  • quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

aynen.bahane çok.birini söyleyin.bu bahaneler karşısında illede arabayı isteriz,yoksa hurdaya çıkaramayız,her 6 ayda bir vergi ödemeyede devam edrsin diyemezler sonuçta...
  • quote:

Orijinalden alıntı: kıraslan

quote:

aynen.bahane çok.birini söyleyin.bu bahaneler karşısında illede arabayı isteriz,yoksa hurdaya çıkaramayız,her 6 ayda bir vergi ödemeyede devam edrsin diyemezler sonuçta...

Alıntıları Göster
    araba gole uctu isterseniz gidip cikartabilirsiniz deyin, tabi onceden polise bir zapt tutturmakta fayda var..

• Aracı parça parça sattığınızı söyleyeceksiniz, başka yolu yok.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Paramedik 112

Aracı parça parça sattığınızı söyleyeceksiniz, başka yolu yok.
    Haberlerde okumuştum. Kastamonu'daydı sanırım. Bir vatandaş vergisini ödememek için arabasını trafikten düşürtmüş. Fakat arabayı almamışlar elinden. Sadece plakaları almışlar. Adam sahte plaka ile arabayı kullanmaya devam etmiş. Polis kontrolüne takılmıştı da haberlere konu olmuştu. Ama bahsi geçen haberdeki araba kaç modeldi? Hatırlıyamadım şimdi.
  • quote:

Haberlerde okumuştum. Kastamonu'daydı sanırım. Bir vatandaş vergisini ödememek için arabasını trafikten düşürtmüş. Fakat arabayı almamışlar elinden. Sadece plakaları almışlar. Adam sahte plaka ile arabayı kullanmaya devam etmiş. Polis kontrolüne takılmıştı da haberlere konu olmuştu. Ama bahsi geçen haberdeki araba kaç modeldi? Hatırlıyamadım şimdi.

Arabayi neden elinizden aliyorlar ki hurda olunca. Hurda da olsa arac bizim degilmidir? Onunla trafige cikmak disinda istedigimiz her seyi yapamaz miyiz? Parcalarini satamaz miyiz?

Eger arabayi istiyorlarsa cok sacma para mi veriyorlarki benim arabami istiyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: berk984

quote:

Arabayi neden elinizden aliyorlar ki hurda olunca. Hurda da olsa arac bizim degilmidir? Onunla trafige cikmak disinda istedigimiz her seyi yapamaz miyiz? Parcalarini satamaz miyiz?

Eger arabayi istiyorlarsa cok sacma para mi veriyorlarki benim arabami istiyorlar.

Hurdaya çıkmış arabaya eğer alırlarsa para veriyorlar. Almazlarsa vermiyorlar tabi ki. Fakat burda aklımın ermediği bir durum, bir mevzuat boşluğu var gibi geliyor bana.

Mesela diyelim ki: Ben arabamı hurdaya çıkarttım. Plakaları verdim trafik tescil şubesine. Araba elimde kaldı. Onu hiç bir şekilde kullanamam. Sinyal kolu gibi, karbüratör gibi, aydınlatma ekipmanları gibi tampon vs. parçaları satabilirim. Sorun yok. Fakat motorunu nasıl satacam. Çünkü motoru ile birlikte hurdaya ayrılmış oluyor. Motor elimde patlayacak gibi görünüyor.

Bunun bir açıklaması olması lazım.

• quote:

quote:

quote:

Hurdaya çıkmış arabaya eğer alırlarsa para veriyorlar. Almazlarsa vermiyorlar tabi ki. Fakat burda aklımın ermediği bir durum, bir mevzuat boşluğu var gibi geliyor bana.

Mesela diyelim ki: Ben arabamı hurdaya çıkarttım. Plakaları verdim trafik tescil şubesine. Araba elimde kaldı. Onu hiç bir şekilde kullanamam. Sinyal kolu gibi, karbüratör gibi, aydınlatma ekipmanları gibi tampon vs. parçaları satabilirim. Sorun yok. Fakat motorunu nasıl satacam. Çünkü motoru ile birlikte hurdaya ayrılmış oluyor. Motor elimde patlayacak gibi görünüyor.

Motorsuz hurdaya ayirsak motoru satik desek hurdaya ayirmadan nolur acaba.
    Motorun elde patlamasi hakkaten cok garip. Bu kadar sikmaya gerek yok bir sektoru, insanlar cikma motorda alabilmeli, plakasiz jip alip dagda tasta da kullanabilmeli bence OTV odemeden.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Motorsuz hurdaya ayirsak motoru satik desek hurdaya ayirmadan nolur acaba.
    Motorun elde patlamasi hakkaten cok garip. Bu kadar sikmaya gerek yok bir sektoru, insanlar cikma motorda alabilmeli, plakasiz jip alip dagda tasta da kullanabilmeli bence OTV odemeden.

O dediğiniz olur. Önce motor satılır. Sonra da hurdaya ayrılabilir. Burda asıl amaç arabayı vergiden düşürtüp boşuna vergi ödememek.

• Eğer amacınız sadece vergiden kurtulmaksa trafikten çekmeniz yeterli..
    Plakaları teslim edip, ek-1 doldurup bir de dilekçe yazıyorsunuz olup bitiyor..

ama kasayı satarken plakaları sökmediyseniz iş biraz daha karışır..
  • quote:

Yok hocam satarken motor şase numaralarını felan sokup satmıstım.Arabam yandı desem itfaiye raporunu ısteyecekler calındı desem polis tutanağını ısteyecekler.O şekilde biraz sıkıntılı.

quote:

Orijinalden alıntı: okuryazargezer

aynen.bahane çok.birini söyleyin.bu bahaneler karşısında illede arabayı isteriz,yoksa hurdaya çıkaramayız,her 6 ayda bir vergi ödemeyede devam edrsin diyemezler sonuçta.

O kadar cok sey soyledımkı en son gıttıgımde aracı bırısıne sattım ancak satısını almadılar onlarda baskasına satmıslar araba elden ele dolanmıs sımdı ortada yok kayıp dedım :) kabul etmıyorlar.

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

araba gole uctu isterseniz gidip cikartabilirsiniz deyin, tabi onceden polise bir zapt tutturmakta fayda var..

Polise zapt tutturmak sakat iş hocam.Anlarlarsa başım ağrır gibi geliyor.

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Onuda söyledim hatta cok ugrastım ama yapmıyorlar.Şansımı o kadar denedımkı :) İl özel idaresine teslim edeceksin aracını diyorlar :(

quote:

Aynısını soyledım :) yaşından dolayı il özel idaresine teslim etmem gerektiğini soylediler.

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Eğer amacınız sadece vergiden kurtulmaksa trafikten çekmeniz yeterli..

En son çare olarak çekme belgesi çıkartmayı düşünüyorum.Plakalar ruhsat şase ve motor numaraları bende hocam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpi1988 -- 23 Kasım 2011; 23:00:29 >

• quote:

Orijinalden alıntı: alpi1988

quote:

Yok hocam satarken motor şase numaralarını felan sokup satmıstım.Arabam yandı desem itfaiye raporunu ısteyecekler calındı desem polis tutanağını ısteyecekler.O şekilde biraz sıkıntılı.

quote:

Orijinalden alıntı: okuryazargezer

aynen.bahane çok.birini söyleyin.bu bahaneler karşısında illede arabayı isteriz,yoksa hurdaya çıkaramayız,her 6 ayda bir vergi ödemeyede devam edrsin diyemezler sonuçta.

O kadar cok sey soyledımkı en son gıttıgımde aracı bırısıne sattım ancak satısını almadılar onlarda baskasına satmıslar araba elden ele dolanmıs sımdı ortada yok kayıp dedım :) kabul etmıyorlar.

quote:

Orijinalden alıntı: SeKSandDoRT

Polise zapt tutturmak sakat iş hocam.Anlarlarsa başım ağrır gibi geliyor.

quote:

Orijinalden alıntı: tahrikk

Onuda söyledim hatta cok ugrastım ama yapmıyorlar.Şansımı o kadar denedımkı :) İl özel idaresine teslim edeceksin aracını diyorlar :(

quote:

Aynısını soyledım :) yaşından dolayı il özel idaresine teslim etmem gerektiğini soylediler.

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Eğer amacınız sadece vergiden kurtulmaksa trafikten çekmeniz yeterli..

En son çare olarak çekme belgesi çıkartmayı düşünüyorum.Plakalar ruhsat şase ve motor numaraları bende hocam

Alıntıları Göster
    Araç arızalı ise yürür vaziyette değil ise Kullanılamıyacak haldeyse İSTEĞE BAĞLI olarak aracı hurdaya çıkarabilirsiniz.Aracınız 20-25 yaşını aşmışsa yine İSTEĞE BAĞLI olarak hurdaya ayırabilirsiniz.

Size hurdaya çıkarmada neden zorluk çıkartıyorlar anlamış değilim.

Trafik Müşavirine danışmanızı yada yetkili kişilere danışmanızı tavsiye ederim.Onlar size dahada detaylı bilgi vereceklerdir...

Selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: nie_wieder

Araç arızalı ise yürür vaziyette değil ise Kullanılamıyacak haldeyse İSTEĞE BAĞLI olarak aracı hurdaya çıkarabilirsiniz.Aracınız 20-25 yaşını aşmışsa yine İSTEĞE BAĞLI olarak hurdaya ayırabilirsiniz.

Size hurdaya çıkarmada neden zorluk çıkartıyorlar anlamış değilim.

Trafik Müşavirine danışmanızı yada yetkili kişilere danışmanızı tavsiye ederim.Onlar size dahada detaylı bilgi vereceklerdir...

Selamlar.

Alıntıları Göster
    "Arabayı kümes yapacam size ne kardeşim" deyip en başta arıza çıkarsaydınız olurmuydu acaba.

Benim anlayamadığım şu: aracı hurdaya çıkarmakla, trafikten çekmeniz farklı işlemler mi? Hurdaya çıkarınca para mı veriyor ya da vergi indirimi vs mi yapıyorda arabayı istiyor? Bence araba trafikten çekilip kapının önünde plakasız durabilmeli.

• quote:

Orijinalden alıntı: drsnrky

"Arabayı kümes yapacam size ne kardeşim" deyip en başta arıza çıkarsaydınız olurmuydu acaba.

Benim anlayamadığım şu: aracı hurdaya çıkarmakla, trafikten çekmeniz farklı işlemler mi? Hurdaya çıkarınca para mı veriyor ya da vergi indirimi vs mi yapıyorda arabayı istiyor? Bence araba trafikten çekilip kapının önünde plakasız durabilmeli.

Alıntıları Göster
    En iyisi 'aracı ben terk etmiştim. sizin aracı getirmemi söylediğiniz üzere aracı almaya gittim fakat yerinde bulamadım' deyin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Hyundai Motor Company

En iyisi 'aracı ben terk etmiştim. sizin aracı getirmemi söylediğiniz üzere aracı almaya gittim fakat yerinde bulamadım' deyin.

Alıntıları Göster
    aynı sıkıntı bizde de var.
    97 yılında ford taunus marka 88 model aracı babam sattı.
    noterden devir işlemleri yapılmış ancak alan adam üzerine almamış.
    eskiden olan 1 aylık süre içinde ruhsat işlemleri yapılmamış.

işin çetrefilli durumu şu.
    alan adamın ruhsatta ismi var.
    noter satış sözleşmesi kayıp.
    alan adam vefat etmiş.
    babam 4,5 yıl önce vefat etti.
    araba hala daha babamın üzerine gözüküyor.
    araba istanbulda bir otoparka çekilmiş polis tarafından bağlanmış.
    yaklasık 4 yıldır orada galiba (4 sene önce bana ulaşmışlardı bende ne yaparsanız yapın demiştim satın arabayı falan)
    otoparka polis çektiğinden dolayı çıkartamazlar.
    otoparka ne kadar borcu olmuştur o hiç bilinmiyor :)
    aracı yakalatan şahıs 350 tl alacağına karşılık arabayı aldığını söylemişti.
    ruhsatı veya fotokopisini göndermesini istemiştim göndermemişti.
    bir kaç kere aradım yanaşmıyordu.
    daha sonra telefonunu değiştirmiş
    sarı çizmeli mehmet ağa istanbulda nerede bulacan o adamı bi daha..
    aracın yaklaşık 3000 lira civarında maliye borcu var.
    bir kaç sefer köprüden kaçak geçiş yapılmış.
    yaklaşık 10 yıldır muayene sigorta yapılmamış.

bıraktım ucunu.
    ne olacaksa olsun artık diyorum.

biraz araştırayım dedim işin içinden çıkamadım.
    samsun veya bafra da bir noterde işlem yapıldığını biliyorum.
    sadece yılı biliyorum hangi noter veya hangi tarih belli değil.

işin ilginç tarafı bunların hepsi babamın vefatından sonra ortaya çıkıyor.

devletimiz herhalde alacağına karşılık babamın mezar taşını sökmez.

• quote:

Orijinalden alıntı: yenerz

aynı sıkıntı bizde de var.
    97 yılında ford taunus marka 88 model aracı babam sattı.
    noterden devir işlemleri yapılmış ancak alan adam üzerine almamış.
    eskiden olan 1 aylık süre içinde ruhsat işlemleri yapılmamış.

işin çetrefilli durumu şu.
    alan adamın ruhsatta ismi var.
    noter satış sözleşmesi kayıp.
    alan adam vefat etmiş.
    babam 4,5 yıl önce vefat etti.
    araba hala daha babamın üzerine gözüküyor.
    araba istanbulda bir otoparka çekilmiş polis tarafından bağlanmış.
    yaklasık 4 yıldır orada galiba (4 sene önce bana ulaşmışlardı bende ne yaparsanız yapın demiştim satın arabayı falan)
    otoparka polis çektiğinden dolayı çıkartamazlar.
    otoparka ne kadar borcu olmuştur o hiç bilinmiyor :)
    aracı yakalatan şahıs 350 tl alacağına karşılık arabayı aldığını söylemişti.
    ruhsatı veya fotokopisini göndermesini istemiştim göndermemişti.
    bir kaç kere aradım yanaşmıyordu.
    daha sonra telefonunu değiştirmiş
    sarı çizmeli mehmet ağa istanbulda nerede bulacan o adamı bi daha..
    aracın yaklaşık 3000 lira civarında maliye borcu var.
    bir kaç sefer köprüden kaçak geçiş yapılmış.
    yaklaşık 10 yıldır muayene sigorta yapılmamış.

bıraktım ucunu.
    ne olacaksa olsun artık diyorum.

biraz araştırayım dedim işin içinden çıkamadım.
    samsun veya bafra da bir noterde işlem yapıldığını biliyorum.
    sadece yılı biliyorum hangi noter veya hangi tarih belli değil.

işin ilginç tarafı bunların hepsi babamın vefatından sonra ortaya çıkıyor.

devletimiz herhalde alacağına karşılık babamın mezar taşını sökmez.

Alıntıları Göster
    Dayım motorsikletini satmıştı. Satışını vermemişti 20 sene sonra vergi geldi. Dayım da motorun peşine düştü. Sattığı adam başkasına satmış. O da başkasına. 4. kişi vefat etmiş. Daha ileri gidemedi dayım. Vergiyi mecburen ödedi. Sonra da çalıntı ihbarı yaptı. Kurtuldu amaaaaa polis tanıdık bulmamıza rağmen çok zor olmuştu.

• merhaba arkadaşlar 2006 yılında bir arkadaşa asya motorsiklet almaya kefil oldum.şu anda o arkadaşta aracı başkasına satmış.borcu yok fakat mtv ben ödeyeceğim.aracaın ruhsat ve plakası yok.kullananı da çıkmadı.araç trafikte değil ve nerede olduğu belirsiz.hurdaya nasıl ayırırım.myv bende ve ödemek istemiyorum hşkln.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.