Şimdi Ara

Noctua NH d14 (kule tipi soğutucusu) nasıl temizlenir yardım lütfen.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
1
Favori
1.245
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • not: Suyla yıkama düşüncesinden vazgeçtim

[ Kıymetli arkadaşlar hadi birerlerinize bana yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim yukarda arkadaşın paylaştığı görsellere de baktım sonucun nasıl olacağını kestirmek benim adıma mümkün değil

Ve yıkadıktan sonra deforme olur diye de korkmaya başladım Sanırım cesaret edemeyeceğim her zamanki gibi fırça ve havada tutarak temizliği yapmaya devam edeceğim

Suyla yıkama düşüncemden vazgeçtim tekrardan çok teşekkür ederim ]

Arkadaşlar herkese selamünaleyküm ben yıllardır işlemci soğutucusu olarak çok memnun şekilde noctua nh d14 Kule tipi soğutucu kullanıyorum ama her şeyin bir ömrü olduğu gibi bu güzel soğutucunun da soğutucu below metal kısmı yılların yorgunluyla oksitlenmeye ve renk değişimine uğradı

Aşağıda da görsellerini paylaştım acaba ben bu canavarı neyle nasıl temizleyebilirim yanlış bir şey yapmadan önce konu açma gereği hissettim eminim bu forumda nice tecrübeli arkadaşları vardır bu konu hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim nasip olursa eylül ayında temizlemeyi düşünüyorum saygılarımla

Şimdiden çok teşekkür eder hayırlı günler dilerim

Malzeme ‎Bakır (base and heat-pipes), alüminyum (cooling fins), soldered joints & nikel kaplama

Noctua NH d14 (kule tipi soğutucusu) nasıl temizlenir yardım lütfen.amazon
    Noctua NH-D14, Premium CPU Soğutucu NF-P14 PWM ve NF-P12 PWM Fan (Kahverengi)
    https://www.amazon.com.tr/Noctua-NH-D14-Sessiz-Uyumlu-So%C4%9Futucu/dp/B002VKVZ1A

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schi20phrene -- 18 Ağustos 2022; 8:59:0 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Su, sabun, kestirme fırça

• FurkanEmir411 F kullanıcısına yanıt

Hocam daha çok aşılmasına neden olmaz mı Paslanma gibi bir durum olur mu acaba

Sirkeli su

Limonlu su

veya Asperos Gibi ürünler kullanayım mı veyahut

wd40 Pas sökücü sıkıp sonrasında balata spreyi sıkarak temizleme falan yapayım mı çok kararsız kaldım

• Schi20phrene kullanıcısına yanıt

Ben yıllardır soğutucuları muslukta su tutup daha sonrasında küçük boy ince yumuşak kıllı boya fırçasıyla sabunlayıp temizliyorum ne kendi bilgisayarımda ne arkadaşlarımın bilgisayarlarında problem olmadı. Belki size gelen ürün üretilirken kaplaması zayıf olmuştur sonuçta banttan çıkan her ürün aynı kalitede değil. Sizin soğutucuda da anormal bir durum yok bu arada, içiniz rahat olsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FurkanEmir411 -- 17 Ağustos 2022; 10:47:28 >

Noctua'ya mail atarsanız geri dönüş yapacaklarını düşünüyorum.

Ben böyle hocam ilk günkü gibi parıl parıl olmasını istiyorum da onun için hangi Kimyasalı kullanmam gerekiyor diyelim ben sabunlu suyla güzelce yıkadım kuruladım

asperox Diye bir tane kimyasal var bütün metaller de kullanıyolar onu kullanayım mı hocam yoksa

wd40 ve Balata spreyi alıp temizlesem bir zarar verir mi benim bu yazmış olduğum üç tane kimyasal metale aksanına bir zarar verir mi acaba

• DgSinavi kullanıcısına yanıt

Bundan yaklaşık bir yıl önce yazmıştım hocam solvent kullanın demişti ama çeşidini yazmamışlardı piyasada her metale her ürüne göre solvent var Ama bana detaylıca neyi satın almam gerektiğini yazmadılar Soğutma bile onun yaprakları alüminyum borular Niccol işlemciye yapışan tarafta bakır üç farklı metal grubu var su deterjan bunlara zarar verir mi acaba

Hocam wd40 sıkıntı çıkartır bence. Ben heatsinkleri sabunlu su ile temizliyorum. Yalnız temizleme işlemi bittikten sonra çok iyi kurutman lazım yoksa oksitlenir Noctua NH d14 (kule tipi soğutucusu) nasıl temizlenir yardım lütfen. 

• m4shroom M kullanıcısına yanıt

Hocam kurutmada bir sıkıntı olmaz balkona bırakırım sağlam kuruturum Sabunlu su derken hocam tam olarak ne kullanıyorsunuz hocam şampuan mı bulaşık deterjanı mı tam detayını söylerseniz ben de yıkarken benzer bir ürünle yıkayayım kusura bakmayın biraz detaylıca soruyorum yanlış bir şey yapmak istemiyorum çünkü

• Hocam alüminyum ve nikel kaplı bakır oksitlenmez, paslanmaz. O gördüğünüz lekeler büyük ihtimalle üretim aşamasında yapışmış metal tozları. 1 gün sirke içinde bekletip sabunlu suyla yıkayın. İşlemcinin temas ettiği kısmı ince bir zımpara ile zımparalayın. Kule tipi soğutucular hasar görmediği sürece ömürlüktür. Fan arızalanır o değişir devam edersiniz.

• pilotaFerrari kullanıcısına yanıt

Vakit ayırıp bana yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim hocam ilk fırsatta dediğiniz şekilde yapacağım

Tabi ilk kez böyle bir şey yapacağım için kafama takılanları da sizlere detaylıca sormak istiyorum her şey kuralına uygun olsun diye

Hocam sirkenin oranı ne kadar olmalı

Mesela 1 litre suya ne kadar sirke koymamız gerekiyor ben bunu baz alarak oranlarım

Hocam bir de sirkeli suya komple koysam olur mu yoksa işlemciye temas eden Bakır bölüm ve borular hariç sadece alüminyum yapraklar mı suya girsin yoksa komple suya yatırayım mı

Yıkama işleminde yaparken hocam sabundan kastınız mesela duş aldığımız şampuanlar mı yoksa bulaşık deterjanı olur mu ?

Saygılarımla

İşlemci temas eden yüzeyi, üzerinde derin çizik ve deforme yoksa sakın zımparalama! Zımparalama esnasında düz olan yüzeye eğim kazandırıp ufak da olsa boşluk oluşturma ihtimalin var. Temizlemek için asperox asprin kullanabilirsin. Parlatmak içinde metal cilaları var , biraz uğraştırır , ovalaman gerekir ama sonuç ilk günki gibi olur.

• Dove el sabunu kullandım ben en son ki temizlikte Noctua NH d14 (kule tipi soğutucusu) nasıl temizlenir yardım lütfen. 

resimlere bi bak derim. Sonra kararı kendin verirsin Noctua NH d14 (kule tipi soğutucusu) nasıl temizlenir yardım lütfen. 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m4shroom -- 18 Ağustos 2022; 0:19:19 >

• El yıkama sabunu yada mutfaktaki deterjan fairy pril filan yeter, ekstra malzemeye gerek yok

• drk_m kullanıcısına yanıt
    Hocam benim zaten elimin ayarı yok ve işlemciye temas eden bakır kaplama pürüzsüz bir yüzey olduğu için zımpara yapmayacağım
    Uyarınız için teşekkür ederim

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • m4shroom M kullanıcısına yanıt
    Hocam çok teşekkür ederim
    Şimdi inceleme fırsatı buldum tam olarak anlayamadım İngilizcem olmadığı için Türkçe çevirisinden de bir şey anlayamadım yani en doğru yol herhangi bir sirke ya da benzeri bir şey kullanmadan su ve sabunla mı yıkamak acaba
    Dove El sabunu dediniz ya hocam katı olan sabun mu bunun sıvı olanı mı siz hangisini kullandınız

Teşekkür ederim hocam
    Sadece blok tarafındaki alüminyum yaprakları yıkamayı düşünüyorum suyla temas ettiği için ilerki dönemde Paslanma ve oksitlenme yapar mı acaba hocam

• Kıymetli arkadaşlar hadi birerlerinize bana yardımcı olmaya çalıştığınız için çok teşekkür ederim yukarda arkadaşın paylaştığı görsellere de baktım sonucun nasıl olacağını kestirmek benim adıma mümkün değil
    Ve yıkadıktan sonra deforme olur diye de korkmaya başladım Sanırım cesaret edemeyeceğim her zamanki gibi fırça ve havada tutarak temizliği yapmaya devam edeceğim
    Suyla yıkama düşüncemden vazgeçtim tekrardan çok teşekkür ederim

• İzopropil alkole yatırıp sonrasında hava üfletip fırça ile temizlemek olabilir. Bende de kirli bir d15 var, şimdi düşünmesemde ilerde bu yöntemle yapmayı planlıyorum.

• melihcskn M kullanıcısına yanıt

Hocam açıkçası cesaret edemedim nasıl bir reaksiyon alacağımı bilmediğim için ve daha önce de böyle bir tecrübem olmadığı için düzgün bir tane kestirme fırçası alırım onunla temizleyip hava tutarım büyük ihtimalle

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.