Şimdi Ara

NVIDIA GM200 GPU'su Görüntülendi!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
1
Favori
2.006
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Çinli bir blog yazarı Nvidia tarafından GM200 kod adıyla gelecek olan gpu'sunu görüntülemiş. Yeni gpu beklendiği gibi, Nvidia'nın en güçlü gpu'su olacak.

Üzerinde ''1441A1 TAA156.000'' kodunun yer aldığı GM200 gpu'su 2014 Ekim'inin 2. haftasında üretilmiş. Açıklamaya göre ''GM200-400-A1'' kod adına sahip olduğu belirtilen gpu'nun, bu noktada tamamıyla unlocked(tüm gpu doku, akış birimleri açık olan versiyon) bir gpu'ya sahip olduğu anlamına gelebileceği belirtiliyor.

Baidu isimli yabancı forumda yine bir blog yazarı tarafından resmedilmiş olan bir prototip GM200 gpu'sundan da(bu da büyük ihtimalle Nvidia'nın profesyonel/iş gpu'larından birine hayat verecek olan gpu) bahsedilmiş. ''180-1G600-1102-A04'' koduna yer verilen gpu'da 3 adet DisplayPort 1.2 ve HDMI 2.0 bağlantısının yanısıra dual-link DVI-I bağlantı noktasına da yer verilmiş ki bu kurumsal alanda da kullanılmaya uygun bir ortam hazırlıyor. Gpu'nun yer aldığı baskılı devre kartının uzunluğunun tam olarak bilinmediği belirtilmiş, fakat beklenildiği gibi bir önceki nesildeki GeForce GTX Titan Black kartındakiyle benzer güç tüketim değerine sahip olabileceği(iki gpu'nun da birbirine benzer yapıda voltaj regülatör modüllerine sahip olabileceği) belirtilmiş.

GM200'ün profesyonel/iş alanında kullanılacak olan versiyonunu da incelemişler ve bu gpu'nun 384-bit veriyolu(336 GB/s bantgenişliği) ve 12 GB'lik SK Hynix GDDR5 belleklere sahip olduğu belirtilmiş. Ayrıca videoCardz tarafından yapılan açıklamaya göre gpu'nun zar alanı GK110 gpu'sundan daha büyük olacak denilmiş. Böylece gelmiş geçmiş en büyük gpu olma ünvanını da taşıyor olabileceği söylenmiş.

Nvidia'nın GM200 gpu'sunun 3072 cuda işlem birimine, 192 doku ünitesine, 96 raster operasyon birimi ve 384-bit veriyoluna sahip olduğunun daha önce de belirtildiği üzerinde durmuşlar. ''En büyük Maxwell GPU''sunun teknik özelliklerine bakılarak, GTX 980'den %34 daha performanslı olacağı belirtiliyor.

NVIDIA'nın bu haber hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadığını da belirtmiş olalım.

Kaynak;http://www.kitguru.net/components/graphic-cards/anton-shilov/nvidias-gm200-graphics-processor-and-card-pictured/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Baholi -- 17 Ocak 2015; 21:12:16 >

• Var mı bu konuda bir gelişme? Haber ve resimler feyk mi yoksa?

Ekleme:
    https://forum.donanimhaber.com/showTopic.asp?m=102610682&p=1#102610682

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 11 Şubat 2015; 12:38:49 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bocekgrafik kullanıcısına yanıt
    GM200 hakkında bunun dışında herhangi bir spesifik habere rastlamadım abi.
    Yaptığı ilginç haberlerle isim yapan ve bu nedenle "WTFTech" olarak isimlendirdiğim "WCCFTech" sitesinde güzel bir analiz yapılmış. Photoshop'la GM200 çekirdeğini, GM204 GPU'suyla ölçeklendirip GPU boyutunu kabaca hesaplamayı başarmışlar. Nete düşen fotoğrafların gerçek olduğu varsayımıyla yapılan hesaplara göre GM200 632mm² (± 2.5%) genişliğinde.TSMC'nin üretim limitlerinin 650mm² olduğunu varsayarsak limitlere oldukça yakın sayılır. Bu da Maxwell'in bu GPU ile limitlerine erişeceğini, bundan sonra ya nod (nm) düşürmesi gerektiğini ya da mimariyi komple yenilemeleri gerektiği olasılıklarını sunuyor.

http://wccftech.com/nvidia-maxwell-gm200-die-shot-analysis/

• quote:

Orijinalden alıntı: Father Torque

Yaptığı ilginç haberlerle isim yapan ve bu nedenle "WTFTech" olarak isimlendirdiğim "WCCFTech" sitesinde güzel bir analiz yapılmış. Photoshop'la GM200 çekirdeğini, GM204 GPU'suyla ölçeklendirip GPU boyutunu kabaca hesaplamayı başarmışlar. Nete düşen fotoğrafların gerçek olduğu varsayımıyla yapılan hesaplara göre GM200 632mm² (± 2.5%) genişliğinde.TSMC'nin üretim limitlerinin 650mm² olduğunu varsayarsak limitlere oldukça yakın sayılır. Bu da Maxwell'in bu GPU ile limitlerine erişeceğini, bundan sonra ya nod (nm) düşürmesi gerektiğini ya da mimariyi komple yenilemeleri gerektiği olasılıklarını sunuyor.

http://wccftech.com/nvidia-maxwell-gm200-die-shot-analysis/

actigim baslik tutmadi abi Allah rizasi icin bir yorum... yav TSMC 20nm mass production'dan vazgectik diyor millet hala yapmislar hasbel kader bir engineering sample devami gelecek saniyor of ne guzel diyor.20nm'yi kim yapacak gibi bir muhabbet varken sizin burada mm2 muhabbeti yapmaniz gereksiz gibi geliyor bana.hayir boyle baslik acinca tutuyormus demek ki ben bu bunu anladim ver dedikoduyu bir de resim bizim millet sever.benim basliga Adrina Lima Üstsüz yazacam icine de ciddi ciddi resimlerini koyacam en sonunda delirtmeyin beni.

• Bu konuya yazdıktan sonra senin konuyu gördüğüm için, sonradan linkini ekledim.
    Ayrıca bu konunun açılış tarihi 17 Ocak 2015.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Hocam hiç öyle olur mu? WTF'nin haberinde zaten kaç nm olduğu belirtilmemiş, sadece alan karşılaştırması üzerinden bir tahmin yürütülmüş. Belki de 28nm'den devam edilecektir ve bu yüzden GPU bu kadar büyük çıkmış bile olabilir. Dediğin gibi hepsi dedikodu ama resmi olarak duyurulan özelliklerin bile
    çıktığı bir ortamda dedikodudan ne kadar uzak durulabilir, o da soru işareti?

Dedikodu faln pek takip etmiyorum önüme bi yerden gelirse neymiş diye o kadar.

384 bit demesi illaki 3072 sp olacak anlamına gelmemeli sanki. Olabilir, beklenti - mantıklı olan yazılanlar 3072-96 rop şeklinde. gk110'u da beklenmeyecek şekilde değişik yapmışlardı, 3 SMX = 1 GPC şeklinde. Sonuçta full versiyonu 384 bit de olsa 5 GPC > 15 SMX şeklinde gelmişti. Baya bi verim kaybına yol açtı bu vs. ayrı onlar(32-48 pixel limit, eğer 6 GPC versiyon varsa ). Kepler'in verimli olmayan shader yapısı vs.

Verim = aynı anda kullanılabilir shader, 134/192 gibi .

Burda şey de var da, şimdi tekrar eski defterleri getir metir olmasın da, üstüne bi de komplo teorisi olayı da olmasın da kimsenin piyasadan farklı gk110 kart toplayıp bunlar arasındaki ortalama perf dağılımı / istatistiksel anlamlılığına bakıp, gerçekten 32 pixel limit olan 780 var mı(4 gpc, hw.fr'nin ilk denediğinde 770'den düşük çıkan sonuçları gibi), veya 48 pixel verebilen 780ti/black var mı, bunların konfigürasyonlarına göre perf dağılımı ne seviiyede etkilenebiliyor , milletin yer yer perf farklılığı - oc. başarısı bunlar la mı alakalı inceleyebilecek kimse çıkamaz. Hem maliyet hem yemez yani. Ne dedm, 4-6 GPC gk110 piyasada var mı nedir bunların dağılımı onu dedim. Nvdia'nın değşik konfigürasyonlu kırpma yapması yeni değil. Bu yüzden ne getirisi götürüsü oalbiliyor kimse iplemedi şimdiye kadar. İpleyen de bazı tutarsız gördğü sonuçlara rağğmen detayına ulaşamadı. 970 ile ortaya çıkan olayda, SM-SMM-SMX'in farklı GPC'de olmasının onun başarımını nasıl etkilediğini izole-genel olarak farklı durumlardaki etkisini tam bilmiyoruz. 760 'ın da mesela 3 veya 4 GPC'li versiyonları olabilir. Üretim açısından bakarsan 4 GPC olup kırpılan GPU'nun da olması gayet mantıklı. Ama istatistiksel dağılıma göre sorunun belli bi yerde toplanıp, çoğunlukla 760 ların 3 GPC'li olmasına yol açtığını varsaysak bile, yine de bi miktar 4 GPC'li olanı olabilir. Bu da 760 lar arasında da fark var yok nasıl olyo etkisi nedir peşinden koşan fazla olmadığından benzer durum gösteriyor olabilir.

Gm200'e geri dönersek, en max hali ile 600mm2 bulup geçiyorsa maliyeti-fiyatı da merak konusu bence. Frekansını nerede tutarlar orası da ilginç olacak ama 980'den %50 ye kadar payı var. Az buz değil. Bunun kırpık versiyonu da yine frekansa göre %25' farklı olabilir. Bu da Nvidia'ya yine baya bi süre kzandırmış olur nod değşimine kadar.

kırpık versiyonlarında sorun olmaz ise güzel alternatifler olur, fiyatı saçma olmadığı sürece. Yine de 600mm2 'ye dayanmış GPU' için TSMC ne kadar iyileştirebilir, ne kdar indirim yapar soru işareti.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.