Şimdi Ara

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU] (1426. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
46.007
Cevap
245
Favori
2.619.495
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
97 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 14241425142614271428
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: NePhThYs

Teşekkürler hocam, undervolt gibi şeylerle uğraşmasak iyi olacaktı ancak anlaşılan artık kartlarda bu konularda ufak bir uzmanlık ve efor gerektirecek. Herşeyi büyüten reddit'te insanlar arka plakayı çıkartmayı filan tartışınca acaba dedim çok mu ısınıyor, neyse ki içime biraz su serptiniz. Hele CW'nin az olması daha da hoş bir konu.

Bak bu undervolt olayı ilginç gerçekten, bende asus rtx 3090 oc gaming var, oyunlardaki ısı kısmen test yazılımlarına göre 4-5 derece daha düşük, fakat test yazılımı açıp kartı kendi haline bıraktığımda sıçaklık 74-75 derece civarında ve fanlar % 80-90 arası çalışıyor bayada ses yapıyor, kendi halinde kart 1950 ile 2000 mhz arası gidip geliyor.

Kendi halinde 2000 mhz civarı 1.1 volt ve üzeri çeken kartı, 950 mhz e sabitliyorum, fanlar % 90 dan %70 e düşüyor, ısıda 3-4 derece iniyor, rtx serisinde gpu çiddi oranda gereğinden fazla yük çekiyormuş gibi geldi bana.

Aşağıda videoda ne kadar mhz de, ne kadar voltajda normal çalışacağını göstermişler.

• Microsoft + Amd hatta Sony o işide çalışıyor şuanda söylenen bu. @kaptan666

https://www.techspot.com/article/2137-next-gen-directx-12//

DirectML

The next enhancement, DirectML, became available in the Windows 10 May 2019 update. This one is all about Machine Learning, a loose term used to describe a whole range of programming paradigms and algorithms.

In the case of Microsoft's API, it provides a uniform structure with which to accelerate the processing of inference models on a GPU. Like DXR, it doesn't specify exactly how the hardware should do it -- you just write your code and let the drivers handle it for you.

Neural networks are an important element to machine learning

Machine learning used to be the preserve of powerful multi-CPU computers, but as GPUs have become more capable, they've taken over this roll. When Nvidia released Volta in mid 2017, they introduced a new hardware feature in their chips: Tensor Cores.

These units exclusively handle so-called tensor operations, a branch of mathematics that involves handling large sets of related numbers at the same time. Tensors are heavily used in neural network operations, one of the key elements in inference models.

A GPU doesn't need to have tensor cores in order to support DirectML -- in fact, you don't even need a GPU. This is all thanks to a Direct3D 12 feature called meta commands. These are code objects that allow hardware vendors to use specific features in their devices to perform the calculations.

No, you don't need a $2,500 graphics card to do machine learning

So even though DirectML is said to be hardware-agnostic (i.e. it's oblivious to the nature of the hardware handling the instructions), meta commands provide a means for a GPU to use its own unique way of doing things.

In the case of Nvidia and their Volta/Turing/Ampere GPUs, if the meta commands are set up in the right way, then the Tensor Cores will kick in and process the math; if not, then the GPU falls back to running the shaders on the 'standard' cores. And if they're not available, then the CPU handles the operations instead.

This is all very nice, but what exactly can developers do with DirectML?

There are three particular applications of note:

Anti aliasing

Upscaling and so-called 'super resolution'

Denoising

https://wccftech.com/xbox-series-directml-powered-dlss-like-ai-upscaling-is-an-area-of-very-active-research-for-microsoft//

NVIDIA RTX 3000 Serisi [ANA KONU]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 1 Aralık 2020; 0:52:37 >

• Bu gece amazon.uk'da TUF 3080 satıldı sanırım. Görebilen oldu mu kaçtan satıldığını?

• Timeguard T kullanıcısına yanıt

Haklısın upscale çok önemli.

Yeni dünyada DLSS'siz 2k dahil üstünde oyun oynayamayacağız maalesef.

İşlemciye gelince, incelemelerde yere göğe sığdıramadılar yine ryzen 5000'leri. Lakin 2 nesil sonrası olmasına rağmen hala OC'li bir 9900k performansı değil.

Bu upscale olayında altını çizmem gereken bi nokta var. DLSS ile sadece performans, ram kazancı değil olay. AMD'li arkadaşlar incelesin diye iki ss paylaşayım.

4k, full+full+rtx. Benchmarkta FPS'nin en düşük olduğu sahne diyebilirim. Bu oyun eski olduğu için DLSS implementasyonu kötü diyebilirim ama bir fikir verebilir.

• kaptan666 kullanıcısına yanıt
    Sendeki CPU puanlarının yarısı alıyorum , 4 k da bile %10 dan fazla kayıp var...

• kaptan666 kullanıcısına yanıt

Hiç işlemci konusuna girmeyelim ekran kartı konuşuyoruz.. Gamersnexus testleri ortada 10900k 5.2ghz fark yiyor 5600x den oyunların genelinde.. Gerisi lafı güzaf olur..

https://www.techpowerup.com/review/intel-10900k-vs-amd-5900x-gaming-performance//

Adam nediyor en az %20 fark var diyor.

Wow! What's happening here? The Intel performance advantage is completely gone. At the left side of the chart, AMD's lead is the same 20% we've been seeing on the 2080 Ti. It drops here, too, while the load gets GPU limited, but at no point of the chart can Intel achieve higher FPS than AMD.

Tebrik etmekte erdemdir tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 1 Aralık 2020; 2:0:1 >

• Sen daha iyi almışsın. İşlemci günlük OC'li. rtx 3080 palit gamepro'da OC yok. OC ile 83 falan oluyor.

Lakin su soğutma bloğum geldi :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kaptan666 -- 1 Aralık 2020; 1:20:57 >

• Arkadaşlar bu vram muhabbetine çok takılmayın. Godfall gösterildiğinde rtx 3080 için kötü haber ultrada 4k da 12 gb vram kullanıyor rtx3080 yetersiz dendi bkz ; httpss://www.google.com/amp/s/m.donanimhaber.com/newsampnew.aspx%3fid=126403

Rtx3070 bile 4k ultrada 6.5 gb vram kullanıyor ve aldığı performans gayet 3070 in vermesi gerektiği bir performans. 4k da 6.5 vram kullanıyor ki kart 2k kartı.
    Bkz:https://www.youtube.com/watch?v=RSqpy4n540s&feature=youtu.be

Bu işin içinde pazarlama stradejileri, oyun ureticisinin gpu üreticisine özel dokunuşları vs.... Rtx3070 vramden patlamaz. Gtx 980ti controlde 5.5 gb vram harcıyor hemen hemen rakibi olan rx580 7 gb harcıyor ikiside aynı gtx980ti 6 7 fps ile önde götürüyor. Bazı oyunlae vardır oyunda sistemin tüm kaynağını yer gerek duymadığı halde mesela horizon zero dawn 32 gb ram takıldığında 20 gb ram tüketiyor :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Timeguard T kullanıcısına yanıt

8.ci dakikada tomb rider testi var mesela. İnanması çok güç.

1920 x 1080 Medium ayarlarda bende testi tekrarladım. Aşağıdaki gibi 210 çıktı. GPU dar boğazı %36 diyor. Bendeki gamepro'yu +100 OC yapılarak FTW3 performansına yaklaştırdım, sonuç kıyaslanabilir olsun diye. İşlemci günlük ayarlada değil. Bu sefer; 5.133 Mhz, 167 bclk, 3.3Mhz Mesh , -2 AVX, ram@3650 4x16 CL14, HT Off.

Ryzen 5000 + 3080'li bir arkadaş ss paylaşabilir mi? Video'daki sonuçlarla kıyaslamak için. 10600k / 10900k'da olur.

1. Olarak orda 10900k da 4x8 3200 cl14 ram var xmp. Sende belki 4000mhz var hemde senin sistem 4 kanal ram destekliyor 256bit.
    2. Olarak onların script ile test ettiklerini hatırlıyorum oyun içi benchmark değildi diye anımsıyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Timeguard -- 1 Aralık 2020; 2:38:59 >
  • Metalchesh M kullanıcısına yanıt

teşekkürler, "kaçırdım" diye üzülecek birşey yokmuş ortada yani :)

• Metalchesh M kullanıcısına yanıt

Fiyatı görünce bi an heyecanlandım 3080 için pahalı ama bu piyasada alınabilir diye.

Sonra gördüm ki... :D

İskorbüt oluyorum galiba.

• zZzerk kullanıcısına yanıt
    Hocam 750watt gold psu bu kart icin yeterlimi? Sitesinde önerilen 850 fakat 750 ile kullanip deneyen varmi acaba.
  • dertlysaz D kullanıcısına yanıt
    Yeterli. En fazla 550 watt çeker 5900xli bir sistem 750w işin garantisi, elimde Kart ve işlemci yok 750w aldım ben de.
  • eNAz, 1.000Watt Önemle tavsiye ederim, ekteki Gibi;

He illaki kullanan vardiR, lakin sonuçlarına da katlanacak olanlar onlardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zZzerk -- 1 Aralık 2020; 5:29:12 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • zZzerk kullanıcısına yanıt
    O 10900k'nin kazmalığı bir yerde :D
    Ben ramde xmp açmak dışında herhangi bir overclock asla düşünmüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi R.I.P John Meadows -- 1 Aralık 2020; 5:31:47 >
  • Lakin 3080 ve OC modellerini, 10700K, 10850K, 10900K dan aşağı işlemci ilen kullanmak baya bı verimsiZlige yol açar,

7700K, 8700K, bile darboğaz yapiyokene
  • Son Ampere mimarisi, 1000/2000 serisi gecisinden daha fazla verim egrisine sahip hemde epeyci bi
  • 
Sayfa: önceki 14241425142614271428
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.